Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Legenda jménem Zelda. Proč je série takový fenomén?

Legenda jménem Zelda. Proč je série takový fenomén?

Události
The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom (SWITCH)_877369706
The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom (SWITCH)
1 404 Kč 1 699 Kč
The Legend of Zelda: Links Awakening (SWITCH)_1670306403
The Legend of Zelda: Links Awakening (SWITCH)
1 156 Kč 1 399 Kč
The Legend of Zelda: Skyward Sword HD (SWITCH)_1279241000
The Legend of Zelda: Skyward Sword HD (SWITCH)
1 156 Kč 1 399 Kč

Společnost Nintendo to zase dokázala. Nejnovější díl s podtitulem Tears of the Kingdom je absolutní trhák a značka The Legend of Zelda je silnější než kdy dříve.

Při psaní o nové Zeldě se nabízejí jenom samé superlativy. Na GEEK magazínu už jste si koneckonců mohli přečíst o tom, že Tears of the Kingdom trhá rekordy jak z pohledu hodnocení kritiků, tak na pultech obchodů. Koneckonců, i já jsem se musel setsakramentsky přemlouvat, abych se od své konzole Nintendo Switch alespoň na chvíli odtrhnul.

Zelda přitom není značkou, která by se stala hitem jen tak náhodou, přes noc. Naopak: Jde o sérii, kterou si Nintendo postupně buduje již téměř čtyřicet let. Připravili jsme proto přehled nejdůležitějších milníků obohacený o báječné tipy pro všechny fanoušky neohroženého Linka, princezny Zeldy, záporáka Ganona a království Hyrule. Zkusíme rozebrat i to, proč je Zelda minimálně v zahraničí, ale postupně čím dál více i v Česku, takovým zjevením.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

5 dílů Legend of Zelda, na které nejde zapomenout

1. The Legend of Zelda (1986)

Nemůžeme samozřejmě začít jinak než u původního titulu, který designér Šigeru Mijamoto přivedl na konzoli Famicom a později také NES již na konci osmdesátých let. Zelda na první pohled vypadala jako jednoduchá hra, v hloubi se však skrývala netušená hratelnost a mimo jiné i devět velkých dungeonů. Právě v tomto díle vznikly i koncepty jako Triforce nebo Ganon, které nás budou provázet i ve většině následujících her ze „zeldího“ univerza.

2. Ocarina of Time (1998)

Jedna z nejlepších her, které kdy vznikly pro systém Nintendo 64, v podstatě definovala na roky dopředu žánr akčních adventur a svým přístupem k world-buildingu neuvěřitelným způsobem předběhla dobu. Připočtěte k tomu líbivý soundtrack, nápadité hádanky, podmanivý 3D kabátek a máte recept na jednu z největších klasik všech dob.

3. The Wind Waker (2002)

Pamatujete si na barevný svět dílu The Wind Waker, který vyšel na začátku tisíciletí pro neprávem opomíjenou konzoli Nintendo Gamecube (a později skrze remaster pro Wii U)? My rozhodně ano. Díky unikátní stylizaci a širokým možnostem prozkoumávání herního světa jde dodnes o jeden z nejoblíbenějších dílů. Jeho ústřední melodie patří mezi nejkrásnější skladby, které kdy vznikly. A to nejen v kategorii soundtracků série The Legend Zelda, ale minimálně na poli herní hudby obecně.

4. Link's Awakening (1993)

Linkovo probuzení je tak trochu jiné – nenabízí totiž tradiční lokace a postavy. Jenže zároveň je to z pohledu hratelnosti ve spoustě ohledech klasická, devadesátková, půvabná a zábavná Zelda, kterou si díky povedenému remaku z roku 2019 můžete na konzoli Nintendo Switch zahrát v novém kabátku. Zkrátka nostalgie, jak se sluší a patří. Podobné výlety do minulosti bychom si přáli klidně častěji!

5. Breath of the Wild (2017)

Pokud jste hádali, že náš seznam zakončíme nyní již druhým nejnovějším dílem s podtitulem Breath of the Wild, byli jste na správné stopě. V době, kdy se všichni hnali za fotorealistickou grafikou, se totiž firma Nintendo rozhodla ukázat, že ten opravdový gaming stojí na úplně jiných základech. A vytvořila hru, ve které je možné udělat v podstatě cokoliv. Každý nový kout je zároveň novým dobrodružstvím a hádankou, od které se nebudete chtít odtrhnout.

5 důvodů, proč lidé Zeldu milují

1. Zapamatovatelný příběh

Dlouhá léta bylo pro fanoušky (a možná i pro některé z tvůrců) záhadou, jakým způsobem na sebe jednotlivé díly ze série navazují. Světlo do toho vnesla až oficiální publikace o historii série, kterou Nintendo vydalo v roce 2011. A tak nyní víme, že existují tři alternativní časové linie, i to, že Breath of the Wild a Tears of the Kingdom se odehrávají až po nich. Jenže to vlastně vůbec není důležité: Link (respektive Linkové, abychom byli přesní), Zelda, Ganon(dorf), Hyrule – to vše jsou koncepty, které se stále opakují. Možná předvídatelně, ale vždy v trochu jiné podobě. Link zkrátka, stejně jako třeba James Bond, není postava, ale propojená entita. A my hráči tenhle odvážný nápad milujeme.

2. Neobyčejná hratelnost

Vždycky, když si myslím, že něco zkrátka a jednoduše nejde… že tím, co právě teď udělám, musím zákonitě jakoukoliv hru rozbít… mě přesvědčí designéři série The Legend of Zelda o opaku. A vyrazí mi dech. Řada moderních her má hádanky či dungeony, které mají jedno řešení. Jednu cestu. Pak existují hry, které mají třeba tři – a chlubí se tím ve svých marketingových materiálech.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

No, a pak je tu Zelda. Hra, ve které každý herní problém můžete vyřešit stovkou různých způsobů, a za žádný vás nebudou tvůrci penalizovat. A ještě o tom v trailerech taktně pomlčí, abyste si na ty nejlepší vynálezy mohli přijít sami.

3. Fantastické soundtracky

Milovníci herní hudby musí po spuštění většiny her ze série The Legend of Zelda zaplesat. Málokdo vytvořil tolik ikonických, snadno zapamatovatelných a neuvěřitelně dobře pasujících melodií jako skladatelé, kteří se na Zeldě za uplynulé čtyři dekády vystřídali. V jejich čele samozřejmě stojí japonská legenda Kódži Kondó.

4. Nádherná stylizovaná grafika

Obě nejnovější Zeldy to občas schytávají za to, že na konzoli Nintendo Switch působí poněkud zadýchaně. U Tears of the Kingdom jde konkrétně o rozlišení 900p a ne zcela stabilních 30 snímků za sekundu. A víte co? Ono je to úplně jedno. Všechny Zeldy, které si pamatuji, totiž vždy vypadaly skvěle a byly důkazem, že k tomu, abyste vytvořili dokonale snový svět, nejsou potřeba fotorealistické textury.

5. Ten pocit, který nejde popsat slovy

Hráli jste někdy jakýkoliv díl ze série The Legend of Zelda? Pak víte, o čem mluvím. A pokud ne, tak to okamžitě napravte. Čekají na vás jedny z těch úplně nejúžasnějších zážitků, které si jako gameři můžete dopřát. A spousta lidí vám právě teď závidí, že je zažijete úplně poprvé. Tak na viděnou v Hyrule! Nejnovější díl Tears of the Kingdom si můžete pořídit na CZC.cz. A pokud ještě konzoli Nintendo Switch náhodou nemáte, určitě zvažte speciální OLED verzi právě s motivy Zeldy.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru