Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Kdy a za kolik? Předobjednávky obou PlayStationů 5 odstartovaly Události
PlayStation 5 Digital Edition  + O2 TV s balíčky HBO a Sport Pack na 2 měsíce (max. 1x na objednávku)
PlayStation 5 Digital Edition
8 917 Kč 10 790 Kč
PlayStation 5  + O2 TV s balíčky HBO a Sport Pack na 2 měsíce (max. 1x na objednávku)
PlayStation 5
11 149 Kč 13 490 Kč

Kdy a za kolik? Předobjednávky obou PlayStationů 5 odstartovaly

autor: Petr Kirs
Několik posledních měsíců nám zástupci společnosti Sony dávkují informace o chystaném PlayStationu 5. Dnes večer na herním streamu prozradili další díly do skládačky. Tajemstvím už tak například není to, kdy se obě pětky objeví na pultech obchodů. A ani jejich cena.

Pokud jste sledovali náš stream s herními GEEKy Vojtou a Jardou, řadu věcí již vííte… Kouknout se na něj můžete i ze záznamu níže. Protože byla ale podstatná část celé slavnostní akce věnovaná novým hrám, v nadcházejících řádcích se zaměříme čistě na železo – na PlayStation 5. A pochopitelně také na PlayStation 5 Digital Edition

Celý stream společnosti Sony s českým komentářem GEEKů

 

Už nyní je jasné, že Sony bude mír prodejní premiéru rozdělenou na dvě části. Ve vybraných státech nabídne totiž obě pětky již 12. listopadu, zbytek světa se však dočká až 19. listopadu. A to je klíčové datum, které platí také pro tuzemský trh.

Krátce po slavnostním streamu jsme se dočkali také oficiálních cen pro Českou republiku. Levnější bude pochopitelně PlayStation 5 Digital Edition, případní zájemci za něj zaplatí 10 790 Kč. Plnohodnotná pětka vyjde na 13 490 Kč.

Předobjednat PS5      Předobjednat PS5 Digital Edition

 

Představení PlayStationu 5

Unikátní design

Právě přítomnost mechaniky, o které jsme se bavili již výše, mírně promlouvá do designu konzole. Digital Edition má totiž velmi útlý design, kdy střed konzole je celý černý a je jakoby zabalen do bílého pláště, který základnu symetricky obklopuje ze všech stran. Konzole je postavena vertikálně a má černý podstavec. Mimochodem bílý plášť se směrem vzhůru postupně rozevírá, aby dal prostor otvorům pro chlazení. Na čelní straně pak nalezneme kromě indikačních diod ještě klasický USB a USB-C konektor.

Po designové stránce je tedy PlayStation 5 naprostý unikát – vypadá naprosto skvěle. Neplatí to přitom pouze pro Digital Edition, ale také pro klasickou verzi, která však již symetrický tvar nemá. U ní je bílý plášť po pravé straně mírně vypouklý, v této části totiž byla integrována štěrbinová optická mechanika.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Oba nové PlayStationy vedle sebe

Ovladač s novými funkcemi

Design tedy dokonale ladí s ovladačem DualSense, který byl oznámen již dříve. Rozmístění jednotlivých ovládacích prvků je víceméně standardní. Nechybí tedy klasický d-pad, analogové páčky symetricky postavené do jedné linie a další PS tlačítka v pravé části. To samé platí o tlačítkách Options a Share. Poslední zmiňovaný prvek se nicméně nazývá nově Create. Sony tím chce dát jasně najevo, jak výrazně se funkce Share u pětky mění, Create totiž bude dovolovat „tvorbu pompézních gameplay videí, které půjde snadno sdílet“. Detaily ale podnik zatím tají.

Fanoušci televizní konzole od Sony se mohou těšit také na změněný systém vibrací – na haptickou odezvu, díky které bychom měli cítit zásadní rozdíl mezi jednotlivými tituly. Ovladač se zkrátka bude chovat jinak při hokejovém klání i při automobilových závodech. Nejjemnější nuance budou poznat už při běhu v trávě či brodění blátem.

Chystaný DualSense pro PlayStation 5 má mít také přizpůsobitelná zadní tlačítka L2 a R2, což opět souvisí s uživatelským zážitkem. Programátoři totiž budou moci v jednotlivých titulech naprogramovat odlišnou sílu stisku. Například při automobilových honičkách tak budou moci vývojáři upravit sílu mačkání podle toho, v jakém autě zrovna jedete. Ve starším to dá více práce než v novějším, což by mělo navodit opět reálnější atmosféru. Třešničkou na dortu je pak nahrazení staršího standardu microUSB nyní daleko více rozšířeným portem USB-C, který nabízí v praxi rychlejší nabíjení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ovladač DualSense

Výkon bude u obou verzí stejný

Pracovní tempo u pětky bude udávat upravený procesor AMD s architekturou Zen 2, který nabídne 8 jader a 16 pracovních vláken. U něj bude frekvence proměnlivá, přičemž maximální hodnota bude 3,5 GHz.

V případě grafického jádra označuje výrobce architekturu jako Custom RDNA 2. Důležité je nicméně to, že bude k dispozici 36 CU jednotek, které poběží až při frekvence 2,23 GHz. Výrobce přitom počítá s tím, že tyto součástky by měly dát dohromady výkon přesahující 10,2 TFLOPS. Počítá se s 16 GB paměti typu GDDR6 (256-bit) s propustností 448 GB/s.

Výkon by měl tedy být dostatečný i na to, aby všechny hry běžely v rozlišení 4K, a to při 60 fps. Chybět by neměla ani hardwarová akcelerace ray tracingu. Připomeňme, že ray tracing je zatím v plenkách a nabízí jej pouze vybrané grafické karty. Ty pak zvládají realističtější vykreslování grafiky ve hrách, karty dovolují vypočítat přesné stíny odrazy a lomy světla podle konkrétních materiálů a samotné scény.

PlayStation 5 nabídne rychlou SSD jednotku s kapacitou 825 GB. Díky tomu by konzole měly být výrazně rychlejší, ale zároveň i tišší. Rychlejší bude načítání her, ale pochopitelně také odezva celého operačního systému. Chybět nebude ani podpora pro USB HDD.

Názory ostatních Geeků (10)

křenek58 KŘE

Otazka k predobjednavce

křenek58 17. 9. 2020 0:29

prave jsem predobjednal, platbu jsem nastavil az pri prevzeti. Prisel mi mail, kdyz kliknu sledovat objednavku tak to pise objednavka nenalezena. Je to tim ze konzole jeste vlastne ani nevysla? Nebo musim zaplatit hned? Mozna hloupe dotazy ale potrebuji jistotu ze mam konzoli zarezervovanou :D

Vojťech Bartoň VOJ
Vojťech Bartoň 17. 9. 2020 0:56

@křenek58: Mě to píše že se zásilka zpracovává

křenek58 KŘE
křenek58 17. 9. 2020 1:38

@Vojťech Bartoň: ted uz je vse v pohode :)

Vojťech Bartoň VOJ
Vojťech Bartoň 17. 9. 2020 7:10

@křenek58: 👌👌👊

Vojťech Bartoň VOJ
Vojťech Bartoň 17. 9. 2020 7:10

@křenek58: 👌👌👊

Vojťech Bartoň VOJ

Ps5

Vojťech Bartoň 17. 9. 2020 0:59

Chtěl jsem se zeptat když jsem predobjednal ps5 ale nazalplatil předem...dal jsem zaplatit při převzetí tak mám ps5 zajištěnou nebo je třeba zaplatit předem vím že je to asi blbá otázka ale chci vědět jestli tam ps5 zajištěnou 😅👊

wrabesek WRA

Barvy

wrabesek 17. 9. 2020 8:45

Škoda, že je bílý. To abych ho schoval to šuplíku.

lana0 LAN

PS5

lana0 17. 9. 2020 9:54

Já to radši zaplatil rovnou,ať mám jistotu,že na mě něco zbyde.Verzi bez mechaniky.Mám tušení,že to bude hit a moc jich dostupných v ČR před Vánoci nebude.

BButcher BBU

Kolik FPS teda vidí lidské oko?

BButcher 17. 9. 2020 13:06

Já jsem myslel, že jen 30FPS?Vypadá to, že lidské oko už bude vidět zas na dlouho jenom 60FPS.

BButcher BBU

PlayStation Plus Plus

BButcher 17. 9. 2020 13:10

Pokud si zaplatíte Playstation Plus Plus, dostanete exkluzivní přístup k druhému gamepadu.A pokud si zaplatíte PlayStation Plus Plus Plus, budete moct připojit k PS5 klávesnici a myš, jako my... Master Race ;-)https://i.imgur.com/wUPlnQm.png

Máš něco na srdci?

nahoru