Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Jak vybrat herní notebook

Jak vybrat herní notebook

Návody
autor: Tomáš Lichnovský

Hrajete rádi hry, ale často se přesouváte? Pak je pro vás výkonný herní stroj jasnou volbou. Ukážeme vám, jak vybrat herní notebook, co nepodcenit a na čem můžete s klidným srdcem ušetřit.

Výběr herního notebooku může vypadat jako komplikovaný proces. Chybu ale určitě neuděláte, pokud si pořídíte herní notebook od firem Lenovo, MSI, Acer, Asus, HP nebo třeba Dell, které se na herní stroje částečně specializují. Dlouhodobě nejprodávanější kategorií jsou herní notebooky od 20 do 25 000 Kč a když narazíte na herní notebook v akci, můžete za cenu kolem dvaceti tisíc dostat třeba velmi slušnou konfiguraci s grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB, Full HD displej, procesor Intel Core i5, paměti 8GB RAM a 1TB SSD disk.

doprava zdarma
Lenovo Legion 5 Pro 16ACH6H, šedá Servisní pohotovost – vylepšený servis PC a NTB ZDARMA + Pohodlný servis Lenovo 24 784 Kč 29 989 Kč
doprava zdarma
exkluzivně v CZC.cz
MSI GF63 Thin 10UC-438XCZ, černá Servisní pohotovost – vylepšený servis PC a NTB ZDARMA 16 521 Kč 19 990 Kč
doprava zdarma
Lenovo Legion 5 15ACH6H, modrá Lenovo RTX herní balíček (Kingdom Come: Deliverance) + Servisní pohotovost – vylepšený servis PC a NTB ZDARMA + Pohodlný servis Lenovo 28 917 Kč 34 989 Kč
doprava zdarma
MSI GF65 Thin 10UE-098CZ, černá Servisní pohotovost – vylepšený servis PC a NTB ZDARMA 23 959 Kč 28 990 Kč
doprava zdarma
Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6, černá Servisní pohotovost – vylepšený servis PC a NTB ZDARMA 14 867 Kč 17 989 Kč
Všechno v kategorii
Herní, gaming

 

Jaký herní notebook potřebujete?

Střední třída

Vyšší třída

Herní špička

Výhody a nevýhody herních notebooků:

+ super výkon

+ kvalitní displej

+ atraktivní design

+ hodí se na hraní her nebo střih videa

- vyšší hmotnost

- větší spotřeba (horší výdrž)

- vyšší cena

- nedá vám pokoj hlouček obdivovatelů

 

Vybrat herní notebook

Herní notebook si vybíráte podle následujících vlastností:

Grafická karta

Výkon grafické karty je pro herní notebooky alfou a omegou. Můžete mít sebelepší procesor nebo paměť, ale bez pořádné grafiky si nic moc nezahrajete. Herní notebook bez dedikované grafické karty dnes prakticky neexistuje. Dělí se přitom na dva tábory - ty, které využívají grafické čipy NVIDIA GeForce, ale můžete se setkat i s komponenty od AMD.

Abyste si vychutnali hry v přijatelné kvalitě, měli byste pořídit notebook alespoň s grafickou kartou GeForce GTX 1650. Když si připlatíte, můžete mít například i modelové řady (series) RTX 20XX nebo RTX 30XX (pozn. XX značí konkrétní typ, v tomto případě například 3060, 2070 nebo 3090), z jejichž výkonu jde strach. Co se týče AMD, tam většinou najdeme karty Radeon ze série RX 5000.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Grafické karty s čipy NVIDIA GeForce 30XX rozeběhnou prakticky jakoukoliv herní novinku.

V každém případě doporučujeme koupit si herní notebook s grafickou kartou, která má vlastní paměť o velikosti aspoň 8 GB, lépe však s 16 GB. 

NÁŠ TIP: Chcete si užít ten nejlepší obraz? Připlaťte si za laptop s grafickou kartou, která podporuje tzv. ray-tracing. Ten simuluje fyzikální chování světla a přináší renderování ve filmové kvalitě v reálném čase i u nejnáročnějších her. Najdete ho u grafických karet od firmy NVIDIA od řady 20XX.

Displej

Nejprve se pojďme podívat na velikost a rozlišení displeje. Většina z nich má úhlopříčku displeje 15″, což při hraní na cestách většině hráčů stačí. Pokud si ale chcete vychutnat více detailů, sáhněte po velikosti 17″. Řešením může být koupě menšího notebooku a jeho připojení k většímu externímu monitoru. 

Co se týče rozlišení, i levné herní notebooky už dnes mají Full HD (1920x1080 pixelů). Samozřejmě si můžete dopřát i 4K (4096x2160 pixelů), ale na relativně malé 15″ a 17″ obrazovce je to zbytečný luxus (vždyť 4K mají třeba 50″ televize!) – za ušetřené peníze si raděj pořiďte lepší RAMku, procesor nebo disk.

Nezapomeňte ani na obnovovací frekvenci. Každý základní herní notebook má 60 Hz, tedy 60 snímků za sekundu. Pokud vám to rozpočet dovolí, vyberte si spíš displej s frekvencí 120 Hz. Obraz je pak plynulejší a hodně hráčů se shoduje na tom, že třeba při střílečkách jsou mnohem lepší. Absolutní lahoda pro oko je pak 240 Hz a víc.

NÁŠ TIP: Vyberte si displej s IPS panelem, který má skvělé pozorovací úhly. Díky matné povrchové úpravě vás nebudou trápit odlesky a otisky prstů na obrazovce od nezdvořáků, kteří si na vašeho krasavce budou chtít sáhnout.

Co nejčastěji vyhledávají naši zákazníci?

Herní notebook Lenovo

Herní notebook MSI

Herní notebook ASUS

Operační paměť

Lidově řečeno RAMka. Tady je to celkem jednoduché – čím větší paměť si můžete v daném rozpočtu dovolit, tím lépe. Moderní paměti RAM se označují DDR4 a u herních notebooků zpravidla startují na 8 GB. Věřte, že 4GB už je v dnešní době opravdu málo. Ideální je 16 GB a pokud myslíte i na budoucnost, tak nejlepší herní notebook pro vás bude ten s 32 GB.

NÁŠ TIP: Nechce se vám teď připlácet za vyšší RAMku? Nechte to na své budoucí já. Paměť se dá snadno rozšířit – dokoupit větší, až vám přestane stačit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přidání operační paměti je snadný proces i pro laika a výrobci přimo počítají, že tuto část herního notebooku půjde snadno rozšířit.

Procesor

Minimálně čtyřjádrové procesory už mají i levné herní notebooky. Prim hraje společnost Intel se svými řadami Core i5 (základ), i7 (ideál) a i9 (pecka). Čím vyšší číslo, tím lepší. Core i3 jsme schválně vynechali, protože ten podle nás patří jen do kancelářských strojů. Alternativou k Intel Core je AMD Ryzen 5, 7 a 9.

Pokud jste někdy řešili herní notebook, určitě jste se setkali s pojmem „přetaktování“. Některé procesory tuto funkci nabízejí – spočívá v tom, že procesor dokáže při větší zátěži krátkodobě zrychlit svůj chod (většinou automaticky). To se může hodit, ale dlouhodobě to pro notebook není nic příjemného, protože začně spotřebovávat víc energie a víc topit. Řešením může být chladicí podložka.

NÁŠ TIP: Chtěli byste Intel Core i7, ale už se nevejdete do rozpočtu? Nic se neděje, ale až budete vybírat z nižší řady Core i5, zvolte nejnovější možnou generaci. Můžete se podívat i na benchmarky (testy), jestli se vám nevyplatí spíš AMD.

Vybrat herní notebook

ČTĚTE TAKÉ: Popularita notebooků stoupá. A to i u hráčů

Úložiště

Někam ty hry nainstalovat musíte, že? Herní notebooky už dnes mají SSD disky (vysoká rychlost načítání/přenosu/zápisu dat.). Ale stále můžete najít levnější laptopy, které kombinují optický disk HDD (velká kapacita, nízká rychlost) a SSD disk (menší kapacita, vysoká rychlost). V praxi to znamená, že na HDD o velikosti třeba 500 GB – 3 TB si uložíte filmy, videa a fotky a na SSD systém a hry.

SSD disky jsou dražší, a proto se jejich kapacita obvykle pohybuje od 128 do 500 GB. Všechno, co na ně nainstalujete, se vám načte velmi rychle, protože rychlost zápisu se pohybuje okolo 300 MB/s. Nejmodernější NVMe SSD je pak ještě 10x rychlejší – zápis se pohybuje okolo 3000 Mb/s. To se pak kopíruje jedna báseň! Zajímavou kombinaci za super cenu vám nabídne třeba herní notebook Lenovo, herní notebook MSI nebo herní notebook Asus.

NÁŠ TIP: Připlaťte si za SSD o kapacitě 500 GB (nebo i větší), aby se vám na něj pohodlně vešel operační systém se všemi doplňky a ještě pár her. Pokud máte hodně filmů, fotek a videí, uchovávejte je klidně na externím harddisku.

Konektivita

Hledáte pro sebe nejlepší herní notebook z hlediska připojení? Neměl by mu chybět HDMI port, abyste si ho mohli připojit k televizi nebo k externímu monitoru. Pokud bude mít DisplayPort, tak tím lépe, protože na externím monitoru rozjedete frekvenci 144 Hz a vyšší. Lepší notebooky už dnes mají i USB-C typu Thunderbolt, přes které lze počítač připojit k dokovací stanici, nabíjet a současně přenášet grafický výstup. Levné herní notebooky tento konektor nemají.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Herní notebooky si stále zachovávají poměrně širokou nabídku portů, skrz které připojíte různá zařízení. Rozhodně se však vyplatí překontrolovat, zda zrovna váš vybraný model jich má dostatek.

Velké konektory pro displej, které se po zastrčení dokonce šroubovaly, už u notebooků vymizely. Co ale nevymizelo, jsou klasické USB porty, které se vám budou hodit pro připojení flashky, externího HDD nebo drátové herní myši (více níže v sekci Příslušenství). Nezbytností je stále 3,5mm audio jack.

A někdo se neobejde ani bez LAN/ethernetové zdířky pro připojení k internetu po kabelu. S nástupem nových generací WiFi rozhraní a nových WiFi modemů to ale přestane být brzy důležité. K základní výbavě patří samozřejmě i Bluetooth. Pokud můžete, vybírejte vždy nejvyšší generaci.

NÁŠ TIP: Dejte si pozor, abyste měli dostatek klasických USB portů. Počítejte s námi – drátová myš, napájení chladicí podložky, flashka/externí HDD. Takže minimálně 3x USB 3.0/3.1/3.2 se vám rozhodně budou hodit.

Design

Herní notebook má zpravidla svůj specifický design, takže ho poznáte na první pohled. Mají agresivní tvary, podsvícenou klávesnici nebo i různé další části šasi, loga apod. Je to tak, laptopy pro hráče jsou nabušené výkonem a výrobci se snaží, aby to bylo vidět na první pohled. Bude to vyhovovat i vám?

Pokud počítač používáte i v práci, kde nechcete, aby o vaší herní vášni všichni věděli, sáhněte spíš po něčem decentnějším, reprezentativnějším. I takové modely se dají mezi herními notebooky najít. Stačí podsvícená klávesnice s jednou barvou, namísto RGB diskotéky. Zvýrazněné klávesy W, S A, D jsou standard.

NÁŠ TIP: Chcete hrát (barvami) ve velkém stylu? Pořiďte si ke svému hernímu notebooku i podsvícenou chladicí podložku a herní myš.

Hmotnost, zvuk a další

Ještě jsme neprobrali pár dalších specifikací, na kterých by vám mohlo záležet.

Hmotnost může být pro někoho nepodstatná, ale pro někoho naopak klíčová. Například studenti určitě raději zvolí notebook do cca 2,5 kg s 15″ displejem a tenčím tělem, aby se jim lépe přenášel do školy, na kolej, k rodičům apod. Ale pokud cestujete jen jednou za čas, notebook nad 3 kg s lepším chlazením pro vás bude ideální.

Zvuk je parametr, na který se často zapomíná. Ne vždy máte po ruce sluchátka a hru si přece chcete vychutnat nejen po vizuální, ale i po audio stránce. Chcete-li dobře slyšet kroky blížících se nepřátel nebo si vychutnat super herní soundtrack, hledejte notebook s dvěma předními repráčky a ještě se subwooferem.

Identifikace osoby pomocí čtečky otisků prstů, webkamery a dalších skenovacích technologií je oblast, která taky může rozhodnout mezi vašimi favority. Potřebujete tyhle funkce, nebo se bez nich obejdete?

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Herní notebook je bez příslušenství poloviční. Počítejte, že investice do kvalitní herní myši a herních sluchátek je jasná volba.

Příslušenství

Jak už jsme výše naznačili, žádný gamer se kromě gamingového notebooku neobejde bez gamingového příslušenství. Udržet stroj v plném výkonu na normálních teplotách vám pomůže chladicí podložka. Měla by být dostatečně výkonná (aspoň 2 silné ventilátory) a barevným podsvícením ladit ke zbytku sestavy.

Tím se dostáváme k herní myši. Oproti klasickým jsou gamingové myši výrazně tvarované a mají více tlačítek. Těmito tlačítky se dá často regulovat citlivost myši, nastavovat automatický dvojklik nebo provádět další úkony ve hře – podle vlastního nastavení. U herních myší se dá také obvykle přidávat nebo odebírat závaží.

Budete hrát online s kamarády? Pořiďte si super herní sluchátka s mikrofonem, které vám odizolují okolní zvuk, a vy se tak budete moct soustředit jen na svůj výkon ve hře. Opět je můžete stylem a barevně sladit se zbytkem sestavy. A všechno včetně notebooku pak dejte do stylového batohu.

 

Logitech G29 (PC, PS3, PS4) 6 603 Kč 7 990 Kč CZC.Gaming Nightblade, herní klávesnice, Outemu Red, CZ 991 Kč 1 199 Kč CZC.Gaming Hellhound, herní sluchátka, černá/červená 660 Kč 799 Kč CZC.Gaming Hexblade, herní klávesnice, Cherry MX Silent Red, CZ 1 487 Kč 1 799 Kč CZC.Gaming Dwarf, herní klávesnice, Kailh Red, CZ 826 Kč 999 Kč Všechno v kategorii
Herní příslušenství

 

ČTĚTE TAKÉ: Poradíme vám, jak vybrat správný notebook

 

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru