Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Návod: Android TV jasně ukazuje budoucnost televizorů

Návod: Android TV jasně ukazuje budoucnost televizorů

Návody

Na tuzemském trhu se začínají pomalu zabydlovat televizory vybavené novým operačním systémem Android TV. Výrobci tvrdí, že přesně to je budoucnost televizorů. Pojďme se společně podívat, co platforma společnosti Google nabídne.

V chytrých telefonech má Android drtivý náskok nad všemi konkurenčními platformami. A stejného úspěchu se společnost Google snaží dosáhnout také na dalších trzích IT světa. Už minulý rok jsme se mohli seznámit s ambiciózním operačním systémem Chrome OS, který se objevuje stále více v nových počítačích a noteboocích, i když samozřejmě konkurenční Windows si neohroženě drží stále první místo. Google ale v posledních měsících pokukuje po možná ještě zajímavějším segmentu – po chytrých televizorech.

A jak se zdá, předním výrobcům se nová platforma Android TV líbí. Jsou ochotni ji nasadit i do svých nejvyspělejších modelů. Na vlastní kůži jsme se o tom přesvědčili u recenze televizoru Sony KD-55X9005C. Mimochodem jde aktuálně o nejtenčí LED televizor na trhu, což pochopitelně není jeho jediná přednost. Samotnému televizoru se však v dnešním článku věnovat nebudeme, případní zájemci se s ním mohou seznámit v naší podrobné recenzi.  

Dnes bude první housle hrát platforma Android TV. S tou se totiž kromě televizorů od Sony setkáme i v celé řadě konkurenčních modelů.  K čemu je? Jak se s ní pracuje? To všechno si dnes ukážeme…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sony KD-55X9005C

 

Instalace a první spuštění

Hned při prvním spuštění je nutné operační systém Android TV nastavit. Není to nic složitého a doslova během pár minut to zvládne i naprostý počítačový analfabet. To je dáno mimochodem i tím, že konfigurace probíhá výhradně v češtině a je velmi intuitivní.

Prvotní konfigurace velmi připomíná nastavování obyčejného televizoru, který není vybaven žádným operačním systémem. Pouze jsou zde navíc položky týkající se uživatelského účtu na Googlu. Bez něj se samozřejmě uživatelé neobejdou. Při nastavení není sice potřeba žádné údaje zadávat, pak ale nebude polovina funkcí fungovat – například aplikace si z oficiálního obchodu Googlu bez účtu nenainstalujete.

Prvotní nastavení se samozřejmě může televizor od televizoru nepatrně lišit (minimálně grafikou), ale v zásadě by jednotlivé nabídky měly být velmi podobné. Níže naleznete prvotní nastavení krok za krokem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prvně je nutné zvolit jazykové prostředí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hned v dalším kroku přijdou na řadu služby společnosti Google

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Po přihlášení je možné pokračovat v další konfiguraci

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bez odsouhlasení obchodních podmínek to dál nejde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Android TV umožňuje i lokalizovat polohu, což využijí některé aplikace (například počasí)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V dalším kroku již pokračuje nastavování TV příjmu, nejprve se volí země

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Následuje volba televizního příjmu  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

U televizoru od Sony se v posledním kroku nastavují ještě zabudované reproduktory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tím je proces instalace dokončen

 

Uživatelské prostředí a ovládání

Hned po prvotní konfiguraci je již možné s platformou Android TV pracovat. Systém zaujme na první pohled velmi čistým a přehledným designem. Jednotlivé nabídky a funkce jsou rozděleny do zvláštních kategorií a všechny podvolby se následně ukrývají v pásu karet.

Prakticky si to můžeme ukázat hned na první nabídce, kde jsou zobrazeny nejpoužívanější funkce platformy Android TV. Ty se řadí v pásu karet, přičemž úplně vlevo jsou ty nejpoužívanější, dále vpravo se pak nacházejí ty, jež jsou používány méně často. Pás karet se samozřejmě ani při rozlišení 4K nevejde na obrazovku celý, ale jak uživatel prochází programy a funkce, automaticky se posouvá pás s kartami dál a dál. Podobným způsobem fungují úplně všechny nabídky. Vlastní pás karet tak mají jednotlivé vstupy televizoru, nainstalované aplikace či hry.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Úvodní obrazovka platformy Android TV

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pásy karet prostupují v přehledných nabídkách celý operační systém

 

Není bez povšimnutí, že Googlu se díky této přehlednosti podařilo vytvořit operační systém, ve kterém nic nechybí a přitom se dá velmi dobře ovládat i bez dotykového displeje. A to i pomocí dodávaných ovladačů, kde si uživatel musí zpravidla vystačit jen s čtyřsměrným kurzorem a potvrzovacím tlačítkem.

Problém s ovládáním může nastat až ve chvíli, kdy se uživatel rozhodně hrát hry nebo prostě jen vyhledávat konkrétní dílo ve své filmotéce. Pohyby na virtuální klávesnici pomocí kurzoru jsou přeci jen příliš pomalé. Platforma Android TV však nabízí možnost snadného připojení bezdrátových periferií.  My jsme takto například prostřednictvím USB přijímače spárovali během testů s televizorem klávesnici Logitech Wireless Touch Keyboard K400, která obsahuje i zabudovaný touchpad, a gamepad Logitech Wireless Gamepad F710. A vše fungovalo na výbornou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pro pohodlnější ovládání je možné připojit i bezdrátové periferie

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Logitech Wireless Touch Keyboard K400

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Logitech Wireless Gamepad F710

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Virtuální klávesnice platformy Android TV

 

Pokud to samotný televizor podporuje, vyzrát na ovládání můžete také prostřednictvím hlasových příkazů. I s nimi si totiž platforma od Googlu dovede obstojně poradit. Na testovaném modelu Sony KD-55X9005C vše fungovalo na výbornou. TV nemá problém rozeznat ani krkolomná slova, jako jsou například čerešničky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vyhledávání pomocí hlasových povelů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rozeznávání češtiny a slovenštiny je včetně diakritiky brilantní

 

Instalace aplikací

Samotný operační systém Android TV toho samozřejmě v základu příliš mnoho neumí. Prakticky vše jej ale můžete naučit díky instalaci aplikací. Už nyní jsou jich k dispozici stovky, a to včetně her. Lze předpokládat, že další budou velmi rychle přibývat. Platforma se totiž mezi vývojáři těší velké popularitě díky tomu, že ji nenabízí pouze jeden výrobce, ale celá řada výrobců. Kruh potencionálních zákazníků je tak pro vývojáře doslova obrovský.

A právě na to sází i Google. V mobilním světě se mu podařilo operační systém Android prosadit především díky podpoře ze strany vývojářů. Díky tomu, že byl dostatek kvalitních aplikací, rostla i poptávka po telefonech s Androidem. A na to zareagovali i samotní výrobci, kteří v nejednom případě opustili vlastní systémy a začali nabízet výhradně zařízení s Androidem. Zástupci amerického internetového gigantu nejspíše kalkulují se stejným scénářem právě u televizorů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V Google Play jsou již nyní stovky aplikací…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…a samozřejmě nechybí ani hry

 

Do televizoru se instalují aplikace stejně jednoduše jako do tabletu nebo chytrého telefonu prostřednictvím obchodu Google Play. Zapotřebí je tedy pochopitelně účet u Googlu. Instalovat aplikace je možné také jako u dalších systémů s Android TV prostřednictvím dalších zdrojů, například prostřednictvím USB flashek a externích nosičů.

Nejjednodušší a patrně i nejbezpečnější nám přišla instalace aplikací prostřednictvím Google Play. Jednak instalační soubory hlídají bezpečnostní experti, aby neobsahovaly viry (což u instalace z USB flashek a jiných zdrojů zaručit úplně nejde), jednak je to otázka doslova pár kliků. Samozřejmě záleží také na velikosti aplikace a rychlosti internetového připojení, ale obyčejnou hru jsme měli stáhnutou a nainstalovanou za méně než minutu. Návod, jak na to, naleznete krok za krokem níže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

U zvolené aplikace stačí kliknout na volbu instalovat

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V dalším kroku instalace uživatele seznámí s oprávněními, kterými disponuje

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pak jen stačí počkat, než se instalační soubor stáhne a automaticky i nainstaluje

 

Z mobilu a tabletu přímo na obrazovku

Aplikace do televizoru navíc není nutné instalovat, abyste je mohli používat. Stejně jako to již nějakou dobu umí celá řada chytrých telefonů, platforma Android TV nabízí zrcadlení obsahu z mobilních zařízení, jako jsou chytré telefony a počítačové tablety, přímo na velkou obrazovku televizoru. Konkrétně u testovaného televizoru Sony KD-55X9005C jsou podporovány funkce GoogleCast, ScreenCast, CastScreen či Screen Mirroring.

Poslední zmiňovaná volba pochází přímo z dílen společnosti Sony a ke spárování mobilního zařízení jej stačí přiložit k dálkovému ovladači televizoru, který má zabudovaný NFC čip. Právě ten navede celý proces spárování automaticky úspěšně až do konce. Přes obrazovky chytrého telefonu nebo počítačového tabletu na displej pak probíhá bezdrátově prostřednictvím technologie WiFi.

V praxi to funguje velmi jednoduše. Stačí spustit jednu ze zmiňovaných funkcí na chytrém telefonu (nebo tabletu) a obraz se začne automaticky přenášet. Možnost připojení k televizoru se ukrývá v nabídce Nastavení pod volbou Výstup médií. Po kliknutí na tuto volbu se již v nabídce automaticky zobrazí dostupné televizory v okolí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka připojení chytrého telefonu k televizoru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přenášení obrazu z chytrého telefonu v praxi

 

Cokoliv, co lidé vidí na displeji telefonu, se v reálném čase promítá také na televizor. V daném režimu pak může například při hraní her smartphone fungovat jako dálkový ovladač nebo joystick, místo malého displeje pak ale uživatel sleduje pohodlně velkou obrazovku. Uživatelé ale samozřejmě mohou sáhnout také po kabelu MHL, který výše popsaný přenos obrazu zvládne distribuovat z mobilu přímo do konektoru HDMI.

Přímo v operačním systému Android TV byly již předinstalované dvě šikovné aplikace, které přenos bezdrátového obrazu značně usnadňovaly. Jak je vidět na snímcích níže, jedna dovoluje přenášet fotografie z více zařízení najednou. Příklad: Přijde víc lidí na party a všichni si chtějí prohlížet momentky, tak je jeden po druhém odesílají na velkou obrazovku televizoru – sdílí je. Další funkce zase dovoluje proměnit telefon nebo tablet na plnohodnotný ovladač. Ve chvíli, kdy budete chtít obraz z mobilního zařízení přenášet, televizor se automaticky zapne. Dálkový ovladač tak nemusíte brát vůbec do ruky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aplikace pro hromadné sdílení fotografií

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Další šikovná funkce – při sdílení se televizor automaticky zapne

 

Jako herní konzole i přehrávač multimédií

Lze předpokládat, že platforma Android TV bude nejvíce lidí lákat díky hrám a multimediálnímu obsahu. V prvním zmiňovaném případě totiž stroj se systémem od Googlu dokáže nahradit jednoduchou televizní konzoli. Samozřejmě zatím chybí zvučné tituly, které se vydávají pro stolní konzole a klasické počítače, ale nabídka her se velmi rychle rozrůstá.

A s výkonnějším hardwarem se nejspíše již velmi brzy dočkáme i celé řady zajímavějších titulů. Koneckonců na Android TV vsadila také společnost NVIDIA u svého Shieldu. Samozřejmě v rámci hraní her bude klíčová právě otázka výkonu. My jsme na modelu Sony KD-55X9005C vyzkoušeli několik her z mobilního světa a fungovaly bez chybičky. Sluší se ale zmínit, že testovaný televizor aktuálně představuje vrchol nabídky společnosti Sony. Jak by to bylo u pomalejších přístrojů, jsme bohužel zatím otestovat nemohli.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hraní na televizoru velmi připomíná klasické konzole

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka ze hry Asphalt 8: Airborne

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka ze hry PAC-MAN CE DX

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka ze hry Skateboard Party 2

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka ze hry Sword Of Xolan

 

Velmi důležité jsou u televizorů multimediální funkce. Ani v tomto ohledu nemá ale platforma Android TV problém. Přenášení fotografií a případně videí z chytrých telefonů a počítačových tabletů jsme si snad již dostatečně popsali výše. Dostat multimediální obsah do televizoru je samozřejmě možné také prostřednictvím USB médií – flashky nebo externího pevného disku. V takovém případě uživatel pracuje s poměrně přehledným souborovým manažerem. Případně může využít přímo hudební či video přehrávač.

Vděčným zdrojem obsahu je samozřejmě také kanál YouTube. Předinstalovaný přehrávač se velmi podobá tomu z chytrých telefonů a tabletů, přičemž uživatelé nejsou ochuzeni ani o různé možnosti nastavení (například kvality) nebo související videoobsah. Filmy je pak možné kupovat přímo na Google Play, případně si stáhnout nějakou jinou video banku. Aplikaci má již připravenou například Voyo.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Souborový manažer je jednoduchý, ale zároveň přehledný  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hudební přehrávač

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Předinstalován je samozřejmě i YouTube

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aplikace YouTube nabízí i související videa

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nechybí ani možnost nastavení kvality přehrávaného videa

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Filmotéka Google Play

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

K dispozici je například i české Voyo

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Netflix bohužel zatím v Česku není podporován

 

Pokročilá nastavení systému

Co by to bylo za operační systém, kdyby v něm chyběly možnosti personalizace a pokročilého nastavení? Android TV samozřejmě nabízí i tyto možnosti. Do nabídky nastavení se dostanete prostřednictvím volby ozubeného kolečka, která je umístěna úplně ve spodní části úvodní obrazovky.

Nastavení je stejně jako samotný operační systém koncipováno do panelových nabídek, které jsou rozděleny do jednotlivých pásů. Přehlednost se tomuto designu rozhodně nedá upřít. V podstatě hned na první pohled naleznete libovolnou volbu, kterou chcete upravovat. A je jich tu opravdu požehnaně – od správy aplikací přes časovače až po upravování nabídek úvodní obrazovky.

Pokud budou TV používat i děti, jistě potěší rodiče také přítomnost Rodičovského zámku. S ním je možné uzamknout buď některé programy, ale například i různé externí vstupy. Rodičovský zámek je zároveň možné rozšířit například i na vyhledávání, tak aby TV v žádném případě nezobrazila nežádoucí obsah.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Možnosti nastavení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nechybí správa nainstalovaných programů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Možnosti nastavení sítě a příslušenství

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní nastavení sítě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Upravovat je možné i úvodní obrazovku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Možnosti nastavení Rodičovského zámku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rodičovský zámek je možné aplikovat klidně i na vyhledávání

 

Moudro na závěr

Výrobci televizorů mají o platformu Android TV skutečně velký zájem, jak koneckonců dokazuje i současná nabídka televizorů. V prodeji jich je již několik desítek. Vše tedy naznačuje tomu, že televizní operační systém od Googlu skutečně představuje budoucnost TV.

I když se vývojáři společnosti Google snaží zúročit všechny svoje znalosti mobilního světa, je potřeba si uvědomit, že Android TV je relativně mladý systém. Nabídka aplikací pro něj tedy rozhodně není tak široká jako v případě mobilního Androidu, ale už nyní nabízí daleko více možností, než měly pokusy různých výrobců o vlastní chytré platformy.

Sečteno, podtrženo. U operačního systému Android TV jistě narazíme při delším používání na nějaké „porodní bolesti“, ale je prakticky jisté, že se tato nová platforma bude rychle rozvíjet. A další a další možnosti budou neustále přibývat. 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (4)

Android TV

Každou chvíli budeme vracet do továrního nastavení nejen mobil, ale ještě televizi.

Ověřený GEEK - level 3

@aleshm: Co jsem koukal, tak Android TV je založené na jádru Android 5.x, s extrémně omezeným UI a omezenou kompatibilitou.
Uvést takovéto zařízení do stavu nepouzitelnosti (bez sideloadovani) nedokáže snad ani ten největší BFU.

Zastarávání

Tak televizi jakožto zobrazovač můžu používat celkem dost let, ale díky integraci Androidu (nebo i jiného univerzálního OS) bude pěkně rychle zastaralá.

Voyo pro Android

Dobrý den,
v recenzi zmiňujete aplikaci Voyo v obchodu Google. Já tam ale vidím pouze verzi pro tablety, která nejde ovládat dpadem na dálkovém ovladači. Nutná je aspoň myš. Existuje ještě jiná verze o které nevím ? Stejně na tom jsou iVysílání a PrimaPlay.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru