Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Microsoft vydal velkou aktualizaci Windows 10. Přináší nové funkce i vzhled

Microsoft vydal velkou aktualizaci Windows 10. Přináší nové funkce i vzhled

Návody

Společnost Microsoft vydala v noci z úterý na středu dlouho očekávanou velkou aktualizaci operačního systému Windows 10. Tzv. Fall Creators Update přináší celou řadu nových a zajímavých funkcí.

Letos jde v pořadí již o druhou velkou aktualizaci, kterou americký softwarový gigant vydal. Není bez zajímavosti, že se tak stalo vůbec poprvé v celé historii amerického softwarového gigantu. Už v dubnu uživatelé mohli instalovat Creators Update, nově mají majitelé desítek k dispozici Fall Creators Update – tedy podzimní aktualizaci.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Windows 10

 

Nainstalovat hned a bez čekání

Fall Creators Update byl oficiálně vydán v noci z úterý na středu, bude nicméně trvat přinejmenším několik týdnů, než se dostane ke všem uživatelům. Zařízení s operačním systémem Windows 10 je zkrátka tolik, že Microsoft zpřístupňuje tento velký balík plný vylepšení uživatelům postupně prostřednictvím služby Windows Update.

Sluší se připomenout, že úplně stejný scénář mělo na jaře také vydání první velké aktualizace – Creators Updatu. Zběhlejší čtenáři tak pravděpodobně již nyní tuší, že na aktualizaci nemusí vlastně vůbec čekat, pokud tedy nechtějí.

Microsoft totiž uvolnil společně s velkým updatem nástroj zvaný Update Assistant, respektive v počeštěné verzi Pomocník s aktualizací Windows 10. Pomocí tohoto webového nástroje je možné balík plný novinek stáhnout do počítače okamžitě.

Tato šikovná utilita nejprve ověří, zda je počítač s aktualizací kompatibilní, respektive zda je k dispozici dostatek operační paměti a dostatečně svižný procesor. Teprve poté začne aktualizaci stahovat a následně i instalovat.

Rychlost stažení aktualizace je pochopitelně závislá na rychlosti připojení, samotný proces instalace pak trvá v návaznosti na rychlosti celé sestavy maximálně několik desítek minut. Až do nutného restartu se přitom vše odehrává na pozadí a uživatel může přitom nerušeně pracovat.

Stahovat Update Assistant můžete zde.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Update Assistant

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aplikace provede uživatele celým procesem instalace

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V závislosti na rychlosti systému může proces aktualizace trvat několik desítek minut

 

Prostředí je modernější

Na první pohled mohou desítky po aktualizaci vypadat úplně stejně jako před instalací Fall Creators Updatu. Co se vzhledu týče, změny totiž byly velmi skromné. Celý systém je ale nyní o něco modernější a uživateli nabízí větší svobodu.

Je to patrné už při pohledu na nabídku Start. V ní jednak přibylo několik dlaždic, díky čemuž je nyní nabídka jednotlivých funkcí přehlednější, zároveň je ale možné upravovat velikost Startu. Je tedy jen na preferencích uživatele, zda touží spíše po kompaktnějším provedení, nebo nabídce zabírající větší část obrazovky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Menší Start

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Standardní Start

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Větší Start

 

Mírně upraveno bylo také notifikační centrum, respektive jeho styl. To samé platí o jednotlivých notifikacích, které se zobrazují v pravém dolním rohu.

Nově si lze také umístit hlavní kontakty přímo na hlavní panel jako ikonu a získat tak rychlý přístup ke svým nejčastěji využívaným kontaktům. Poslat e-mail, kontaktovat je přes Skype anebo IM je tak nyní otázkou okamžiku. Obdobně jednoduché a rychlé je například také sdílení dokumentů s klíčovými kontakty a přiřazování emotikonů z katalogu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Notifikační centrum 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kalendář

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Lidé se dají nově připnout na hlavní panel

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Snadno je pak možné posílat maily i chatovat

 

Stříháme videa, chráníme počítač

Inovovaná aplikace Fotky nově poskytuje možnost volit filtry, text, 3D efekty a brzy již také 3D objekty. To nejzajímavější však je, že je možné prostřednictvím této aplikace vytvářet videoklipy. A je jedno, jestli je budete chtít zhotovit z fotografií, nebo z krátkých videí, které jste pořídili mobilem na dovolené.

S trochou nadsázky se dá říci, že v aplikaci Fotky můžete nyní postříhat klidně i celovečerní film, i když nabízených efektů je pochopitelně poskrovnu. Jde nicméně o plnohodnotnou náhradu za tolik vzpomínaný Movie Maker a podle prvních zkušeností je novinka stejně intuitivní a jednoduchá na obsluhu, jako zmiňovaný předchůdce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aplikace Fotky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nově je možné stříhat videa

 

Microsoft se prakticky v každé aktualizaci soustředí na vylepšení týkající se zabezpečení a Fall Creators Update v tomto ohledu není žádnou výjimkou. Už na jaře byl zcela inovován antivirový program Windows Defender, který je nedílnou součástí desítek. Ten se změnil doslova k nepoznání. Dříve totiž vynikal především jednoduchou a intuitivní správou, i když někteří uživatelé mu vytýkali malé možnosti konfigurace. To však v případě vylepšené verze rozhodně nehrozí…

Windows Defender se totiž tehdy proměnil z obyčejného antiviru na doslova středobod zabezpečení počítače. Pochopitelně je jeho hlavním úkolem primárně hlídat, aby se žádný nezvaný návštěvník nedostal do systému, zároveň zde však uživatel spravuje výkon a stav zařízení. Hlídá se zde stav Windows Update, ale například i kapacita úložiště – systém jednoduše upozorní, pokud by docházelo místo na disku. Stejně tak ale dává Defender pozor na aktuálnost ovladačů, a dokonce i na životnost baterie.

V dalších nabídkách je pak možné monitorovat stav firewallu a jednotlivých sítí. Stejně tak Windows Defender umožňuje řídit některé nainstalované aplikace a webové prohlížeče. Zpravidla jde ale vcelku pochopitelně o programy pocházející přímo z dílny Microsoftu. Například o Edge, u kterého je možné nastavovat chování filtru SmartScreen. Ten slouží k blokování škodlivých webů a nežádoucích stažených souborů.

I v podzimní aktualizaci přibyly novinky, především ochrana před tolik obávanými vyděračskými viry z rodiny ransomwarů. Těm má zamezit v přístupu do počítače Windows Defender Exploit Guard, který pomáhá chránit soubory před neautorizovanými osobami. Obdobných vylepšení doznal i antivirus a další technologie ochrany zařízení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Původní Windows Defender

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Centrum zabezpečení v programu Windows Defender

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nově si antivirus poradí s ransomwarem

 

Smíšená realita a novinky v prohlížeči Edge

Nová verze desítek také připraví počítače na příchod systémů pro smíšenou realitu. Jde o speciální helmy, které vypadají jako lyžařské brýle, které však nejsou průhledné. Speciální headset je vybaven 360° kamerami, které dovedou zachytit skutečné předměty a prostor, ve kterém se uživatel nachází, a následně je zakreslit do virtuálního světa.

Uživatel je tak s pomocí smíšené reality schopen vnímat například stůl či židli, pouze tyto reálné objekty vidí vykreslené digitálně přímo v helmě. A přesně takové helmy by se měly ještě před Vánocemi objevit na pultech obchodů. Nezbývá tedy než se těšit, až budou v obchodech dostupné první headsety pro smíšenou realitu a budeme moci tuto novinku naplno vyzkoušet.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Virtuální pracovna podle Microsoftu - takto budeme vnímat desítky věcí ve smíšené realitě

 

Mezitím se společně můžeme podívat na to, jaká vylepšení nabízí internetový prohlížeč Edge. Ten se totiž proměnil doslova na univerzální čtečku všemožného obsahu. Defaultně je dokonce nyní nastavený pro čtení formátů PDF či EPUB.

Jak je z řádků výše patrné, Edge tedy poslouží především pro čtení elektronických knih. S nimi je dokonce možné v prohlížeči i pracovat. Můžete zvýrazňovat a podtrhávat v barvách, přidávat komentáře či kopírovat. Oblíbené stránky lze pro snadnější přístup umísťovat na panel nástrojů a editovat jejich URL. S novým nastavením bude čtení e-knih zážitkem. Možností je zkrátka více než dost.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Edge

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabídka zpráv v internetovém prohlížeči Edge

 

Nastavení a produktivita

Dalšího vylepšení se dočkala také aplikace Nastavení, která postupně nahrazuje ve Windows původní Ovládací panely. Nyní nalezneme v Nastavení více možností, například konfiguraci práce se vzdálenou plochou.

Pravděpodobně nejzajímavější je však nová ikonka Telefon. Prostřednictvím ní můžete s operačním systémem Windows 10 spárovat svůj chytrý telefon nebo počítačový tablet. Podporovány jsou přitom zařízení postavená na platformách iOS a Android.

A k čemu je to dobré v akci? Získáte přístup k nástroji Microsoft Launcher, díky kterému budeme moci plynule pokračovat v práci na velkém monitoru tam, kde jste skončili na svém iPhonu či telefonu s Adroidem bez ohledu na to, zda jde o fotografii či dokument.

Je však nutné podotknout, že Microsoft Launcher je zatím pro chytré telefony a počítačové tablety dostupný pouze v beta verzi, takže vše nemusí fungovat vždy 100%. Krásně to ale ukazuje, co všechno můžeme od desítek očekávat v dohledné době.

S produktivitou souvisí také upravená funkčnost služby OneDrive. K souborům, které jsou na tomto cloudovém uložišti nahrané, můžete nyní přistupovat stejně jako k dalším dokumentům na počítači, aniž by zaplnily prostor na disku. Stáhnou se jen v případě, že na ně dvakrát kliknete, a stejně snadno je můžete zase uložit online.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vzdálená pracovní plocha 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Záložka Telefon 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Herní panel

 

Co nás čeká dál?

Aktualizace Fall Creators Update bohužel nakonec nepřinesla úplně všechny novinky, které byly původně avizované. Až do příštího roku si budeme muset počkat například na Časovou osu. Ta bude umožňovat vrátit se v čase, abyste mohli zjistit, na čem jste pracovali, a zda to bylo před 2 hodinami nebo před 2 měsíci. Jednoduše se vrátíte ke svým souborům, aplikacím a webům, jako byste z nich nikdy neodešli.

Novinek je přesto ve Fall Creators Updatu opravdu požehnaně, a i přes několik popsaných stránek jsme 100% nezvládli vyjmenovat úplně všechny. Pokud máte nějakou další oblíbenou vychytávku, kterou velká aktualizace operačního systému Windows 10 přinesla, podělte se s námi o ní v diskuzi. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Windows 10

Názory ostatních Geeků (31)

vortimond VOR

Anti design

vortimond 19. 10. 2017 11:26

Designově Windows 10 silně zaostávají například za Ubuntu. Je to takový trochu anti-design. Taky se jak známo neustále připojují na net a stahují automaticky co je potřeba, i když uživatel zrovna potřebuje nejvíce kapacitu.

XenX XEN
XenX 19. 10. 2017 16:57

@vortimond: Ony taky delaji jine veci...lezou treba do BIOSu jak zakladni desky tak graficke karty...nehlede nato ze timto pocinem,cpani(vnucivani) WIN10 odrovnaly uzivatele ,kteri chteji nadale pouzivat treba WIN7 na novem hardware(KabyLake\Ryzen) tim se projevil mrkvosoft jako lahar a podvodnik.(uz zase...)
Pritom si staci stahnout neoficialni pac pro WIN7/8 a novy hardware vesele funguje i bez nutnosti WIN10. Chcete dukaz ? Staci googlovat...stranek na toto tema je vsude dost.

TesiD TES
TesiD 19. 10. 2017 18:33

@XenX: Bohužel za ten blok na nový HW na windows 7 nemůže microsoft ale intel.

Bobsik BOB
Bobsik 19. 10. 2017 20:36

@TesiD: obávám se, že to byla "souhra", tj. MS je spokojený, že se lidem více vnucuje W10, Intelu to asi mohlo být víceménně jedno

avatar
john_doe 19. 10. 2017 21:15

@vortimond: Designově zaostávají snad za vším.. ikonky programů od třetí strany nesedí do prostředi W10, spousta ikonek i v oficiálních programech ještě pochází z Windows 7.

koldinský0 KOL
koldinský0 20. 10. 2017 17:18

@john_doe: Jak si to nastavíš takové to máš já třeba nemám vůbec žádný problém :D

avatar
john_doe 20. 10. 2017 17:34

@koldinský0: Jak si můžu nastavit ikonky v programech, aby nevypadaly jako z Windows 7?

avatar
MaXxProsTe 21. 10. 2017 19:13

@koldinský0: Moje rec, taky jsem s novym HW a porizenim YogaBooku, nadaval pri prechodu na W10, ale prizpusobil jsem si je a vse je uplne v pohode, je to jen o zvyku (clovek jen musi trochu chtit a holtnsi dat trochu praci) :-D

avatar
MaXxProsTe 21. 10. 2017 19:15

@koldinský0: Moje rec, taky jsem s novym HW a porizenim YogaBooku, nadaval pri prechodu na W10, ale prizpusobil jsem si je a vse je uplne v pohode, je to jen o zvyku (clovek jen musi trochu chtit a holtnsi dat trochu praci) :-D

white.wolf WHI
white.wolf 22. 10. 2017 14:06

@vortimond: Vortimonde - pro bezne uzivatele kteri chteji sem tam neco udelat v nejakem programu a hlavne treba hrace jsou Win nejlepsi volba coz Ubuntu vskutku neni. Winy jsou uzivatelsky daleko prijemnejsi a zrovna W10 jsou jedny z tech lepsich. Nedelal jsem novou instalaci jen jsem upgradoval stavajici system a od te doby vesele a bezchybne funguji. Co se tyce nejakeho automatickeho pripojovani a stahovani. Vse lze nastavit, vypnout a upravit. Staci vedet kde nebo hledat obcas pouzit trochu toho selskeho rozumu. No a co se tyce kapacity tak nejsou tak narocne na provoz aby to uzivatele ohrozovalo na zivote kdyz necha vse zaple.

janeib JAN
janeib 25. 10. 2017 18:13

@vortimond: Napiš si do hledání ve Widlích10 spustit, klikni na to, tam do řádku napiš "msconfig" bez uvozovek a klikni na OK, otevře se ti tabulka, kde vybereš záložku "Služby", tam najdeš Windows Update, odškrtneš, že chceš zastavit fungování aplikace Windows update, klikneš na použít a restartuješ PC. Kdyby něco, strejda GOOGLE ti to najde ve zlomku vteřiny, když už teda nechceš aktualizace a samovolný stahování aktualizací, zvládl by to i ***** podle návodu, easy jako napíchat špízy.

pretsch1 PRE
pretsch1 5. 11. 2017 23:46

@janeib: Pár návodů jsem na netu viděl a pokud mají pravdu, tak možnost vypnutí Aktualizací jde pouze u verzí PRO

nepomucký2 NEP

Win10

nepomucký2 20. 10. 2017 7:26

A kde se dají stáhnout v souboru ISO?

avatar
saxonpc 20. 10. 2017 11:35

@haas.martin: .

MacRieder MAC
MacRieder 20. 10. 2017 17:23

@haas.martin: To vím taky,ale vzhledem k omezené velikosti sektoru C: kde se OS instaluje/je požadováno minimálně 8GB volného místa/potřebuji stáhnout instalaci do sektoru D:kde mám 150GB místa a z něj bych ho teprve instaloval do sektoru C:.Stále mi to hlásí,že mám na disku málo místa a přitom mám ve dvou oddílech místa dost a dost....

avatar

Fail

Beneš Petr 20. 10. 2017 17:18

Nainstalováno, restartováno, nenaběhne nastavení když jej potřebuji, nemohu obnovit předchozí instalaci, a nedaří se ani aktualizaci odinstalovat nebo nainstalovat znovu update. Autoupdater považuje vše za ok. Takže co teď, aniž bych musel vše reinstalovat?

Piry PIR
Piry 21. 10. 2017 8:42

@Beneš Petr: U mě vše v pořádku. Nainstaloval jsem na dva roky starý systém který nebyl ještě reinstalivan a všechno v pohodě. Instalace se udělala normálně přes Windows update. Bez potíží a zaseku. Jinak Windows 10 si ponechavaji predeslou instalaci Windows v záloze. Návrat na předchozí verzi by neměl být problém. Ale nevím jak na to. Nikdy jsem to nepotřeboval.

lukasfor LUK
lukasfor 21. 10. 2017 22:26

@Beneš Petr: Zálohovat a vše reinstalovat :D

firda0 FIR
firda0 24. 10. 2017 17:36

@Beneš Petr: Ahoj, mam naprosto stejny problem! :-( Me se sice na předchozí build podarilo dostat, ale nova verze "bloudi" v systemu, veskere autoopravy selhaly, rucni taktéž a Updater hlasi vse OK jen restartuj system k doinstalovani - provedene snad 1000x - vse se opakuje dokola!!! :-( DESNY VOPRUZ!!! Na forech Win ani helpline ani podpora problem nevyresila!!!! A reinstalovat se mi tez nechce - to uz se radeji vratim k full Win 7 ultimate!!! Když se Ti/Vam nahodou dostane reseni do ruky - muzes me informovat??? Diky LFerda :-)

avatar
Beneš Petr 14. 2. 2018 21:59

@firda0: Nepomohl ani dism...... takže klasika, záloha dat, reinstal na tovární nastavení!!! a hle, vše zůstalo jak má a funguje jak víno do teď.. Tak nevím, co si myslet, prostě to někde bylo "zaseklé", nechápu, že namísto továrního obnovení jsem vlastně dokončil co se mi nedařilo. Obávám se, že to ale bude ojedinělý případ, takže na vlastní rizoto pro všechny :-)

Nareturn NAR

Update

Nareturn 24. 10. 2017 10:57

Mám dotaz, když dám aktualizaci, vse se stahne nainstaluje restartuje, ale pak to napíše ,,nepodařilo se nainstalovat nejnovější verzi,, co s tím? Verze 1511 ,neje upgradovat na verzi 1607 ani 1703 dík

PODLAHYPP POD

Nefunkční start

PODLAHYPP 24. 10. 2017 13:27

Po upgradu přestal fungovat start. Diagnostika mi vypsala hlášku: "Aplikace "Microsoft.Windows.ShellExperienceHost" a "Microsoft.Windows.Cortana" musí být nainstalovány správně.". Jedná se o firemní počítač, kde nemohu udělat čistou instalaci. Nějaké nápady, návody, rady co s tím? Děkuji

avatar
Čujka 27. 3. 2018 19:56

@PODLAHYPP: potkal me identicky problem a web je plny zarucenych navodu a reseni, zel bohu, zadne z nich nepomohlo... podarilo se vam to nejak vyresit?Za me toto NEfunkcni:
Add-AppxPackage -register "C:\Windows\SystemApps\ShellExperienceHost_cw5n1h2txyewy\appxmanifest.xml" -DisableDevelopmentMode
Add-AppxPackage -register "C:\Windows\SystemApps\Microsoft.Windows.Cortana_cw5n1h2txyewy\appxmanifest.xml" -DisableDevelopmentModeGet-appxpackage -all *shellexperience* -packagetype bundle |% {add-appxpackage -register -disabledevelopmentmode ($_.installlocation + “\appxmetadata\appxbundlemanifest.xml”)}
Get-appxpackage -all *cortana* -packagetype bundle |% {add-appxpackage -register -disabledevelopmentmode ($_.installlocation + “\appxmetadata\appxbundlemanifest.xml”)}Get-AppxPackage Microsoft.Windows.ShellExperienceHost | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register "$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml"}
Get-AppxPackage Microsoft.Windows.Cortana | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register "$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml"}

kubis ml KUB

Rozdíl

kubis ml 25. 10. 2017 11:19

A tady je ten jeden z hlavních rozdílů mezi Applem a Microsoftem. Neříkám že Windows je špatný sám jsem ho používal a občas ještě použiju ale když stáhne aktualizaci na Windows tak se s prominutím zasere když stáhnu aktualizaci na výrobky Apple vše funguje jak má. Microsoft by měl dle mého názoru dodělávat věci do konce a ne je vydat v půlce......

csoka1 CSO

Win 10 po restartech pada

csoka1 26. 10. 2017 12:12

Kdy uz vydate system ktery bude spolehlivi? A radsi zazdete zadni vratka misto trapnych aktualizaci ktere maji chyby.

djlaro DJL
djlaro 29. 10. 2017 9:15

@csoka1: Nevím jak vám ale mě vše běží v naprostém pořádku . Nezaznamenal jsem jediný problém . Přibyli vcelku užitečné funkce . Za mě OK... 😉😊

venedo0 VEN

Aktualizace Defenderu

venedo0 18. 11. 2017 15:57

Pěkná blbost jak je defender super, od té aktualizace mi tiskárna-skener neuloží nic a nikam, za to píše jen spoustu oznámení "neautorizované změny jsou blokovány" a nelze to změnit ani když vypnu firewal

zelenka65 ZEL

Aktualizace Win 10 1709

zelenka65 10. 12. 2017 21:37

Dobrý den, aktualizoval jsem windows 10 na verzi 1709 a od té doby, když mi počítač usne už se objeví jen blikající pruhovaná obrazovka.Nevíte co s tím? Děkuji

sery.m@email.cz SER

Kompatibilita notebooku s updatem v záruční době

sery.m@email.cz 12. 2. 2018 21:53

Dobrý den CZC,
chtěl bych se zeptat jak řešit situaci, kdy notebook, který je stále v záruce, přestane být kompatibilní s Fall Creators aktualizací Windows 10. Podotýkám, že byl kupován s W10, a nejedná se o uživatelský upgrade z W8.

Úplně se mi nechce smířit s myšlenkou, že se notebook zasekne na verzi operačního systému, která co nevidět přestane být podporovaná ze strany Microsoftu a přestane dostávat bezpečnostní aktualizace.Díky a jsem s pozdravem, Marcel Šerý

TigerM TIG

PDF

TigerM 12. 1. 2022 15:11

Je moc pekne, ze je ve win 10 defaultne nastaven Edge na otevirani PDF, ale pro el. podpis dokumentu je to nezadouci, po kazde aktualizaci dojde zpet k prenastaveni na Edge a to je dosti iritujici.

Máš něco na srdci?

nahoru