Společnost Microsoft vydala v noci z úterý na středu dlouho očekávanou velkou aktualizaci operačního systému Windows 10. Tzv. Fall Creators Update přináší celou řadu nových a zajímavých funkcí.
Letos jde v pořadí již o druhou velkou aktualizaci, kterou americký softwarový gigant vydal. Není bez zajímavosti, že se tak stalo vůbec poprvé v celé historii amerického softwarového gigantu. Už v dubnu uživatelé mohli instalovat Creators Update, nově mají majitelé desítek k dispozici Fall Creators Update – tedy podzimní aktualizaci.
Nainstalovat hned a bez čekání
Fall Creators Update byl oficiálně vydán v noci z úterý na středu, bude nicméně trvat přinejmenším několik týdnů, než se dostane ke všem uživatelům. Zařízení s operačním systémem Windows 10 je zkrátka tolik, že Microsoft zpřístupňuje tento velký balík plný vylepšení uživatelům postupně prostřednictvím služby Windows Update.
Sluší se připomenout, že úplně stejný scénář mělo na jaře také vydání první velké aktualizace – Creators Updatu. Zběhlejší čtenáři tak pravděpodobně již nyní tuší, že na aktualizaci nemusí vlastně vůbec čekat, pokud tedy nechtějí.
Microsoft totiž uvolnil společně s velkým updatem nástroj zvaný Update Assistant, respektive v počeštěné verzi Pomocník s aktualizací Windows 10. Pomocí tohoto webového nástroje je možné balík plný novinek stáhnout do počítače okamžitě.
Tato šikovná utilita nejprve ověří, zda je počítač s aktualizací kompatibilní, respektive zda je k dispozici dostatek operační paměti a dostatečně svižný procesor. Teprve poté začne aktualizaci stahovat a následně i instalovat.
Rychlost stažení aktualizace je pochopitelně závislá na rychlosti připojení, samotný proces instalace pak trvá v návaznosti na rychlosti celé sestavy maximálně několik desítek minut. Až do nutného restartu se přitom vše odehrává na pozadí a uživatel může přitom nerušeně pracovat.
Stahovat Update Assistant můžete zde.
Update Assistant
Aplikace provede uživatele celým procesem instalace
V závislosti na rychlosti systému může proces aktualizace trvat několik desítek minut
Prostředí je modernější
Na první pohled mohou desítky po aktualizaci vypadat úplně stejně jako před instalací Fall Creators Updatu. Co se vzhledu týče, změny totiž byly velmi skromné. Celý systém je ale nyní o něco modernější a uživateli nabízí větší svobodu.
Je to patrné už při pohledu na nabídku Start. V ní jednak přibylo několik dlaždic, díky čemuž je nyní nabídka jednotlivých funkcí přehlednější, zároveň je ale možné upravovat velikost Startu. Je tedy jen na preferencích uživatele, zda touží spíše po kompaktnějším provedení, nebo nabídce zabírající větší část obrazovky.
Menší Start
Standardní Start
Větší Start
Mírně upraveno bylo také notifikační centrum, respektive jeho styl. To samé platí o jednotlivých notifikacích, které se zobrazují v pravém dolním rohu.
Nově si lze také umístit hlavní kontakty přímo na hlavní panel jako ikonu a získat tak rychlý přístup ke svým nejčastěji využívaným kontaktům. Poslat e-mail, kontaktovat je přes Skype anebo IM je tak nyní otázkou okamžiku. Obdobně jednoduché a rychlé je například také sdílení dokumentů s klíčovými kontakty a přiřazování emotikonů z katalogu.
Notifikační centrum
Kalendář
Lidé se dají nově připnout na hlavní panel
Snadno je pak možné posílat maily i chatovat
Stříháme videa, chráníme počítač
Inovovaná aplikace Fotky nově poskytuje možnost volit filtry, text, 3D efekty a brzy již také 3D objekty. To nejzajímavější však je, že je možné prostřednictvím této aplikace vytvářet videoklipy. A je jedno, jestli je budete chtít zhotovit z fotografií, nebo z krátkých videí, které jste pořídili mobilem na dovolené.
S trochou nadsázky se dá říci, že v aplikaci Fotky můžete nyní postříhat klidně i celovečerní film, i když nabízených efektů je pochopitelně poskrovnu. Jde nicméně o plnohodnotnou náhradu za tolik vzpomínaný Movie Maker a podle prvních zkušeností je novinka stejně intuitivní a jednoduchá na obsluhu, jako zmiňovaný předchůdce.
Aplikace Fotky
Nově je možné stříhat videa
Microsoft se prakticky v každé aktualizaci soustředí na vylepšení týkající se zabezpečení a Fall Creators Update v tomto ohledu není žádnou výjimkou. Už na jaře byl zcela inovován antivirový program Windows Defender, který je nedílnou součástí desítek. Ten se změnil doslova k nepoznání. Dříve totiž vynikal především jednoduchou a intuitivní správou, i když někteří uživatelé mu vytýkali malé možnosti konfigurace. To však v případě vylepšené verze rozhodně nehrozí…
Windows Defender se totiž tehdy proměnil z obyčejného antiviru na doslova středobod zabezpečení počítače. Pochopitelně je jeho hlavním úkolem primárně hlídat, aby se žádný nezvaný návštěvník nedostal do systému, zároveň zde však uživatel spravuje výkon a stav zařízení. Hlídá se zde stav Windows Update, ale například i kapacita úložiště – systém jednoduše upozorní, pokud by docházelo místo na disku. Stejně tak ale dává Defender pozor na aktuálnost ovladačů, a dokonce i na životnost baterie.
V dalších nabídkách je pak možné monitorovat stav firewallu a jednotlivých sítí. Stejně tak Windows Defender umožňuje řídit některé nainstalované aplikace a webové prohlížeče. Zpravidla jde ale vcelku pochopitelně o programy pocházející přímo z dílny Microsoftu. Například o Edge, u kterého je možné nastavovat chování filtru SmartScreen. Ten slouží k blokování škodlivých webů a nežádoucích stažených souborů.
I v podzimní aktualizaci přibyly novinky, především ochrana před tolik obávanými vyděračskými viry z rodiny ransomwarů. Těm má zamezit v přístupu do počítače Windows Defender Exploit Guard, který pomáhá chránit soubory před neautorizovanými osobami. Obdobných vylepšení doznal i antivirus a další technologie ochrany zařízení.
Původní Windows Defender
Centrum zabezpečení v programu Windows Defender
Nově si antivirus poradí s ransomwarem
Smíšená realita a novinky v prohlížeči Edge
Nová verze desítek také připraví počítače na příchod systémů pro smíšenou realitu. Jde o speciální helmy, které vypadají jako lyžařské brýle, které však nejsou průhledné. Speciální headset je vybaven 360° kamerami, které dovedou zachytit skutečné předměty a prostor, ve kterém se uživatel nachází, a následně je zakreslit do virtuálního světa.
Uživatel je tak s pomocí smíšené reality schopen vnímat například stůl či židli, pouze tyto reálné objekty vidí vykreslené digitálně přímo v helmě. A přesně takové helmy by se měly ještě před Vánocemi objevit na pultech obchodů. Nezbývá tedy než se těšit, až budou v obchodech dostupné první headsety pro smíšenou realitu a budeme moci tuto novinku naplno vyzkoušet.
Virtuální pracovna podle Microsoftu - takto budeme vnímat desítky věcí ve smíšené realitě
Mezitím se společně můžeme podívat na to, jaká vylepšení nabízí internetový prohlížeč Edge. Ten se totiž proměnil doslova na univerzální čtečku všemožného obsahu. Defaultně je dokonce nyní nastavený pro čtení formátů PDF či EPUB.
Jak je z řádků výše patrné, Edge tedy poslouží především pro čtení elektronických knih. S nimi je dokonce možné v prohlížeči i pracovat. Můžete zvýrazňovat a podtrhávat v barvách, přidávat komentáře či kopírovat. Oblíbené stránky lze pro snadnější přístup umísťovat na panel nástrojů a editovat jejich URL. S novým nastavením bude čtení e-knih zážitkem. Možností je zkrátka více než dost.
Edge
Nabídka zpráv v internetovém prohlížeči Edge
Nastavení a produktivita
Dalšího vylepšení se dočkala také aplikace Nastavení, která postupně nahrazuje ve Windows původní Ovládací panely. Nyní nalezneme v Nastavení více možností, například konfiguraci práce se vzdálenou plochou.
Pravděpodobně nejzajímavější je však nová ikonka Telefon. Prostřednictvím ní můžete s operačním systémem Windows 10 spárovat svůj chytrý telefon nebo počítačový tablet. Podporovány jsou přitom zařízení postavená na platformách iOS a Android.
A k čemu je to dobré v akci? Získáte přístup k nástroji Microsoft Launcher, díky kterému budeme moci plynule pokračovat v práci na velkém monitoru tam, kde jste skončili na svém iPhonu či telefonu s Adroidem bez ohledu na to, zda jde o fotografii či dokument.
Je však nutné podotknout, že Microsoft Launcher je zatím pro chytré telefony a počítačové tablety dostupný pouze v beta verzi, takže vše nemusí fungovat vždy 100%. Krásně to ale ukazuje, co všechno můžeme od desítek očekávat v dohledné době.
S produktivitou souvisí také upravená funkčnost služby OneDrive. K souborům, které jsou na tomto cloudovém uložišti nahrané, můžete nyní přistupovat stejně jako k dalším dokumentům na počítači, aniž by zaplnily prostor na disku. Stáhnou se jen v případě, že na ně dvakrát kliknete, a stejně snadno je můžete zase uložit online.
Nastavení
Vzdálená pracovní plocha
Záložka Telefon
Herní panel
Co nás čeká dál?
Aktualizace Fall Creators Update bohužel nakonec nepřinesla úplně všechny novinky, které byly původně avizované. Až do příštího roku si budeme muset počkat například na Časovou osu. Ta bude umožňovat vrátit se v čase, abyste mohli zjistit, na čem jste pracovali, a zda to bylo před 2 hodinami nebo před 2 měsíci. Jednoduše se vrátíte ke svým souborům, aplikacím a webům, jako byste z nich nikdy neodešli.
Novinek je přesto ve Fall Creators Updatu opravdu požehnaně, a i přes několik popsaných stránek jsme 100% nezvládli vyjmenovat úplně všechny. Pokud máte nějakou další oblíbenou vychytávku, kterou velká aktualizace operačního systému Windows 10 přinesla, podělte se s námi o ní v diskuzi.