Lákadlům chytré domácnosti celá řada lidí odolává kvůli obavám z instalace. Je to přitom úplně zbytečné, neboť moderní systémy zvládne spravovat i naprostý počítačový analfabet. Obzvláště to platí o startovacích sadách, které obsahují vše potřebné.
Éra internetu věcí pomalu přichází. Co to ale vlastně znamená? Ve zkratce jde o nový trend výpočetní a spotřební elektroniky, kdy mezi s sebou jednotlivé chytré „krabičky“ dokážou sami komunikovat prostřednictvím počítačových sítí. Velmi často je pak takové systémy možné ovládat na dálku prostřednictvím chytrých telefonů a počítačových tabletů. A právě na takové systémy se zaměříme v dnešním článku, prim přitom budou hrát startovací sady.
Startovací sady obsahují vše potřebné k instalaci
Řídicí jednotka je středobodem chytré domácnosti
Z dřívějšího článku již víme, že středobodem chytré domácnosti je řídicí jednotka. Celá řada zařízení pro chytrou domácnost se sice dá spárovat přímo s chytrým telefonem nebo počítačovým tabletem prostřednictvím rozhraní Bluetooth či WiFi, ale pokud chcete spravovat všechny připojené přístroje z jednoho místa, je řídicí jednotka vhodnějším řešením.
Právě proto je řídicí jednotkou vybavena drtivá většina startovacích sad. Při jejich výběru je nutné myslet na to, jak a kde budeme celou sadu používat. Ty základní totiž staví na vlastních síťových protokolech, což s sebou přináší klady i zápory. Díky tomu jsou řídicí jednotky výrazně levnější, ale nepřipojíte k nim jiné moduly než od daného výrobce.
Alternativou k tomu, jsou otevřené standardy, které dovolují připojit stovky různých přístrojů – a to pochopitelně od různých výrobců. Mezi nejpopulárnější patří otevřené protokoly Z-Wave, Zigbee či openHAB.
Řídicí jednotky nabízející otevřené protokoly jsou v podstatě takové malé routery. Akorát místo WiFi signálu šíří po domácnosti zmiňované standardy. I relativně malé centrály zvládnou pokrýt bez problémů prostor o velikosti přesahující 150 m2. Za pozornost stojí také sady, které kromě řídicí jednotky obsahují základní senzory pro stavbu chytré domácnosti. Ty zpravidla vychází cenově výhodněji.
Řídicí jednotky jsou nenápadné, vypadají jako malé routery
Některá řešení dovolují obsluhu z chytrého telefonu
Pohodlí i bezpečnost
Jak je z řádků výše nejspíše již patrné, samotná řídicí jednotka nám bude bez přídavných modulů k ničemu. Je to opět stejné jako u klasických routerů – pokud nebudete mít k této bráně do světa internetu co připojit, bude vám úplně jedno, jak je rychlá a co vlastně umí. Právě proto se nyní seznámíme se základními moduly, které se zpravidla ve startovacích sadách objevují.
Méně obsáhlejší sady jich samozřejmě nemusí mít tolik, více obsáhlé naopak mohou některé ze zmiňovaných modulů obsahovat více. U sad s otevřeným protokolem je nicméně možné další moduly dokupovat a tím tak možnosti celé sady rozšiřovat.
Instalaci zvládne díky přehledným grafickým nabídkám každý
Detektor pohybu
Ve startovacím kitu naleznou případní zájemci kromě řídicí jednotky zpravidla také detektor pohybu. Ten slouží primárně ke střežení vytyčeného prostoru a o bezprostředním informování v případě návštěvy nevítaných hostů. Stejně tak ale dokáže informovat o změnách světla a teploty.
Detektor pohybu dokáže spolupracovat s dalšími volitelnými moduly. Systém je možné nastavit například tak, aby se automaticky rozsvítila světla, když přijdete domů. Samozřejmě dokáže vyslat také nouzový signál, když vnikne do objektu někdo neoprávněný, a to klidně i na policii.
Detektor pohybu
Detektor kouře a plynu
Zalarmovat uživatele v případě potřeby dokáže také detektor kouře. Zajímavé přitom je, že některé modely dokážou pracovat také se změnou teploty. Když v domácnosti začne hořet, informuje o tom zpravidla již v samém zárodku požáru, ještě dříve, než se začne šířit kouř. Vhod mohou přijít také detektory plynu.
Detektor kouře
Detektor zaplavení
Vhod může přijít také detektor zaplavení, a to nejen pokud se vaše domácnost nachází v záplavové zóně. Nenápadná malá krabička, která má tvar malého oblázku, totiž kombinuje hned několik senzorů najednou.
Venku například dokáže detekovat námrazu a automaticky spustit vyhřívání příjezdové cesty nebo skleníku. Uvnitř dokáže spolupracovat s podlahovým vytápěním a regulovat jeho teplotu. Upozornit samozřejmě dokáže také na změnu teploty nebo vodu v jeho blízkosti – jak jsme si v praxi vyzkoušeli, například z vytékající pračky.
Detektor zaplavení
Magnetický kontakt na dveře a okna
Za tajuplným názvem magnetický kontakt se skrývá praktický modul, který dokáže kontrolovat, zda jsou okna či dveře zavřená. Stejně jako i ostatní moduly také magnetický kontakt dokáže automaticky řídit určité činnosti v domácnosti. Například při otevřeném oknu vypne topení, při vstupu do místnosti automaticky rozsvítí.
Magnetický kontakt
Chytrá zásuvka
Na první pohled vypadá jako obyčejná zásuvka, ve skutečnosti jde však o praktický modul, který nalezne v chytré domácnosti rozhodně své místo. S jeho pomocí je možné vzdáleně ovládat prakticky jakékoliv připojené zařízení – zapínat jej a vypínat. Díky tomu můžete například nenechat kávovar nahřát ještě dříve, než vůbec vejdete do kuchyně, abyste se pak při přípravě kávy zbytečně nezdržovali.
To ale není jediná výhoda chytré zásuvky. Tento modul totiž dokáže zároveň také monitorovat aktuální i celkovou spotřebu jednotlivých připojených zařízení. O všem pak máte okamžitě přehled na svém chytrém telefonu nebo počítačovém tabletu. Bonusem je i to, že zásuvka může díky integrovanému LED kruhu fungovat také jako noční lampička.
Chytrá zásuvka