Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Jedna z nejvýznamnějších her historie se vydražila za 2,7 milionu korun

Jedna z nejvýznamnějších her historie se vydražila za 2,7 milionu korun

Události
autor: Karel Dvořák

V přepočtu bezmála tři miliony korun utratil neznámý sběratel v aukci za titul Super Mario Bros. z roku 1985, který je považován za jednu z nejvýznamnějších her historie. Slavnému instalatérovi v červené košili a modrých gatích se tak podařilo vytvořit nový světový rekord.

Aukci zaměřenou na herní sběratele pořádala platforma Heritage Auctions. Na ní se minulý týden vydražila originální hra Super Mario Bros. za 114 000 dolarů, tedy v přepočtu zhruba 2,7 milionu korun. Tím byl překonán předchozí světový rekord, který vytvořil stejnojmenný titul již dříve částkou 100 000 dolarů.

Titul Mario Bros. pro NES

 

Je tedy zřejmé, že slavný instalatér v červené košili a modrých gatích představuje nejen zajímavý artefakt pro herní nadšence, ale také zajímavou investiční příležitost. Kdo se stal vítězem aukce, však není zřejmé – klání sběratelů totiž bylo anonymní.

Téměř jisté je ale to, že si nový majitel tohoto historického kousku hru nejspíše nikdy nezahraje. Tak vysokou cenu totiž má jen kvůli tomu, že jde o originální titul v původním balení. Právě pokud by byl obal poškozen, cena by dramaticky klesla. Aukční síň Heritage ohodnotila kvalitu obalu – tedy míru poničení na 9,2 bodu z deseti. To jinými slovy znamená, že byla prakticky jako nová, jako kdybyste si ji zrovna přinesli z obchodu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dražená kopie hry

 

Tato konkrétní kopie titulu Super Mario Bros. se stala v roce 1985 jednou z prvních her, která byla vyrobena v USA, což je patrné i ze samotného vzhledu balení. A patrně také tento fakt se významně promítl do výsledné ceny v dražbě. Po přesunu výroby do USA totiž začaly být hry baleny do plastových fólií. Mimochodem i na této hře je vidět, jak byl celý systém ve svých prvopočátcích nedokonalý. Hry totiž měly původně kartónové poutko pro zavěření v obchodech. To se ale po zadělání do fólie stalo prakticky nepoužitelné, leda by v obchodě hru vybalili. Teprve u dalších kopií tuto paradoxní situaci vyřešili.

Super Mario Bros. je často označována za jednu z nejvýznamnějších her v historii. Po celém světě se prodalo na 40 milionů kopií tohoto původního titulu. Pokud bychom započítali i nejrůznější variace a pokračování ze stejnojmenné herní série, bylo by toto číslo ještě mnohonásobně vyšší. Sluší se také připomenout, že právě tato hra pomohla v roce 1983 znovu nastartovat trh s videohrami.

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru