Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Microsoft zakročil. Rusové si už Windows 11 nestáhnou

Microsoft zakročil. Rusové si už Windows 11 nestáhnou

Události
Microsoft Windows 11 Pro CZ (OEM)_1375157288
Microsoft Windows 11 Pro CZ (OEM)
3 050 Kč 3 690 Kč
Microsoft Windows 11 Home CZ (OEM)_308656043
Microsoft Windows 11 Home CZ (OEM)
2 479 Kč 2 999 Kč

Okupace Ukrajiny ruskými ozbrojenými silami není lhostejná ani předním technologickým společnostem. Řada z nich se proto rozhodla, že přestanou do Ruska dodávat svoje produkty. Microsoft dokonce pozastavil možnost stahování Windows 10 a Windows 11.

O tom, že zmiňované operační systémy nejdou na území Ruska stáhnout, informovala během víkendu agentura Tass. Kromě downloadu z oficiálních stránek amerického softwarového gigantu nefunguje ani nástroj Media Creation Tool, prostřednictvím kterého se jinak běžně vytvářejí instalační média.

Microsoft sice přerušil dodávky svých služeb v Rusku kvůli vojenské agresi na Ukrajině již v březnu, ale operační systém Windows mohli obyvatelé největší země na světě stahovat i nadále. To se změnilo až nyní, byť to Microsoft zatím oficiálně nijak nekomentoval. Agentura Tass nicméně poznamenala, že s využitím VPN je možné stahovat Windows 10 a 11 i v Rusku. Je tedy evidentní, že americký softwarový gigant přistoupil k blokaci na základě geolokace.  

Představení Windows 11

Apple stopnul dodávky v březnu

Velkým odpůrcem ruské agrese je také americká společnost Apple, která už od začátku března nedodává do Ruska ani šroubek. „Jsme hluboce znepokojeni ruskou invazí na Ukrajinu. Už minulý týden jsme zastavili veškerý export našeho zboží do Ruska,“ stojí v prohlášení Applu, které citoval zpravodajský server CNN.

Není to přitom jediné opatření, které si výrobce iPhonů, iPadů a Maců připravil. „Zároveň jsme omezili fungování platební služby Apple Pay a smazali z App Storu zprávy ruských vládou podporovaných televizních stanic RT News a Sputnik News, abychom zabránili šíření dezinformací,“ vypočítali další opatření pracovníci Applu.

Výrobci čipů řekli také dost

Stopku vystavili Rusku kvůli agresi na Ukrajině také výrobci čipů. Zástupci USA, Evropská unie a Spojeného království se shodli na zákazu exportu procesorů a dalších čipů do Ruska. V praxi to znamená, že do země už nebudou dováženy procesory od AMD a Intelu, ale také čipy od společností TSMC, NXP, Bosch či X-Fab.

Sankce by se nicméně měly týkat primárně pouze čipů, které by mohly být využity ruskou armádou, nikoliv běžných uživatelů. To je ale logisticky velmi složité. Očekává se proto, že všichni výrobci nejprve odstřihnou všechny dodavatelské kanály a poté je budou postupně obnovovat, aby se jejich výrobky skutečně dostaly pouze k běžným uživatelům, kteří se na okupaci Ukrajiny nijak nepodílí. Firmy ale své kroky zatím podrobněji nekomentovaly.

Intel ale údajně už varoval svou distribuční síť v Číně, že přeprodej čipů do Ruska je přísně zakázán. Při zjištění pochybení by se sankce s největší pravděpodobností dále rozšiřovaly.

Přerušení dodávek čipů již potvrdila ruská Association of Russian Developers and Electronics Manufacturers (ARPE). Stopka od výrobců čipů by se měla dotknout nejen počítačů, ale také další elektroniky a například i leteckých součástek.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru