Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Levná a plochá 17-tka si nechává říkat Prestigio... Recenze
Prestigio P173- LCD monitor 17"
Prestigio P173- LCD monitor 17"
Produkt není určen k prodeji.
Prestigio P174 - LCD monitor 17"
Prestigio P174 - LCD monitor 17"
Produkt není určen k prodeji.

Levná a plochá 17-tka si nechává říkat Prestigio...

Přestože může úvodní věta vzbuzovat jakékoliv myšlenky a asociace, jedno jí nemůžeme upřít - LCD monitory s logem firmy Prestigio patří mezi jedny z nejlevnějších na našem trhu a pokud už Vás unavuje ustavičný pohled do "žárovky", což je trefné pojmenování klasického CRT monitoru jedním z mých kolegů, a zároveň nemáte peněz nazbyt, rozhodně by Vás neměl minout dnešní článek.

První pohled, design a obsah balení

Prestigio P173 LCD Samsung 172X

Naproti tomu vypadá jeho dvojník - Prestigio P174 luxusněji, s čímž souvisí i jeho o cca 800g vyšší váha. Konečné posouzení jejich designu ponechávám opět na Vás, pokud budu mluvit za sebe, je mi na pohled příjemnější tento kousek.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Oba výrobky charakterizují slova jednoduchost a elegance, čili panely neobsahují žádné přebytečné rušivé výstupky, jejich hrany jsou příjemně zaoblené.

První dojem & Design: (hodnocení se týká obou modelů): Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Multimediální výbava

Ovšemže pokud od nich budete čekat výkony na úrovni Vaší nové Hi-Fi soustavy, pěkně narazíte. Zvukový výstup je koncipován spíše pro použití do kanceláře či domova, když pracujete ve Wordu, Excelu, atd... než pro poslouchání jakékoliv hudby. Integrované audio Vám bude bohatě postačovat, pokud jej budete využívat právě takto, tj. pro přehrávání systémových zvuků - netušíte, KOLIKRÁT za den jsou na Vás Windows schopny při práci "křičet". A reproduktorky jim toto samozřejmě plně umožňují :)

Obsah dodávaného balení

Obsahem tedy je: DVI kablík (jen P174), VGA kablík, napájecí kabel + trafo, průvodce zapojením monitoru a audio kablík.

Detailní specifikace

Technické parametry:

Prestigio P173

Položky OSD menu: Brightness, Color Balance, Contrast, Color Temperature

Maximální rozlišení: 1280x1024

Spotřeba [W]: 36

Rozměry [š x v x h mm]: 23 x 44 x 38,5

Hmotnost [kg]: 4,26

Jas [cd/m2]: 260

Počet barev [bitů]: 24

Typ obrazovky: TFT

Kontrast: 260

Rozsah horizontálních frekvencí - analog [kHz]: 31 - 80

Rozsah vertikálních frekvencí - analog [Hz]: 56 - 75

Úhlopříčka obrazovky [palce]: 17

Viditelná úhlopříčka [palce]: 17

Rozteč bodů [mm]: 0,264

Doba odezvy [ms]: 16

Šířka pásma - digital [MHz]: 135

Úhel horizontálního / vertikálního pohledu [°]: 160/160

Prestigio P174

Položky OSD menu: Auto Adjust, Volume, Language Select

Maximální rozlišení: 1280x1024

Spotřeba [W]: 33

Rozměry [š x v x h mm]: 18 x 40,9 x 39,5

Hmotnost [kg]: 5,3

Jas [cd/m2]: 260

Počet barev [bitů]: 24

Typ obrazovky: TFT

Kontrast: 400:1

Úhlopříčka obrazovky [palce]: 17

Viditelná úhlopříčka [palce]: 17

Rozteč bodů [mm]: 0,264

Doba odezvy [ms]: 16

Rozsah horizontálních frekvencí - digital [kHz]: 24 - 80

Rozsah vertikálních frekvencí - digital [Hz]: 50 - 75

Šířka pásma - digital [MHz]: 135

Úhel horizontálního / vertikálního pohledu [°]: 140/140

Výrobce udává dobu responze time kolem 16ms pro oba modely a kupodivu mohu prohlásit, že si moc "neubírá", protože jak se budete moci ze závěrečných fotografií sami přesvědčit, "pohyblivé" obrázky vypadají na obou modelech velmi dobře.

Blíže k designu aneb ovládací prvky

1) Rozložení

Panel 174T má ergonomii ovládání zvládnutou poněkud lépe, protože pro mé necitlivé tlapky bylo poněkud obtížné trefovat se do malých gumových butonků na boku 173-ky.

2) Přípojné porty

Jak je z fotek patrné, monitory se liší pouze v nepřítomnosti DVI vstupu v případě LCD panelu Prestigio P173, v čemž také leží základní kámen úrazu tohoto produktu. Další vstupy jsou pro napájecí adaptér, nezbytné rozhraní VGA a propojení repráčků se zvukovým výstupem.

3) Nastavitelnost stojanu

se pohybuje v celku stejných maximech a minimech pro tyto dva recenzované panely (proto jsem se také rozhodl zařadit jen fotky modelu P174), výrobky navíc vyhovují standardu VESA-FDMI, což znamená, že displeje lze bez problémů připevnit na zeď. Držáčky dodávány bohužel nejsou, takže si je budete muset případně dokoupit sami.

Zkouška ohněm aneb testy

A) Zobrazení 2D plochy ve Windows

V případě panelu s DVI vstupem (model 174T) je obraz bezproblémový a vyrovnaný ihned po připojení k PC, 173-ka se rovněž činí, i když si do sebe nechá zavést pouze VGA signál. Panely a jejich obraz můžete opět z přiložených fotografií posoudit sami... Abych byl objektivní, rovněž dodávám, že s narůstajícím bočním úhlem pohledu obraz obou monitorů ztrácí na sytosti - avšak pokud si uvědomíte, v JAKÉ jsme cenové kategorii, nezbývá než toto ignorovat. Podsvícení je v případě modelu s DVI vstupem téměř dokonalé, zatímco 173-ka měla o několik stupňů tmavší pravý horní roh - proto až si jednou budete vybírat svůj příští LCD panel, rozhodně si volbu DVI x VGA promyslete - DVI-čka poskytují obecně LEPŠÍ a STABILNĚJŠÍ obraz nežli VGA-only varianty.

2D zobrazení:

Prestigio P174: Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prestigio P174: Omlouváme se, popis obrázku chybí.

B) Přehrávání videa

jak už bylo zmíněno, s dobou odezvy NEMAJÍ monitory pražádné prolémy, takže na následujících fotografiích můžete vidět zachycenou "reálnou" filmovou scénu... Vzhledem k velmi podobným výsledkům - ne-li stejným, je opět zařazen pouze model P174.

Video (oba modely): Omlouváme se, popis obrázku chybí.

C) Hry aneb kámen úrazu

Pro hry a samozřejmě hráče nejsou tyto panely až tak vhodné, jejich problémy se netýkají doby odezvy, ale jasu v těchto aplikacích. Takže pokud hrajete 2D strategie, například Fallouty, Sacrety a jiné.... CHYBU nákupem jakéhokoliv z těchto dvou modelů NEUDĚLÁTE (samozřejmě, že se přikláním ke koupi DVI varianty), ovšem jestliže si brousíte zuby na hry typu DOOM III či HL 2, nebo jste zastánci Quake III a jiných - stále pro Vás platí NUTNÁ volba LCD panelu z cenové hladiny 17 tis. korun s DPH a výše či dnes už technologicky zastaralého CRT monitoru. Opět jsou vzhledem ke stejným výsledkům zařazeny jen fotky modelu P174.

Hry (oba modely): Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Závěrem...

cenově

Klady

Zápory

Celkové hodnocení:

Prestigio P173: Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prestigio P174: Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Názory ostatních Geeků (26)

Ondrej Lanicek OND

Plochá 17-tka

Ondrej Lanicek 10. 4. 2004 9:14

Clanek jsem necetl, ale "plocha 17-tka" zni dosti pekne. (Uz se bych mohl z te puberty vyhrabat:-). S pozdravem Sgt.Hicks.

Semi SEM
Semi 11. 4. 2004 10:18

@Ondrej Lanicek: :-)

Martin Vitvar MAR

Nevhodnost pro 3d hry

Martin Vitvar 17. 4. 2004 12:41

muze mi autor vysvetlit proc se mu tento monitor nezda pro hrani 3d akcnich her? Ono ze si nainstaloval q3a nikdy ho pred tim nehral pudtil tam treti arenu na nejlehci a pak to hodnoti ajko nepouzitelny monitor!!! To se mi zda preci jenom hooodne odvazne. Q3a se neda totiz vubec hrat se zapnutym lightmap, nastavte vertex a uvidite rozdil, takze defaulni hodnota brigtnes je u q3a prilis nizka. Vase tvrzeni , ze monitor je pro hry nepouzitelny je opodstatnene jen jednim obrazkem spatne nastaveny hry. To je jako asi kdybyste fotil spatne nastavenym super fotak... Tvrzeni opodstatnete doporucuji nastavit vertex zvysit brightnes a vyfotit jeste pro srovnani pri stejnem nastaveni crt monitor. Dekuji

nasranej hrac NAS
nasranej hrac 18. 4. 2004 23:55

@Martin Vitvar: tak si ty vsevede toho Q3 zkus nainstalovat a rozhlidni se po okoli, porat nic ? tak si bez pro vidlicky zapichni do oci a zaostri.Pro ostatni rychlej test: az vam bude prodavajici basnit a mazt med kolem huby vyzkousejte si otevrit na opevovanem monitoru okno prohlizece a zascroolujte nahoru/dolu nebo zmensete okno a pohybujte jim po obrazovce, DOBRY ZE ?!!

Martin Vitvar MAR
Martin Vitvar 19. 4. 2004 15:41

@nasranej hrac: nebudu zakladat flame

Vitvar Martin VIT

Printscreen

Vitvar Martin 17. 4. 2004 12:47

prilozte nejlepe sceenshot enginu hry

Ondřej Grym - CZC OND

Screenshot

Ondřej Grym - CZC 17. 4. 2004 14:09

Testováno bylo s nastaveným MAXIMÁLNÍM kontrastem a položkou brightnes. Nesnažíme se na našem serveru dělat receze jen tak "naoko" a uchvacovat poté naše případné zákazníky perfektní cenou a skvělou recenzí na jinak průměrný výrobek... NEPATŘÍM mezi OBČASNÉ hráče 3D akcí :) spíše naopak a jsem zároveň vlastníkem podle mého názoru velmi dobrého LCD panelu "na hraní", tj. 17" LCD Samsung 172X. Výrobce Prestigia prostě musel někde ušetřit - jinak mi prosím zdůvodněte, malé hodnoty jasu oproti panelů z vyšších cenových tříd. Takže opakuji: na hraní není monitor příliš vhodný (dá se, ale není to ono), do kanceláře, či na použití v běžných uživatelských programech je naprosto dostačující a dá se říci, že i vynikající. Jiný screenshot ze hry QIII, než ten, co je použit na nšem webu v recenzi se pokusím brzy dodat.

Martin Vitvar MAR

Re

Martin Vitvar 17. 4. 2004 19:38

mno mam dojem ze bez opatchovaneho q3a je stupnice brigtnes obracena takze to musite posunout doleva...
ten link nefunguje, ale diky za snahu
ale stejnak pouzil ste stejne hodnoty - nejlepe stejny konfig?
mno pro autora u ty hry este vypiste hodnoty nastaveni nebo dejte ke stahnuti konfig soubor at mame moznost doma srovnat...

Ondřej Grym - CZC OND
Ondřej Grym - CZC 17. 4. 2004 20:50

@Martin Vitvar: V pondeli se Vam pokusim dodat pozadovane informace - ale na rovinu si priznejme, ze pokud NEMATE s cim srovnat, tzn. nemate vedle sebe napr. LCD Samsung 172X, CRT monitor a tento panel, tmavosti ve hrach si jako laik a prilezitostny hraz nejspis nepovsimnete...

Martin Vitvar MAR
Martin Vitvar 17. 4. 2004 21:07

@Ondřej Grym - CZC: problem je ze ja nechci lcd monitor na prilezitostni hrani ale na hrani 10 a vic hodin v kuse...Kdybyste mi dal soubor: Q3A\baseq3\q3config.cfg
mozna se menuje trosku jinak ale pripona je stejna, je tam kompletni nastaveni q3a a pak mi date screen a fotku toho monitoru a ja si to muzu porovnat...

Martin Vitvar MAR

Screen

Martin Vitvar 17. 4. 2004 22:09

v teto recenzy je to screen nebo vyrizla fotka?
http://www.czechcomputer.cz/art.jsp?doc=AA16A6AF33D35119C1256E510036B448

Ondřej Grym - CZC OND
Ondřej Grym - CZC 18. 4. 2004 0:00

@Martin Vitvar: V recenzi se nachází reálné foto z QIII - tak jak jej zachytil Olympus Olympus C-5050 Zoom při hraní na Prestigiu. Obraz byl v plném pohybu. Jak říkám - config Vám dodám v pondělí - o víkendech nejsem v práci:) Pokud chcete hrát 10 a více hodin denně na LCD monitoru, tak Vám mohu doporučit jedině Samsung s deklarovanou 12ms odezvou... Dokonce jej můžete i vidět v naší firmě, pokud se spolu domluvíme...

Martin Vitvar MAR
Martin Vitvar 18. 4. 2004 12:12

@Ondřej Grym - CZC: jo dobry jen na to nemam penize :) ale casem snad ano, diky za vstricnost

Martin Vitvar MAR
Martin Vitvar 19. 4. 2004 19:25

@Martin Vitvar: a koukam ze i tady je vstricnost jenom za penize, no nic, porad ste ale esi nejvstricnejsi obchod, nejaky monitor si casme koupim je to jn otazka casu a vybiram jestli crt nebo lcd...

Ondřej Grym - CZC OND
Ondřej Grym - CZC 19. 4. 2004 20:27

@Martin Vitvar: Nerozumím moc dobře formulaci "vstřícnost za peníze" ? Za předvedení LCD nic nechceme... Můžete mi to vysvětlit? Děkuji.

Martin Vitvar MAR
Martin Vitvar 19. 4. 2004 21:02

@Ondřej Grym - CZC: Jak říká­m - config Vám dodám v pondělí - o víkendech nejsem v práci:)
aha tak prominte jen ste asi zapomal na vise skopnute...
slibyl jste mi poslat konfig az budete v praci...dnes...

Martin Vitvar MAR

Znovu konfig

Martin Vitvar 21. 4. 2004 19:54

prosím autora této recenze aby mi poslal na mail mvitvar@volny.cz konfigurační soubor který nalezne: adresar hry\baseq3\q3config.cfg
bylo mi to slíbeno uz na 19,4,2004 děkuji

Ondřej Grym - CZC OND
Ondřej Grym - CZC 21. 4. 2004 19:57

@Martin Vitvar: Už to hledám - omlouvám se:)

Martin Vitvar MAR
Martin Vitvar 21. 4. 2004 20:54

@Ondřej Grym - CZC: mnohokrát děkuji

Vana VAN

Zkusím něco poradit

Vana 26. 4. 2004 14:40

Ten monitor dělá na fotkách pěkné "sudy". Pokud byste chtěl tenhle efekt potlačit, zkuste fotit s zoomem na maximální přiblížení. Pokud už tenhle trik znáte, tak mě nekamenujte. Chtěl jsem jen pomoct. Zdravím

Ondřej Grym - CZC OND
Ondřej Grym - CZC 26. 4. 2004 17:23

@Vana: Díky - příště tohoto faktu určitě využijeme.

Digero DIG

Mam ho

Digero 7. 5. 2004 11:57

Mam P175, jen bez zvuku, trochu jinym stojanem a bez DVI. Stal me pred tremi mesici 12000 i s dani :-)) Za tu cenu je to skvely monitor. 1) Jeden vadny pixel v rohu, je tam od zacatku, dalsi se neobjevily, mel jsem se podivat pri nakupu
2) Monitor nema problemy s hrami, hraju Counter Strika, odezva bez problemu, potvrzeno i od dalsich "paranu"
3) Problem je barevna kalibrace monitoru. Ve win je moc jasny, ve hrach naopak malo jasny i s gama na maximum. Musim vzdy rucne predelat jasnost.
4) Obcas se na monitoru objevuji "vlnky", tmave prouzky jdouci zprava do leva. Mozna to bude reprakem ktery je hned vedle nevim. Pohral jsem si s nastavenim monitoru a vlnky zmizely.
5) Jinak jsem na spokojen, monitor kresli suprove, ani po 14 hodinach cteni manualu me neboli oci (cerne pozadi, svetly text). Uhlopricka je o centimetr mensi nez u 19" monitoru... Koupil bych ho znovu.

Martin Vitvar MAR
Martin Vitvar 8. 5. 2004 17:47

@Digero: tady de spis o to jestli kontrast mezi cernou a bilou je u tak zvysenyho brightness jak wewin a ve hre rovnomerny...
dam vam sem jeden konfig - ten z ceho je delana ta fotka q3a, byl bych rad kdybyste mi to ve stejnem konfigu ale we win nastaven yna vic vyfotil slo by to?
bude tu do 5 min

Martin Vitvar MAR
Martin Vitvar 8. 5. 2004 17:54

@Martin Vitvar: tady je: je to muj web tak se podivejte i jinam a hezky mi ho zhodnotte
http://www.check.wz.cz/docasna/q3config.cfg

Ondřej Grym - CZC OND
Ondřej Grym - CZC 12. 5. 2004 7:19

@Martin Vitvar: Dobrý den, pokusím se .. ale bohužel je nás o jednoho méně, takže v současnosti opravdu nestíháme...

Martin Vitvar MAR
Martin Vitvar 12. 5. 2004 14:35

@Ondřej Grym - CZC: to nebylo na was to je konfig, ktery mi byl czc poslan z testu - pod timto konfigem je vyfocena q3a fotka, pokud mate chut tak budu velice rad kdyz toto udelate - fotka s nastavenym brightness i we win by so opravdu hodila :)

Máš něco na srdci?

nahoru