Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Na řadě jsou testy na lidech. Musk chce ovládat elektroniku myšlenkami

Na řadě jsou testy na lidech. Musk chce ovládat elektroniku myšlenkami

Události

Ještě během letošního roku by měl nastat zlomový bod, společnost Neuralink vynálezce Elona Muska se totiž chystá spustit první testy na lidech. Speciální implantáty by jim měli umožnit ovládat elektroniku myšlenkami.

Společnost Neuralink představil Musk loni v létě, od té doby o ní ale nebylo prakticky slyšet. Tehdy zaujal slavný vynálezce prakticky celý svět myšlenkou, že by mohl lidem pomocí speciálních implantátů, které mimochodem nesou stejný název jako samotná společnost, dovolit ovládat naše kapesní miláčky a herní mašiny myšlenkami.

Nyní však společnost začala upozorňovat novináře na velkou tiskovku, která je naplánovaná na 28. srpna, kde údajně budeme „svědky něčeho velkého“. Podle serveru TechCrunch vývoj postoupil již natolik, že Neuralink bude moci dostat první lidský pacient. A právě okolo takto významného oznámení se má točit celá tiskovka.

Celá tiskovka, na které byl loni představen Neuralink (anglicky)

Implantáty dovedou snímat elektrické impulsy našich myšlenek, konkrétně vysílané neurony, které následně převedou do počítačového algoritmu. I když to zní poměrně komplikovaně, v praxi je využití velmi jednoduché – implantáty dovedou jednotlivé impulsy mozku rozeznat a podle toho ovlivnit, co se bude dít dál.

V praxi tak bude tímto způsobem ovládat chytré telefony, tablety i počítače – a nutno podotknout, že také jakoukoliv jinou elektroniku – úplně stejně, jako kdybyste používali konečky prstů. Prstům totiž také nejprve nervová soustava řekne, co mají dělat. Díky Neuralinku ale signál z mozku bude zpracován napřímo do zařízení.

Musk se chce s využitím implantátů zaměřit první na pomoc pacientům s fyzickým omezením tak, aby „mohli žít o něco plnohodnotnější život“. Využití celé technologie i pro běžné spotřebitele se ale přímo nabízí. Případní zájemci ale musí počítat s nutností vložení implantátu přímo do lebky. Ambiciózní vynálezce nicméně doufá, že vrtat do lebky nebude nutné. Pracuje totiž na speciálním nástroji, který by do kosti vložil implantát automaticky pomocí laseru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zařízení se musí implantovat do lebky

Názory ostatních Geeků (9)

m.tauchman M.T

Hmmm

m.tauchman 3. 8. 2020 11:10

Využití pro postižené zcela chápu, tak podobné zařízení může pro ně znamenat obrovský krok kupředu v kvalitě života. Ale pro zdravého člověka? Díky, ale ne, Cyberpunk si raději zahraju jen na PC, v realitě raději ne.

avatar
wojnar2 3. 8. 2020 15:15

@m.tauchman: v realitě nemusíš chtít to přijde samo ...😁

m.tauchman M.T
m.tauchman 4. 8. 2020 9:17

@wojnar2: Toho se zatím - doufám - jen tak nedočkám... 🛠

janda48 JAN

Implantát

janda48 4. 8. 2020 20:30

Váš strach a nechuť přijmout novou technologii mi připomíná komentář mého táty někdy kolem roku 2012 "ten telefon co máš je uplne k ničemu, pořád ho jen hladíš, to si nikdy nekoupím"
Dneska má smartphone a "hladí" ho taky... :-)
Tohle má lidem pomoct.
Nakonec výhody převáží.

m.tauchman M.T
m.tauchman 5. 8. 2020 12:43

@janda48: Telefon, které mohu kdykoli odhodit v dál a strojek, který mám naroubovaný v lebce je dost rozdíl. A vzhledem k tomu, že žádné zařízení není na 100% bezpečné, ať už technologicky či softwarově napadnutelné, tak něco takového napevno do hlavy fakt nechci. A jak jsem už psal napoprvé, pro postižené, kterým to v nejlepším případě může třeba pomoci ovládat robotické končetiny, tam to může být obrovský krok v kvalitě jejich života. Já ale jako zatím zdravý člověk takovou potřebu necítím. Vy si klidně elektrody do hlavy dejte, vaše věc. Můžete se jim klidně přihlásit jako dobrovolník.

mila1972 MIL

Típek

mila1972 4. 8. 2020 23:45

taky zdílím vaše obavy to už jsme jak v Terminátoroj skoro to bych v životě neudělal něco takového už z prostého důvodu že už je všude spousta hekrů a bít v cizích rukách něčí loutka to ani náhodou to zase byl vynález na ovládání lidí napište všichni svůj názor díky

kejklirek KEJ

Algoritmus

kejklirek 5. 8. 2020 9:40

By me zajimalo jak se takove impulsy premeni na pocitacovy algorimus... Pochhopim kdyz je algoritmus vyhodnoti, ale jestli ho i sestavi tak je Musk s vyojem fakt docela daleko 🙂

jan.chladek@seznam.cz JAN

Pro a Proti

jan.chladek@seznam.cz 5. 8. 2020 11:36

vždycky se najdou ti, kterým to pomůže, ale i ti, kteří to zneužijí. Vemte si, jak by to pomohlo Stephenovi Hawkingovi ? Dokud tím neovládáte lidi, tak si dovedu představit s tím fungovat.. ovládat radio, světla v bytě.. Jakmile skrz to půjde získat nadvládu nad člověkem, pak bude CyberPunk reral.. je to na vás, jeslti si to na lebku nalepíte nebo ne ;-)

magman MAG

Klid

magman 5. 8. 2020 20:21

Prosím vás koukáte moc na hollywoodskou produkci. Ta technologie je jednosměrná, tzn. z mozku ven, nikoliv naopak. Takže klid, žádnej hacker vám prostřednictvím Neuralinku vhko v kalhotách bez vašeho vědomí neudělá.

Máš něco na srdci?

nahoru