Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Maximální FPS pod taktovkou umělé inteligence. Jak funguje NVIDIA DLSS?

Maximální FPS pod taktovkou umělé inteligence. Jak funguje NVIDIA DLSS?

Návody
Lenovo Legion 5 17ACH6H, černá_682686155
Lenovo Legion 5 17ACH6H, černá
Produkt není určen k prodeji.
ASUS TUF Dash F15, šedá_2082122856
ASUS TUF Dash F15, šedá
Produkt není určen k prodeji.
GIGABYTE GeForce RTX 3060 EAGLE OC 12G, LHR, 12GB GDDR6_537683068
GIGABYTE GeForce RTX 3060 EAGLE OC 12G, LHR, 12GB GDDR6
Produkt není určen k prodeji.
PALiT GeForce RTX 3070 GameRock OC, LHR, 8GB GDDR6_2022530443
PALiT GeForce RTX 3070 GameRock OC, LHR, 8GB GDDR6
Produkt není určen k prodeji.
EVGA GeForce RTX 3080 XC3 ULTRA GAMING, LHR, 10GB GDDR6X_1117415355
EVGA GeForce RTX 3080 XC3 ULTRA GAMING, LHR, 10GB GDDR6X
Produkt není určen k prodeji.
autor: Lenka Chmátalová

V letošním roce se urodilo hned několik her, které podporují technologii NVIDIA DLSS (Deep Learning Super Sampling), tedy renderování pomocí umělé inteligence. Proto se společně nyní podíváme, jak vlastně tato technologie funguje a k čemu je v praxi dobrá.  

Fungování DLSS v akci se dá vysvětlit poměrně jednoduše. Tato technologie využívá strojového učení a umělé inteligence, aby zvýšila grafický výkon využitím dedikovaných jader Tensor pro umělou inteligenci u karet GeForce RTX. Platí to přitom pro dvacítkovou i třicítkovou sérii těchto grafik.

Technologie DLSS využívá sílu neuronových sítí se strojovým učením a tím zvyšuje snímkovou frekvenci a generuje krásné, ostré snímky ve tvých hrách. Obzvláště je to poznat v rozlišení 4K na velmi kvalitním monitoru, na kterém si vychutnáte i věrnou grafiku díky ray-tracingu.

Technologie DLSS využívá výkon superpočítačů NVIDIA k učení a zdokonalování modelu umělé inteligence. Aktualizované modely jsou dodávány přímo do vašich počítačů s GeForce RTX prostřednictvím ovladačů Game Ready. Jádra Tensor pak pomocí teraflopů dedikované umělé inteligence spouští technologii DLSS v reálném čase. To znamená, že máte k dispozici výkon sítě superpočítačů DLSS a můžeš zvýšit výkon a rozlišení.

NVIDIA DLSS v akci

 

DLSS v kostce

  • Nárůst výkonu o desítky procent – DLSS dokáže "zrekonstruovat" obraz do jeho původní podoby, a to při vykreslení pouze poloviny či dokonce jen čtvrtiny pixelů.
  • Chytřejší AI – nová verze neuronové sítě využívá tensorová jádra v grafikách GeForce RTX 20 a RTX 30 s až dvojnásobnou efektivitou napříč všemi modely řady RTX, nezávislé na nastavení či rozlišení, což je oproti minulé generaci změna k lepšímu.
  • Jedna síť pro všechny - původní DLSS potřebovala "trénovat" na každou hru zvlášť, z čehož vývojáři her neměli radost. Nejnovější verze DLSS je trénována s obecnými parametry, což znamená, že tuto technologii může využívat více her. Tomu pomáhá také implementace DLSS v Unreal Enginu 4. Vývojáři pracující na enginu ve zdrojovém kódu nyní mohou do hry snadno přidat nízkolatenční Reflex mód. Všichni uživatelé Unreal Engine díky integraci tedy mohou využívat tyto technologie.
  • Smysluplné nastavení - díky technologii DLSS můžete volit z několika režimů kvality obrazu – od režimu Quality po režim Ultra Performance (podle hry). Tyto režimy ovládají vnitřní rozlišení rendrování hry. Režim Performance umožňuje až čtyřnásobné super rozlišení založené na umělé inteligenci (tj. 1080p ->> 4K), zatímco nový režim Ultra-Performance umožňuje až devítinásobné super rozlišení založené na umělé inteligenci (1440p ->> 8K).
  • Rostoucí podpora ve hrách - každý měsíc přibývají tituly s podporou DLSS, ať už starší kousky, nebo ty zbrusu nové. Jedná se například o Outriders, Nioh 2, The Fabled Woods, The Medium a velmi brzy přibude podpora také ve Warzone.

 

Více o technologii DLSS

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Technologii DLSS podporuje stále více her

 

NVIDIA DLSS pro profesionály

Z řádků výše by se mohlo zdát, že DLSS je určeno výhradně pro hraní her, ale není to tak úplně pravda. Z této technologie mohou získat benefity také tvůrci obsahu – díky DLSS si vylepší své pracovní workflow ve virtuální produkci, architektonické vizualizaci, animovaných filmech, produktovém designu, simulacích nebo generování dat.

K realizaci svých kreativních vizí tak již nyní využívají DLSS společnosti, jako jsou 51 World, Goodbye Kansas Studios, Hyundai Motors, Industrial Light & Magic (ILM) spadající pod Lucasfilm, Orca Studios nebo Surreal Film Productions. Produkty pro profesionály, které podporují DLSS, najdete na CZC v sekci RTX Studio.

 

RTX Studio

 

DLSS v praxi

Již v řádcích výše jsme uvedli, že neustále přibývají nové hry, které DLSS podporují. Abyste měli lepší představu o tom, jak vysoký je nárůst výkonu díky této technologii v jednotlivých hrách, připravili jsme si několik srovnávacích grafů. Jednotlivé karty samozřejmě nabízejí rozdílné výsledky, nicméně prakticky ve všech případech – tedy i u nižších herních grafik – je nárůst výkonu v řádu desítek procent.

Například v Nioh 2 dokáže DLSS zvednout výkon až o 58 %. Díky si všichni majitelé GeForce RTX vychutnají novinku s více než 60 FPS. V Mount & Blade II: Bannerlord dokáže NVIDIA DLSS zvýšit počet snímků za sekundu až o 50 % ve 4K. I zde tedy všechny GeForce RTX GPU zvládnou průměrných 60 FPS a více.

V praxi tak máte k dispozici velmi ostré zobrazení a lepší stabilitu mezi snímky. Kvalita je přitom srovnatelná s nativním rozlišením, jak je vidět i na ukázkách níže. Někdy je dokonce ještě lepší, neboť běžným způsobem rendruje pouze zlomek pixelů.

Zapnuté / vypnuté DLSS ve hře Nioh 2

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zapnuté / vypnuté DLSS ve hře Nioh 2

Zapnuté / vypnuté DLSS ve hře Mount & Blade II: Bannerlord

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zapnuté / vypnuté DLSS ve hře Mount & Blade II: Bannerlord

 

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru