Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Má Netflix platit poskytovatelům připojení? Klíčový spor je na spadnutí

Má Netflix platit poskytovatelům připojení? Klíčový spor je na spadnutí

Události
autor: Stanislav Holý

V Jižní Koreji se schyluje ke klíčovému sporu mezi streamovací platformou Netflix a poskytovatelem internetového připojení SK Broadband. Právě druhé zmiňované společnosti se nelíbí, že uživatelé Netflixu příliš zatěžují celou internetovou síť.

I když se může na první pohled zdát, že jde o lokální problém, není to tak úplně pravda. SK Broadband se totiž obrátilo na soud, jehož verdikt by mohl být považován za precedens. Stejně jako nyní řeší média platby internetových vyhledávačů za zobrazování jejich článků, mohly v budoucnu poskytovatelé připojení požadovat poplatky po streamovacích platformách.

V žalobě se zaměřil SK Broadband na Netflix především kvůli úspěšným seriálům Hra na oliheň a Dezertér. Oba snímky prý „nadměrně zvýšily provoz internetové sítě“. Netflix je po YouTubu druhým největším generátorem datového provozu v zemi. SK Broadband také zdůraznil, že například Amazon, Apple a Facebook v zemi poplatky platí, Netflix a YouTube nikoliv.

Žaloba je mířena nicméně pouze proti Netflixu. Ten zvýšil datový provoz za poslední tři roky v sítích SK Broadband 24krát, v současnosti dosahuje trafik 1,2 bilionu bitů dat za sekundu. Prostřednictvím žaloby se nyní chce SK Broadband domoci toho, aby Netflix začal platit poplatky.

Už nyní je přitom téměř jasné, že se soud přikloní na stranu SK Broadband. Oba podniky se totiž začaly dohadovat již loni, což vyvrcholilo tím, že Netflix podal žalobu, aby soud rozhodl, zda je streamovací platforma povinna platit nějaké poplatky. A soud v Soulu skutečně rozhodl, že ano. V nejnovějším klání právníků tedy půjde hlavně o to, v jaké výši poplatky budou.  

SK Broadband v podkladech pro soud vyčíslil, že si nadměrnou zátěž sítě za uplynulý rok cení na 27,2 miliardy wonů, tedy zhruba 500 milionů korun. Soud by se měl celým případem zabývat v prosinci.

 

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru