Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Návod: Microsoft Edge a další lákadla Windows 10

Návod: Microsoft Edge a další lákadla Windows 10

Návody

Operační systém Windows 10 je s námi již několik týdnů. Nabízí ale tolik novinek a lákadel, že by to vydalo na celou knihu. Na některé z nich se v dnešním návodu společně podíváme.

Operačnímu systému Windows 10 se na CZC.cz věnujeme pravidelně. Hned po uvedení desítek na trh jste mohli na našich stránkách najít návod, jak provést bezplatný upgrade. Krátce poté jsme se s nejnovějším operačním systémem od Microsoftu seznamovali. Nyní nastal čas, abychom se na jednotlivé novinky podívali pod drobnohledem. Jako první se podíváme na zbrusu nový internetový prohlížeč Microsoft Edge.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka operačního systému Windows 10

 

Explorer vs. Edge: Bratrovražedný souboj

Webový prohlížeč Internet Explorer snad není potřeba nijak sáhodlouze představovat. Jde o aplikaci společnosti Microsoft, která provází Windows už od roku 1995, tedy poslední dvě dekády. Nejnovější jedenáctá generace, kterou mimochodem mohou používat i majitelé starších sedmiček a osmiček, nechybí ani v nejnovějším operačním systému Windows 10.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Microsoft Edge

 

Právě v desítkách se ale Microsoft rozhodl k radikálnímu kroku. Kromě Internet Exploreru obsahuje nový systém také prohlížeč Edge, který byl dříve známý pod kódovým označením Project Spartan. Najednou tak uživatel dostane od amerického softwarového gigantu na výběr hned ze dvou různých prohlížečů, přičemž upřednostněn je jednoznačně novější Edge. Právě ten lidé naleznou po čerstvé instalaci přímo na hlavní liště, zatímco Internet Explorer musí vyhledávat mezi ostatními programy.

Nabízí se otázka, proč se Microsoft rozhodl začít zcela od nuly znovu? Odpovědi se nabízejí hned dvě. Jednak povaha klasických počítačů se do určité míry značně změnila. Stále častěji se u nich setkáváme s dotykovými displeji, které do značné míry mění uživatelské návyky – ovládání dotykem se od klasické klávesnice a myši přeci jen značně liší. Navíc značka Explorer není už tak zvučná jako před lety. Přeci jen na výběr je prohlížečů nepřeberné množství a Internet Explorer už dávno není králem trhu. Právě nová krev – prohlížeč Edge – by to ale mohla změnit.

Hned na úvod se sluší zmínit, že oba prohlížeče vycházejí ze stejného základu – mají jádro Trident. Toto jádro je ale v modernějším prohlížeči Edge značně odtučněné od let vývoje a z velké části přepsané. Hovořit o Edge jako o zcela novém prohlížeči je tedy rozhodně namístě.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Srovnání designu Internet Exploreru... 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

...a nového browseru Edge

 

Svižný chod, přehledné rozhraní

Edge je velmi rychlý, na SSD startuje bleskurychle a hned po kliknutí myší plní všechny uživatelovi příkazy a tužby. Na druhou stranu svižně reagoval na daném hardwaru také Internet Explorer v jedenácté verzi. Rozdíl v rychlosti by tak byl patrný nejspíše na opravdu velmi pomalých sestavách. Abychom ale nevařili z vody, webový nástroj GTmetrix ohodnotil Edge lépe než Explorer, byť pouze o jeden procentní bod. V obou případech přitom šlo o čistou instalaci bez jakýchkoliv doplňků, které by mohly chod internetových prohlížečů brzdit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hodnocení výkonu prohlížečů prostřednictvím webového nástroje GTmetrix

 

Ale nyní již k samotnému prohlížeči. Edge má velmi minimalistický design, který je typický i pro samotný operační systém Windows 10. Jednoduchá grafika bez zbytečných designérských výstřelků ale působí velmi přehledně. V základu je Edge zbarven do světlých odstínů, přepnout jej je možné ale také do tmavého rozhraní.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tmavé prostředí Edge

 

V obou případech horní okraj lemují jednotlivé taby s otevřenými internetovými stránkami, pod nimi je pak umístěn adresní řádek. Po levé straně se nacházejí tradiční šipky pro pohyb v historii prohlížení a tlačítko sloužící k obnovení navštívené stránky. Zbytek ovládacích prvků je pak umístěn v pravé horní části okna. V první řadě je to ikonka knížky, která dovede přepnout internetovou stránku do režimu čtení. Například zpravodajské servery můžete díky této funkci procházet stejně, jako kdybyste měli v ruce skutečné noviny. Obzvláště na zařízeních (například počítačových hybridech), které mohou využívat displej i v režimu na výšku, funguje čtecí režim na výbornou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na ovládací prvky v pravém horním rohu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka režimu čtení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nová záložka posune adresní řádek více ke středu obrazovky

 

Hvězdička symbolizuje funkci ukládání. Kromě klasických oblíbených položek (záložek) je možné webové stránky ukládat i do složky „K přečtení“. Tato funkcionalita tedy logicky slouží k ukládání článků a dalších textů, ke kterým se chce uživatel ještě vrátit. Nemusí si ale přitom zaneřáďovat zbytečnými odkazy záložky.

Třetí ikonka se skládá ze tří rovných čárek a symbolizuje psaný text. Prostřednictvím tohoto symbolu je možné procházet záložky, články ukládané k přečtení, ale například také historii navštívených stránek a stahovaných souborů. Vcelku vhodně americký softwarový gigant tuto funkci nazývá Centrum. Poslední dvě ikonky slouží k rychlému sdílení webových stránek (například prostřednictvím sociálních sítí) a k otevření možností webového prohlížeče.

Kromě lupy a hledání na stránce je tu například i funkce „otevřít v Internet Exploreru“. Ta slouží pro případ, kdy si chce uživatel ověřit korektnost zobrazení stránek. Některé weby totiž ještě nemusí být na příchod Edge připravené. Popravdě za celou dobu testování, tedy za několik posledních týdnů, jsme však nenarazili na stránky, které by se nenačetly korektně. U některých starších a neudržovaných webů se to ale samozřejmě stát může.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukládání odkazu na článek k pozdějšímu přečtení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Oblíbené položky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prostřednictvím Centra se přistupuje k historii i oblíbeným položkám

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka historie procházených stránek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rychlé sdílení webových stránek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pokročilé možnosti nastavení

 

Ovládá se dotykem, poznámky přímo na webech

Pozornější čtenáři si nejspíše všimli, že jsme v řádcích výše vynechali záměrně jednu ikonku s logem papíru a tužky. Jde asi o nejzajímavější funkci, jakou Edge nabízí. Prostřednictvím ní si totiž přímo na navštívených webech můžete dělat poznámky, kreslit nebo psát. A takto upravenou stránku si uložit, nebo rovnou nasdílet dál.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Při vytváření webové poznámky se horní lišta prohlížeče zbarví do fialova

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Psát na obrazovku je možné stejně jednoduše jako tužkou na papír

 

Ve chvíli, kdy uživatel klikne na ikonu „Vytvořit webovou poznámku“, se horní okraj browseru zbarví do fialova. Navíc se zde objeví také nové ikonky, které umožňují posouvat webovou stránku, nebo na ní kreslit poznámky tužkou v několika různých barvách. V různých odstínech je k dispozici také zvýrazňovač, stejně jako u tužky je navíc možné měnit i velikost tuhy.

Samozřejmostí je i guma či možnost výběru konkrétní oblasti na webové stránce. Poznámky je se všemi těmito nástroji možné vytvářet stejně jednoduše, jako kdybyste psali skutečně tužkou. A je jedno, jestli zrovna máte stylus, nebo dotykový displej ovládáte pouze pomocí prstu. Pokud by vám však ani jeden z režimů nevyhovoval, nabízí se zde ikona bubliny. V té je pak možné psát text klasicky na klávesnici.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nechybí ani možnost psát klasicky na klávesnici

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Uložit je možné klidně i jen část webové stránky

 

Pokud zrovna nemáte počítač s dotykovým displejem, poznámky můžete snadno dělat jen s pomocí klávesnice a myši, i když to samozřejmě není tak komfortní jako na dotykovém displeji. Koneckonců právě možnost ovládat celý prohlížeč dotykem, je jednou z dalších silných stránek Edge.

Jednotlivé ikonky mají dostatečné rozestupy, takže se ani na menších displejích nestává, že byste se nechtěně překlikli. Na dotykové ovládání jsou dokonce připravené i pokročilé možnosti ovládání, o čemž si většina konkurenčních prohlížečů zatím může nechat jen zdát. Zkrátka při používání Edge se zcela obejdete bez myši i klávesnice, a to může být na tabletech a nejrůznějších počítačových hybridech nedocenitelné.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Všechny nabídky a tlačítka mají takové rozestupy, aby se daly snadno ovládat dotykem

 

Režim tabletu a nabídka Start

Už v minulém návodu jsme si ve zkratce prohlédli nabídku Start. Jde v podstatě o novinku, protože předchozí osmičky místo ní měly rozhraní přezdívané Metro. I když se to nemusí na první pohled zdát, o tuto dlaždicovou nabídku, která zakryje prakticky celou obrazovku, operační systém Windows 10 nepřišel. V desítkách je ale k dispozici ve značně přepracované podobě, která je pro uživatele více příjemná na ovládání.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabídka Start

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Režim tabletu

 

Metro se ukrývá pod položkou Režim tabletu v Centru akcí v pravém spodním rohu obrazovky. Ve chvíli, kdy na tuto položku kliknete, se nabídka Start jakoby roztáhne přes celou obrazovku. Plocha se tak začne skládat převážně z živých dlaždic, které zastupují různé funkce nebo přímo i programy. Stejně jako tomu bylo v osmičkách, dlaždice mohou zobrazovat například aktuální počasí či zprávy.

Ve chvíli, kdy se budou chtít uživatelé dostat k dalším nainstalovaným programům a nastavením, stačí kliknout na symbol tří čárek v levém horním rohu. Zobrazí se nový panel, kde kromě nejčastěji používaných programů bude také průzkumník souborů či nabídka detailního nastavení počítače.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Režim tabletu se spouští prostřednictvím nabídky v Centru akcí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Velikost živých panelů je možné snadno upravovat

 

Jak už samotný název napovídá, Režim tabletu nebudou lidé nejčastěji používat na klasických počítačích, ale na tabletech a hybridech s dotykovými obrazovkami. Na rozdíl od osmiček působí celoobrazovkové rozhraní ala Metro přehlednějším dojmem a ovládá se intuitivněji. To je dáno mimo jiné i tím, že se uživatel nemusí učit žádné nové povely a gesta (tah z rohů obrazovky), ale rovnou na ploše vidí všechny ovládací prvky.

Logicky platí, že pokud máte nějaké uspořádání živých dlaždic přímo ve Startu, automaticky se přenese také do Režimu tabletu. Kromě umisťování jednotlivých dlaždic si můžete vybrat, jak přesně mají vypadat. Zda mají být malé, střední, široké či velké. Vhod to může přijít obzvláště u informačních dlaždic. Ty totiž v případě většího formátu dovedou zobrazit více informací, například počasí na čtyřech čtvercích (velký režim) dokáže kromě aktuální teploty zobrazit i předpověď na další čtyři dny dopředu. Pro úpravu velikosti dlaždice na ní stačí déle podržet prst, případně na ni kliknout pravým tlačítkem myši.

Pokud si chcete připomenout, co umí samotná nabídka Start, doporučujeme přečíst náš dřívější článek. Z něj se mimo jiné dozvíte, co všechno se proti předchozím verzím změnilo a jaké nové funkce přibyly.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ve Startu nechybí tlačítko vypnout

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vyhledávání ve Windows 10 přes klávesu win

 

Klávesové zkratky pro rychlejší práci

Microsoft se při návrhu Windows 10 nezaměřil pouze na pohodlné ovládání dotykových displejů. Vývojáři mysleli také na uživatele, kteří budou desítky obsluhovat výhradně pomocí klávesnice a myši. V novém operačním systému se tedy samozřejmě nezapomnělo na klávesové zkratky. Hned několik jich je úplně nových, další přidáváme hlavně proto, abychom si je připomněli.

 

Windows + Ctrl + D: Přidání plochy

Windows + Shift + Šipka doprava: Přesunutí aplikace na monitor vpravo

Windows + Shift + Šipka doleva: Přesunutí aplikace na monitor vlevo

Windows + Tab: Zobrazení všech otevřených aplikací a dalších ploch, které jste vytvořili

Windows + Ctrl + Šipka doprava: Přepínání mezi vytvořenými plochami napravo

Windows + Ctrl + Šipka doleva: Přepínání mezi vytvořenými plochami nalevo

Windows + Ctrl + F4: Zavření používané plochy

Windows + S: Spustí vyhledávač

Windows + A: Zobrazí Centrum akcí

Windows + X: Zobrazí nabídku s pokročilými nástroji, například pro rychlou úpravu možností napájení

Windows + šipky: Připne aktuálně používané okno k pravému nebo levému okraji displeje

Windows + D: Minimalizuje všechna okna

Windows + L: Zamkne obrazovku

Windows + K: Zobrazí nabídku Připojit pro snadné připojení bezdrátových zařízení (zvukových i obrazových)

Windows + P: Zobrazí nabídku pro obsluhu projektoru či dalšího monitoru

 

Kam dál?

Návod: První seznámení s Windows 10

Návod: Jak provést instalaci či upgrade na Windows 10 krok za krokem

Návod: První pohled na Microsoft Office 2016

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru