Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Jak vybrat RGB osvětlení počítače?

Jak vybrat RGB osvětlení počítače?

Návody
autor: Saša Ševčík

RGB podsvícení se v posledních letech těší nebývalé popularitě. Je to do určité míry dáno tím, že každá druhá počítačová skříň nabízí prosklenou bočnici. Nechat rozzářit ale v dnešní době můžeme už i monitory, periferie či jednotlivé komponenty.

RGB podsvícení není žádnou novinkou, v sestavách se s ním setkáváme již roky. Za průkopníka lze přitom považovat společnost ASUS, která pod svou herní značkou Republic of Gamers (ROG) nabízela jako první podporu podsvícených pásků. Značka G.SKILL zase v té době lákala jako první na podsvícené chladiče pamětí. V průběhu let se ale přidala s vlastním RGB řešením celá řada výrobců – ADATA, Logitech, Corsair, MSI a mnoho dalších. A tím se dostáváme až do současnosti... Sladit si RGB podsvícení nebylo nikdy jednodušší, stačí si vyhledat produkty kompatibilní s danou RGB synchronizací na stránce: Produkty s RGB synchronizací.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Světelné hrátky v podání MSI

 

Rozcestník:

 

Co všechno může svítit?

V dnešní době může svítit bez nadsázky cokoliv. Například RAM moduly, PC skříně, SSD disky, ventilátory, chladiče procesoru, grafické karty, myši, klávesnice, headsety, monitory, notebooky, a dokonce i celé židle, jak jsme si ukázali v recenzi modelu Genesis Trit 600 RGB.

Za takovým rozmachem stojí pochopitelně v první řadě poptávka ze strany zákazníků, které jdou výrobci ochotně naproti. Lidé si zpravidla RGB podsvícení pořizují kvůli doladění vzhledu svého počítače či celého pracovního – rozumějte herního – koutku. Nasvícené špičkové komponenty ve skříni, pořádná dávka MHz a FPS, tiše bublající vodní chlazení – takhle nějak si spousta lidí představuje idylku…

Podsvícení Aura Sync od společnosti ASUS v akci

 

ASRock RGB Sync      ASUS Aura Sync

 

Podsvícení má samozřejmě někdy i daleko praktičtější využití, než je pouze estetický dojem. Své o tom vědí jedinci, kteří tráví u PC dlouhé bezesné noci. Ostré světlo lampičky při hraní i práci totiž může rušit. Podsvícená klávesnice či myš tento problém vyřeší, a i v té největší tmě přesně více, kde se vaše periferie nachází. Podsvícení monitoru zase zaručí měkčí přechod mezi naprostou tmou a zářící obrazovkou, což je pro naše oči značně příjemnější.  

Z řádků výše je patrné, že dnes může svítit skutečně kde co. Problém je ale v tom, že každý výrobce si v průběhu let razil svou vlastní cestu, a tak využívá jiné standardy a v některých případech i zcela jiné řešení, která mezi sebou nemusí být kompatibilní. To je stinná stránka celé RGB éry…

Právě proto jsme se rozhodli sepsat tento manuál, který uživatele celou problematikou RGB podsvícení provede tak, aby se v ní snadno zorientoval. Jen tak totiž bude možné v našich počítačových koutcích dosáhnout kýženého výsledku.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Podsvícené desky od Gigabytu

 

Základní deska je opravdu základ

Z řádků výše je patrné, že každý výrobce tedy sází na své vlastní řešení. Právě proto se u společnosti ASUS můžete setkat s technologií AURA Sync, MSI zase láká na Mystic Light, ASRock na RGB Sync a Gigabyte například na RGB Fusion.

Pokud teprve počítač navrhujete a chcete si vyladit podsvícení podle vlastních představ, je ideální začít už správnou volbou základní desky. Různé modelové řady jsou totiž odlišně vybaveny. S RGB podsvícením dnes již počítají i ty nejzákladnější desky, nicméně pokročilejší modely zpravidla nabídnou větší množství konektorů pro připojení jednotlivých doplňků. To je poměrně důležité, neboť u desek svítí zpravidla jen pár prvků a pokud chcete světelnými hrátkami roztančit celý počítač, zpravidla se neobejdete bez připojených svíticích ventilátorů a LED pásků.

Základní desky zpravidla pak mají obslužný software, ve kterém je možné podsvícení celého stroje jednoduše nakonfigurovat. Pro jistotu si dovolíme zdůraznit, že pro správnou synchronizaci jsou samozřejmě vhodné stejné značky. Větší parádu tak zpravidla uděláte, pokud základní deska bude od stejného výrobce jako grafická karta – synchronizace RGB podsvícení pak bude otázkou pár kliků. Jak si totiž ukážeme v řádcích níže, s kompatibilitou jednotlivých prvků to není vůbec jednoduché…

Nastavení podsvícení prostřednictvím systému Ggiabyte AORUS RGB Fusion 2.0

 

GIGABYTE RGB Fusion     Corsair iCUE

 

Pozor na kompatibilitu

Velmi populární jsou při návrzích podsvícení počítače RGB ventilátory a LED pásky. Při výběru si nicméně musíme dávat pozor na technologii a způsob zapojení. V opačném případě by se nám totiž mohlo stát, že podsvícení nebude fungovat správně, nebo v krajním případě dokonce vůbec.

U ventilátorů jsou totiž uživatelé zvyklí zaměňovat třípinové a čtyřpinové konektory mezi sebou a na chladící funkci to zpravidla nemývá žádný valný vliv. Nicméně u podsvícených prvků – tedy ventilátorů i LED pásků – hrají různé konektory klíčovou roli.

Rozeznáváme v podstatě dvě základní kategorie RGB a ARGB. A ty je možné poznat na první pohled, protože ARGB využívá třípinový konektor a RGB čtyřpinový. Díky tomu RGB zvládá 12 V, zatímco ARGB pouze 5 V.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Podsvícené ventilátory v počítači

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Svítit může i SSD

 

3pinový ARGB kabel od ventilátoru nelze zapojit do 4pinového RGB konektoru na základní desce. RGB pásek či ventilátor v tomto případě nebude funkční. Kompatibilitu je tedy nezbytné ověřit už při koupi těchto prvků. Výrobci zpravidla oba standardy důsledně označují, aby se v jednotlivých produktech uživatelé snadněji vyznali.

Výše popsané standardy fungují u většiny desek, ale například MSI na některých svých podvozcích využívá ještě řešení od Corsairu – jmenuje se Corsair RGB (iCUE). Tento standard využívá speciální konektor CORSAIR Lighting Node PRO.

Další výrobci zase využívají pro ovládání LED světel klasické USB konektory. S takovým řešením se zpravidla můžeme setkat u chladičů procesorů, které mohou hrát různými barvami. Právě proto je velmi důležité kompatibilitu jednotlivých prvků ověřit ještě před koupí.

Pro snadnější konfiguraci je také vhodné nekombinovat příliš výrobců, ideální jsou komponenty od jedné značky a svíticí prvky od další. To je v praxi v podstatě takové nepsané pravidlo, že vše bude fungovat, jak má.

Corsair RGB (iCUE) v akci

 

MSI Mystic Light Sync      EVGA RGB

 

Výběr skříně nepodceňovat

Při realizaci podsvícené sestavy nemají hlavní slovo pouze komponenty, ale i samotná počítačová skříň. Obzvláště to platí ve chvíli, kdy nebude chtít podsvícení ovládat pouze softwarově, ale také manuálně. Skříně už totiž dávno nejsou pouze „nádoby“ s prosklenou bočnicí, do které ukládáme jednotlivé komponenty. Pokročilé modely mají vlastní kontrolory, ke kterým je možné připojit hromadu dalšího příslušenství.

To, co je opět nutné řešit, je kompatibilita mezi jednotlivými prvky. Obzvláště to platí pro výrobce jako jsou NZXT, Corsair a Evolveo.

Například RGB ventilátory od NZXT nejsou samostatně kompatibilní se základní deskou, lze je zapojit pouze přes speciální řídící jednotku NZXT Hue. Synchronizace dále probíhá přes vlastní software CAM. Například pokud máme tedy synchronizované komponenty v MSI Mystiq Light a přidáme ventilátory NZXT, tak synchronizace všech prvků se musí ovládat přes dva programy. NZXT RGB je pouze navíc pouze adresované – jde tedy o technologii ARGB. A RGB prvky nemusí s ARGB vždy zcela barevně ladit.

Perfektně synchronizovaný systém Corsair iClue

 

Corsair – stejně jako NZXT – má vlastní synchronizační software iClue. Ventilátory tedy opět nejsou samostatně kompatibilní se základní deskou, pro synchronizaci je opět nutné mít řídící jednotku od stejné značky. Synchronizují se dále přes software iClue. Oproti NZXT je řídící či manuální jednotka dostupnější a dá se najít i v některých skříních dalších výrobců.

Evolveo ventilátory a pásky jsou primárně určeny taktéž pro standardní třípinové a čtyřpinové konektory. Jsou kompatibilní pouze s vlastními rozbočovacími redukcemi, anebo manuálními ovladači od Evolveo. V nabídce tohoto výrobce nalezneme klasické RGB podsvícení i ARGB.

V případě některých řešení je možné zakoupit speciální redukce, aby vše fungovalo, jak má – tedy i s rozšířenějšími systémy. Takové řešení ale nemusí být vždy ideální, protože přidáváte do sestavy další zbytečné prvky. Ideální je tedy se rozhodnout, zda budeme podsvícené prvky – především tedy LED pásky – volit podle výrobce základní desky nebo skříně. Následně je pak vhodné tyto prvky vybírat od jednoho jediného výrobce.

Ekosystém NZXT HUE 2 RGB Lighting v akci

 

LED pásky     RGB ventilátory

 

Podsvícené monitory a periferie

Podsvícenou skříní a jednotlivými komponentami uvnitř samozřejmě světelné hrátky vůbec nemusí končit – k dispozici je celá řada dalších periferií, které dovedou prozářit každou noc. Již v řádcích výše jsme zmínili, že praktické je například podsvícení monitorů. Ty zpravidla využívají USB konektory pro ovládání skrze počítačovou sestavu.

Z dostupných řešení můžeme jmenovat například série ASUS ROG, Gigabyte AORUS či MSI Optix. V tomto případě je vhodné monitor sladit s výrobcem základní desky – nebudete pak zbytečně potřebovat další ovládací software navíc.  

V případě dalších periferií – jako jsou headsety, klávesnice a myši – je opět vhodné kombinovat ideálně jednoho výrobce. Konfigurace bude snadnější a uživatelsky komfortnější. Opět přitom platí, že před nákupem je vhodné ověřit kompatibilitu se zbylými podsvícenými prvky v sestavě.

LED podsvícením se chlubí například monitor ASUS ROG STRIX XG32VQ

 

Razer Chroma       Logitech RGB

 

Přehledně: otázky a odpovědi

Lze zapojit třípinový kabel do čtyřpinového konektoru na desce? Ne, ARGB a klasické RGB mají jiné napájení a piny.

Je možné kombinovat RGB a ARGB? Ano, ale synchronizace není ideální, některé módy nemusí fungovat.

Budou RGB paměti fungovat, pokud nemá deska RGB synchronizaci? Ano, ale nebude možné měnit barvy nebo módy. Svítit budou v defaultním módu.

Mám desku s čtyřpinovým konektorem, ale deska nemá synchronizaci. Deska má podsvícení jedné barvy, RGB prvky v tomto konektoru budou svítit jednou barvou.

Od kolika výrobců je vhodné kombinovat podsvícení? Teoreticky je možné kombinovat nesčetně výrobců, pro nejjednodušší konfiguraci a uživatelský komfort je vhodné kombinovat maximálně dva výrobce.

 

Tip na závěr

Zapojení a synchronizace je pro neznalé komplikovaná věc. Pokud si asi po přečtení tohoto návodu nejste kompatibilitou RGB osvětlení jistí, doporučujeme ještě před nákupem kompatibilitu ověřit předem, a to například prostřednictvím diskusí pod jednotlivými produkty. Dotazy můžete pokládat také zde.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Herní RGB set od SteelSeries

Názory ostatních Geeků (2)

Jaroslav177 JAR

RGB problém

Jaroslav177 1. 2. 2021 11:29

Mám dotaz když mám RGB reset tlačítko na PC skříni nastavené na cpu chladič a ne na RGB fény na skříni jak to přehodit aby to bylo nastavené na PC větráky?

_208 _20

RGB reset

_208 17. 10. 2021 12:00

Mám dotaz, před nějakou dobou jsem si nechal na czc.cz sestavit pc se rgb skříňí SilentiumPC Regnum RG6V EVO TG ARGB. V popisku bylo psáno, že tato skříň je kompatibilní s software asus aura Ale v program nedokáže rozpoznat a najít rgb ventilátory, při tom mám základní desku TUF gaming b450p-plus gaming s podporou aura sync

Máš něco na srdci?

nahoru