Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Nikon Coolpix S1 - skutečně sexy digifoťák

Nikon Coolpix S1 - skutečně sexy digifoťák

Recenze
Nikon Coolpix S1_869047493
Nikon Coolpix S1
Produkt není určen k prodeji.
Nikon Coolpix S1 černý_201045424
Nikon Coolpix S1 černý
Produkt není určen k prodeji.
Nikon Coolpix S1 bílý_1118999402
Nikon Coolpix S1 bílý
Produkt není určen k prodeji.

Pokud poprvé uvidíte na vlastní oči nový Nikon Coolpix S1, řeknete si "co je malé, to je hezké". Tento miniaturní digitální fotoaparát je totiž asi tou nejvíce sexy hračkou, co Nikon dosud vyrobil, ostatní jeho přístroje jsou provedené spíše v macho stylu. Váha pouhých 118 gramů bez baterie a velikost krabičky od cigaret znamená, že tento obrazový zápisník můžete mít kdykoliv s sebou, třeba v náprsní kapsičce u košile, a kvalita jeho fotek je přitom dobrá.

Základní popis

Základní specifikace Nikon Coolpix S1 jsou 5.1-megapixelový senzor, 3x optický zoom, Secure Digital karty, interní paměť 12MB, miniaturní rozměry, obří 2.5" LCD displej na zadní straně, minimum možností manuálního ovládání, ale hromada automatických Nikon funkcí, které Vám pomáhají při focení. Nikon Coolpix S1 je prostě jeden z těch foťáků, které jsou dostatečně malé na to, abyste je měli neustále u sebe, a přitom nabízejí docela dobrou kvalitu fotek s minimem kompromisů (v daném segmentu trhu).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Coolpix S1 obsahuje Nikkor optiku s rozsahem 5.8-17.4mm (ekvivalent 35-105mm zoom pro kinofilm) se světelností f/3.0-5.4. Zejména hodnota světelnosti nebývá u miniaturních fotoaparátů nijak příznivá, je to daň za jejich konstrukci, a v praxi znamená více šumu na fotografiích za horších světelných podmínek.

Zadní straně fotoaparátu dominuje skutečně obrovský 2.5" LCD displej, který je dostatečně kontrastní i za přímého denního světla. Coolpix S1 nenabízí optický hledáček, v této třídě fotoaparátů je nicméně běžné, že hledáček (vzhledem k rozměrům) chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pro přímé srovnání s Nikon Coolpix S1 se nabízí takový Sony Cybershot DSC-P200/S (tento fotoaparát již pár měsíců vlastním, proto přímé srovnání), který v podobné třídě má CCD prvek o kapacitě 7.2-megapixelů, navíc optický hledáček, a světelnost objektivu f/2.8-5.2, je také o 1,000 Kč levnější, nicméně, zase o 26 gramů těžší a cca o 20% větší - prostě Coolpix S1 budete bez problémů nosit v té kapsičce od košile, kdežto Cybershot DSC-P200 nikoliv.

V teorii je 5.1-megapixelů CCD prvek Nikon Coolpixu S1 vhodný až pro fotografie do velikosti A4, nicméně při focení v místnosti za šera se projeví relativně horší světelnost jeho objektivu a šum CCD prvku.

Kvalitu snímků malých fotoaparátů dnes nicméně ovlivňuje především použitá optika, její kvalita a světelnost, nikoliv použitý CCD prvek, ten je většinou naprosto dostatečný.

Technické parametry

Pro automatické ostření nabízí Coolpix S1 možnost volby z "center" a "auto weighted AF", poněkud mi chybí "spot AF" a především fixní manuální nastavení AF. Skvěle ovšem funguje macro-mód, který umožňuje focení pouhé 4 centimetry vzdálených objektů, včetně automatické snížení síly záblesku vestavěného blesku.

ISO je možné manuálně nastavovat od ISO 50 po ISO 400, v ISO 400 je již extrémně znatelný šum, ale ISO 200 je ještě velice dobře použitelné.

CCD prvek má efektivní kapacitu 5.1 miliónů pixelů, snímat je možné 5M (velikost 2592 x 1944), 3M (2048 x 1536), Obrazovka PC (1024 x 768), a Televize (640 x 480).

Kromě fotek je na rychlé SD karty možno nahrávat i video, a to v rozlišení 640 x 480 při 15 snímcích / sekundu, 320 x 240 a 160 x 120, samozřejmě včetně audia. Pro přehrávání videa má Coolpix S1 dokonce vestavěný reproduktor.

Rychlost závěrky je od 2 sekund po 1/350 sekundy, zejména ta nejkratší hodnota nemusí být ovšem na slunečný letní den dostatečná.

Pro automatické focení má Coolpix S1 řadu přednastavených režimů, jako je portrét, krajina, noční portrét, sport, párty, pláž, sníh, západ slunce, východ slunce, noční krajina, a mnohé další.

Nastavovat ručně je (kromě ISO) možno i vyvážení bílé (v 7 stupních), a to včetně jejího ručního nastavení, a kompenzaci expozice. Nic víc. Nicméně, protože Coolpix S1 nemá histogram, jako třeba Sony Cybershot DSC-P200/S, jsou tyto omezené manuální funkce použitelné spíše metodou pokus-a-omyl.

Další zajímavé funkce jsou Face-Priority AF, což je funkce, která při zvoleném režimu Portrét automaticky zaostřuje na tvář focené osoby, a funkce D-Lighting, která automaticky ukládá při prohlížení (na požádání) obrázek s upraveným kontrastem a jasem.

Mimochodem, kromě bílé / stříbrné můžete mít Coolpix S1 i v černé barvě:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nikon zapracoval i na zrychlení Coolpix série, fotoaparát je tak připraven fotit během 3.0 sekund po zapnutí, a prodleva při ukládání snímků je cca 2.5 sekundy, nicméně, přestože jsou to dobré hodnoty, Sony Cybershot DSC-P200/S je opět rychlejší, funguje 0.5 sekund po zapnutí a ukládání obrázku trvá 1.5 sekundy (záleží to pochopitelně i na použité SD / MemoryStick Pro kartě).

Pro propojení s počítačem (nikoliv pro nabíjení LiOn baterie fotoaparátu) je nutné použít dodávaný stojánek, což je sice komfortní řešení pokud stojánek máte stále doma na stole, ale na mobilní použití je to další věc navíc, kterou musíte mít pořád s sebou (a kterou můžete ztratit).

Po připojení k počítači se Coolpix S1 chová jako USB Mass Storage Device (=pevný disk), a podporuje samozřejmě i PictBridge rozhraní pro spojení s kompatibilními tiskárnami bez počítače.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Integrovaný blesk má dostatečný dosah pro menší místnosti, na focení velkých skupin se ale nehodí (což platí pro každý miniaturní fotoaparát). Ručně můžete nastavit i režim Redukce červených očí a Pomalou synchronizaci (závěrka je otevřena i po záblesku, a obrázek potom nemá tak černé okraje).

Použitá LiOn baterie má dle výrobce vydržet zhruba 200 obrázků, můj odhad je poněkud konzervartivnější, zhruba 120. Znamená to tedy i investici do další LiOn baterie, pokud nechcete v terénu zůstat bez napájení.

Druhou nutnou investicí je Secure Digital karta o kapacitě minimálně 512MB, integrovaná paměť ve fotoaparátu o kapacitě 12MB je zde zcela nedostatečná.

Kvalita snímků

Coolpix S1 jsem si o víkendu vzal do kapsičky u kalhot, když jsem se s jednou zahraniční návštěvou šel podívat na Pražský Hrad, bylo vskutku nádherné a slunečné počasí, tedy nejlepší možné podmínky pro focení.

Veškeré snímky byly foceny v rozlišení 5M (Fine) a následně down-samplovány ve Photoshopu na webově prezentovatelnou velikost, jiné úpravy nebyly prováděny.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

snímek 1

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

snímek 2

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

snímek 3

Jak je vidět, snímky mají poměrně dobré barevné podání a saturaci, jen tón pleti je snad mírně do žluto - červena, nicméně, je zde vidět jiný problém, a to znatelný šum, přestože bylo použito ISO 50.

Některé zde neprezentované snímky měly problém s automatickou expozicí, objekty osvícené z pozadí často způsobovali, že režim automatické expozice nefungoval, a bylo nutno expozici ručně korigovat.

Výsledky je možno považovat v kategorii 5MPx fotoaparátů za průměrné, vzhledem ke kategorii a miniaturním rozměrům fotoaparátu ovšem za velice dobré.

Horší situace ovšem nastává za špatných světelných podmínek, takto vypadá zvětšená část snímku při použití ISO 200 a bez blesku:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

snímek 4

Je zde vidět velice znatelný šum, snímky za šera byly také typicky pod-exponovány a bylo nutné použít ruční korekci expozice.

Závěr

Nikon Coolpix S1 je pravděpodobně nejvíce sexy fotoaparát v nabídce Nikonu, jeho mechanické provedení je velice kvalitní, a miniaturní rozměry jej předurčují k nošení v kapsičce pánské košile, či v dámské kabelce.

Pokud chcete cool-and-sexy™ fotoaparát, co Vám neutrhne kapsu, je Nikon Coolpix S1 jasná volba.

Kvalita fotografií je ovšem na 5MPx přístroj spíše průměrná, a zvláště za špatného osvětlení rychle stoupá hladina šumu. Dnes se navíc za podobnou cenu prodávají 7MPx přístroje.

Pro venkovní focení a časté nošení je Nikon Coolpix S1 ideální přístroj, při požadavku na lepší výkon a kvalitu fotek, s obětováním pár gramů váhy navíc, bych se ovšem podíval spíše na Sony Cybershot DSC-P200/S nebo Nikon Coolpix 7900 či například Canon Digital IXUS 700 (všechno jsou to fotoaparáty s 7MPx CCD snímačem a v podobné ceně za jakou se prodává Coolpix S1).

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (9)

To snad ne

citace: "bylo vskutku nádherné a slunečné počasí, tedy nejlepší možné podmínky pro focení"počítačům Radek zjevně rozumí, ale focení ještě úplně ne
tyto podmínky jsou jedny z nejhorších - ono je to na fotkách i vidět - prostě maximální rozsahy kontrastů nezvládne žádný fotoaparát a je to úhlavní nepřítel fotografa - ty přepaly střech, strašně tmyvý stíny (tomu by pomohl D-lighting- neupravuje přímo kontrast, ale zjasnuje příliš tmavá místa na fotografii)
ideální podmínky pro focení jsou venku velmi brzy ráno (tam je dost času), nebo pozdě odpoledne (celkem malá chvilka)ale k samotnému S1
pro cílovou skupinu (ženy do kabelky- tady hrozí újma LCD, manažer do saka) je to velmi slušně vybavený aparát - 99% těchto lidí umí použít jen režim AUTO a spoušť mačká zásadně jedním velkým stiskem naplno
závěrka jen do 1/350 je opravdu málo -spolu s maximální digi clonou 8 to bude na pláži či sněhu asi hodně zlý :o(
náběh 3s je žalostný, čas mezi snímky také slabý, ale cílové skupině to asi vadit nebudeu tohodle dogo jde samozřejmě hlavně o vzhled - a komu se líbí, a fotí zásadně na AUTO, bude spokojen
rozumnější vezmou nějaký Ixus (klidně 30,40,50 - uživatel typu AUTO větší rozlišení nikdy nevyužije) - je rychlejší,má větší vydrž, víc možností i lepší optiku - i lepší než neurčitý patvar alá Sony P200 s dvoupolohovou clonou a stále mizerným ovládáním :o)a pro autora něco puberťáckýho - AMD X2 RULEZZZ !! (skara už jsem za těch pár let vyšel ze cviku a nejsu si jistej, jak se to píše)

@NAGGER: No jo, vytrhnout jednu větu z kontextu.. Viz "tyto podmínky jsou jedny z nejhorších" - ne tak docela, vlastně zcela naopak, digifoťáky obecně nemají vůbec rády špatné světelné podmínky, s tím si jejich CCD prvek neporadí, a pokud ano, tak rapidně roste šum, nicméně přepálená bílá je další extrém. Rozhodně je ale možné prohlásit, že na rozdíl od konofilmu (který si vyvolávám už 20 let sám doma v černé komoře abych nad tím měl naprostou kontrolu) je " slunečné počasí" pro digifoťák s automatem ideál, zde prostě automat NEMÁ co zkazit, ať už se jedná o expozici, ostření, nastavení bílé, ISO, atd.Takže asi tak... :)

@f-art: ta věta vytržena z kontextu není :o)
žádný foťák nemá rád špatné světlené podmínky, ale tyhle jsou také zcela nevhodné - přepálené střechy oproti "černochům v tunelu", voják to taky schytal- spousta přepalů i tmavých míst
tak alespoň -1EV a zapnutí D-lighting by pomohlo, ale takhle se holt s tímhle nefotílepší šum, než bílej flekuž od svých 12 let? (pokud se nepletu) a pořád čenobíle ? nebo snad zvládáš doma v komoře i barvy ?v textu nestálo ideální pro digifoťák - který zde nemá co zkazit, protože současný CCD čip ten jasový rozsah nezvládne - takže to kazí vlastně fotografideálnější je když se slunce schová za mrak a zmízí ostrý stíny - pak by to byly 0 100% lepší fotky a ideálnější podmínkyTakže asi tak.. :)

@NAGGER: "přepálenost" je vlastnost CCD prvku, s tím nelze nic dělat, to je jeden z důvodů, proč pořád nedávám pryč svůj Canon EOS-3 :-)A i proto je zcela zbytečné toto u recenze libovolného digifoťáku zdůrazňovat či kritizovat, protože on to prostě v digitálu NIKDO neumí jinak, je to "vlastnost" použité technologie.Re: černá komora - pro sebe dělám černobílé foto, komplet, barevný kinofilm si nechávám dělat.

@f-art: přepaly jsou jen důsledkem malého barevného rozsahu levných digi - tedy i formátu jpg - dosáhnout RGB 255,255,255 není moc problematický - lepší digi s formátem RAW a barevnou hloubkou 12,či už i 14bit(Sony) - a samozřejmě větší fyzické rozměry čipu už zvládají velmi srovnatelný rozsah s analogem - nebál bych se už i tvrdit, že lepší - stačí si jen hlídat dle histogramu jas a nepřepálit - za stínů se toho dá dostat hodně - tedy digital má horší možnosti ve světlých partiích, analog v tmavých - celkově +- nastejno
pokud má člověk dost peněz na slušný digi - což ty máš, nevidím důvod (tedy ano - klasická nostalgie, to překvapení u hotové fotky, jestli to vyšlo, jak jsem chtěl) dál používat analog - je to jak setrvávat u 8mm kamery

@NAGGER: PS: jinak je hezký, že jsi zopakoval moje hodnocení v recenzi jinými slovy. Jako "executive summary" to docela jde :-)

@f-art: No s konečným hodnocením samozřejmě musím souhlasit - o tom ten foťák prostě je.

Huláne prosím už NE!

Prosim tě Radku jako člověka, už nikdy nic nerecenzuj. Ulehčíš tak světu a bude klid. Nejde jen o tuhle recenzi, ale o cokoliv kde co napíšeš nejvíc jsem se nasmál se srovnáním disků. Najdi si nějakou klidnou práci, třeba přikládej v kotelně, ale rozhodně už přestaň s tímhle. Ty tvoje recenze jsou opravdu na nic. Já vim označíš mě "stupidním teenagerem", klidně si mysli co chceš ale PROBOHA UŽ PŘESTAŇ. Díky a měj se.

Srovnani

Nebudu se radsi k recenzi vyjadrovat (:D), ale to srovnani s Sony Cybershot DSC-P200/S mi pripada dost mimo misu. Myslim si, ze kazdemu je jasne, ze vetsi fotak bude asi lepsi nez mensi fotak za podobne penize (uz jen kvuli velikosti pouzite optiky a CCD snimace). To uz by bylo lepsi to nesrovnavat s nicim. Je to ale skoda, protoze existuje jiz nekolik podobnych "ultrakompaktu" s optickym zoomem bez vysuvneho objektivu jako Olympus AZ-2 Zoom, Sony Cyber-shot DSC-T33/W, Fujifilm FinePix Z1B (ten je dokonce mensi), Minolta DiMAGE X60 a zejmena s VELICE podobnym Sony Cyber-shot DSC-T3/S a nebo s S2 od Nikonu

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru