Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Každý třetí Čech není spokojen s kvalitou své WiFi. Jak to napravit?

Každý třetí Čech není spokojen s kvalitou své WiFi. Jak to napravit?

Produktové tipy
TP-LINK Deco X20 Whole-Home system, 3ks_75900589
TP-LINK Deco X20 Whole-Home system, 3ks
4 958 Kč 5 999 Kč
4 817 Kč 5 829 Kč
Tenda U10_347686818
Tenda U10
330 Kč 399 Kč
ASUS RT-AX55_1685187565
ASUS RT-AX55
Produkt není určen k prodeji.

Pro většinu lidí jsou WiFi sítě již naprostou samozřejmostí, máme je v práci, doma i v řadě veřejných prostranství. Každý třetí Čech nicméně přiznává, že s kvalitou svého připojení není spokojen. Jaká zařízení nám mohou pomoci?

Distanční výuka ve školách i práce z domova dává počítačovým sítím pořádně zabrat. V celé řadě případů přitom není na vině rychlost internetových přípojek, ale spíše stav našich domácích sítí. A to dokládá i čerstvý průzkum operátora O2, který realizovala agentura Median.

S obecnou kvalitou domácí WiFi sítě není spokojena každá třetí domácnost. A tento podíl ještě vzroste, pokud ve statistice zohledníme pouze domácnosti s vícegeneračním obsazením nebo s dětmi ve školním věku. Svůj modem přitom nikdy neaktualizuje více než polovina dotázaných.

„Aktualizace je důležitá činnost, kterou doporučuji provést alespoň jednou za rok, úpravy softwaru mají zpravidla pozitivní vliv na funkčnost modemu,“ uvedl Roman Bacík, ředitel pro produkty a inovace ve společnosti O2. Dále se více než dvě třetiny respondentů vyslovily, že jim domácí síť dostatečně nepokrývá celou domácnost či zahradu, dodatečná zařízení, tzv. repeatery (opakovače) přitom nepoužívají.

Mesh systémy     Gaming routery

 

Čtvrtina lidí má staré modemy

Vzhledem k prudce se zvyšujícím nárokům na rychlost a množství připojených zařízení v domácnosti je samostatným tématem stáří modemu. Více než čtvrtina domácností (27,8 %) vlastní modem starší než pět let. „Nároky, na které byly stavěny modemy před pěti a více lety, neodpovídají dnešním standardům. Starší zařízení mají své limity v přenosové rychlosti, dosahu signálu, počtu připojených zařízení či se mohou navzájem rušit v hustější zástavbě, jako jsou například sídliště,“ doplnil Roman Bacík.

Důležitou úlohu při zajištění kvalitní WiFi sítě hraje také umístění modemu. Zatímco 57 % dotazovaných uvedlo, že mají modem v obývacím pokoji, který bývá centrem domácí práce i zábavy, necelá čtvrtina respondentů (24 %) uvedla, že svůj modem mají zakrytý nebo uzavřený, aby nebyl vidět. „Zakrývání nebo uzavření modemu, například ve skříni, výrazně zhoršuje kvalitu domácí sítě a brání ideálním podmínkám pro šíření signálu,“ vysvětlil Roman Bacík.

 

ADSL a VDSL modemy     Repeatery

 

5 tipů pro lepší domácí WiFi

Umístění: Modem umisťujte v centru domácnosti nebo tam, kde očekáváte kvalitní signál pro práci a zábavu. Jednoduchým pravidlem je umisťovat modem na viditelné místo, výkon domácí sítě negativně ovlivňuje zakrývání či zavíraní modemů například do skříní.

Stáří modemu: Modemy starší čtyř či pěti let mohou zpomalovat rychlost domácí WiFi, mají limity v počtu připojených zařízení či horší schopnost šířit svůj signál. Použití novějších modemů vede ke zkvalitnění uživatelského zážitku – doporučuje se alespoň standard WiFi 5, ještě vyšší přenosové rychlosti nabízí WiFi 6.

Repeatery: Pro větší obydlí je ideální rozmístění opakovačů (tzv. repeaterů). Vyřeší se tak problém se slabým WiFi signálem v odlehlých místnostech, další patrech či zahradě.

Mesh systém: Ve velkých bytech ale nemusí pro dostatečné pokrytí stačit ani ty sebelepší routery. To samé platí o klasických panelákových bytech, ve kterých je od ostatních jednotek rušen signál. V takovém případě se vyplatí zainvestovat do mesh systému. Je to vlastně systém bezdrátových krabiček, které se rozmístí do jednotlivých místností, aby šířily bezdrátový signál rovnoměrně všude tam, kde je to třeba.

Všechny jednotky komunikují mezi sebou a předávají si připojené klienty tak, jak je zrovna potřeba. Pokud tedy přecházíte z jedné místnosti do druhé, nemusíte nic nastavovat ani se připojovat k jiné síti. S mesh systémy budete mít celou domácnost pokrytou jednou WiFi sítí s jedním názvem sítě, takže můžete se smartphonem v ruce přecházet mezi místnostmi a u toho třeba volat přes internet či stahovat data.

Pravidelné aktualizace: Svůj modem pravidelně aktualizujte. Minimálně jednou ročně se vyplatí investovat pár minut svého času do softwarové aktualizace svého zařízení. Tímto úkonem můžete vylepšit funkčnost svého modemu a výkon celé domácí sítě.

Moderní zařízení: Používání výrazně starších koncových zařízeních, jako jsou telefony nebo počítače, může zásadně snižovat rychlost internetu. Opět platí, že zařízení s WiFi standardem 5 a vyšším plně odpovídají dnešním nárokům.

 

LAN a WiFi karty     Power Line adaptéry

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

Pojmy s dojmy

V jednom odstavci pomůže umístění modemu, v druhém zase routeru, ani jedno není pravda a wifi bude hezky fungovat i když ten modem nebo router zakopete na zahradě (s odvětráváním).Na lepší pokrytí je potřeba lepší přístupový bod. Pokud nestačí lepší příst. bod, je potřeba víc příst. bodů. A popravdě, pokud mám v místnosti slabý signál, tak mi opakovač taky nepomůže, protože ten sám musí být připojen na wifi, musel bych ho tedy zapojit tam, kde signál "ještě je", a to musí být legrace odhadovat.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru