Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Miniaturní počítač předělal na stroj, který přežije apokalypsu Události
Raspberry Pi 4 Model B, 2GB  + O2 TV s balíčky HBO a Sport Pack na 2 měsíce (max. 1x na objednávku)
Raspberry Pi 4 Model B, 2GB
1 239 Kč 1 499 Kč 1 074 Kč 1 299 Kč
Raspberry Pi 4 Model B, 4GB RAM  + O2 TV s balíčky HBO a Sport Pack na 2 měsíce (max. 1x na objednávku)
Raspberry Pi 4 Model B, 4GB RAM
1 569 Kč 1 899 Kč 1 520 Kč 1 839 Kč
Raspberry Pi 3  + O2 TV s balíčky HBO a Sport Pack na 2 měsíce (max. 1x na objednávku)
Raspberry Pi 3
1 252 Kč 1 515 Kč 950 Kč 1 149 Kč

Miniaturní počítač předělal na stroj, který přežije apokalypsu

autor: Petr Kirs
Raspberry Pi je fenoménem několika posledních let, který uchvacuje nejen bastlíře z různých koutů světa. Velmi zajímavou předělávku nyní ukázal Jay Doscher, v jeho podání se levný a miniaturní počítač proměnil na stroj, který „by měl přežít apokalypsu“.

Konec světa je naštěstí zatím v nedohlednu, nicméně Jay Doscher se nechal inspirovat populárními hrami s touto tématikou a Raspberry Pi předělal v podstatě na extrémně odolný laptop, který může připomínat nějaký počítač určený pro armádu. Ukrývá se totiž ve vodotěsném kufru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Raspberry Pi v apokalyptickém vydání

 

Samozřejmostí je u této unikátní novinky plnohodnotná klávesnice, avšak kompaktním rozměrům musel ustoupit numerický blok kláves. Klávesnice se připojuje krouceným USB kabelem, který mimochodem celému stroji dodává jistý retro styl, přímo k samotné sestavě. Ta se ukrývá ve víku kufru, a to včetně sedmipalcového dotykového displeje.

Unikátní stroj, u něhož byla celá řada součástek vyrobena na 3D tiskárně, má snad jen jedinou vadu – nedá se koupit. Jay Doscher nicméně pro nadšence zveřejnil kompletní seznam komponent, aby si mohli svůj vlastní apokalyptický stroj postavit i doma.

Představení modelu Raspberry Pi 4 Model B

 

Miniaturní PC se solidním výkonem

V útrobách počítače se mimochodem ukrývá nejnovější Raspberry Pi 4 Model B, které proti předchozí trojce přináší celou řadu vylepšení. Ta se týkají především výkonu. Zatímco v minulosti byly totiž tyto miniaturní destičky, které se prodávají bez vlastní skříně kvůli co nejpříznivější cenovce, označovány za značně kompromisní řešení, letošní novinka má všechno změnit. Výrobce slibuje „výkon srovnatelný s cenou“.

Vzhledem k tomu, že na americkém trhu se počítá s cenovkou 35 dolarů, je samozřejmě toto vyjádření nutné brát s jistou dávkou rezervy. I tak ale pravděpodobně bude nárůst výkonu velmi značný.

Navíc zmiňovanou částku 35 dolarů je nutné brát s jistou dávkou rezervy. Tolik stojí verze pouze základní verze s 1 GB operační paměti. Za 2 GB zaplatí případní zájemci 45 USD, vrcholné provedení se 4 GB operační paměti pak vyjde na 55 dolarů. Právě vybavenější verze budou tedy citelně dražší než v případě předchůdce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Raspberry Pi 4 Model B

Srdcem modelu Raspberry Pi 4 Model B je čtyřjádrový procesor Broadcom BCM2711 taktovaný na 1,5 GHz, kterému sekunduje grafické jádro VideoCore IV. Už v základu lidé získají u čtyřky také gigabitový ethernet a USB 3.0. Přesné technické parametry čerstvě představené novinky naleznete v přehledu níže.

Za pozornost nicméně stojí rozhodně také starší trojky, především tedy modely Raspberry Pi 3 a Raspberry Pi 3 Model B+, které zaujmou především nižší cenovkou. U CZC.cz je naleznete navíc skladem.

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru