Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Návod: Windows 10 láká i na vylepšené aplikace

Návod: Windows 10 láká i na vylepšené aplikace

Návody

V útrobách operačního systému Windows 10 se ukrývá i celá řada vylepšených aplikací. Jak vypadají, co umí a vyplatí se kvůli nim upgradovat ze starší verze operačního systému od Microsoftu? Odpovědi budeme společně hledat v dnešním návodu.

Už v jednom z předchozích návodů o Windows 10 jsme se přesvědčili, že nový operační systém od Microsoftu ukrývá zcela nové aplikace. Řeč je například o webovém prohlížeči Edge, který v desítkách představuje zajímavou alternativu k Internet Exploreru. Nových nebo vylepšených programů ale nabízí systém daleko více, a tak se na ně nyní společně podíváme.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Srovnání designu Internet Exploreru... 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

...a nového browseru Edge

 

Jak na fotky

Předchozí generace operačního systému Windows nabízely aplikaci zvanou Prohlížeč fotografií. Šlo v podstatě o jednoduchou aplikaci, která zobrazovala uložené snímky, dovolovala listovat v jednotlivých galeriích a dělat drobné úpravy. Například s ní bylo možné snadno otáčet snímky – na šířku, na výšku apod. Samozřejmě nechyběly ani možnosti pro snadné odeslání e-mailem, tisknutí a vypalování.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prohlížeč fotografií z Windows 8

 

Uživatelé ale často požadují po podobných grafických programech i jednoduché editační úpravy. Proto v desítkách nalezneme vylepšený program zvaný jednoduše Fotky. Jeho grafické prostředí se daleko více podobá rozhraní Windows 10. Je jednodušší a přehlednější, přitom v něm ale nechybí prakticky nic, co by mohl uživatel potřebovat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka programu Fotky

 

Ovládací prvky jsou rozděleny do dvou částí. Ve spodním pravém rohu naleznete tlačítka plus a mínus, pomocí kterých je zobrazený obrázek možné přibližovat nebo oddalovat. Hned vedle se pak nachází ikonka sloužící pro přiblížení až do velikosti 1:1. Zajímavé je, že ve chvíli, kdy začnete snímky přibližovat nebo oddalovat, automaticky se schová horní pás s dalšími ovládacími prvky, aby co největší část obrazovky zabíral skutečně samotný snímek. Stačí ale jednou kliknout kdekoliv na obrázek a pás karet se opět zobrazí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V pravém dolním rohu se ukrývají tlačítka pro přiblížení nebo oddálení obrázku 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Při prohlížení fotografií se pás karet automaticky schová 

 

Na pásu karet je možné hned pomocí první nabídky vlevo přepnout do tzv. Kolekcí. Zde aplikace Fotky indexuje snímky uložené v počítači, a jak už samotný název napovídá, vytváří z nich kolekce. Přehledně na dlaždicích je pak snímky možné nechat zobrazovat roztříděné podle data pořízení, podle jednotlivých složek, případně z pořízených snímků vytvářet digitální fotoalba. V pokročilých nastaveních si všimněte, že aplikace dokáže i automaticky vyhledávat duplicity a jednoduše je vyfiltrovat tak, aby se zobrazovaly jako jediný soubor.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ikonka pro přepnutí do Kolekcí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zobrazení kolekcí 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vyhledávání prostřednictvím složek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pokročilé možnosti nastavení

 

Ale zpět k prohlížení fotografií… Na pásu karet naleznete hned několik symbolů, které reprezentují různé funkce programu. Prostřednictvím nich je možné snímky snadno sdílet, spustit prezentaci (program po pár sekundách ukáže vždy další snímek), otočit orientaci fotografie (na šířku, na výšku), případně můžete snímek odstranit či jej vytisknout.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabídka dalších funkcí programu

 

Sluší se také zmínit, že mezi jednotlivými snímky můžete přepínat buď pomocí šipek na klávesnici, nebo prostřednictvím symbolů šipek, které se zobrazují vždy na straně. V dalších možnostech programu pak naleznete například Informace o souboru. Prostřednictvím nich je možné přistupovat k datům z Exifu, tedy k informacím o velikosti, rozměrech a v neposlední řadě i o datu pořízení snímku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zobrazení informací o souboru

 

Jednoduché editační nástroje a dotykové ovládání

Pozornější čtenáři si možná všimli, že ve výčtu funkcí, které se zobrazují na pásu karet, jsme se záměrně vyhýbali té, která je označená tužkou. Ta totiž programu Fotky dává doslova dimenzi navíc. Prostřednictvím ní je možné pořízené snímky editovat, o čemž si Prohlížeč obrázků z Windows 7 nebo 8 mohl nechat jenom zdát.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabídka editačních možností 

 

Editačních nástrojů je zde až překvapivě hodně. V základních opravách je možné snímek oříznout, redukovat červené oči, otočit jej nebo vyrovnat. Zajímavá je také funkce Vylepšit, která se ukrývá pod symbolem kouzelné hůlky. Ta dovede automaticky odhalit na snímku chyby a vylepšit je – například vyvážení bílé či projasnění stínů.

Prostřednictvím dalších nabídek je možné nastavit různé obrazové filtry či pracovat s jasem, kontrastem nebo světlými plochami a stíny. Stejným způsobem uživatel ale může pracovat se sytostí a nádechem barev. Právě s těmito prvky fotografie pracuje automatické Vylepšení. Zde si uživatel může jednotlivé položky nastavit manuálně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení filtrů 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Úprava jasu a kontrastu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Práce se sytostí a nádechem barev

 

Poslední editační položkou jsou Efekty. K dispozici jsou pouze dva a slouží k práci s ostrostí a vinětací pořízeného snímku. Ať už se bavíme o kterékoliv z úprav, pomocí pásu karet v horní části obrazovky můžete úpravy krok po kroku vrátit, případně je uložit nebo všechny smazat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Možnosti efektů

 

Jednotlivé ikonky při prohlížení i editaci mají mezi sebou dostatečné rozestupy, takže je s nimi možné velmi dobře pracovat i na dotykových displejích. Dokonce ani na menších obrazovkách se nestává, že byste se nechtěně překlikli. Právě možnost ovládání pomocí dotykových panelů je jednou z dalších velkých výhod aplikace Fotky.

Na dotykové ovládání jsou dokonce připravené i pokročilé možnosti ovládání, o čemž si většina konkurenčních prohlížečů zatím může nechat jen zdát. Zkrátka při používání programu Fotky se zcela obejdete bez myši i klávesnice, a to může být na tabletech a nejrůznějších počítačových hybridech nedocenitelné.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jednotlivé ikonky při prohlížení i editaci mají mezi sebou dostatečné rozestupy 

 

Filmy a TV pořady

Na dotykové ovládání je připravena také nová aplikace Filmy a pořady, která je v podstatě konkurencí pro Windows Media Player, který je uživatelům dobře známý i ze starších verzí Windows. Microsoft se ale u videí vydal tak trochu jinou cestou než u Fotek. Aplikace Fotky totiž nabízí celou řadu pokročilých funkcí, které zkrátka v předchozích verzích Windows chyběly. U nového programu Filmy a pořady je to ale přesně naopak.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vzhled aplikace Windows Media Player... 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

...a nového programu Filmy a pořady

 

Microsoft se s novinkou snaží zaujmout uživatele, kteří touží po jednodušším přehrávači a nepotřebují takové množství funkcí, jaké nabízí Windows Media Player. Ten je samozřejmě v desítkách také obsažen, pouze jej Microsoft nenastavil jako defaultní přehrávač, což si ale uživatel může kdykoliv změnit sám v příslušném nastavení v ovládacích panelech.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Windows Media Player nabízí daleko více funkcí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Filmy a pořady jsou ve Windows 10 defaultním přehrávačem

 

Ale zpět k aplikaci Filmy a pořady. Ta na první pohled zaujme svým minimalistickým vzhledem, stejně jako další nové aplikace z Windows 10. Jednoduchému rozhraní programu tak dominují ovládací prvky ve spodní části obrazovky. V první řadě je samozřejmě řeč o posuvníku, který zobrazuje uplynulý a zbývající přehrávaný čas.

Pod ním pak naleznete tlačítka pro přehrávání, pauzu, roztažení obrazu na celou obrazovku, ale také pro práci s poměrem stran.  Novinka totiž dovede oříznout přehrávaný obraz tak, aby vyplnil celou obrazovku. Zmizí tak černé pruhy na okrajích, i když samozřejmě část obrazu neuvidíte vůbec.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Klasické zobrazení videa

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Práce s poměrem stran - vyplnění celé obrazovky

 

Aplikace Filmy a pořady dokáže pracovat také se standardy WiDi a Miracast, dovede tedy na jedno kliknutí bezdrátově přenést obraz například na televizor. Ten samozřejmě ale musí danou funkci také podporovat. Program Filmy a pořady neumí pracovat s titulky, které jsou uložené v samostatném souboru (nejsou obsaženy přímo v přehrávaném videu). Pro ty je stále k dispozici Windows Media Player.

 

OneDrive ve Windows 10

Součástí operačního systému Windows 10 je nově aplikace OneDrive. Tu budou nejspíše znát i někteří uživatelé starších verzí operačního systému od amerického softwarového gigantu, protože do nich bylo možné tohoto klienta také doinstalovat. Nyní je však pevnou součástí desítek.

OneDrive je bezplatné online úložiště, které je vázané a poskytované k uživatelskému účtu u společnosti Microsoft. Když si na něj uložíte svoje soubory, dostanete se k nim z libovolného počítače, tabletu nebo telefonu. Toto online úložiště tak může sloužit ke sdílení dat, ale zároveň také jako jednoduchá záloha.

Jak probíhá první přihlášení a konfigurace aplikace OneDrive, si ukážeme krok za krokem na snímcích níže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

První spuštění aplikace OneDrive

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nutné je vlastnit účet u Microsoftu (tj. e-mail)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Po přihlášení provede program uživatele tím, jak jej používat 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tím je proces konfigurace dokončen

 

 

Stejně jako s průzkumníkem souborů

Bezprostředně po první inicializaci programu se OneDrive automaticky implementuje do stromové nabídky v Průzkumníku souborů. Díky tomu se pracuje s online úložištěm stejně jednoduše jako s klasickým průzkumníkem ve Windows. Pokud chcete rozpracovaný dokument uložit na OneDrive, vyberte v seznamu umístění pro ukládání složku OneDrive. Pokud chcete přesunout soubory na toto online úložiště, otevřete Průzkumníka souborů a potom soubory přetáhněte myší do složky OneDrive.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

OneDrive ve stromové nabídce v Průzkumníku souborů

 

Samozřejmě nahrávání nebo ukládání dat může trvat déle než v případě, kdy byste pracovali pouze s pevným diskem počítače. Rychlost ukládání je víceméně ovlivněna rychlostí internetového připojení, jaké v domácnosti nebo ve firmě používáte. O tom zda jsou data již nahrána, nebo stále ještě probíhá jejich upload, informuje uživatele ikonka mráčku v oznamovací oblasti hned vedle hodin.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přesouvání souborů do OneDrive

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V oznamovací oblasti OneDrive informuje o aktuální činnosti

 

Nabízí se otázka, co se stane ve chvíli, kdy není internetové připojení k dispozici? V offline režimu jsou soubory, které již byly jednou synchronizovány, stále dostupné na počítači. Není samozřejmě možné používat dále synchronizaci a nahrávat další soubory. Ty zůstanou čekat ve frontě a synchronizace proběhne až ve chvíli, kdy se znovu připojíte k internetu.

Jak je z řádků výše patrné, soubory které ukládáte na OneDrive, jsou zároveň stále uloženy na pevném disku počítače. Uživatel má přitom možnost si nastavit, co se má synchronizovat automaticky a co nikoliv. Tato nabídka se ukrývá v pokročilých možnostech OneDrive (stačí ve stromové nabídce v Průzkumníku souborů kliknout na nabídku OneDrive pravým tlačítkem myši).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení automatické synchronizace

 

Zálohování a obnovení souborů

Již v řádcích výše jsme tak trochu naťukli, že aplikace OneDrive může sloužit mimo jiné také k záloze souborů. Jak jsme se v redakci přesvědčili na vlastní kůži i u psaní tohoto návodu, zálohy není radno podceňovat. V opačném případě se vám totiž může stát, že přijdete například o kompletní fotogalerii, která měla doprovázet tento článek.

Přímo pro tuto činnost vybavil Microsoft operační systém Windows 10 funkcí Zálohování pomocí historie souborů. Ta dovoluje zazálohovat soubory na jinou jednotku, než je pevný disk počítače, a v případě ztráty, poškození nebo odstranění dovoluje tyto soubory doslova na jedno kliknutí obnovit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení Windows - zde nás zajímá nabídka Zálohování pomocí historie 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Možnosti nastavení zálohování

 

Nastavit tuto užitečnou funkci je možné v Nastavení, které se ukrývá v nabídce Start. V něm je podkategorie Aktualizace a zabezpečení, kde se ukrývá i funkce zálohování. Obsluha je velmi jednoduchá. Stačí přidat jednotku, kam se mají data ukládat, a celý obsah uživatelské složky bude každou hodinu na daný disk ukládán. Pokud je potřeba změnit soubory, které se mají ukládat, případně upravit frekvenci ukládání, je to možné prostřednictvím dalších možností.

Když dojde skutečně k nehodě a je nutné uložené soubory obnovit, stačí kliknout na nabídku Obnovit, která se ukrývá opět v Nastavení hned pod kategorií Zálohovat. Po kliknutí na tlačítko Obnovit soubory pomocí služby Historie souborů se zobrazí uložené soubory. Prostřednictvím šipek je pak možné zobrazit různé verze daného souboru, které byly uloženy.

Když najdete požadovanou verzi, použijte tlačítko Obnovit a uložte ji tak v původním umístění. Když ji budete chtít uložit někam jinam, klikněte pravým tlačítkem myši na tlačítko Obnovit (nebo ho stiskněte a podržte), vyberte Obnovit do a vyberte jiné umístění.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení obnovení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obnovování souborů

 

Kam dál? 

Návod: Office 2016 – Word a Outlook pod drobnohledem

Návod: První pohled na Microsoft Office 2016

Návod: Microsoft Edge a další lákadla Windows 10

Návod: První seznámení s Windows 10

Návod: Jak provést instalaci či upgrade na Windows 10 krok za krokem

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru