Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Jak postavit PC? Tipy pro správný výběr komponent Návody

Jak postavit PC? Tipy pro správný výběr komponent

autor: GreenT
Není žádným tajemstvím, že správná volba komponent zajistí maximum výkonu a může také prodloužit životnost sestavy v případě dalšího upgradu. Poradíme, na co si dát při stavbě sestavy pozor, abyste neudělali chybu.

Pomoci s výběrem vhodných komponent si klade za cíl tento článek. V případě, že si stále nebudete jistí a raději byste se chtěli s někým poradit, můžete se v diskuzích na našem fóru obrátit na zkušené rádce z GEEK týmu, kteří vám pomohou zajistit dostatečnou kompatibilitu zvolených komponent.

 

Procesor je základ

Procesor je jedna z nejdůležitějších komponent každé sestavy. Jeho výběr by měl odrážet vaše požadavky na využití dané sestavy. Jiná volba může být v případě náročného pracovního nasazení nebo naopak herního využití. Procesor by měl mít v herním PC dostatečný výkon, aby nebrzdil vybranou grafickou kartu.

Dále je dobré přemýšlet více do budoucna, jelikož vhodná volba procesoru může prodloužit životnost sestavy, kdy pak stačí provést jen upgrade grafické karty na výkonnější.

V pracovním nasazení záleží na použitém softwaru. Některé programy dokážou výkon rozložit na více jader/vláken procesoru, u jiných zase rozhoduje co nejvyšší výkon na jedno jádro. Při méně náročné činnosti můžete využít procesor s integrovaným grafickým jádrem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Výběr chladiče nepodceňovat

Každý procesor je třeba dostatečně uchladit pro stabilitu provozu. Vysoké teploty totiž mohou způsobovat propady výkonu. U některých modelů procesorů jsou přikládány již slušné chladiče přímo od výrobce. Zakoupením kvalitnějšího chladiče se nikdy nic nezkazí. Ten se dimenzuje dle udávaného TDP procesoru.

Také záleží, zda se jedná o procesor s možností taktování, u kterého se dá zvýšit výkon, ale s tím se také zvyšují nároky na chlazení. V takovém případě může přijít vhod klidně i vodní chlazení.

Při výběru chladiče dávejte také pozor na jeho výšku, nemusí se vejít do každé skříně. U většiny skříní je maximální podporovaná výška chladiče uvedena. Některé větší chladiče také mohou zasahovat do prostoru operačních pamětí, takže pozor na vyšší pasivní chladiče operačních pamětí, které by mohly s chladičem kolidovat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Základní deska je podvozkem celé sestavy

Při výběru desky si musíte dát pozor hlavně na to, abyste zvolili správný čipset k danému modelu procesoru. Základní desky se dále liší výbavou a kvalitou zpracování. Pokud pořizujete procesor umožňující taktování a chcete se tím zabývat, pak se zvyšují nároky na kvalitu desky, jelikož se zvyšuje zátěž na napájecí kaskádu a tím i chlazení.

Dle typu skříně můžete vybrat různé formáty desek, například ATX, Micro-ATX, aj. U popisu počítačové skříně vždy naleznete maximální velikosti desek, které jsou podporovány.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Volba operační paměti

Volba operačních pamětí se váže na zvolenou základní desku a procesor. Pokud deska umí provozovat rychlejší paměti, pak se tím dá zvednout výsledný výkon celého počítače. Duální zapojení pomáhá hlavně při užití integrované grafiky, tam je toto zapojení velkým přínosem.

Pokud osazujeme rozměrnější chladič procesoru, může zasahovat do oblasti RAM, takže je třeba dát pozor zejména u pamětí s vyšším pasivním chladičem, aby nedošlo ke kolizi.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

SSD disky jsou v kurzu

SSD disk není vždy nutnou součástí budovaného PC, ale díky příznivým cenám se stává jasnou volbou pro svižné PC. Rychlé načítání samotného operačního systému i jednotlivých aplikací a bleskovou odezvu musí ocenit každý.

Pro běžné užití vystačí s přehledem klasické SATA disky, které nabízejí větší kapacitu za dobrou cenu. Pokud vyžadujete specifické náročné pracovní nasazení, pak se dá využít i značně rychlejší řešení jako například NVMe SSD.

Jak využít SSDv praxi? Na SSD je důležité instalovat hlavně operační systém a používané programy. Pokud je dostatek místa, instalujeme i hry, u kterých se může zrychlit načítání. SSD disk je dobré nepřeplňovat kvůli životnosti. Ideální je nechat alespoň 10 % kapacity volné.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

HDD se neztratí ani v moderních PC

Klasické disky bývají nedílnou součástí budovaného PC a vzhledem k tomu, že v dnešní době nabízí větší kapacitu za příznivější cenu, než je tomu u SSD jednotek, jsou stále nejvyhledávanější komponentou, když je potřeba zvýšit kapacitu úložiště dat.

U HDD ve výsledku není důležitá vyšší rychlost a cílí se hlavně na dostatečnou kapacitu. Obzvláště to platí v případě, kdy v sestavě máte rychlou SSD jednotku a klasický pevný disk používáte pro archivaci vašich dat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Grafická karta nejen pro hráče

Pro hráče důležitá komponenta, jejíž výběr není jednoduchý. Grafiku musí zvládnout zvolený procesor, aby se dokázal využít její maximální výkon. Dále je třeba brát ohled na spotřebu a k tomu dimenzovat dostatečně kvalitní a výkonný zdroj. Spotřeba grafik se může model od modelu zásadně lišit.

Také je dobré zvážit, jak výkonnou kartu na hraní oblíbených titulů potřebujeme a vliv má také použitý monitor a jeho rozlišení. Je dobré ověřit, že se vám karta vejde do zamýšlené skříně. Většina výrobců skříní již uvádí maximální podporovanou délku grafické karty. Pokud máte starší monitor pouze s VGA vstupem, bude třeba dokoupit tzv. aktivní převodník, jelikož nové karty již nevedou analogovou část signálu. Klasická redukce zde již nestačí.

Dedikované grafické karty ale nejsou určeny jen pro hráče. Hodí se také v případě, že chcete používat více monitorů najednou. Nebo pokud pracujete s náročnými aplikacemi, které podporují grafickou akceleraci – typicky jde o programy pro střih videa a úpravu fotek.

 


Co čekat od herních PC? Na třech strojích si ukážeme, co zvládnou sestavy v různých cenových kategoriích.

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Zvuková karta pro náročné

V současné době není třeba volit externí zvukovou kartu, jelikož každá základní deska již určitý integrovaný zvukový kodek má. Samozřejmě se liší kvalitou, ale ta se u integrovaných modelů již dostala na solidní úroveň. Pokud požadujete vyšší kvalitu zvuku a plánujete používat kvalitní sluchátka nebo reproduktory, je pak na místě dedikovanou zvukovou kartu zvážit.

Zvukové karty se liší kvalitou a provedením. Můžeme volit externí kartu, která se zapojí do USB a nabízí vstupy a výstupy v lepším dosahu, případně interní, která se osazuje přímo do PC. Ke sluchátkům pak můžeme pořídit kvalitní přenosný USB DAC převodník, který jde jednoduše využít u více zařízení, díky kompaktnosti. Zde je již výběr dost individuální, takže je vhodnější nákup konzultovat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Napájecí zdroj nepodceňovat

Stejně jako u grafické karty se nevyplácí podceňovat ani výběr napájecího zdroje. Jde totiž o velice důležitou komponentu, která v konečném důsledku rozhoduje o stabilitě celého PC. Rozdíly v kvalitě jednotlivých modelů mohou být opravdu velké. Nestačí se dívat jen na udávaný výkon, ale také na kvalitu zpracování a součástek.

Zdroje mají různou účinnost a kvalitní zdroje pak disponují nejrůznějšími ochranami, které slouží k zamezení poškození dalších komponent v případě poruchy zdroje v PC.

Na kvalitnější zdroje se již často poskytuje i 10letá záruka (převážně po registraci na stránkách výrobce), takže je dobré zvolit určitou rezervu ve výkonu, protože zdroj vám většinou s přehledem vydrží na více obměn sestavy či starší můžete použít v sestavě nové.

Některé zdroje umí také semi-pasiv chod, kdy se ventilátor do určité zátěže vůbec netočí. Jde tey o ideální výběr, pokud upřednostňujete tichou sestavu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Skříň určuje design i kvalitu chlazení

Kvalitní skříň vám může vydržet dlouho, takže je dobré při výběru postupovat uvážlivě. Kvalita vám zajistí efektivní odvedení odpadního tepla a postará se o chlazení komponent díky prostoru uvnitř skříně či například zabudovaným ventilátorům.

Můžeme volit různé velikosti, oblíbené jsou nyní skříně s prosklenou bočnicí, kdy může vyniknout podsvícení komponent nebo samotné skříně. Není dobré vybírat skříň pouze podle vzhledu. Rozdíly v kvalitě jsou opět velké, je třeba se zaměřit na kvalitu zpracování, sílu plechů a jednoduchost instalace komponent. Dále můžete vybírat dle možnosti regulace otáček ventilátorů, výstupů v přední části, prachových filtrů, odhlučnění či například podle toho, jak je skříň uzpůsobená k vedení kabeláže co nejestetičtějším způsobem – možností dnešní skříně nabízí opravdu nepřeberné množství.

Pokud se nejedná vyloženě o kancelářskou sestavu, je ideální volit skříň alespoň se 2 osazenými ventilátory z výroby.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

RGB podsvícení pro fajnšmekry

Podsvícení komponent se v dnešní době těší velké oblibě, je si ale třeba uvědomit jedno zcela zásadní úskalí – pokud si chcete sestavit i na pohled zajímavý počítač, zúžíte si možnosti výběru komponent jen na produkty, které se vám do něj designově hodí a cena sestavy se tak může vyšplhat podstatně výše.

Je dobré zvážit, zda je pro vás důležitý hlavně výkon a kvalita, nebo chcete investovat více peněz do estetiky sestavy. Pravidlem by při výběru komponent mělo být vždy, že kvalita, ideální kompatibilita a výkon mají přednost před vzhledem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Bez monitoru to nejde

Monitor většinou vybíráte na delší dobu, proto se je dobré před koupí zamyslet více do budoucna. To, co nemusíte využít dnes, využijete třeba v budoucnu s dalším upgradem na výkonnější grafiku. Populární jsou nyní monitory s vyšší obnovovací frekvencí, které zajistí lepší plynulost u her.

K dostatečnému využití parametrů vybraného monitoru, je ale potřeba adekvátně výkonná grafika.

Co se týče zobrazovacích panelů, na trhu jsou různé technologie a každá má nějaké své výhody a nevýhody. Proto byste si měli ujasnit, k čemu bude monitor nejvíce využíván. Zda ke hraní, k práci s grafikou nebo fotkami, sledování filmů apod.

Velikost neboli úhlopříčka, jde zase ruku v ruce s rozlišením, aby byla zachována dostatečná jemnost obrazu. Zvolené rozlišení vás vrátí k otázce výběru vhodné grafické karty, protože s vyšším rozlišením se zvyšuje grafická zátěž.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

A co sestava na míru?

Zajímavou volbou může být také volba sestavy na míru. V takovém případě naši zkušení krotitelé křemíku sestaví PC zdarma ze zvolených komponent. Nejde přitom o žádnou pásovou výrobu: 1 počítač = jeden zkušený technik. Však také ročně se v CZC.cz podkládá až 10 000 počítačů. Samozřejmostí je záruka kompatibility či nadstandardní péče – od online konzultace až po servis.

Standardně trvá montáž 4 až 6 pracovních dnů, pokud jsou tedy v obchodě všechny komponenty skladem. Uživatelé, kteří spěchají, mohou využít Expres montáž do druhého pracovního dne za 399 Kč. Případně se dá tato služba zaplatit body z CZC klubu. O expresní i standardní montáži se dozvíte více zde.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Názory ostatních Geeků (32)

Azmir AZM

Bohužel lež - "Standardně trvá montáž 4 až 6 pracovních dnů"

Azmir 27. 8. 2019 18:40

13.8. jsem objednal pc, 16.8. bylo vše skladem v místě, kde pc skládají. Dodnes po 14 dnech je pc ve stejném stavu. Údajně se na něm "pracuje", to už mi tvrdí na lince druhý týden. Kdy bude a jestli vůbec vám nikdo neřekne ani na lince. Proč to trvá tak dlouho nikdo neví. Expresní montáž není možná, protože některé komponenty nikdy nejsou skladem a dodatečně mi bylo řečeno, až se vše naskladní, už expresní montáž vyřídit nelze. Takže máte objednávku za 50. tis. ale CZC je to jedno a drží váš v šachu, neřeknou vám žádné bližsí informace, komunikace s oddělením montáží je zřejmě nemožná. Takže za mě kdybych to věděl, radši objednám a nechám složit jinde. Čekat víc jak půl měsíce na pracovní nástroj a nevědět co, kdy a jak bude opravdu není nejlepší.

strpet STR
strpet 27. 8. 2019 22:38

@Azmir: Já od 14.8, v den objednání vše skladem. Stále ještě čekám...

Azmir AZM
Azmir 27. 8. 2019 22:52

@strpet: Tak horší je, jak píšu, že mi už 3 operátorky řekly, že na pc se již pracuje. Člověk by řekl že od doby, kdy se na pc začne pracovat, to technik ještě snad ten den dokončí. Fakt nevím na čem už pracujou třetí započatý týden, bohužel...

strpet STR
strpet 27. 8. 2019 23:12

@Azmir: No, vyzkoušel jsem to spíše ze zvědavosti ( nebo lenosti ), PC zvládnu dát dohromady sám a už nikdy více! A to jsem ještě zvědavý v jakém to přijde stavu...

Kruzy KRU
Kruzy 28. 8. 2019 7:28

@Azmir: Na to že komponenty mají připravené hned a sestavení PC trvá zkušenému technikovi tak max 2 hodiny, instalace SW a důkladné otestování max další 2 hodiny tak uplně v klidu je možné si jeden den objednat komponenty, druhý den sestavit a třetí den mít PC doma. to že to trvá tak dlouho může znamenat že CZC má velmi nezkušené techniky nebo se prostě jen flákají.

Azmir AZM
Azmir 28. 8. 2019 7:59

@Kruzy: Ono člověk by to pochopil, kdyby s tím oddělením byla nějaká komunikace a řekli, nestíháme, máme toho hodně, na vaše pc se vrhnem nejdřív tehda a tehda nebo něco se nám při kompletaci "podělalo", opozdí se to. Všechno beru. Ale oni ne, oni mi radši skoro dva týdny tvrdí, že se na něm "pracuje". Přitom jak píšete, někdo kdo se tím živí, to musí mít sfouknuté max za pár hodin. Nehledě na to, že je dávno po vydání nových ryzenů a téměř žádné grafiky nemají skladem, včetně nových radeonů + prázdniny skončily, takže neobjednává se pro děti za vysvědčení atd. Takže nápory si myslím že měli už tento rok mnohem větší. Fakt mě mrzí hlavně ten způsob komunikace, ještě k vám na lince mluví jakože "co chcete, přece se na něm pracuje, nějakých 4-6 dní to je jenom orientační, co že to píšem v nejnovějším článku a u vás to je zatím dnů od objednání pouze 14, takže nestresujte a zavolejte si zítra znova na naši super placenou linku a my vám zase řeknem to samé ju?"

63636 636
63636 28. 8. 2019 10:04

@Kruzy: x

petr_koudela PET
petr_koudela 28. 8. 2019 8:17

@Azmir: Tak mně přišel počítač po 16 dnech (objednával jsem 20. července). Problém u mé sestavy byl ten, že jsem objednal case, který měli jen ve 2 kusech a to na prodejně. Ty nepřevážejí na montážní středisko. To jsem se bohužel dozvěděl až po týdnu, kdy jsem zavolal na infolinku. Když jsem si vybral jiný case, tak už to začali skládat celkem rychle. Očekával bych mail ohledně nedostupnosti komponent a s dotazem na řešení, tím spíše, že mi paní na infolince řekla, že daný case už pravděpodobně nebude a z prodejny nepřevážejí. V danou dobu ještě nebyl dostupný ani SSD disk, ani paměť, ale do mého telefonátu tyto naskladnili. Montáž PC začíná až v momentě, kdy jsou všechny komponenty skladem, i kdyby to byl nějaký dílek, který jde přidat až úplně na konec. Pravděpodobně se samotná objednávka začne řešit, až vše svítí zeleně - skladem. Takže při objednání pozor, jestli se v objednávce objeví u všech komponent rezervováno/blokováno 1 kus. Pokud ne, je s dílem nějaký problém a je lepší brnknout na infolinku. Je možné, že ve Vašem případě mají nějaké problémy s montáží (případně kompatibilitou komponent) a tak jim trvá řešení déle.

Azmir AZM
Azmir 28. 8. 2019 8:29

@petr_koudela: Nevím jestli jste to vše četl. 13.8. jsem objednal, vše bylo skladem, dvě věci do 2 dnů. 15.8. jsem volal na linku, již bylo vše naskladněno v místě skládaní, u všeho svítilo blokováno 1 kus. V tuto chvíli mi bylo řečeno na PC se již pracuje a to jsme u 15.8, dnes je 28.8. a na pc se stále "pracuje". Žádný problém s naskladněním komponenty jsem neměl, naopak jsem to chtěl urychlit a grafiku vzal zvlášt, protože mi bylo řečeno, že je podobně jak píšete někde na externím skladu a že by to prodloužilo montáž tak o 4 dny, to jsem řekl že by bylo moc, že si to radši objednám teda zvlášt at to mám rychleji. Vidno moc jsem si nepomoh, o 14 dní později stále nic nemám.

avatar
urbanec11 28. 8. 2019 13:14

@Azmir: A proto,po těchto zkušenostech i na mé straně už jedu pouze zeleneho *****

černý356 ČER
černý356 28. 8. 2019 20:35

@Azmir: A co skládání sám pc není na tom nic těžkého

Azmir AZM
Azmir 29. 8. 2019 6:30

@černý356: Využil jsem nabízenou službu, která bohužel neodpovídá popisu, abych neztrácel svůj čas a nervy. Co si sám péct pečivo, pěstovat koření, stříhat vlasy, šít oblečení, vyrobit nábytek, není na tom nic těžkého, mám vůbec pokračovat? Nevyužíváte žádných služeb, co existují v dnešním světě, jste perfektvně soběstačný nebo moc nechápu vaši přípomínku.

avatar
repa6 29. 8. 2019 9:22

@Azmir: Já měl všechny komponenty skladem a expresní montáž. Objednáno ve středu 14 dní zpátky, složeno bylo již v pátek, ale DPD nestihlo převzít, tak dorazilo až v pondělí. I tak, 6 dní i s víkendem je pohoda. Nehrajete náhodou World of Warcraft, nebo jen shoda jmen?

Azmir AZM
Azmir 30. 8. 2019 2:09

@repa6: Nikdy jsem wow nehrál, takže asi shoda, Já expresní montáž mít bohužel nemoh, protože dvě komponenty nebyly nikdy skladem, dycky na dodání. Od 15.8. to leží vše připravené v místě skládaní jak už jsem psal, to je již 15 dní. Bohužel, aspon vím pro příště a budu varovat i okolí.

Jan Šedivý - CZC JAN
Jan Šedivý - CZC 5. 9. 2019 18:55

@Azmir: Dobrý den,Velice nás tato situace mrzí a omlouváme se za ní. Po vydání nových AMD CPU evidujeme enormně zvýšený zájem o stavbu počítačů a proto může docházet nárazově k prodloužení délky montáže až na 10 pracovních dnů. Jinak se pohybujeme standardně v rozmezí 4 až 6 pracovních dní.K Vaší situaci, to určitě není standardní, abyste takto dlouho čekal. Mohl bych poprosit o číslo objednávky, které se to týká, abychom mohli prověřit, proč to tak dlouho trvalo. Napište prosím na obchod@czc.cz s poznámkou "kontaktovat p. Šedivý". Děkujeme

kocour14 KOC
kocour14 22. 10. 2019 17:18

@Azmir: Já jsem od CZC objednával před rokem, také to trvalo dlouho, ale já jsem během sestavování změnil výběr grafické karty. Nejdřív mi tvrdily, že to bude za poplatek a pak že to bude trvat o to déle, že ji nemají skladem. Řekl jsem, že sestavu nepřevezmu a nezaplatím za těchto podmínek a sestava byla bez příplatku v pátek téhož týdne doma. Jinak s komunikací jsem nikdy problém neměl. Ale jelikož jsem jezdil pro firmu, která pro CZC zásobuje, tak se takovým dodacím lhůtám nedivým, a tím nemyslím že je chyba vždy na straně CZC.

from FRO

4 – 6 pracovních dnů

from 27. 8. 2019 18:59

4 – 6 pracovních dnů to rozhodně neni, nechával jsem si sestavit PC 2 x a vždy to bylo mnohem delší.

avatar Ověřený GEEK - level 3
BERNADIC Ověřený GEEK 27. 8. 2019 21:34

@from: Popravdě poslední sestava, co jsem tu dával dělat, trvala bez expresní přirážka dva dny.
Nejspíš to bude tradičně - co je kde skladem a jaký je počet předchozích objednávek.
-ťuk ťuk-

from FRO
from 28. 8. 2019 19:50

@BERNADIC: Na to jsem si dal pozor, všechno bylo skladem.

Jan Šedivý - CZC JAN
Jan Šedivý - CZC 5. 9. 2019 18:58

@from: Dobrý den,to jste se musel trefit zrovna do doby, kdy mohlo být ve frontě více objednávek na smontování, případně mohla být nějaká komponenta vadná a mohlo se čekat na novou. Jinak se pohybujeme v rozmezí oněch zmiňovaných 4- 6 pracovních dnů.

from FRO

Důkladné otestování

from 27. 8. 2019 19:04

U montáže zdarma píšete: "celou sestavu důkladně otestujeme".
V současnosti mám celou sestavu v reklamaci, protože jsem zjistitl nefunkčnost lan konektoru na základní desce.
Jsem přesvědčen, že otestování vypadá jinak a když už, tak jste měli (po tom co jste si ověřili, že skutečně lan konektor nejde) desku rovnou vyměnit a poslat mi obratem sestavu. Místo toho budu čeka další měsíc než se reklamace vyřídí.

J. Svašek J.

Wifi

J. Svašek 28. 8. 2019 7:59

Zdravím. Vyplatí se podle vás pořizovat desku s integrovanou wifi kartou nebo stačí karta zvlášť, např. do USB? Myslím pro potřeby takového běžného hraní nějakých MMO.

avatar Master GEEK
GreenT Master GEEK 28. 8. 2019 9:43

@J. Svašek: Desky s integrovanou Wifi jsou většinou o dost dražší, dává se to až k prémiovým modelům vyšší řady. Takže většinou vyjde lépe pořídit Wifi řešení zvlášť jako kartu do slotu nebo řešení do USB. Jinak obecně pro hraní je stejně nejlepší propojení kabelem, latence jsou u Wifi řešení vždy horší.

m.tauchman M.T
m.tauchman 28. 8. 2019 11:34

@J. Svašek: Obecně je nesmyslné požívat pro hraní online her připojení přes Wi-Fi. A i používat pro připojení stacionárního PC Wi-Fi, tam prostě patří kabel, který je spolehlivý, rychlý, s nízkou latencí a v součtu i většinou levnější. Jediný problém je, že si to chce dát trochu snahy s případným protažením toho kabelu od routeru, switche, pokud je dál a za stěnou, nicméně při následném používání se to díky zmíněných výhodám bohatě vrátí.

svoboda14 SVO
svoboda14 13. 9. 2019 16:37

@J. Svašek: "fleškový" wifiny jsou poměrně levný nestabilní coury :D

Sheerwood SHE

Grafiky v článku

Sheerwood 28. 8. 2019 14:03

No, musím uznat, že se mi velmi "líbí", že podle článku Radeonky evidentně neexistují. Kolik Nvidia nasypala do kasičky, co?

Murun MUR
Murun 28. 8. 2019 20:23

@Sheerwood: CZC má v nabídce jedinou sestavu s grafikou AMD. To odpovídá tomu, že jediná opravdu výhodná AMD grafika je v poslední době RX 570. Nereferenční RX 5700(XT) nepočítám, sotva dorazily na trh.

avatar Master GEEK
GreenT Master GEEK 28. 8. 2019 20:42

@Sheerwood: Ten proklik tam určitě nebyl přidán ode mě a řešíte zase žabomyší válku. Jak přeci víte, tak GEEK zde vám doporučí dle výhodnosti a ne dle značky. Statistiky CZC na kterých je daný odkaz založen nechte stranou. Děkuji.

Sheerwood SHE
Sheerwood 28. 8. 2019 22:07

@GreenT: Uznávám, že to bylo možná až moc útočné, ale u všech sestav v klidu mohla být Radeon alternativa. Kdyby to byla sestava s 2080 Ti, tak jasné tam AMD nic nemá, ale u sestavy s 1050 Ti klidně mohla být i varianta s RX 570/580, proti 1660 klidně mohla být 5700...Jinak k Navi - i nereference u 5700 je naprosto v pohodě, dával jsem jí do bedny pro kamaráda a teploty a hluk jsou v pohodě.

avatar Ověřený GEEK - level 3
Khalai Ověřený GEEK 28. 8. 2019 22:33

@Sheerwood: Dostupnost nereferenčních Navi karet je bohužel zatím dost tragická. Ona tedy i dostupnost některých modelů RTX karet je také dost velká bída (MSI RTX 2070 Super, na tebe třeba koukám).Jinak bych celkem rád, kdyby Nvidia nebo i AMD občas něco do kasičky nasypali, ale ČR je pro tyto dva výrobce naprosto nezajímavý trh s malou kupní silou. AMD tady ani nemá zastoupení, věci na recenze se řeší s polskou pobočkou AMD...

Sheerwood SHE
Sheerwood 28. 8. 2019 22:55

@Khalai: Mea culpa, myslel jem samozřejmě referenci RX 5700.

libas33 LIB

Sestavení PC, komunikace příšerná

libas33 26. 9. 2019 10:59

Služba sestavení PC se tváří velice pozitivně..Využil jsme jí..Tento pocit mě přešel cca po 10 dnech kdy PC stále nemám a ani žádnou konkrétní odpověď o dodání..Obchodu jsem několikrát psal email a jejich odpověď stále stejná, že PC se sestavuje?? 10dní..??!!! Všechny položky skladem.. Katastrofa jako!! Bohužel kdybych věděl že to bude tak tragické ,tak bych zvolil expresní montáž..No moje chyby..Ale komunikace se zákazníkem v podstatě neexistuje, neuvěřitelné v dnešní době.Paní po mail komunikaci už skoro druhý den zjišťuje dostupnost a termín dodání.Asi vázne i komunikace s montážním oddělením.Neuvěřitelné...Vím, že těch lidí zde na tuhle skutečnost upozorňuje více, tak jsem se chtěl přidat..Vím, že asi obchodu CZC jsou tyhle recenze stejně jedno a řešit nebudou, ale chtěl jsme taky přispět..Nikdy více.....A budu doufat že se PC brzy dočkám..!!!!!!!

Máš něco na srdci?

nahoru