Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Konec Facebooku a Instagramu v Evropě? Jen do toho, reagují politici

Konec Facebooku a Instagramu v Evropě? Jen do toho, reagují politici

Události

Spor mezi společnostní Meta a Evropskou unií tento týden vygradoval, když americký podnik pohrozil, že stáhne své nejpopulárnější sociální sítě z Evropy. Politici překvapivě tento krok vítají.

Abychom celý spor pochopili, musíme se vrátit do poloviny roku 2020. Tehdy Soudní dvůr Evropské unie označil za neplatnou dřívější dohodu se Spojenými státy, podle které mohly firmy předávat osobní údaje evropských uživatelů do USA. Podle tehdejšího verdiktu to přímo odporuje nařízení GDPR, data by proto měla být schraňována na území některého evropského státu.

To se ale pochopitelně některým americkým podnikům nelíbí, neboť právě uživatelská data jsou generátorem jejich zisků – díky nim mohou například lépe cílit reklamu na každého z nás. Pokud by data byla spravována podle evropských pravidel, americké podniky by neměly tak volnou ruku jako na americkém trhu. Na něm totiž nic podobného jako GDPR neexistuje.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg 

Boj o transatlantický rámec pro přenos dat

Patrně nejhlasitějším odpůrcem uchovávání dat evropských uživatelů na našem kontinentu je právě společnost Meta, která se snaží rozhodnutí již od verdiktu soudu z roku 2020 změnit. Očekává se přitom, že definitivní rozhodnutí ze strany EU padne během první poloviny letošního roku.

Meta proto vytáhla zbraně nejvyššího kalibru a v podrobných záznamech o hospodaření pro americkou komisi pro cenné papíry uvedla, že uvažuje o úplném odchodu z Evropy. Ve zprávě přímo zmiňuje sociální sítě Facebook a Instagram, byť v portfoliu tohoto podniku nalezneme například také WhatsApp.

„V minulosti jsme byli vystaveni dalším významným legislativním a regulačním změnám a navrhované nebo nové právní předpisy by mohly významně ovlivnit naše podnikání. Pokud nebude přijat nový transatlantický rámec pro přenos dat a nebudeme se moci nadále spoléhat na standardní smluvní doložky nebo na jiné alternativní způsoby přenosu dat z Evropy do Spojených států, pravděpodobně nebudeme schopni nabízet řadu našich nejvýznamnějších produktů a služeb v Evropě, včetně Facebooku a Instagramu,“ stojí ve zprávě společnosti Meta, která je volně k dispozici na internetu.

„Život bez Facebooku je fantastický“

O tom, zda jde o zastírací manévr, aby společnost Meta dosáhla svého, či reálnou hrozbu, můžeme jen spekulovat. Koneckonců Facebook a Instagram by tímto krokem přišly o velké množství uživatelů, a konečně společnost Meta i o nemalé peníze.

Jisté je nicméně to, že se evropští zákonodárci nechtějí nechat tímto postojem zastrašit. Krátce po zprávy dva vysocí němečtí a francouzští politici smetli tyto hrozby ze stolu. „Kvůli hacknutí mých účtů jsem byl čtyři roky bez Facebooku a Twitteru. Jaký byl můj život? Jednoduše fantastický,“ prohlásil německý ministr hospodářství Robert Habeck.

„Život s Facebookem je velmi dobrý, ale bez Facebooku by se nám žilo také velmi dobře,“ prohlásil francouzský ministr financí Bruno Le Maire s tím, že velké technologické společnosti musí „chápat, že evropský kontinent je suverénní a bude vzdorovat“. „Evropská unie má tak velký vnitřní trh s takovou ekonomickou silou, že pokud budeme jednat jednotně, nenecháme se něčím takovým zastrašit,“ dodal.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru