Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Návod: Continuum ve Windows 10 aneb Jak proměnit mobil na počítač

Návod: Continuum ve Windows 10 aneb Jak proměnit mobil na počítač

Návody

V dnešním návodu si ukážeme jednu z nejzajímavějších funkcí operačního systému Windows 10. Prakticky plnohodnotný stolní počítač totiž vytvoříme z chytrého telefonu. Poslouží nám k tomu nová Lumia 950 XL a funkce Continuum.

Jedním z lákadel společnosti Microsoft na předvánočním trhu je chytrý telefon Lumia 950 XL. Jde totiž papírově o to nejlepší, co je možné z portfolia tohoto výrobce zakoupit. Jaký je tento přístroj v praxi a zda stačí na konkurenční přístroje, se dozvíte v naší podrobné recenzi.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Microsoft Lumia 950 XL

 

Tento návod totiž nebude o smartphonu Lumia 950 XL. Zaměříme se v něm detailně na funkci Continuum, kterou přináší nový operační systém Windows 10. Díky ní je možné chytrý telefon proměnit ve stolní počítač a jednoduše k němu připojit klávesnici, myš a monitor. Že to zní jako sci-fi? Tak čtěte dál…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Continuum? Takhle nějak by to mělo vypadat…

 

Microsoft Display Dock

Jak je zběhlejším čtenářům nejspíše již jasné, samotný telefon připojíte k monitoru a dalším perifériím asi jen těžko. Je k tomu potřeba speciální dokovací stanice zvaná Microsoft Display Dock HD-500. Tu je možné koupit k chytrým telefonům od amerického softwarového gigantu – konkrétně k novým Lumiím 950 a 950 XL – samostatně, nebo si o ni při nákupu nových Lumií na CZC.cz bezplatně požádat. Jak na to, se dozvíte pod tímto odkazem.

Jde v podstatě o malou černou krabičku, která má na svém těle všechny potřebné konektory. Její rozměry jsou 64,1 x 64,1 x 25,6 mm. A hmotnost? Ta činí něco málo přes dvě deka. I když si hodíte dokovací stanici do kapsy u saka, ani ji neucítíte.

I když dock od Microsoftu na cestách rozhodně žádnou velkou přítěží nebude, nejčastěji bude stejně ležet v kanceláři nebo doma na stole. Většina uživatelů jej totiž bude mít napevno připojený k monitoru a dalším periferiím, aby pouze přišla s chytrým telefonem, připojila jej a rovnou mohla začít pracovat. Právě v tom je kouzlo celé funkce Continuum.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Microsoft Display Dock HD-500

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na přední straně se nachází konektor USB-C pro připojení chytrého telefonu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Protilehlá strana pak skrývá veškerou zbylou konektorovou výbavu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Krabička působí velmi nenápadným dojmem

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Celá spodní strana je pokryta protiskluzovou vrstvou, aby zařízení na stole dobře drželo

 

Připojení? Žádná věda

Zkušení IT bastlíři a HW guruové se nejspíše nad následující větou pousmějí, ale pro celou řadu běžných uživatelů může představovat pouhé zapojení všech periferií u stolního počítače nesplnitelný úkon. Zapojení dokovací stanice se ale nemusí obávat nikdo, je to doslova triviální.

Microsoft Display Dock HD-500 má na přední straně konektor USB-C, ten slouží k připojení chytrého telefonu. Příslušný kabel (na obou stranách USB-C) je součástí balení dokovací stanice. Jak bylo uvedeno již výše, v současnosti dokáže dokovací stanice pracovat s chytrými telefony Lumia 950 a 950 XL. Do budoucna se ale počítá i s dalšími přístroji, které budou mít operační systém Windows 10. Připomeňme, že jeden takový smartphone ukázala například už v září společnost Acer na veletrhu IFA.

Zbylá konektorová výbava se pak ukrývá na zadní straně. Konkrétně se jedná o trojici USB portů pro připojení periferií, monitor se následně zapojuje do výstupů DisplayPort a HDMI. Podporovány jsou panely s rozlišením až Full HD (1920 x 1080 obrazových bodů). Posledním konektorem na zadní straně je pak opět USB-C, ten slouží k napájení dokovací stanice i samotného chytrého telefonu. Nabíječka je samozřejmě také součástí základního balení.

Nejprve je tedy nutné připojit monitor, napájení a klávesnici do příslušných otvorů na zadní straně. Zapojit můžete také myš, bez ní se ale obejdete – chytrý telefon totiž může fungovat jako touchpad, jak si ukážeme níže. Pak už jen stačí připojit zapnutý telefon do USB-C konektoru na přední straně. Během pár sekund uvidíte na obrazovce pracovní plochu, která velmi připomíná operační systém Windows 10. Nechybí ani zbrusu nové modře zářící logo…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Periferie zapojené do dokovací stanice

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Že je skutečně vše správně zapojené ukazuje indikační dioda na přední straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pak už jen stačí připojit chytrý telefon prostřednictvím dodávaného USB-C kabelu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

A tahle potom vypadá výsledek…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…chytrý telefon se promění v touchpad

 

Continuum v praxi

Hned první připojení Lumie 950 XL k dokovací stanici bylo velkým překvapením. Spuštění bylo totiž bleskurychlé, je to dokonce rychlejší, než když bootuje systém z SSD jednotky. Je sice pravdou, že systém Windows 10 v našem případě je již spuštěný v chytrém telefonu, ale i tak rychlost příjemně překvapila.

Uživatelské rozhraní je na první pohled k nerozeznání od klasické desktopové verze desítek. Nechybí tedy nabídka Start (byť zjednodušená), nebo například Centrum akcí po pravé straně, kde se zobrazují oznámení systému a zároveň jsou zde také umístěna rychlá nastavení. Že se uživatel nachází skutečně v Continuu a ne v plnohodnotných desítkách, má šanci poznat například podle informační lišty lemující horní okraj displeje. Na ní se podobně jako na chytrém telefonu zobrazují informace o signálu, časovém pásmu, stavu baterie a hodinách.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabídka Start v Continuu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ve startu se zobrazují všechny nainstalované aplikace

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vyhledávání v Continuu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nechybí ani Centrum akcí po pravé straně

 

Po prvních pár minutách práce si patrně všimnete dalších prvků, které odkazují na mobilní operační systém. Je zde například přítomna nabídka Telefon. Ta se sice nepěkně roztáhne přes celou obrazovku, ale přes takto zapojený „počítač“ skutečně můžete telefonovat, jak je vidět na jednom z obrázků níže.  

Překvapivě například nabídka Nastavení vypadá ale prakticky úplně stejně jako v klasických desítkách. To je koneckonců jedna z největších předností režimu Continuum. Všechno se designově velmi podobá klasickým desítkám pro desktopy. Pokud jste si tedy zvykli pracovat s Windows 10, rozumět si budete i s režimem Continuum. Vše je intuitivní a ihned po ruce.  

Příjemným překvapením byla i svižnost celého systému, a to se netýká pouze zmiňovaného startu. Na hardwaru Lumie 950 XL byla odezva bleskurychlá a bez jakýchkoliv prodlev. A bylo jedno, jestli jsme se snažili zrovna brouzdat po internetu, přehrávat videa nebo pracovat s textovými dokumenty.

Systém se nijak výrazně nezpomalil ani v případě, že jsme začali s chytrým telefonem normálně pracovat jako s obyčejným mobilem. Ať už jde o volání nebo cokoliv jiného, s desktopem je možné pracovat normálně dál. V případě, že chcete pracovat na obou zařízeních najednou – tzn. využívat Lumii zároveň jako mobil i jako počítač, vyplatí se připojit k systému ještě navíc obyčejnou myš. Když budete totiž Lumii používat jako mobil, přijdete logicky o touchpad. Ten se opět aktivuje ve chvíli, kdy přístroj přestanete používat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Telefon na stolním počítači? Žádný problém

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Průzkumník souborů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení systému v režimu Continuum

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pokročilé možnosti nastavení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hudební přehrávač v desktopové verzi

 

Práce s univerzálními aplikacemi

Na snímcích výše si nejspíše pozornější uživatelé všimli, že prakticky všechny aplikace vždy běželi v celoobrazovém režimu. Pracovat se zmenšenými okny není v režimu Continuum možné. Multitasking je ale samozřejmě podporovaný. Když máte spuštěno více aplikací najednou, jednoduše mezi nimi můžete přepínat, například prostřednictvím osvědčené klávesové zkratky win+tab, mimochodem fungují i další klávesové zkratky. Když chcete okno minimalizovat nebo zavřít, stačí najet myší do pravého horního rohu, načež se zobrazí příslušná nabídka.

Při procházení nabídky Start uživatelé patrně narazí na zašedlé aplikace. V nabídce se totiž zobrazují všechny programy, které jsou nainstalovány v chytrém telefonu s operačním systémem Windows 10. Pokud aplikace není podporována, systém na to upozorní a vyzve uživatele, aby ji spustil přímo v telefonu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přepínání spuštěných aplikací ve Windows

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Některé aplikace v nabídce Start jsou zašedlé, nejsou totiž určeny pro režim Continuum

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nepodporované aplikace spustit nelze

 

Tím se vlastně dostáváme k další důležité informaci. V Continuu nefungují veškeré nainstalované aplikace, ale uživatel může využívat pouze tzv. univerzální aplikace. Přímo v Lumii 950 XL jich bylo předinstalováno hned několik.  Kromě webového prohlížeče Microsoft Edge je řeč například o kancelářském balíku Office. Ten fungoval na smartphonu bez sebemenších problémů. Kancelářský balík od Microsoftu nicméně vyžaduje pro připojení k monitoru, tedy v režimu Continuum, Office 365 (protože displej má víc jak 10,1 palce) – uživatel se tedy musí přihlásit.

Doinstalovat je samozřejmě možné i celou řadu dalších aplikací. Není jich sice k dispozici tolik, jako pro samotnou platformu Windows 10, ale další a další kousky neustále přibývají. Lze předpokládat, že s rostoucí nabídkou smartphonů s desítkami bude růst také chuť vývojářů o funkci Continuum. Všechny univerzální aplikace mohou lidé stahovat prostřednictvím internetového obchodu Windows Store, drtivá většina jich je k dispozici zdarma

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka aplikace My News

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bez problémů funguje i kancelářský balík Office

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Internetový obchod Windows Store

 

Budoucnost počítačů je jasná

Continuum ve Windows 10 vypadá velmi slibně, přesně takto si představujeme budoucnost počítačů. Nemusíte s sebou nikde tahat těžký a velký notebook. Místo toho přijdete do kanceláře, vytáhnete z kapsy mobil a zapojíte ho k doku – rázem před vámi stojí klasická pracovní stanice.

Continuum má samozřejmě v současnosti proti klasické desktopové verzi Windows 10 celou řadu omezení, ale pro běžné použití je tato funkcionalita více než dostatečná. Bude zajímavé sledovat, jak rychle se bude rozrůstat nabídka aplikací i samotných přístrojů. 

 

Kam dál? 

Návod: Božský režim a další šikovné vychytávky ve Windows 10

Návod: Windows 10 láká i na vylepšené aplikace

Návod: Microsoft Edge a další lákadla Windows 10

Návod: První seznámení s Windows 10

Návod: Jak provést instalaci či upgrade na Windows 10 krok za krokem

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru