Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Není dron jako dron. Jak se v nabídce vyznat?

Není dron jako dron. Jak se v nabídce vyznat?

Návody

Nabídka dronů je opravdu široká. Objevují se v ní totiž základní modely určené pro ty nejmenší jedince, stejně jako profesionální bezpilotní letouny, se kterými je možné natáčet již velmi profesionální videa ve vysokém rozlišení.

Ty nejlevnější drony na trhu se nemusíte bát svěřit ani svým ratolestem. Zpravidla jde totiž o malé letouny, které nemohou nikomu ublížit, létají relativně pomalu – v porovnání s většími bratříčky, a často se hodí na seznámení s tím, jak vlastně drony fungují a jak se ovládají. Právě proto tyto základní modely mohou být zajímavou volbou i pro jedince, kteří se před koupí pokročilejšího modelu chtějí naučit základy s daleko levnějším strojem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Základní modely zvládnou ovládat i ti nejmenší jedinci

 

I mezi drony, které patří do kategorie hraček, však nalezneme řadu rozdílů. Některé sází na plastovou konstrukci a pro snadnější přistávání mají velká kola, podobně jako auta na dálkové ovládání. Jiné zase mohou být z papíru a díky chytré nástavbě se dají ovládat pomocí chytrého telefonu.

Velmi zajímavě vypadají také bojovné sety. Ty jsou určeny alespoň pro dva piloty, kteří mezi sebou mohou ve vzduchu soupeřit. Každý dron má totiž senzory zásahu a laser, prostřednictvím kterého střílí. V praxi to funguje podobně jako paintball, akorát posunutý o úroveň výš – právě díky tomu, že se klání odehrávají nad zemským povrchem.

Některé modely mezi sebou mohou i bojovat

Ovládat je mobilem možné i papírové vlaštovky

 

Kamera v základní výbavě

Většina dronů popisovaných výše je tak malá, že se vejdou do dlaně. Nutně však neznamená, že kompaktní rozměry předurčují použití daného zařízení pro děti. I mezi velmi malými drony je totiž možné nalézt modely, které mají citelně vyšší rychlost a hodí se tak již spíše do rukou mírně zkušenějších pilotů. Dron totiž při nesprávné manipulaci může člověku i ublížit, případně uživatel může havarovat a bezpilotní letoun nenávratně poškodit.

Při menších zkušenostech je tak vhodné koukat po modelech, které mají ochranné nástavce okolo vrtulí. Pokročilejší modely, jejichž cena se pohybuje v řádu několika tisíc korun, zpravidla již nabízí delší dobu letu okolo deseti a více minut. V jejich výbavě také již nechybí kamera, díky čemuž je možné natáčet záznam letu do vnitřní paměti, případně jej přenášet na připojený chytrý telefon. U pokročilých modelů totiž uživatel nemusí na dron při pilotování vysloveně koukat, ale může sledovat obrazovku svého displeje. Má pak pocit, jako kdyby byl pilot ve skutečném kokpitu letadla.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kameru mohou mít i kompaktní drony

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

S drony si lze užít spoustu zábavy

 

Modely pro nejnáročnější

Pro nejnáročnější uživatele jsou určeny drony, které již rozhodně dětem do rukou nepatří. Jde totiž o modely, které létají klidně i rychlostí přesahující 70 km/h a které dovedou vystoupat do výšky 6000 m n. m. Takovéto profesionální stroje mají sice celou řadu antikolizních čidel, vlastní GPS a hromadu dalších vychytávek, ale v nesprávných rukách se mohou proměnit ve velmi nebezpečnou „hračku“.

Proto je ještě před prvním vzlétnutím vždy nutné důkladně prostudovat dodávaný manuál a doporučení výrobce. Každý pilot dronu by měl mít také nastudovanou platnou legislativu v zemi, kde chce létat. V některých to je totiž úplně zakázané, v jiných jsou zase bezletové zóny – to je případ i České republiky. Samozřejmostí by mělo být také to, že dronem nebude pilot nikoho obtěžovat ani ohrožovat.

Některé modely se chlubí skládací konstrukcí

Jiné zase sázejí na pevnou konstrukci

 

Ale zpět k bezpilotním letounům, které cílí na náročnější uživatele. U nich se již setkáváme s různými tipy konstrukce. Vedle základních pevných se objevují také skládací drony, které se hodí pro natáčení videí na cestách. Snadno je totiž přibalíte prakticky do jakékoliv tašky. Větší modely jsou zpravidla vybaveny lepšími kamerami a jsou stabilnější při silnějších větrech. Nechají si toho zkrátka líbit daleko více.

Při výběru konkrétního modelu by měl uživatel sledovat některé parametry, které rozhodují o komfortu při létání. Kromě nejrůznějších asistenčních technologií, které levnější drony nenabízí vůbec, je řeč především o maximální rychlosti, maximálním letovém času či maximální letové výšce. V případě, že kromě létání budete dron pořizovat kvůli focení a natáčení videí z ptačí perspektivy, důležitá je pochopitelně také použitá kamera. Především její rozlišení, světelnost a stabilizace.

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru