Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Jak vybrat mobilní telefon

Jak vybrat mobilní telefon

Návody
autor: Miroslav Václavík

Mobilní telefon je už řadu let pevnou součástí každého z nás – je to střed komunikace, zábavy a odpočinku. Trávíme s ním dlouhé hodiny denně, o to důležitější je tak volba toho pravého přesně podle představ. Jak vybrat mobil?

Ať už hledáte smartphone sami pro sebe, nebo chcete potěšit svou babičku klasickým tlačítkovým telefonem, je vždycky nutné vědět dvě věci – co hledáme a podle čeho mobilní telefon vybírat. S tím vám pomůže náš podrobný nákupní rádce.

Kapitoly

Co je to smartphone?

I kdyby vás svět technologií absolutně nezajímal, pojmu chytrý telefon (smartphone) jste se jistě nemohli vyhnout. Jde o mobilní telefon, který budete s největší pravděpodobností hledat i vy. Nejde o jedinou variantu, ale o ostatních se rozepíšeme dále. Zpátky ale ke smarpthonu, co to vlastně ten chytrý telefon je?

Jak vybrat ten pravý smartphone? Podle čeho mobil vybírat?

Jak vybrat ten pravý smartphone? Podle čeho mobil vybírat?

Smartphone se vyznačuje zejména tím, že ve svých útrobách skrývá pokročilý operační systém, jenž vám umožňuje využívat chytré funkce. Nejběžnější systémy tu máme dva – Apple u svých iPhonů používá iOS, ostatní výrobci pak v naprosté většině spoléhají na Android od Googlu. Dříve se od sebe oba systémy zásadně lišily, v posledních letech už jsou však natolik podobné, že se rozhodujte hlavně podle typu telefonu, který potřebujete.

Díky operačnímu systému pak na svůj mobilní telefon nainstalujete aplikace z Google Play či App Storu, a můžete smartphone využívat zcela podle svých představ. Chytrý telefon se stane vaším společníkem pro zábavu, sledování videa, čtení knih, ale třeba i pro správu e-mailů, řešení pracovních záležitostí a organizaci času. V neposlední řadě můžete upravovat své fotky, stříhat videa, hrát mobilní hry nebo pravidelně sledovat účet ve své bankovní aplikaci. Možností je tolik, kolik si jich představíte – a právě proto smartphone čili chytrý telefon.

Chytrý telefon se stal naší přirozenou součástí.

Chytrý telefon se stal naší přirozenou součástí.

Jaké existují typy telefonů?

Základních kategorií pro výběr mobilního telefonu je hned několik a rozdělení může posloužit ke zúžení výběru mobilního telefonu. Jakmile budete vědět, kterým směrem se vydat, bude volba ideálního telefonu mnohem snazší.

Klasické chytré telefony

Začněme úplnou klasikou, kam spadá většina chytrých telefonů. Jde o velkou placku s pořádným displejem na přední straně. Můžete si přitom vybírat z celého zástupu různých variant. Někdo touží po mobilním telefonu na fotografování, jiný potřebuje smartphone se skvělou výdrží. Jestliže vybíráte klasický mobilní telefon, možnosti jsou obrovské a záleží už je na vašich konkrétních požadavcích a vkusu.

Xiaomi Redmi 9A, 2GB/32GB, Granite Gray Antivir Bitdefender Mobile Security for Android 2020, 1 zařízení, 12 měsíců v hodnotě 299 Kč + Kuki TV na 2 měsíce zdarma + HBO na jeden měsíc zdarma (v hodnotě 1380 Kč) 1 975 Kč 2 390 Kč
doprava zdarma
Apple iPhone SE 2020, 128GB, Black Connex cestovní poukaz v hodnotě 2 500 Kč + Apple TV+ na 3 měsíce zdarma + Kuki TV na 2 měsíce zdarma + HBO na jeden měsíc zdarma (v hodnotě 1380 Kč) 10 901 Kč 13 190 Kč
Samsung Galaxy A52s, 6GB/128GB, Violet Antivir Bitdefender Mobile Security for Android 2020, 1 zařízení, 12 měsíců v hodnotě 299 Kč + Kuki TV na 2 měsíce zdarma + HBO na jeden měsíc zdarma (v hodnotě 1380 Kč) 9 496 Kč 11 490 Kč Všechno v kategorii
Mobilní telefony

Odolné telefony

Specifickou skupinou jsou pak odolné mobilní telefony, které mají využití v náročnějších pracovních podmínkách. Můžete si zde vybrat telefony se skvělou voděodolností, s dlouhou životností i v prostředí s prachem, nebo třeba chytrý telefon s extrémně odolným zpracováním proti pádům a poškrábání.

Mezi nejznámější výrobce odolných telefonů patří například CAT, Aligator nebo Evolveo. Každé ze zařízení má přitom rozdílné využití. Můžete si totiž vybírat jak co nejjednodušší telefony na prosté telefonování, tak i odolný telefon s pořádným výkonem.

Samsung Galaxy Xcover 5, 4GB/64GB, Black Kuki TV na 2 měsíce zdarma + HBO na jeden měsíc zdarma (v hodnotě 1380 Kč) 6 603 Kč 7 990 Kč CAT S42 H+, 3GB/32GB Kuki TV na 2 měsíce zdarma + HBO na jeden měsíc zdarma (v hodnotě 1380 Kč) 4 950 Kč 5 990 Kč CAT Land Rover Explore R (2020), 4GB/64GB, Black Antivir Bitdefender Mobile Security for Android 2020, 1 zařízení, 12 měsíců v hodnotě 299 Kč + Kuki TV na 2 měsíce zdarma + HBO na jeden měsíc zdarma (v hodnotě 1380 Kč) 6 355 Kč 7 690 Kč Všechno v kategorii
Odolné

Ohebné telefony

Relativní novinkou na poli mobilních telefonů jsou ohebné telefony. V současnosti je pak hlavní firmou, která se o relevantní kousky v této kategorii stará, Samsung. Modely Galaxy Fold a Galaxy Flip nabízejí unikátní možnost v malém těle ukrýt obrovský displej. V kapse tak máte telefon o standardních rozměrech, po rozložení však koukáte na dvojnásobně velký displej. Tomu se říká plnohodnotná konzumace obsahu.

Tlačítkové telefony

Přestože se množství tlačítkových telefonů mezi uživateli stále snižuje, výběr mobilu se možná týká někoho z těch, kdo stále dávají přednost fyzickým tlačítkům před dotykovou obrazovkou. Při výběru mobilního telefonu s tlačítky se můžete spolehnout na dlouhou výdrž baterie a nízkou pořizovací cenu. Nutno však myslet na to, že tlačítkové telefony slouží primárně pro volání a psaní SMS, mnoho chytrých funkcí zde nehledejte.

Nokia 3310, Dual Sim, Blue Kuki TV na 2 měsíce zdarma + HBO na jeden měsíc zdarma (v hodnotě 1380 Kč) 1 149 Kč 1 390 Kč Nokia 230, Dual Sim, Dark Silver Kuki TV na 2 měsíce zdarma + HBO na jeden měsíc zdarma (v hodnotě 1380 Kč) 1 149 Kč 1 390 Kč Nokia 210, Dual Sim, Black Kuki TV na 2 měsíce zdarma + HBO na jeden měsíc zdarma (v hodnotě 1380 Kč) 578 Kč 699 Kč Všechno v kategorii
Tlačítkové

Telefon pro seniory

Specifickou kategorií jsou pak mobilní telefony pro seniory. Výrobci těchto zařízení se soustředí zejména na jednoduchost a velké ovládací i zobrazovací prvky pro snadnou obsluhu i bez brýlí. V neposlední řadě mají často speciální tlačítko pro stav nouze – jestliže senior třeba upadne, může si stisknutím přivolat pomoc. Jestliže vybíráte mobilní telefon pro seniora, rozhodně doporučujeme nahlédnout právě sem.

Operační systémy

Jak jsme již v úvodu naznačili, operační systémy chytrých telefonů se v posledních letech velice přibližují. Stále však najdeme několik základních parametrů, podle nichž můžeme Android s iOS srovnat.

Android vs. iOS, Samsung vs. Apple. Jak vybrat správný telefon?

Android vs. iOS, Samsung vs. Apple. Jak vybrat správný telefon?

Chytrý telefon s Androidem

Telefony s Androidem se mohou pochlubit mnohem větším výběrem modelů. Dokážete v nabídce vybrat telefon od tisíce až po desetitisíce korun. Od nejzákladnějších modelů na pouhé telefonování až po modely, které ohromí celé okolí. Operační systém Android se obecně vyznačuje mnohem vyšší možností vlastních úprav telefonu. Najdete zde nejširší nabídku her a aplikací na světě, můžete si v telefonu nastavit všechno do posledního detailu. Nevýhodou pak bývá slabší podpora od výrobců telefonů, kdy je dodávání aktualizací o několik let kratší než u iOS. Stejně tak je potřeba brát ohled, jak vybírat mobil za nižší cenu – v těchto případech může pokulhávat plynulost celého telefonu.

Samsung Galaxy A52s, 6GB/128GB, Violet Antivir Bitdefender Mobile Security for Android 2020, 1 zařízení, 12 měsíců v hodnotě 299 Kč + Kuki TV na 2 měsíce zdarma + HBO na jeden měsíc zdarma (v hodnotě 1380 Kč) 9 496 Kč 11 490 Kč Samsung Galaxy A52s, 6GB/128GB, Black Antivir Bitdefender Mobile Security for Android 2020, 1 zařízení, 12 měsíců v hodnotě 299 Kč + Kuki TV na 2 měsíce zdarma + HBO na jeden měsíc zdarma (v hodnotě 1380 Kč) 9 496 Kč 11 490 Kč
doprava zdarma
Samsung Galaxy S20 FE, 6GB/128GB, Navy Blue Antivir Bitdefender Mobile Security for Android 2020, 1 zařízení, 12 měsíců v hodnotě 299 Kč + Kuki TV na 2 měsíce zdarma + HBO na jeden měsíc zdarma (v hodnotě 1380 Kč) 11 510 Kč 13 927 Kč
Všechno v kategorii
Samsung

Chytrý telefon s iOS

Operačním systémem iOS se pyšní výhradně telefony ze stáje Applu, bavíme se tak o iPhonech. U výběru mobilního telefonu s iOS si můžete být jisti kvalitním zpracováním, skvělou plynulostí operačního systému a jednoduchostí ovládání. I v tomto případě nejdete v obchodě s aplikacemi nespočetný zástup her a programů, které vám pomohou jak s pracovní náplní, tak odreagováním. iPhony skvěle zvládají i propojení s dalšími zařízeními od stejné firmy, jestliže tak máte třeba hodinky nebo notebook od Applu, výběr iPhonu je skvělou volbou. Za kvalitní zpracování a bezchybně fungující sytém dáte o něco vyšší cenu, výběr levného iPhonu není tak snadný. Jestliže však zvažujete výběr mobilu z vyšší cenové kategorie, telefony s iOS nesmějí chybět ve vašem výběru.

doprava zdarma
Apple iPhone SE 2020, 128GB, Black Connex cestovní poukaz v hodnotě 2 500 Kč + Apple TV+ na 3 měsíce zdarma + Kuki TV na 2 měsíce zdarma + HBO na jeden měsíc zdarma (v hodnotě 1380 Kč) 10 901 Kč 13 190 Kč
doprava zdarma
Apple iPhone 11, 64GB, Black Connex cestovní poukaz v hodnotě 2 500 Kč + Apple TV+ na 3 měsíce zdarma + Kuki TV na 2 měsíce zdarma + HBO na jeden měsíc zdarma (v hodnotě 1380 Kč) 11 975 Kč 14 490 Kč
doprava zdarma
Apple iPhone 13, 128GB, Midnight Connex cestovní poukaz v hodnotě 2 500 Kč + Kuki TV na 2 měsíce zdarma + HBO na jeden měsíc zdarma (v hodnotě 1380 Kč) 19 000 Kč 22 990 Kč
Všechno v kategorii
iPhone

Co je při výběru telefonu důležité?

Jakmile už víte, pro koho telefon hledáte a do jaké kategorie spadá, je potřeba si určit podrobnější parametry mobilního telefonu. Jak si vybrat mobilní telefon? Klíčové jsou parametry displeje, fotoaparátu, baterie, paměti, množství slotů a možností datového připojení.

Displej

Nejdůležitější částí každého mobilního telefonu je displej. Slouží jako brána k internetu, jako filmové plátno k zážitkům, jako ovladač k mobilním hrám. Každý rok se přitom zvětšují možnosti, z nichž můžete u svého telefonu vybírat. Jestliže patříte k lidem s menší rukou, je potřeba správně uvažovat, jak vybírat mobil. V těchto případech je lepší sáhnout po menším telefonu s úhlopříčkou do 5“. Smartphonů s Androidem najdete v této kategorii řadu, i Apple má pro fanoušky menších telefonů na výběr. Pokud však chcete naplno využívat možností současných telefonů, výběr mobilu bude mířit spíše k větším telefonům. Volit přitom můžete jak z klasických displejů, tak ze skládacích modelů.

Samsung dokázal zdánlivě nemožné a přišel s ohebným displejem.

Samsung dokázal zdánlivě nemožné a přišel s ohebným displejem.

Dalším faktorem je u displejů technologie zobrazování. Na výběr máte od těch nejkrásnějších variant v podobě AMOLED displejů, přes stále velice kvalitní IPS, až po levnější modely s TFT technologií displeje. AMOLED displej se může pochlubit skvělým zobrazením barev, zejména černé. Dále má úžasné pozorovací úhly, takže na displej pohodlně uvidíte i ze stran. A v neposlední řadě je potřeba zmínit skvělá světelnost, takže ani na sluníčku nebudete mít problém přečíst třeba obsah zprávy. Kategorií samou pro sebe jsou pak telefony s Retina displejem, kterým se pyšní Apple u svých iPhonů. I v tomto případě jde u nejnovějších modelů o technologii AMOLED.

Xiaomi Redmi 9A, 2GB/32GB, Granite Gray Antivir Bitdefender Mobile Security for Android 2020, 1 zařízení, 12 měsíců v hodnotě 299 Kč + Kuki TV na 2 měsíce zdarma + HBO na jeden měsíc zdarma (v hodnotě 1380 Kč) 1 975 Kč 2 390 Kč
doprava zdarma
Apple iPhone SE 2020, 128GB, Black Connex cestovní poukaz v hodnotě 2 500 Kč + Apple TV+ na 3 měsíce zdarma + Kuki TV na 2 měsíce zdarma + HBO na jeden měsíc zdarma (v hodnotě 1380 Kč) 10 901 Kč 13 190 Kč
Samsung Galaxy A52s, 6GB/128GB, Violet Antivir Bitdefender Mobile Security for Android 2020, 1 zařízení, 12 měsíců v hodnotě 299 Kč + Kuki TV na 2 měsíce zdarma + HBO na jeden měsíc zdarma (v hodnotě 1380 Kč) 9 496 Kč 11 490 Kč Všechno v kategorii
Mobilní telefony

Velikost úložiště

Podle způsobu používání je potřeba přemýšlet i o velikosti úložného prostoru. Jestliže máte v plánu sledovat hromadu filmů a seriálů, případně mít v telefonu zásoby videoher, je velké úložiště přesně tím, podle čeho vybírat mobilní telefon. Pokud však chcete používat spíše cloudová úložiště, telefon používat zejména na telefonování a videa prohlížet na YouTube, není potřeba tak velká paměť. Interní paměť se pohybuje od pár MB v případě tlačítkových telefonů až po více než 1000 GB u těch nejlepších modelů na trhu.

Některé modely se mohou pochlubit slotem na rozšiřující paměťovou kartu, která vám pomůže v případě, že vám telefon nakonec nedokáže nabídnout dostatek prostoru. Pokud tedy váháte, jakou velikost zvolit, sáhněte po telefonu se slotem na SD karty a časem si když tak prostor sami rozšiřte. Zejména u lidí, kteří chtějí fotit a natáčet v nejvyšší kvalitě, bývá prostor na telefonu často velkou překážkou.

Fotoaparáty

Spousta uživatelů podřizuje výběr mobilu i fotografickým možnostem. Dlouhé roky už se setkáváme s nabídkou telefonů, které mají více fotoaparátů najednou. Díky tomu lze dělat záběry, jako nikdy dříve. Některé telefony umožňují široký záběr, jiné mobily zvládnou obrovské optické přiblížení, další si poradí se složitými světelnostními podmínkami či s natáčením ve 4K kvalitě. Někteří výrobci dokonce tvoří speciální mobilní telefony, u nichž je právě kvalita videa a fotek hlavní devizou. Tyto fotomobily se pak snadno vyrovnají i klasickému fotoaparátu.

doprava zdarma
Apple iPhone 12, 128GB, Green Connex cestovní poukaz v hodnotě 2 500 Kč + Kuki TV na 2 měsíce zdarma + HBO na jeden měsíc zdarma (v hodnotě 1380 Kč) 16 438 Kč 19 890 Kč
Motorola EDGE+, 12GB/256GB, 5G, Thunder Grey Xiaomi Mi Motion-Activated Night Light 2 v hodnotě 390 Kč + Antivir Bitdefender Mobile Security for Android 2020, 1 zařízení, 12 měsíců v hodnotě 299 Kč + Kuki TV na 2 měsíce zdarma + HBO na jeden měsíc zdarma (v hodnotě 1380 Kč) 10 322 Kč 12 490 Kč
doprava zdarma
Apple iPhone 13, 128GB, Blue Connex cestovní poukaz v hodnotě 2 500 Kč + Kuki TV na 2 měsíce zdarma + HBO na jeden měsíc zdarma (v hodnotě 1380 Kč) 19 000 Kč 22 990 Kč
Všechno v kategorii
Fotomobily

Baterka

Jestli se v něčem současné chytré telefony nedokážou srovnávat se starými modely z přelomu tisíciletí, je to výdrž baterie. Jak rostl výkon, možnosti a velikost displeje, snižovala se doba, po jakou zvládne mobilní telefon fungovat na jedno nabití. Jenže někdo potřebuje vydržet i v současné době několik dní bez nabíječky. Kapacita baterie se tak stane jedním z klíčových parametrů, jak vybírat mobily.

Výdrž baterie mobilního telefonu je vždy velkým tématem, podle čeho vybírat?

Výdrž baterie mobilního telefonu je vždy velkým tématem, podle čeho vybírat?

U speciálních telefonů navržených pro extrémně dlouhou výdrž se bavíme o kapacitě přes 6000 mAh.  A to už je hodnota, s níž i nejlepší telefony zvládnou fungovat klidně i týden na jedno nabití. S velikou kapacitou baterie se často setkáváme právě u odolných telefonů určených do terénu a těžkých podmínek. Tam často člověk nemůže sáhnout po zásuvce. Způsob použití a kapacita baterie je bezesporu dalším z důležitých faktorů, podle čeho vybírat mobil.

5G a mobilní připojení

Českou republikou pomalu prostupuje nejmodernější mobilní síť současnosti, a to tzv. 5G síť. Díky ní můžete zažívat neskutečnou rychlost internetu, mnohdy i rychlejší, než máte u sebe doma. Pokud patří mezi důležité parametry používání internetu, sledování videí a stahování her, je připravenost na novou generaci sítí nutností. Jak vybírat mobily s 5G? Nejde o nic složitého, stačí si vybrat kterýkoliv z telefonů z naší nabídky s touto informací, a můžete si být jisti, že vše pojede přesně podle představ na všech českých sítích. Volba telefonu s podporou 5G konektivity je důležitá zejména v ten moment, kdy vybíráte telefon na dlouhou dobu. Buďte připraveni na další roky.

Samsung Galaxy A52s, 6GB/128GB, Violet Antivir Bitdefender Mobile Security for Android 2020, 1 zařízení, 12 měsíců v hodnotě 299 Kč + Kuki TV na 2 měsíce zdarma + HBO na jeden měsíc zdarma (v hodnotě 1380 Kč) 9 496 Kč 11 490 Kč realme 8 5G, 4GB/64GB, Supersonic Black Antivir Bitdefender Mobile Security for Android 2020, 1 zařízení, 12 měsíců v hodnotě 299 Kč + Kuki TV na 2 měsíce zdarma + HBO na jeden měsíc zdarma (v hodnotě 1380 Kč) 4 537 Kč 5 490 Kč
doprava zdarma
Xiaomi 11 Lite 5G NE, 6GB/128GB, Truffle Black Antivir Bitdefender Mobile Security for Android 2020, 1 zařízení, 12 měsíců v hodnotě 299 Kč + Kuki TV na 2 měsíce zdarma + HBO na jeden měsíc zdarma (v hodnotě 1380 Kč) 6 603 Kč 7 990 Kč
Všechno v kategorii
5G

Dual SIM

Řadu mobilních telefonů můžete používat i jako pracovní nástroj. Co když ale máte jedno pracovní a jedno soukromé číslo? V tu chvíli je skvělé vybírat mobil s podporou Dual SIM. Díky tomu lze do telefonu vložit dvě SIM karty a následně využívat zcela naplno obě. Nemusíte se přitom obávat, sami si nastavíte, ze které karty brát data, ze které chcete volat hlavně. Dual SIM je také výborná volba, pokud seženete výhodný tarif třeba právě na mobilní data, ale nechcete smlouvu převádět i s voláním. Jednu SIM pak používáte na surfování, druhou na volání.

iPhone

Jak již bylo v článku naznačeno, Apple se svým iPhonem a iOS patří do samostatné kategorie mobilních telefonů. Přestože se dříve americká firma snažila držet svou nabídku smartphonů štíhlou, v posledních letech si iPhone podle svých představ zvládne zvolit kdokoliv. Hledáte menší telefon? Je tu pro vás iPhone SE. Chcete nejnovější pecku, která má ty nejlepší funkce i výkon? Je tu iPhone 13. Telefony od Applu se dlouhodobě vyznačují skvělým designem, spolehlivým výkonem a dlouho uchovávají hodnotu. O tom, jak vybrat iPhone, jsme ostatně připravili celý vlastní článek.

iPhone je synonymem elegance a spolehlivosti. Vyberte iPhone správně.

iPhone je synonymem elegance a spolehlivosti.

Samsung

Hlavním konkurentem Applu je ve světě Androidu společnost Samsung. Ta na trh pravidelně přichází s nejodváženějšími modely, ale i se skvělými telefony střední třídy nebo levnými smartphony. Z nabídky jihokorejské firmy si dokáže vybrat úplně každý. Nevíte, jak vybrat mobil z tak velké škály? Můžete sáhnout třeba po nejlepším telefonu mezi Androidy Samsung Galaxy S21 Ultra 5G, případně vybrat zástupce kvalitní střední třídy v podobě Samsung Galaxy A52s, nebo se vydat na unikátní cestu skládacích telefonů v podobě Samsung Galaxy Z Flip či Samsung Galaxy Z Fold3.

Samsung S21 Ultra 5G patří k současné absolutní špičce

Samsung S21 Ultra 5G patří k současné absolutní špičce na trhu s telefony.

 

nahoru