Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Jedna planeta vládne všem a jeden vládne jí. Recenzujeme deskovku Duna: Impérium.

Jedna planeta vládne všem a jeden vládne jí. Recenzujeme deskovku Duna: Impérium.

Produktové tipy
Desková hra Duna: Imérium_1958578713
Desková hra Duna: Imérium
1 445 Kč 1 749 Kč
Desková hra Duna: Impérium . Vzestup Iksu, rozšíření_1791686065
Desková hra Duna: Impérium . Vzestup Iksu, rozšíření
1 115 Kč 1 349 Kč
Desková hra Duna: Impérium - Luxusní sada vylepšení_141866868
Desková hra Duna: Impérium - Luxusní sada vylepšení
Produkt není určen k prodeji.
Hrnek Dune - Atreides vs Harkonnen, měnící se, 460 ml_1685893761
Hrnek Dune - Atreides vs Harkonnen, měnící se, 460 ml
288 Kč 349 Kč

Nekonečno třpytících se hvězd na povrchu, odráží temný prostor nad planetou samotnou. Jedinečná, nebezpečná a přitom obydlená, žádaná i nenáviděná. Taková je planeta Arrakis.

Ten, kdo ji drží, vládne skrze koření, které z pouštního biomu čerpá a má sílu, kterou může transformovat do mnoha podob. Získá vliv i finance, schopné narušit rovnováhu vesmíru a rodů, které v něm koexistují. Nikdy nekončící proces těžby vede ke sporům, ohrožují samotného Imperátora nebo mu s jeho úmysly napomáhají. Sypká směs je unikátní, a tak dává i bere těm, co přijdou či odcházejí. Díky koření může každý cestovat mezi různými světy, dlouho žít, brzy umírat nebo používat svou mysl jako nikdy dříve, ale nakonec se každý vrátí na Arrakis, na Dunu. 

Koření musí proudit 

Svět z pera Franka Herberta, který se táhne přes několik knih, obdržel nálepku světoznámého sci-fi, které ovšem zažívá největší boom v posledních letech a k tomu přispěly filmy a hry nejen deskového formátu. Cestování na jiná, zvláštní místa nás, nedokonalé bytosti ze Země, láká a z toho důvodu, se radostně ponoříme do četby, která provede své návštěvníky na lokace mimo naši realitu. Knihy splnili svůj úkol dokonale, filmy přidaly trochu potěšení pro oči a hry nás hodí doprostřed konfliktů a událostí, jenž tvoří historii, přítomnost a budoucnost někde jinde, ale tak nějak naším přičiněním. 

Ačkoli si řada čtenářů pod názvem Duna, vybaví primárně první díl románu nebo nejnovější snímek z roku 2021, nesoucí stejné pojmenování, my tu chceme prezentovat deskovou variantu, která je starší oproti novému filmu o rok, ale zažijete v ní enormní množství napínavých situací, které si budete připomínat ještě hodně dlouho po dohrání. V podstatě se vtělíte do jedné z důležitých postav, vybranou náhodně z několika možných, patřící k jednomu z velkých rodů. Potom je vaším cílem nashromáždit vítězné body v bojích, úkolech a reputacích, odměňující nejvýše postaveného dalšími body. Tudíž je kde získávat, ale pozor, taky je kde ztrácet.  

Volte svá slova a činy pečlivě, jinak budete litovat nejenom oné volby 

Abyste mohli plnit výše uvedené aktivity, potřebujete nejednoho následovníka, nějakou techniku, armádu a nesmíte zapomínat, že mnoho situací vyhrávají i podlé intriky. Toto všechno budete tvořit nákupem a hraním karet během partie. Čas je nepřítelem všech, takže jakmile se někdo dostane na místo s 10 vítěznými body, dohrává se a ten s největším počtem, porazil všechny ostatní a už se může v pomyslném koření jen válet. 

Hraje se “překvapivě“ na kola a během nich máte limitovaný počet akcí na herním plánu. Na začátku má každý jen dvě, ale dále se můžete dostat až ke třem svým emisarům, kteří plní příkazy na obsazených polích. Jakmile někdo nějaké obsadí, už se tam toto kolo nejuknete. Holt musíte zkusit upravit plány jinak. Teoreticky lze dočasně zabránit vstupu jiným na nějaká pole nebo udělat 4 akce oproti ostatním, ale jde to jen občas. K akcím políček máte často i určité efekty na kartách. Mnohdy narazíte dokonce na bonus v rámci dvou karet, se stejným označením. Takže například, když zahrajete dvě karty s Fremeny, což jsou domorodí obyvatelé Duny, můžete třeba získat další bonus/y z karet. 

IMG_0293.jpg
IMG_0296.jpg
IMG_0297.jpg

Co lze a nelze dělat, je nejen na protivnících, ale je to i doslova ve vašich rukách. Karty totiž říkají, kam se dá poslat váš přisluhovač. Každé kolo si líznete 5 karet z dobíracího balíčku, který bobtná během hry, těmi zakoupenými, které nejprve putují do osobní odkládací hromádky. Jakmile je dobírací paklík prázdný, zamícháte odkládací a jedete dál. Z toho vyplývá, že není vhodné si zaplnit balík kartami, které se sice mohou hodit na jednu věc, ale později je jejich výhoda pryč. Musíte přemýšlet co si vezmete na konci každého kola znabídky a co tím pádem třeba i vyfouknete ostatním. První nakupuje totiž ten, kdo využije všechny své akce dříve než jiní nebo se dalších aktivit vzdá, aby si první uzmul, co ho láká nebo vypálil rybník jinému mlsounovi. 

vám vítězství nepropadne tak, jako písek mezi prsty 

Samozřejmě není to jen o tom, jaká pole zaberete, ale na slovo přijde i boj. Ten je na denním pořádku a vítěz šarvátky bere skutečně hezké “ceny“. Vodu, které je vskutku málo. To prokleté koření, které z lidí dělá blázny nebo mocné jedince. Soláry, což je platidlo s velkým významem nebo prachobyčejné a taktéž neocenitelné vítězné body, které nikdo nesebere. O tohle všechno může jít a výsledek bitvy se vyhodnotí, jakmile všichni nakoupí nové karty. Ne všechny listy zahrajete a tím pádem obsahuje řada karet i dodatečné efekty po fázi akcí. Buď dají další vliv, využívaný pro nákup novinek, přidají další síly do bojiště nebo mají jiný prospěch vašemu šlechtickému rodu. 

Platí tedy, že buď zahrajete kartu jako akci nebo přidáte její efekt až později. Nesmíme vynechat ani další důležitý balíček menších kartiček intrik. Ty mají sílu v tom, že je máte schované vruce, dokud je nezahrajete nebo dokud jich nemáte až moc, takže vám něco ukradne někdo z oponentů. Jinak mohou přidat další bodíky při vyhodnocení vítězství, nějaké žoldáky do boje nebo reputaci či surovinku navíc. Nedoporučujeme je ignorovat, ale jak moc se na ně budete fixovat, je čistě ve vaší režii. 

Když už jsme zmínili reputaci, neopomeneme její význam. Máte možnost se posouvat na 4 stupnicích, které dají něco navíc nejen ve formě hmotných aktiv, ale také bodíků. Efekty jednotlivých frakcí, které se dělí na Fremeny, Bene Gesserit, Kosmickou gildu a Imperátora, jsou výraz a je lepší si těchto stupnic i polí u nich všímat. Některé vítězné body tu jsou totiž dočasné, jestliže se tedy nedostanete až na maximální úroveň u některé zvyjmenovaných, dříve než konkurence. Zároveň pro něco, potřebujete mít nějakou tu repku. 

Ani těžba nejde bez problémů, proč by toto mělo být jiné? 

To je ve zkratce wo co go, ale vypadá to hezky? Po strategické stránce supr, ale nelze přehlížet ani slušně vypracovaný obsah. Herní deska je cool a jediné co by ji mohlo nahradit je pouze playmat, který oficiálně dosud nevyšel. Komponenty jsou ze dřeva nebo mají podobu kartonových žetonů, což neurazí snad nikoho. Nicméně insert je prakticky neexistující = nic moc. To kazí dojem po rozbalení, ale naštěstí nikoliv na dlouho. Vkusný vzhled nepramení přímo z filmů, ale to je jen dobře, protože tohle jde vlastní cestou, přestože potřebuje zamést. Řešení je v rozšířeních, která tam možná nějaké to zrnko zanechají, ale to nevadí. Náhoda tu bude vždycky a graficky vše sedí. 

Kdybyste zatoužili si to udělat o stupínek víc sexy, lze zakoupit kosmetickou - Luxusní sadu, která z nic neříkajících kostiček, udělá plastové figurky, u nichž poznáte, co držíte v ruce, co plní příkazy, udržuje pevnosti, bije se za ve ideje nebo se válí v zásobě. Také to doplňuje více místa pro uložení i s obaly a kupa parádně navrženého prostoru pro každou část hry. Rozehrání a přípravě zábavy to každopádně pomůže.  

IMG_6094.JPG
IMG_6095.JPG
IMG_6096.JPG

Zmínili jsme rozšíření? Poněvadž druhé se chystá a jedno už máme v češtině na našem trhu. Budu zcela upřímný. Za nás esenciální záležitost. Po několika hrách základu si potvrdíte, že to je fajné, ale chybí něco na “čištění“ balíku. Postupně ho zaplníte něčím, co vyšlo zmódy, pro dosažení vytyčeného cíle. Samozřejmě vhodný list chcete mít rychleji mezi prsty, ale tomu pak brání jistý plevel. Rozšíření s tím nějak pracuje a také upravuje herní oblast. Brzy si tak ověříte, že dvě či tři výhodné strategie v základním podání, vystřídá pestřejší paleta možností a peníze jsou najednou nedostatkové. Dále počítejte s novými kartami i dalšími vůdci. Vše v balení expanze Vzestup Iksu. Přidává toho více, ale celkově jsme se shodli, že z nadprůměrného titulu to dělá ještě o stupeň lepší kousek. 

Bezesporu se budete bavit u základu a nejprve kupte ten a jakmile si ho po několika hrách osaháte, případně se do toho zamilujete, tak nic nebrání tomu si doplnit rozšiřko, které hru může udělat ještě napínavější, větší, epičtější a z 80 % máte rázem 90. Duna: Impérium je nejen až pro 4 intrikány, ale lze hrát i v 1 či ve 2 a přidat něco jako je NPC ve virtuálních hrách. Dokáže nečekaně překazit záměry a naplácat na zadeček všem nepřátelským stranám. Zábavu najdou všichni, kdo mají rádi výzvu, nebojí se rivalů u stolu a s nadšením si po hře vyprávějí příběhy o tom, jak se jim ne/podařilo uzmout Arrakis. Taková a mnohem lepší než v těchto větách, je společenská hra Duna: Impérium. 

 

Maximální počet hráčů: 1 - 4 

Ideální věk hráčů: 12+ 

Přibližná doba jedné hry: 90 minut – 2 hodiny 

Hodnocení: 80 % 

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru