Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
MWC 2016: Mobil jako robot. A internet budou šířit i kanály

MWC 2016: Mobil jako robot. A internet budou šířit i kanály

Události

Velká pozornost byla v Barceloně věnována novému trendu – rychlému mobilnímu internetu 5G. Našli jsme i největší šílenost veletrhu – chytrý telefon, který vypadá jako robot. A vlastně tak i funguje… 

Celá Česká republika ještě ani není pokryta rychlým 4G internetem a přesto přední podniky síťového světa již mají plné ruce práce s novým standardem 5G. Mobilní internet, který má díky své vysoké přenosové rychlosti tendence nahradit většinu konkurenčních typů připojení, prezentovala na MWC například společnost Intel.

Ta oznámila průmyslová partnerství s leadery daného odvětví, jako jsou Ericsson, LG Electronics, Nokia, SK Telecom či Verizon. Zároveň tento čipový gigant ukázal produkty, které položí základ pro rychlejší, inteligentnější a efektivnější bezdrátové sítě 5G. I když se to nemusí na první pohled zdát, pro budoucnost výpočetní techniky jsou sítě nové generace více než důležité.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prototyp platformy pro šíření rychlého internetu

 

Je to dáno příchodem Internetu věcí a chytré elektroniky, pro kterou je rychlá konektivita klíčová. A to ať už se bavíme o zařízeních zabudovaných ve výbavě sportovců, o dronech schopných vyhýbat se střetům nebo například o autonomních vozidlech.

"Miliardy stále chytřejších a propojenějších zařízení, personalizovaných služeb a cloudových aplikací náročných na data vyvolávají potřebu po chytřejších a silnějších sítích," prohlásila Aicha Evans, viceprezidentka a generální manažerka Intel Communication and Devices Group. "Přechod na 5G sbližuje komunikační a digitální technologie a představuje zásadní posun pro průmyslové odvětví. Základy pro sítě 5G je třeba položit již teď, aby bylo možné připravit cestu pro skvělé zážitky, jaké nabídne budoucnost,“ dodala.

 

Chytrá elektronika na vlastní kůži

Intel se v Barceloně pochlubil několika prototypy – platformami, které byly vyvinuty pro zrychlení přechodu na 5G sítě a pro možnosti jejich testování v konkrétních podmínkách. Kromě nich tento čipový gigant ukázal v Barceloně i několik technických vychytávek, na kterých v posledních měsících usilovně pracuje – jde právě o chytrou elektroniku.

Návštěvníci se tak mohli například svést na závodním BMX speciálu, uvnitř kterého se ukrývají dva čipy zvané Curie. Ty dokážou na kole sledovat polohu kol i řídítek v reálném čase a získaná data odesílat bezdrátově na libovolný systém. Například na soutěžích mohou díky tomu porotci mít jasný a nezpochybnitelný přehled o náročnosti prováděných triků.

Curie ale samozřejmě nalezne uplatnění i v celé řadě dalších zařízení. Mělo by jít o univerzální čip, který se do zařízení pro Internet věcí bude montovat stejně jednoduše, jako do stávajících stolních sestav. O většině podobných moderních vychytávek, které byly na MWC od Intelu k vidění, jsme nicméně informovali již v lednu z veletrhu CES v americkém Las Vegas.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čip Curie

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chytré kolo od Intelu

 

Internet z kanálu a šílený japonský mobil

5G sítím se věnovala celá řada dalších výrobců, patrně největší pozornost nicméně budila společnost Ericsson. Ta totiž demonstrovala ve spolupráci s T-Mobilem, že v rámci 5G lze dosáhnout rychlosti přes 23 Gb/s. Zajímavé je i to, jak chce tento výrobce sítě nové generace ve městech šířit. Využít k tomu chce již existující infrastrukturu. Místo nových antén, které by hyzdily střechy domů, tak budou rychlý mobilní signál šířit kanály, jejich víka se promění v silné antény. Nápad je to přinejmenším velmi zajímavý…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Internet budou šířit obyčejné kanály

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rychlost 5G sítí je fascinující 

 

Pokud vám připadá internet z kanálu jako největší bizarnost veletrhu, patrně jste ještě neviděli stánek společnosti Qualcomm. Ta totiž prezentovala celou plejádu mobilů, ve kterých pracují její procesory. A zaslouženě největší pozornost budil smartphone zvaný RoBoHoN od společnosti Sharp.

Jak již samotný název napovídá, novinka totiž vypadá jako robot. A v podstatě tak i funguje. Dokáže se pohybovat, tancovat, a když mluví s uživatelem, začne mu roztomile svítit pusa. Na zádech má dvoupalcový displej, prostřednictvím něhož je možné přístroj ovládat. Stejně tak ale nevšední novinka dokáže přijímat od uživatele i hlasové příkazy.

Neméně zajímavé je i to, že v hlavě se kromě reproduktoru a webkamery ukrývá také projektor. Na desku stolu nebo klidně i na zeď je tak možné promítat uložené fotografie i videa. Případní zájemci ale mají zatím smůlu, Sharp RoBoHoN je totiž určený pouze pro japonský trh

Sharp RoBoHoN v akci

 

Kam dál?

MWC 2016: Lidovky pro masy i naprosté mobilní unikáty

MWC 2016: Panasonic má mobil pro opravdové drsňáky. Odolné jsou i tablety od Lenova

MWC 2016: Sony láká na klasiku za rozumnou cenu. HP má mobil, který nahradí i počítač

MWC 2016: Na světě je první modulární telefon. LG ukázalo nový supermobil

MWC 2016: Samsung sází na odolnost a eleganci. A samozřejmě i špičkový výkon

MWC 2016: Nové mobily a tablety klepou na dveře

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru