Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Konec jedné éry. Toshiba už nebude vyrábět notebooky Události
Toshiba Dynabook Portege A30-E-149, černá  + O2 TV s balíčky HBO a Sport Pack na 2 měsíce (max. 1x na objednávku) + Elektronické předplatné deníku E15 v hodnotě 793 Kč na půl roku zdarma
Toshiba Dynabook Portege A30-E-149, černá
18 256 Kč 22 090 Kč
Toshiba Dynabook Tecra X40-F-145, modrá  + O2 TV s balíčky HBO a Sport Pack na 2 měsíce (max. 1x na objednávku) + Elektronické předplatné deníku E15 v hodnotě 793 Kč na půl roku zdarma
Toshiba Dynabook Tecra X40-F-145, modrá
26 438 Kč 31 990 Kč

Konec jedné éry. Toshiba už nebude vyrábět notebooky

autor: Petr Kirs
Toshiba svého času patřila mezi nejpopulárnější výrobce přenosných počítačů na světě. V posledních letech je však o této značce slyšet stále méně, nyní japonský elektronický gigant vycouval z notebookového trhu úplně.

Hned na úvod se sluší připomenout, že začátek konce notebooků Toshiba se začal psát již před několika lety, kdy vyšly najevo účetní skandály japonského podniku. Kvůli nim bylo vedení Toshiby nuceno odprodat celou řadu svých aktivit.

Na konci roku 2017 tak podnik přišel o televizní divizi Hisense, stejně jako o divizi flash pamětí známou jako Toshiba Memory Corporation, později Kioxia. Po účetních skandálech byl dokonce prodán většinový podíl v počítačové divizi, jež se soustředila především na výrobu notebooků –podíl získal Sharp. Konkrétně šlo o 80,1 %, zbylých 19,9 % si Toshiba tehdy ještě ponechala.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jeden z aktuálně nabízených strojů pod značkou Dynabook

 

Jak tento týden upozornil server The Verge, vedení společnosti Sharp využilo opce a ke konci letošního června odkoupilo i zbývající minoritní podíl. Pro samotné uživatele by to ale neměla být zas tak dramatická změna, jak by se mohlo na první pohled zdát. V posledních třech letech se totiž na pultech obchodů zabydlely laptopy značky Dynabook. A ty budou dostupné i nadále, akorát se u nich již nebude vyskytovat jméno Toshiba. Za výrobu již nyní bude totiž zodpovědný výhradně Sharp.

Z řádků výše je nicméně patrné, že jsme právě svědky konce jedné éry. Byla to totiž právě Toshiba, která v roce 1985 přinesla na trh první masově prodávaný notebook. V průběhu následujících dvou dekád bylo prvenství hned několik – Toshiba se pyšnila například nejtenčím a nejlehčím strojem, ale například i prvním laptopem s poměrem stran 21:9.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Notebook Toshiba z roku 1985

Názory ostatních Geeků (3)

hlavac HLA

Dobre jim tak

hlavac 12. 8. 2020 14:33

Mel jsem notebook Toshiba, nepodporovali ovladace behem zivotnosti, panty od displeje vyhrezly skrz unaveny plastik, nakonec zdechnul na spatne priletovany graficky cip... zadna skoda

Taralis TAR

Začabenci

Taralis 12. 8. 2020 19:22

To se divím, že končí, když jediný pozitiva těch jejich notebooků byly, že se dají otevírat a že je jde převážet v autě.

avatar

Martin

Ronnie.cz 13. 8. 2020 23:04

Je to škoda, mám léta Toshiba Portége (a před ním léta starší model) a je perfektní. Vyrábět se teď nový se současnými posledními procesory a možnostmi, beru ho hned.

Máš něco na srdci?

nahoru