Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Microsoft prozradil o Xboxu Series X již téměř vše Události
Xbox Series X
Xbox Series X
Neznámá cena

Microsoft prozradil o Xboxu Series X již téměř vše

autor: Petr Kirs
Udělat přítrž spekulacím o nové televizní konzoli Xbox Series X se rozhodla společnost Microsoft. Díky tomu již není tajemstvím hardwarová výbava novinky a celá řada dalších detailů. Co tedy můžeme od nové řady X čekat?

Spekulace o hardwaru Xboxu Series X kolovaly internetem již několik měsíců. Nyní však Microsoft konečně oficiálně potvrdil, jaké součástky se v útrobách Xka budou ukrývat. Srdcem konzole bude osmijádrový procesor z dílny AMD s architekturou Zen 2, který se dovede rozpálit až na 3,8 GHz. Půjde přitom o čip s 16 vlákny.  

Nedílnou součástí celého čipsetu bude také integrovaný grafický čip postavený na architektuře AMD RDNA 2, který nabídne 52 CU jednotek s frekvencí až 1,825 GHz. Grafika by tak měla být v praxi zhruba o 20 % výkonnější než AMD Radeon RX 5700 XT. Počítá se také s 16 GB paměti typu GDDR6, která bude rozdělena na dvě části, konkrétně na rychlejší a pomalejší. 10 GB totiž nabídne propustnost 560 GB/s a zbylých 6 GB jen 336 GB/s. Podtrženo, sečteno – Xbox Series X nabídne výkon 12 TFLOPS.

Upoutávka na nový Xbox Series X

 

Ray tracing a speciální SSD

Výkon by měl být dostatečný i na to, aby všechny hry běžely v rozlišení 4K, a to při 60 fps. Chybět by neměla ani hardwarová akcelerace ray tracingu. Připomeňme, že ray tracing je zatím v plenkách a nabízí jej pouze vybrané grafické karty. Ty pak zvládají realističtější vykreslování grafiky ve hrách, karty dovolují vypočítat přesné stíny odrazy a lomy světla podle konkrétních materiálů a samotné scény.

Jako úložiště poslouží rychlé NVMe SSD s kapacitou 1 TB. Výrobce se navíc zajímavě vypořádal i s případnou rozšiřitelností, Xbox Series X totiž bude využívat speciální pro proprietární 1TB SSD od Seagatu, které se bude připojovat pomocí speciálního konektoru pro zachování co nejvyšší přenosové rychlosti. Případně bude možné disk připojit také prostřednictvím portu USB, podle Microsoftu to však platí jen v případě starší generace her. Ty nové budou vyžadovat již rychlé SSD optimalizované právě pro potřeby Xka.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nový Xbox Series X

 

Nový vzhled

Výraznou změnou prošel také vzhled chystané novinky. Zapomeňte na placatý design, díky kterému byste tento výkonný herní stroj mohli schovat někam pod televizor. Skříň nového Xka má tvar věže, či chcete-li nějakého mrakodrapu. Sluší se nicméně podotknout, že konzoli bude možné postavit vertikálně i horizontálně. Ve výbavě konzole nebude chybět ani klasická optická mechanika pro 4K Blu-ray disky.

Již zkraje roku na internet unikly snímky reálné konzole, která se odhaluje i zezadu. Přestože jde evidentně o předprodukční model, konektorová výbava je již díky tomu také zřejmá. Na přední straně bude jeden USB-A konektor, kterému bude sekundovat vypínač a štěrbinová Blu-ray mechanika. O poznání bohatší je však konektorová výbava vzadu. Zde se nachází dvojice USB-A s označením, zdířka síťového kabelu RJ-45, optický zvukový výstup S/PDIF, HDMI a otvor pro napájecí kabel. Umístěn je zde také speciální obdélníkový konektor, který má údajně sloužit k diagnostice. To se nicméně potvrdí až po oficiálním odhalení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Uniklé snímky zachycují Xbox Series X

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru