Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Linux a hry? Valve má velké plány Události

Linux a hry? Valve má velké plány

autor: Karel Dvořák
Hraní na desktopech a noteboocích neohroženě kraluje operační systém Windows od Microsoftu. Herní dům Valve má nicméně velké plány také s Linuxem, jehož jádro chce změnit tak, aby lépe vyhovovalo potřebám hráčům.

Většina herních domů vydává v současnosti hry především pro Windows, titulů určených pro různé verze Linuxu je jako šafránu. V prostředí Linuxu jdou sice spouštět i tituly pro Windows, ale příliš pohodlné a intuitivní to není.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Steam v prostředí Linuxu

 

Vlastní verze Linuxu

Valve se proto snažilo celou situaci změnit už před časem, kdy uvedlo vlastní systém postavený na linuxovém jádře zvaný SteamOS. Zároveň se tvůrci podíleli na optimalizaci aplikačního rozhraní Wine, které právě dovoluje spouštět na Linuxu aplikace určené pro Windows – tedy i hry. A tím snahy herního domu Valve týkající se Linuxu rozhodně nekončily…

Tvůrci například představili vlastní platformu Proton, která stála na základech Wine. Ta výrazně zlepšila efektivitu chodu her v prostředí Linuxu, větší popularity se ale nedočkala. Hlavním problémem je totiž to, že výkonný hardware není možné využít pro potřeby her naplno – virtualizace, či chcete-li převod aplikací z Windows do prostředí Linuxu si ukrajuje nezanedbatelný podíl.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Operační systém SteamOS

 

Na všech distribucích a nadstavbách

Valve to nicméně nevzdává. V současnosti se snaží dosáhnout toho, aby linuxová komunita zapracovala potřebné změny přímo do jádra systému. V podstatě by se pak Linux mohl pochlubit novými funkcionalitami a technologiemi, díky kterým by hry běhaly plynuleji a dokázaly lépe využít potenciál hardwaru.

Zástupci společnosti Valve si od toho slibují výrazné rozšíření herní komunity. Jejich aplikace Proton by pak mohla totiž fungovat nejen ve SteamOS, ale prakticky ve všech distribucích a nadstavbách. A vzhledem k tomu, že hry by mohly k Linuxu přitáhnout úplně nové uživatele, je vcelku pravděpodobné, že konsorcium Linux Foundation skutečně přání Valve vyslyší.

Názory ostatních Geeků (2)

menzel2 MEN

Hry v Linuxu

menzel2 27. 8. 2019 21:18

Windows mám bohužel jen kvůli hrám. V okamžiku kdy mi všechno pojede na Linuxu tak toho podělaného špióna (W10) vymažu.

NORIXstrifer NOR

Hry na linuxu

NORIXstrifer 10. 5. 2020 11:00

jsem jeden z těch lidí co si říká linux master race měl jsem linux na počítačích trochu starších a s radostí jsem tam používal linux ale na svůj notebook který mám jako hlavní jsem linux nenainstaloval protože hodně hraju hry a proton nestačil na rozjetí tak jak na windows ale kdyby emulace nebrala tolik výkonu nebo vůbec nebyla potřeba tak ted píšu z linuxu a né z windows protože linux je jednoduše lepší operační systém než windows jen to hraní

Máš něco na srdci?

nahoru