Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Kdo to zvoní? Žádná návštěva vás nepřekvapí Návody

Kdo to zvoní? Žádná návštěva vás nepřekvapí

autor: Petr Kirs
Zařízení z kategorie chytré domácnosti nás stále nepřestávají překvapovat. Výrobci totiž vylepšují i přístroje, u kterých se na první pohled již nic lepšího vymyslet nedá. Příkladem jsou i chytré zvonky, na které se dnes podíváme trochu blíže.

Chytré zvonky se na první pohled nijak dramaticky neliší od těch obyčejných bezdrátových. Ve skutečnosti ale toho umí daleko více. Dovolují například propojit více zvonků a základních stanic najednou, takže můžete pouštět návštěvy přes více vchodů a k tomu ještě monitorovat všechny příchozí z více místností. Dosah je zpravidla více než 100 metrů, což by mělo stačit i pro opravdu velké prostory.

Samozřejmostí je u moderních modelů vodotěsnost, abyste je mohli používat i venku za nepříznivého počasí. O napájení venkovního zvonku se stará zpravidla vyměnitelná baterie, zatímco vnitřní stanice mají svůj vlastní elektrický adaptér. Za pozornost stojí také pokročilé modely, které mají USB porty, díky tomu se dovedou proměnit v nabíječku pro mobily a tablety a nemusíte tak zabírat další zásuvku, nebo používat rozdvojku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sofistikované chytré zvonky se na první pohled nemusí nijak dramaticky lišit od těch obyčejných bezdrátových

Chytrý zvonek v akci

 

Tajné klepání pro přátele a rodinu

Pokročilé modely se zpravidla dají propojit s venkovními snímači pohybu. Díky tomu vás inteligentní systém dovede upozornit na příchozí osobu ještě dříve, než zazvoní na dveře. Pro různé situace je přitom možné nastavit zpravidla odlišné melodie. Při příchodu tak můžete nechat hrát slabý zvuk, zatímco po zazvonění pak už skutečně melodii, kterou uslyšíte. Vhodné je koukat také při výběru na to, zda mají dané modely noční režim, aby vás nikdo nerušil, když spíte.

A kdo vlastně stojí za dveřmi? To poznáte i v případě, že ke zvonku nemáte připojenou kameru. Některé chytré zvonky totiž nabízí funkci tajného klepání, která přehraje odlišnou melodii, a upozorní vás tak na návštěvu někoho z rodiny nebo přátel. Praktická je také možnost vizuální signalizace návštěvy – kromě melodie se totiž některé základny dovedou také rozblikat zvolenou barvou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Umístit základnu je možné v jakékoliv místnosti

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chytré zvonky představují účinnou prevenci před zloději

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prim hrají modely s vizuálním upozorněním – při zvonění dovedou svítit a blikat

 

Klid pro duši

Některé základové stanice je možné propojit s dalšími prvky chytré domácnosti, a tím automatizovat některé rutinní úkony v domácnosti. Například po připojení dveřního či okenního senzoru vás může alarm základové stanice upozornit, že někdo neoprávněně otevřel dveře. Nemusí jít zrovna o zloděje, ale například o ratolest, která se bez dovolení vydala na průzkum venkovních prostorů.

Stejně tak ale může zvonek spolupracovat s osvětlením. To se hodí ve chvílích, kdy jste na cestách a někdo s nekalými úmysly zkouší, zda jste doma či nikoliv. Po zazvonění se například může rozsvítit světlo v konkrétní místnosti a zhasnout po uplynutí přednastaveného časového limitu. I když se to nemusí na první pohled zdát, i taková drobnost může potencionálního zloděje odradit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Některé modely upozorní, když dítě bez dovolení odejde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chytré zvonky mohou spolupracovat s chytrými žárovkami a rozsvítit světlo, i když nejste doma

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

nahoru