Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Nejvýkonnější mobily na světě dostanou nové srdce Události

Nejvýkonnější mobily na světě dostanou nové srdce

autor: Karel Dvořák
Společnost Qualcomm odhalila novou mobilní platformu Snapdragon 865, kterou v příštím roce nalezneme v těch nejvýkonnějších mobilech na světě. Jde o nástupce současných modelů Snapdragon 855 a 855+, kterými byly vybaveny ty nejlepší smartphony na trhu.

Snapdragon 865 má své předchůdce předčít prakticky ve všech ohledech. Patrně není překvapením, že v první řadě tvůrci zapracovali na výkonu. Tento čipset využívá novou generaci jader nazývaných Kryo 585. Rozdělení jader i takty jsou stejné jako v případě předchozího Snapdragonu 855. To jinými slovy znamená, že teoreticky má čipset nižší pracovní frekvenci než Snapdragon 855+, přesto by měl být podle výrobce výkonnější – v porovnání se Snapdragoneem 855 až o 25 %.

Konkrétně má jít tedy o osmijádrový čip, který má uspořádaná jádra v sestavě 1+3+4. Skládat by se tedy měl z jednoho extrémně výkonného jádra, tří středně výkonných a čtyř extrémně úsporných. Vysoce výkonné jádro Kryo 585 Platinum by mělo udávat pracovní tempo při rychlosti 2,84 GHz. Středně výkonná jádra pak při 2,42 GHz, půjde mimochodem opět o Kryo 585, avšak v edici Gold. Sestavu úsporných jader bude tvořit Kryo 585 Silver taktovaný na 1,8 GHz.

První pohled na Snapdragon 865

 

Vyšší grafický výkon, prémiové fotoaparáty

Polepšit by si telefony měly také v oblasti mobilní grafiky. Snapdragon 865 totiž nabídne nové grafické jádro Adreno 650, které slibuje až o 20 % vyšší výkon. K tomu by měla dopomoci mimo jiné podpora rychlejších pamětí LPDDR5. V rámci čipsetu byl navýšen také výkon umělé inteligence, a to v porovnání s předchůdcem ze 7 na 15 TOPS.

Snapdragon 865 totiž může pohánět přístroje vybavené displeji s rozlišením až QHD+, které pracují na frekvenci až 144 Hz. Napojeny mohou být fotoaparáty s rozlišením až 200 MPx, případně modely s nižším rozlišením 64 MPx, které by však v praxi měly nabídnout vyšší obrazovou kvalitu než 200MPx modely. Senzory by měly být schopné natáčet až 8K videa při 30 snímcích za sekundu, případně 4K záznamy při 120 fps. Samozřejmostí je podpora HDR.

Za zmínku stojí nový Sensing Hub, který má ještě úsporněji řídit práci hlasových asistentů nebo odečítají dat z pohybových senzorů. Qualcomm dále implementovat novou technologii Quick Charge AI, která prý prodlouží životnost akumulátorů až o 200 cyklů.

Možnosti připojení Snapdragonu 865

 

První bude Xiaomi?

Velmi bohatá bude také nabídka podporovaných komunikačních standardů. Ve výbavě by neměly chybět bezdrátové technologie Wi-Fi 802.11ax, WiGig 802.11ad či Bluetooth 5.1. Samozřejmostí je také podpora NFC či dvoupásmový GNSS přijímač pro připojení k sítím GPS, Glonass, Beidou, QZSS a Galileo.

Čipset tentokrát neukrývá 5G modem zabudovaný uvnitř sebe, ale bude se párovat se Snapdragonem X55. Ten bude stačit na přenosy o rychlostech až 7,5/3 Gb/s. Jako první by se měl údajně nový čipset objevit v chytrém telefonu Xiaomi Mi 10, i když s jeho nasazením v nejkratším možném horizontu údajně počítá také Motorola či Oppo. Stane se tak ale nejspíše až příští rok.

Názory ostatních Geeků (1)

Puncocharova0 PUN

NOTEBOOK

Puncocharova0 9. 12. 2019 10:17

Dobrý den ,pokouším se sehnat ten nejlepší kousek ,pro mé potřeby ,pro nové nastavení " OFFICE 356 " ,a další věci ,různé záležitosti nemohu stáhnout -nemám prý povolení - proto chci nový notebook ,abych si o všem rozhodla sama ,děkuji za nabídku ,JP:

Máš něco na srdci?

nahoru