Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Nestárnoucí Hercules v modrém hávu jménem 3D Prophet Radeon 9800 Recenze
Hercules 3D Prophet 9800 128MB
Hercules 3D Prophet 9800 128MB
Produkt není určen k prodeji.

Nestárnoucí Hercules v modrém hávu jménem 3D Prophet Radeon 9800

Našli bychom jen pár výrobců, kteří byli v PC branži déle nežli společnost Hercules. Naneštěstí tato firma před pár měsíci zanechala svých aktivit v oblasti grafických karet a LDC monitorů, a to zejména kvůli velmi nízkým ziskům, které inkasovala za tyto produkty. Je to jistě velká škoda, protože její výrobky patřily a stále patří k těm "nej" co můžeme na IT trhu nalézt.

3D Prophet Radeon 9800 je pokračovatelem klasického Herculesího modrého designu (podobně jako se třeba firma Microstar drží červených PCB) a spolu s osvětlením, které je integrováno ve větráčku, patří k těm nejvíce "sexy" kartám co vůbec můžete nalézt na dnešním trhu.

První pohled a design

Nyní si povšimněte samotného balení karty - Hercules si s ním opravdu pěkně vyhrál...

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Preciznost balení: Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obsah boxu

Extra napájení: protože karta vyžaduje, jak už je dnes obvyklé, externí napájení řešené přes 12V molex, naleznete v krabici standardní power cord, který je už od výrobce zapojen a navíc obsahuje rozdvojku, abyste nepřišli o další přípojné napájecí místo ze zdroje.

Nesmí chybět podrobně zpracovaný manuál a CD doslova nabouchané softwarem, což se vidí opravdu málokdy:

Catalyst 3.2 for Windows 98/Me and 2K/XP

Electronic version of the user manual

3d Tweaker software – for overclocking

Hyrdavision software – multiple display software

3deep software – image calibration software

Wallpapers

Tech Demos

Screensavers

Adobe Acrobat

DirectX 9

Bundle software:

Power DVD 5.0

Vietcong

Half-Life 2 v podobě kupónu na hru, což NAPROSTO vyvažuje poněkud vyšší cenu tohoto špičkového výrobku

Obsah boxu a přibalený software: Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Specifikace

Samotná karta

rovněž jádro je důkladně chlazeno z obou stran:

Povšimněte si důkladného odzkoušení kondenzátorů, jež jsou modře označeny, že vyhovují těm nejpřísnějším standardům a specifikacím. Grafika prostě vypadá tak, jako by od ní tvůrci očekávali, že bude schopna bezchybného provozu ve Vašem PC po stovky let...

Test Setup

a jiná bižuterie

Software

K testům: se zmíněnou grafickou kartou jsem ve svých časových možnostech provedl sadu základních testů, více než všelijaké 3D Marky mne zajímalo chování karty v nejnovějších grafických aplikacích, čímž myslím hry Far Cry a UT2004, kterým se budu věnovat za malý okamžik.

Karta dosahuje velmi dobrých výsledků i ve starších bechmarkovacích programech, viz. 3D Mark 2001SE:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dosažené skóre v defaultním nastavení tj. 1024 x 768 32bit no FSAA, no Antialias. bylo 13 948 bodů.

V 3D Marku 2003 build 330

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

bylo dosaženo 4758 bodů na defaultní nastavení tohoto programu.

Far Cry: garantuji Vám, že v této hře bude karta generovat kolem 50 - 90 fps v nejvyšších detailech v nastavení 1024 x 768 x 32bit obrazových bodů. Bohužel v současné době ještě není dostupný oficiální benchmarkovací program, musíte se spolehnout na má slova a na měření snímkovací frekvence za pomoci prográmku FRAPS verze 1.9D.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

UT2004: prohlásím to samé jako o Far Cry a klidně mne můžete chytit za slovo. Až na to, že v případě nejnovější verze Unreal Tournamentu se počet frames per second pohybuje nejčastěji kolem 100. V "nejtěžších" (tj. nejrozlehlejších mapách, které nabízí současná plná verze), jež jsem proběhával sám:) se snímkování nedostalo pod 50FPS v nastavení 1152 x 768 x 32bit na highest detaily + trilinear.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Overclocking

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pomocí této utility lze dosáhnout taktu jádra/paměti z defaultu 325/290 na stabilní hodnoty 425+ / 350. S těmito frekvencemi byl projet pouze 3D Mark 2003 s výsledkem 5489 bodů, ale podle mého soudu NEMÁ smysl grafické karty takto přetěžovat (nárust výkonu okolo 10-ti procent stejně ve hře většinou nepoznáte), jedině kdybyste se hnali za absolutmě nejlepším světovým výsledkem s použitím dusíkového chlazení, či psali recenzi, jako například teď já...

Výkon a overclocking: Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Závěrem:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Klady

Raritní kus hardwaru

Zápory

Celkové hodnocení: Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na úplný konec se podívejte, co odhalíte pohledem do počítačové skříně s nainstalovaným Herculesem:

Názory ostatních Geeků (13)

Karel KAR

Konečně pořádná recenze

Karel 2. 4. 2004 16:58

Pořád jsem si nebyl jistý, zda karta není předražená, ale po této recenzi si ji objednám.

Pavel PAV
Pavel 4. 4. 2004 15:58

@Karel: Naprosto souhlasím,tuto kartu mám asi 2 měsíce a je skvělá,v PC s oknem vypadá fakt dost dobře.Kdo chce super grafiku,moc dlouho neváhejte,doprodají se a nebudou...bohužel.

avatar

Excelent recenze

DJSTUDIO 2. 4. 2004 17:50

pridavam se k pochvale,foto karty mnam mnam

Petr PET

Hodnoceni

Petr 4. 4. 2004 18:43

Nechapu kdo dal tehle recenzi nejhorsi hodnoceni - a to za 5. nejaky mrzak. fakt jsou nektery lidi divny. protoze kdyz sem e tady dival pred par dny tak mela recenze za 1 a pak hned mela prumer 3.

Kec KEC

Pretuk

Kec 6. 4. 2004 19:00

Covece mozna ja asi sem se blbe kouknul, sorry. Samozrejme melo byt za 1*. Blbe jsem se na to mrknul...

Daniel DAN

"Recenze"

Daniel 11. 4. 2004 11:35

No nevím, s tou recenzí jste přišli trošku jako s křížkem po funuse, stejně to není skutečná recenze ale víceméně podpora prodeje. Chci ale upozornit eventuální zájemce, že modrý chladič není nikterak tichý, jak je uvedeno v "recenci", naopak je velmi hlučný, první věc, kterou jsem udělal byla instalace bloku pro vodní chlazení. Stejně tak chladiče pamětí nejsou měděné, ale hliníkové! (pouze nabarvené)

Ondřej Grym - CZC OND

Po funuse...

Ondřej Grym - CZC 14. 4. 2004 9:08

Dobrý den, opravdu jsem se teď celkem snažil, ale místo, kde bych uváděl, že je CHLADIČ TICHÝ jsem nenalezl. Heatsinky na kartě, kterou jsme použili v recenzi, byly z mědi. Co se týče PODPORY PRODEJE, tak s Vámi musím zásadně nesouhlasit - pokud jste si všiml, tak v současnosti NENÍ jediný kousek skladem - recenze spíš měla za úkol ukázat, že i rok stará karta může svým výkonem pořádně pozlobit poslední modely grafik.Navíc Hercules je RARITA, v dnešní době jsou jeho karty už víceméně NEDOSTUPNÉ - čili ani z tohoto důvodu nemůže být o jakékoli podpoře prodeje řeč.

Hawsy HAW
Hawsy 15. 4. 2004 15:00

@Ondřej Grym - CZC: Chladice na pemetech u Herculu jsou opravdu hlinikove, nejsou medene, to se vam asi jenom zdalo protoze jsou nabarvene jako med, poznal jsem to kdyz jsem je stipal stipackama kvuli instalaci heat pipe zalmanu, je to fakt hlinik

Ondřej Grym - CZC OND
Ondřej Grym - CZC 15. 4. 2004 15:07

@Hawsy: Opravdu, štípat heatsinky na pamětech nás nenapadlo... Ale podle váhy karty a celkového vzezření jsme usoudili na použití mědi. Každopádně se můžeme mýlit.

Patrick PAT

Tweaker, a Half2

Patrick 6. 5. 2004 13:53

Ve verzi non-pro tweaker nefunguje a kupon na Halfa2 sem zde take nenasel

Ondřej Grym - CZC OND
Ondřej Grym - CZC 7. 5. 2004 8:41

@Patrick: Dobrý den bohužel nevím, co jste měl za veri této karty a z jakého obchodu, ujišťuji Vás však, že karta v obalu, který obsahuje HL2 musí být rovněž opatřena touto nálepkou.

P.K. P.K

Aby karta vydržela stovky let?

P.K. 25. 8. 2005 12:22

Chápu, že jde o nadsázku, ale elektrolytický kondenzátory nemaj životnost ani 10 let. Modrý šmouhy fixou znamenaj spíš to, že prošly nějakou výstupní kontrolou.
Zvlášť dneska, kdy se výrobci snažej o minimalizaci výrobních nákladů, bych nedával nějaký grafický kartě možná ani 5 let.

RAKETOMET RAK
RAKETOMET 2. 9. 2005 2:55

@P.K.: at zije riva tnt2 m64 :-D

Máš něco na srdci?

nahoru