Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Jako z Hvězdné brány. Města propojila lidi díky portálům

Jako z Hvězdné brány. Města propojila lidi díky portálům

Události
autor: Stanislav Holý

Přehodnotit myšlenku jednoty. To je hlavní úkol nových portálů, které vyrostly v hlavním městě Litvy a polském Lublinu. Technická vychytávka ale nadchne snad každého milovníka sci-fi, vypadá totiž jako slavná Hvězdná brána.

Při pohledu na oba nové portály se chce říci, že se tvůrci inspirovali vojensko-vědeckými expedicemi do neznámých koutů galaxie. Plukovníka O'Neila z filmu či seriálu Stargate byste zde ale hledali marně, což je rozhodně dobře, neboť zde na vás nebudou číhat ani žádní Goa'uldi.

K čemu ale tedy obří kruhovité portály slouží? V reálném čase vás přenesou do jiného města – alespoň tedy pohledem. Jeden portál totiž vyrostl ve městě Vilnius, což je mimochodem hlavní město Litvy. Další pak stojí vzdušnou čarou o 600 kilometrů dá v polském Lublinu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Každý portál se skládá z obří kruhové obrazovky a kamery, v podstatě tedy zprostředkovává živý přenos mezi oběma městy. Je to stejné, jako když v kanceláři prostřednictvím videokonference komunikujete s kolegou, který je zrovna doma. V případě portálů však přenos videa funguje prakticky nepřetržitě.

Tvůrci se netají tím, že chtějí tímto originálním způsobem spojovat lidi. Díky futuristickému vzhledu totiž portál působí doslova jako magnet, budí stejnou pozornost jako sochy, kašny, morové sloupy či jiné historické památky. Na rozdíl od nich se ale pohledem na obrazovku můžete podívat, co se děje o stovky kilometrů daleko.

Bude rozhodně zajímavé sledovat, jaký ohlas na portály bude. Postupně by totiž mohly vyrůst i v dalších evropských metropolích, třeba se jednou dočkáme i u nás v Česku a budeme moci prostřednictvím portálů navazovat vztahy s dalšími lidmi napříč celým světem.

 

Názory ostatních Geeků (2)

avatar

...

damianx 1. 6. 2021 16:36

Dobrý nápad.

avatar

To vypada slibne

FlashCV 2. 6. 2021 7:49

Velmi zajimavy, pekny a povedeny napad. Myslim,ze jednou v budoucnosti tohle bude v dejinach a lidi tam budou jezdit jak dnes z aktualni doby za zajimavou novinku,tak i v budoucnosti presto,ze to bude treba jednou vsude na svete,tak tyhle 2 v Polsku budou celosvetove vyhledavany jako prvni takoveto brany,kde to vsechno zacalo :-) A myslim si,ze se ruzne zeme budou predhanet,kdo to bude mit vetsi a zajimavejsi. Treba bude nekdy i nejaka jedna ve meste a druha v prirode :)

Máš něco na srdci?

nahoru