Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Letecký útok Tálibánu? Novináři si vojenskou akci spletli s českou hrou

Letecký útok Tálibánu? Novináři si vojenskou akci spletli s českou hrou

Události
Mapa Arma 3 - Apex_1055464657
Mapa Arma 3 - Apex
Produkt není určen k prodeji.
Mapa Arma 3 - Contact_1716925838
Mapa Arma 3 - Contact
Produkt není určen k prodeji.
Mapa Arma 3 - Malden_824517982
Mapa Arma 3 - Malden
Produkt není určen k prodeji.
autor: Petr Kirs

Moderní hry nabízejí neskutečně věrnou grafiku. V některých případech až natolik věrnou, že herní děj jen těžko odlišíte od reality. Své o tom vědí indická média, která záběry ze střílečky Arma 3 vydávala za útok na afghánské údolí Pandžšír.

Postup Tálibánu v Afghánistánu je několik posledních týdnů ostře sledován snad všemi světovými médii. Hned několik indických médií přitom přišlo se znepokojivou zprávou, že Tálibán je podporován také Pákistánci – společně měli zaútočit na poslední baštu protitálibánských sil Pandžšír.

Jako důkaz zveřejňovali video, které letecký úder zachycovalo. Záhy se však ukázalo, že se indičtí novináři nechali napálit. Ve skutečnosti totiž zmiňované záběry pocházely z české počítačové střílečky Arma 3.

Video, které mělo zachycovat úder letectva na afghánské údolí Pandžšír

 

Potvrdil to i Pavel Křižka, mediální zástupce studia Bohemia Interactive, které tuto hru vyvinulo. Zdůraznil přitom, že to není rozhodně poprvé, kdy se něco podobného stalo. Video prezentované indickými novináři pocházelo z youtubového kanálu Compared Comparison. Pikantní na tom je, že publikováno bylo už v lednu. Velmi reálně záběry působí především kvůli tomu, že zachycují noční scénu. I kvůli tomu se média patrně nechala napálit.

„Tohle video z modované (upravené) upravené Army 3 se objevuje pravidelně už několik let a údajně ‚zachycovalo reálné konflikty‘ už snad v pěti různých částech světa. Pravidelně spolupracujeme s vícero renomovanými fact-check organizacemi a médii, kterým jsme pravost videa pomáhali vyvrátit,“ prohlásil Křížka na dotaz serveru CNN Prima News.

Arma 3 je vojenský simulátor. Letos v únoru se titul dočkal nového rozšíření Art of War, to do hry přidává nové oblečení pro bojovníky, výbavu, ale například i umění. Součástí DLC je totiž virtuální umělecká výstava. Hráči po zakoupení DLC získají navíc novou singleplayerovou misi Showcase Cultural Property. V ní mají za úkol zachránit cenné umělecké artefakty, které byly ukradeny během zuřícího válečného konfliktu.

Arma 3 – Art of War

 

Názory ostatních Geeků (1)

avatar

Borci

DW 14. 9. 2021 23:03

Indičtí kluci asi nikdy neviděli fyziku skutečných padajících nábojnic ze zbraní takového kalibru.Ale tak není to poprvé, co si někdo ze mně neznámého důvodu spletl realitu s Armou.

Máš něco na srdci?

nahoru