Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Notebook Asus W7S – imitace MacBooku?

Notebook Asus W7S – imitace MacBooku?

Recenze
ASUS W7S-3P131E_1502701252
ASUS W7S-3P131E
Produkt není určen k prodeji.

Před nedávnou dobou se na pultech našich obchodů objevil notebook společnosti ASUS s modelovým označením W7S-3P131E. Tento kompaktní subnotebook se pochlubí poměrně zajímavými technickými parametry. My jsme se však samozřejmě nespokojili s pouhými údaji výrobce a rozhodli se notebook podrobit našim redakčním testům.

Představování společnosti Asus, jak se na úvod článku sluší, by nemělo nejspíše valného významu. Tohoto renomovaného výrobce nejrůznějších základních desek, ultramobilních a cenově příznivých notebooků, výtečně zpracovaných kapesních počítačů, výkonných grafických karet, optických mechanik, nejrůznějších chladičů, promyšleně zhotovených počítačových skříní, apod. by neznal asi jen opravdu málokdo. Místo přemítání nad nekonečnou strukturalizací této firmy si osvětlíme detailní informace ze sféry mobilních technologií, respektive podrobíme testům subnotebook s modelovým označením W7S-3P131E, který do naší redakce připutoval přímo z továrních pásů společnosti Asus.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ilustrační fotografie testovaného notebooku.

Připomeňme si pouze, že před týdnem jsme vám přinesli recenzi neméně zajímavého notebooku F3SV-AP198C, který pochází opět z produkce společnosti Asus. Zmiňovaný článek naleznete zde. Nyní však již k aktuální recenzi.

Obsah balení

Notebook společnosti Asus je již tradičně dodáván s veškerým příslušenstvím hned v několika kartónových krabicích. Nejmenší z krabic v sobě poté skrývá již samotný notebook, který je z bezpečnostních důvodů pro jistotu vsazen mezi dvojici kartónových zábran. Leč se může zdát provedení balení v několika kartónových krabicích sebevíce nepříjemné, z hlediska dopravy je rozhodně přínosem, neboť se nemusíte obávat případného méně šetrného zacházení dopravce. O poznání zajímavější je však kompletní dodávané příslušenství.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení produktu.

V balení tedy nalezneme:

* notebook W7S-3P131E

* bateriový akumulátor notebooku

* napájecí zdroj včetně síťového adaptéru

* pouzdro pro přenášení notebooku

* brašnu pro pohodlný transport notebooku a jeho příslušenství

* bezdrátovou myš

* modemovou kabeláž s koncovkami RJ-11

* čistící hadřík

* návod k použití a záruční list

* 4 CD nosiče s doprovodným softwarem a ovladači notebooku (nechybí ani recovery médium)

Vzhled, ergonomie a kvalita dílenského zpracování

Jak jsem již v samotném úvodu naznačil, notebook patří do sféry ultramobilních zařízení. To je dáno velikostí notebooku, která dosahuje do rozměrů 315 mm šířka x 227 mm hloubka x 29 mm – 37 mm výška (pozn.: jak bude níže uvedeno, notebook není po celém svém povrchu pravidelný, ale hlavně v části okrajů příjemně zaoblen - to znamená, že nedosahuje vždy stejných rozměrů, a tak jsme uvedli dvě proporce výšky, tedy nejvyšší a nejnižší poměr). Hmotnost celého produktu poté činí 2,2 kg (včetně baterie). Co se kvality zpracování týče, toto zařízení patří ke špičkám v oboru. Jednotlivé části plastů na sebe přesně doléhají a nikde se jakkoliv neprohýbají, ba ani nevržou. Vrchní strana víka je navíc pokryta speciálně odlehčenou kovovou vrstvou, což činí notebook nebývale pevným. Koneckonců nejslabší částí zařízení bývá zpravidla vnější víko notebooku, a tak je toto vylepšení rozhodně nebývalým plusem. Navíc pokrytí tímto kovem, respektive odlehčenou kovovou slitinou působí z hlediska designu velice elegantně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

První seznámení s notebookem.

Již nyní předešlu, že notebook je dostupný ve dvou barevných provedeních – v černém a bílém designu. Bílý model až nápadně připomíná poměrně známý MacBook společnosti Apple. Avšak podobnost je samozřejmě pouze náhodná, nicméně právě bílou variantu jsme měli k dispozici v našich testech. V zavřeném stavu je notebook jen o něco málo větší než list papíru o rozměru A4. Všechny hrany a rohy víka jsou velice důmyslně zaobleny, což působí přinejmenším elegantně. 4istě hladkou bílou vnější stranu víka narušuje pouze stříbrně zvýrazněný rám webové kamerky, logo společnosti Asus (v samotném středu víka) a stříbrný lem, jež je umístěn v okolí pantů. Na tomto lemu si můžeme všimnout i netradičního umístění indikačních LED diod, jež nás informují o pohotovostním stavu zařízení a stavu interního bateriového akumulátoru. Musím také podotknout, že stříbrnými doplňky se pochlubí i zbylá část zařízení, jako je kompletní oblemování všech stran notebooku, či samotné panty víka s displejem. Koneckonců čistě bílý notebook by působil tak trochu fádně, a tak je dle mého mínění rozhodně dobře, že jej výrobce obdařil stříbrnými prvky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pokovované víko notebooku.

Na pravém boku notebooku nalezneme konektorovou výbavu, čítající 2x audio-konektory jack 3,5 mm (sluchátkový výstup / SPIDIF a mikrofonní vstup), rozhraní IEEE 1394 (Firewire), rozšiřující ExpressCard slot, 1x USB 2.0 konektor a VGA výstup ztvárněný D-Sub konektorem. Nutno podotknout, že rozhraní DVI by notebooku slušelo přeci jen více. Na této bočnici nemohu opomenout ani velice důležité výdechy interního chladiče. Další konektory nalezneme na zadní straně produktu. Přesněji nyní hovořím o slotu síťového napájení (DCIN), TV výstupu (S-Video), 1x USB 2.0 a bezpečnostním prvku Kensington Security slot. Na této ploše stojí za povšimnutí také bateriový akumulátor, který přečnívá samotné tělo notebooku o přibližně 22 mm. Osobně neshledávám tento přesah jakkoliv desénově nevhodný, pokud by vám však přečnívající akumulátor vadil, můžete jednoduše použít samotný notebook (bez bateriového akumulátoru) a nechat jej jednoduše dobíjet prostřednictvím síťového dobíječe. Levá bočnice nabídne zbylou konektorovou výbavu, respektive modemové rozhraní RJ-11, konektor síťového adaptéru RJ-45, poslední USB 2.0 port a čtečku paměťových karet 8v1 (MMC, SD, MS, MS-Pro, xD; MS-Duo, MS-Pro-Duo, Mini SD přes adaptér). Na této straně si můžete všimnout i dvířek optické mechaniky. Přední strana je oproštěna od jakýchkoliv prvků, konektorů a periférií, či desénových doplňků.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čelní strana zařízení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní plocha notebooku – všimněte si vystouplé baterie.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Levá bočnice testovaného zařízení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pravá strana notebooku.

Po otevření notebooku se na vás rozzáří 13,3“ displej zařízení. Nutno podotknout, že panty jsou poměrně tuhé, což je způsobeno tím, že krom zmiňovaných pantů není ani v zavřeném stavu víko k základně notebooku jakkoliv zajištěno. Úzký bílý rám displeje elegantně doplňuje stříbrné okolí integrované webkamery, jenž vkusně doplňuje stříbrnou síťovanou krytku integrovaných stereofonních reproduktorů. Stříbrné barvy si můžeme povšimnout i na základně notebooku, přesněji v místech pantů. Okolí klávesnice a touchpadu je pak již vyvedeno ve sněhově bílé barvě.

Klávesnice a touchpad

Dalším opravdu povedeným prvkem notebooku je dozajista klávesnice. Ta je vyvedena v odstínech bílé barvy, což jí do jisté míry činí dobře použitelnou i za horších světelných podmínek. Nízký stisk kláves je velice tichý a hlavně dostatečně jemný, V podstatě tak často získáváte pocit, jako byste ponořovali ruce do mechu. Samotná klávesnice se drží v střídmém duchu standardu QWERTY, respektive počeštěné verze QWERTZ. Ochuzena je však o numerický blog klávesnice, který je nahrazen společním stiskem klávesy Fn a dalších příslušných kláves. Všechny „textové“ klávesy mají příjemný rozměr 15 mm x 15 mm, což je na takto malý notebook poměrně nevídané, neboť zařízení této velikosti mají klávesy povětšinou zmenšeny. V levém dolním rohu je umístěna klávesa Ctrl a hned vedle nalezneme již zmiňovanou klávesu Fn. Plnohodnotný nezkrácený Shift nalezneme pouze na levé straně klávesnice, na straně pravé je zhruba o třetinu zkrácen, a to kvůli včlenění šipek do prostoru „textových“ kláves. Tlačítka F1 – F12 nejsou jakkoliv rozděleny do skupin, což nepatrně zhoršuje orientaci při jejich použití. Funkční klávesy Scroll, Pause, Insert a Delete můžete vidět v pravém horním rohu klávesnice, zatímco klávesy Home, Page Up, Page Down a End lemují celý pravý okraj klávesnice od jednořadového Enteru až k šipkám.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na klávesnici a polohovací zařízení notebooku.

Všechna multimediální tlačítka jsou simulována pouze pomocí stisku klávesy Fn a příslušené další klávesy (Fn+F1 Pozastavení, Fn+F2 zapínání WLAN/Bluetooth, Fn+F3 Email, Fn+F4 Internet,

Fn+F5 Snížení jasu, Fn+F6 Zesílení jasu, Fn+F7 LCD zapnuto/vypnuto, Fn+F8 LCD/CRT spínač, Fn+F9 Touchpad LockFn+F10 Zvuk zapnuto/vypnutoFn+F11 Zeslabit zvukFn+F12 Zesílení hlasitostiFn+Ins Numerická klávesnice zapnuto/vypnuto, Fn+Del Scroll Lock zapnuto/vypnuto, Fn+Space Power 4 Gear+Fn+C Splendid). Jedinou fyzicky čistě multimediální klávesou je tedy speciální stříbrné tlačítko Power4 Gear +, které velice jednoduše přepíná mezi aktuálními schématy napájení. To nalezneme hned vedle posuvného tlačítka pro zapnutí / vypnutí interního WiFi adaptéru v levém horním rohu. V protilehlém pravém horním rohu je umístěno tlačítko napájení, jenž v sobě zároveň ukrývá indikační diodu o pohotovostním stavu zařízení. Zbylé indikační diody pot nalezneme na spodní hraně základny v levé části. Ty jsou vyvedeny v symbolech, a tak je i přes jejich počet orientace v nich poměrně příjemná. Nalezneme zde indikátory pohotovostního stavu, práce pevného disku, stavu bateriového akumulátoru, zapnutém / vypnutém WiFi a Bluetooth adaptéru a stavu klávesy Caps Lock. nutno podotknout, že všechny indikační diody notebooku jsou sladěny do odstínů modré barvy.

Popravdě za celou dobu použití jsem si nebyl schopen zvyknout na touchpad zařízení. Ten je totiž asi o 30% menší, než je tomu u jeho 15“ bratříčků. Kvůli tomu, že navíc není doteková plocha jakkoliv oddělena od bezprostředního okolí (pomineme-li drobný vlys po celém obvodu touchpadu), často prstem přejedeně mimo zmiňovanou dotekovou plochu. Přestože ovladače polohovacího zařízení z produkce společnosti Synaptic dovolují využití části touchpadu pro scrollování, osobně si využití této funkce v praxi příliš nedovedu představit. Stisk tlačítek, jež nahrazují pravé i levé funkční tlačítko myši je poměrně jemný a přesný. Zajímavým doplňkem může být i modré podsvícení touchpadu, které prosvítá právě mezi pravým a levým tlačítkem.

Dodávané příslušenství

Hovoříme-li o společnosti Asus, respektive o noteboocích tohoto výrobce, jistě nejednoho uživatele jako první napadne jedno jediné slovo – „příslušenství“. Společnost Asus je totiž doslova pověstná množstvím dodávaného příslušenství. S trochou nadsázky tak můžeme říci, že po koupi notebooku, se již nemusíte obávat jakýchkoliv dalších investic. To platí i v případě námi testovaného notebooku. Samozřejmě je vhodné vzít v potaz, že testovaný produkt spadá spíše do business třídy, přestože jeho kvality ocení samozřejmě i širší spektrum veřejnosti. V základu tedy dostaneme k notebooku speciálně vyztužený cestovní obal, na jehož záklopce samozřejmě nemůžeme narazit na nic jiného, než logo společnosti Asus. Obal je dostatečně měkký a po celém svém obvodu samozřejmě vyztužený, a tak i bez notebooku drží jednoduchá brašnička stále svůj tvar. Krom toho však výrobce obdařil notebook i kompaktní brašnou. I když v tomto případě zní označení brašna spíše jako posměšek. Spíše se totiž jedná o promyšlenou aktovku, jenž v sobě ukrývá čtyři oddělené kapsy. Jedna z nich je samozřejmě určena pro samotný notebook, ve zbylých nalezneme přihrádku pro dokumenty, drobnější síťované pozice pro příslušenství notebooku a samozřejmě také oddělené místo, zastávající pořadač pro kancelářské potřeby, jako jsou nejrůznější propisovací pera, apod.. Brašnu je samozřejmě možné nosit jak přes rameno, díky dodávané popruze, tak v ruce, jako aktovku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané brašny notebooku.

Přeskočíme-li „běžné“ dodávané příslušenství, jako jsou CD nosiče a napájecí síťový zdroj, dostaneme se až k toužebně očekávané bezdrátové myšce. Tentokráte se však nejedná o produkt společnosti Logitech, jak tomu bývá u dodávaných myšek k notebookům Asus zvykem. Podle popisků na spodní straně produktu totiž myška pochází přímo z továrních pásů společnosti Asus. Tak či onak je práce s ní velice příjemná a pohodlná. Symetrické tělo myšky padne dobře do ruky, jak pravákům, tak levákům. Plastová myška je vyvedena v odstínech bílé a stříbrné barvy, pouze její spodní část nadchne antracitovým odstínem. Samozřejmostí je dvousměrné scrollovací kolečko, zastávající rovněž funkci středového tlačítka. S počítačem komunikuje myška pomocí rozhraní bluetooth. Hlodavec je napájen dvojící tužkových baterií (typ AA), jenž se do těla myšky vsunují po odstranění odnímatelného horního plastového krytu. Dosah bezdrátového signálu myšky je dostatečný i ve vzdálenosti 7mi metrů, delší vzdálenost jsem bohužel neměl možnost otestovat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Optická myš s rozhraním Bluetooth, jež je součástí balení, se sundaným bateriovým krytem.

Technické parametry

Testovaný produkt

Asus W7S-3P131E

Kód eshopu

47665

Part Number

W7S-3P131E

Úhlopříčka displeje

13,3“

Rozlišení monitoru

WXGA / 1280 x 800 pixelů

Procesor

Intel Core 2 Duo

Frekvence procesoru

2000 MHz

Operační paměť

Na desce 512MB DDRII-667, 1x patice SODIMM pro rozšíření až na 2560MB

Grafická jednotka

NVIDIA Geforce 8400M G, externí 128MB GDDR2 VRAM

Optická mechanika

DVD±RW/RAM DL s LightScribe

Pevný disk

160 GB (5 400 ot. / min.)

Konektivita

Modem (RJ-11), gigabitový ethernet (Lan), Bluetooth 2.0, WiFi 802.11 a/g/n

Konektorová výbava a rozhraní

2x audio-konektory jack 3,5 mm (sluchátkový výstup / SPIDIF a mikrofonní vstup), rozhraní IEEE 1394 (Firewire), rozšiřující ExpressCard slot, 3x USB 2.0, D-Sub (VGA výstup), slot síťového napájení (DCIN), TV výstup (S-Video), Kensington Security slot, modemové rozhraní RJ-11, konektor síťového adaptéru RJ-45, , čtečku paměťových karet 8v1 (MMC, SD, MS, MS-Pro, xD; MS-Duo, MS-Pro-Duo, Mini SD přes adaptér)

Multimediální vybavenost

Webkamera o rozlišení 1,3 MPix, integrovaný mikrofon

Bezpečnostní prvky

Uživatelské heslo pro nastavení BIOS, zapnutí a HDD

Otvor pro zámek Kensington

Modul TPM

Operační systém

Windows Vista Bussines

Dodávaný software

ASUS WinFlash, Instant Fun, ASUS Live Update, ASUS Power4 Great extréme, ASUS NB Probe, ASUS Net4 Switch, ASUS Wireless Console, ASUS LifeFrame2, Virtual Camera, ASUS MultiFrame, ASUS Power 4 Phone, Symantec Norton™, Internet Security 2007, Adobe Acrobat Reader 7.0, NERO 7 Essentials, ASUSDVD V7.0,

Power Director V5.0, Medi@Show V3.0

Rozměry

mm šířka x 227 mm hloubka x 29 mm – 37 mm výška

Hmotnost

2,2 kg (včetně 9ti článkové baterie, s 6ti článkovou verzí dosahuje notebook váhy pouze 1,95 kg)

Orientační Cena*

39 951,- Kč včetně DPH a všech dalších poplatků

* uvedená cena je pouze orientační a platí k datu vystavení článku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

13,3“ notebook v porovnání s 15,4“ verzí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

13,3“ notebook v porovnání s 17“ bratříčkem.

Základní deska, operační paměť a procesor

Srdcem celého notebooku je procesor Mobile Core 2 Duo T7300 společnosti Intel. Ten nese kódové označení Merom a nabídne pracovní frekvenci až 2 000 MHz. Záměrně zde zdůrazňuji slůvko „až“, neboť notebook samozřejmě podporuje funkci speedstep, která dovolí během méně náročných prací podtahovat jádro procesoru, a tak výrazně posílit výdrž interního akumulátoru. Již podle použitého procesoru nejspíše zběhlejší uživatelé tuší, že celý notebook bude, respektive je postaven na platformě Santa rosa společnosti Intel. Sběrnice procesoru pracuje na hodnotě 800 Mhz. Procesor nabídne hned 4 MB vyrovnávací paměti, což bude jistě dostačovat i pro obtížnější provozní nároky. Procesor je usazen v patici základní desky s čipovou sadou Intel-Crestline PM965. Deska nabídne integrovaný paměťový modul o kapacitě 512 MB. Ten můžete rozšířit již pouze pomocí jednoho dalšího paměťového modulu. Přestože čipová sada je schopna pracovat až s 4 GB operační paměti, výrobce ve specifikacích notebooku uvádí maximální rozšiřitelnost až na 2560 MB. Tuto hodnotu musím potvrdit, neboť jsem upgrade paměťového modulu sám vyzkoušel. 512 MB je pro práci opravdu málo, a tak není divu, že výrobce doplnil volný paměťový slot modulem o kapacitě 1024 MB. Konkrétně se jedná o typ DDR2-667 z továrních pásů společnosti ELPIDA. Zamrzí nízká kapacita integrovaného paměťového modulu. Toto řešení vám totiž mírně ubírá na výkonu celého stroje, neboť paměti jsou ochuzeny o možnost pracovat v dualchannel režimu. Nejvíce Vám však výkon celého stroje nastíní výsledky již známých testů, které jsou zpětně porovnatelné se staršími články.

Windows Vista – systém

* Index hodnocení procesoru systémem Windows Vista: 4,9 bodů

* Index hodnocení operační paměti systémem Windows Vista: 4,7 bodů

PC Mark 2004 – systém

* Hodnocení procesoru pomocí benchmarkové utility PC Mark 2004: 6 360 bodů

* Hodnocení operační paměti pomocí benchmarkové utility PC Mark 2004: 6 bodů

Grafická jednotka a displej

Testovaný notebook Asus nabídne svému uživateli dedikovanou grafickou jednotku NVIDIA Geforce 8400M G. Opravdu se jedná o toto označení, rozhodně nevidíte chybu v písmenkách – naleznete jej v technických parametrech výrobce a zrovna tak tento čip označí i program Everest a další. GPU nese kódové označení G86M. Jádro je taktováno na 432 MHz (Geometric Domain), respektive 864 MHz (Shader Domain). Jednotka je vyrobena 80 nm technologií a se základní deskou komunikuje pomocí rozhraní PCI Express x16. RAMDAC takt dosahuje hodnoty 400 MHz. Grafická karta má k dispozici 128 MB operační paměti typu GDDR2 se skutečným taktem 399 MHz, respektive 799 MHz efektivně. Šířka sběrnice pamětí se pochlubí hodnotou 64 bit. Samozřejmostí je hardwarová podpora rozhraní Direct X10. Podle výčtu technických parametrů bychom tedy nejspíše označili grafickou jednotku jako méně výkonnou, k hraní her však tento notebook není primárně určen a pro potřeby business klientely bude výkon grafického čipu dostatečný. Abych však výkon zbytečně nezatracoval, snad všechny starší hry byste měli na notebooku minimálně spustit. Lepší obrázek o výkonu grafické karty si můžete udělat podle následujících výsledků testů.

Testy 3D Mark

* Hodnocení programu 3D Mark 2001: 12 271 bodů

* Hodnocení programu 3D Mark 03: 4 539 bodů

* Hodnocení programu 3D Mark 05: 2 607 bodů

* Hodnocení programu 3D Mark 06: 1 328 bodů

Windows Vista – grafika

* Index hodnocení výkonu pro plochu AERO systémem Windows Vista: 3,0 bodů

* Index hodnocení výkonu pro 3D aplikace systémem Windows Vista: 4,0 bodů

PC MArk 2004 – grafika

* Hodnocení grafické jednotky pomocí benchmarkové utility PC Mark 2004: 1 568 bodů

Stejně jako v recenzi z minulého týdne o notebooku Asus F3SV-AP198C, disponuje i tento notebook monitorem značky Chi Mei, konkrétně modelem N133I1-L01 (ID monitoru: APP9C5E). Tentokráte však úhlopříčka displeje dosahuje rozměru 13,3“, přitom si však zachovává nativní rozlišení WXGA (1280 x 800 pixelů). Poměr stran 16:10 tedy nabídne maximální viditelnou plochu 29 cm x 19 cm. Svými kvalitami LCD panel zapadne do dané produktové třídy. Leštěný povrch monitoru s technologií Color Shine, Splendid Video Inteligence Engine a se speciální technologií panelu od společnosti ASUS, nabízí barevně dobře prokreslenou reprodukci. Dle mého mínění jsou zobrazené barvy jen nepatrně světlejší, což je rozhodně škoda. Monitor rozhodně neohromí svými pozorovacími úhly, které jsou v podstatě naprosto nulové, při jakémkoliv pohledu (tedy kromě přímého), již začíná bystřejší oko pozorovat známky deformace obrazu. Intenzitu podsvícení je možné regulovat celkem v 16ti krocích, a to ve dvou různých režimech (speciální nastavení pro napájení ze sítě a chod na baterii). Při maximální hodnotě je podsvícení dostatečně intenzivní, také při nejnižší hodnotě zůstává displej stále ještě mírně podsvícen. Celkově tedy můžeme displej hodnotit spíše jako průměrný.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na displej notebooku.

Nosiče dat

Je velice zajímavé pozorovat, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými notebooky společnosti Asus. Testovaný model totiž nabídne stejně jako notebook F3SV-AP198C optickou mechaniku společnosti Hitachi-LG s modelovým označením HL-DT-ST DVDRAM GSA-T20L ATA Device (sériové číslo: KY1797A2244). Ta je opatřena vyrovnávací pamětí o velikosti 2 MB a se základní deskou komunikuje pomocí rozhraní ATAPI. Zvláštností může být podpora zápisu LightScribe, umožňující vypálení obrázku na nedatovou stranu speciálního CD / DVD disku. Maximální rychlosti čtení jsou; 24x CD-ROM, 8x DVD-ROM, 5x DVD-RAM; zatímco rychlosti zápisu dosahují hodnot; 24x CD-R, 4x CD-RW, 10x HS CD-RW, 10x US CD-RW, 8x DVD-R, 4x DVD-R (Double Layer), 4x DVD-RW, 8x DVD+R, 4x DVD+R (Double Layer), 4x DVD+RW, 5x DVD-RAM. Stejně jako u předchozího modelu, je mechanika během práce (čtení i vypalování) poměrně tichá. Hladina provozního hluku je samozřejmě nepatrně vyšší během zápisu. I tak však působí optická mechanika oproti konkurenci velice kultivovaně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Optická mechanika notebooku

Datové soubory můžete ukládat na pevný disk Hitachi Travelstar 5K160 s modelovým označením HTS541616J9SA00. Ten dosahuje samozřejmě formátu 2,5“, přičemž nabídne dostačující rychlost 5 400 ot. / min. a kapacitu 160 GB, respektive v počtech neformátované kapacity 152 628 MB. Tento prostor je rozložen na dvou plotnách. Se základní deskou komunikuje pevný disk skrze rozhraní S-ATA, přičemž nabídne vyrovnávací paměť o velikosti 8 MB. Pro otestování kvalit pevného disku jsme tradičně použili benchmarkový program HD Tune, tentokráte však ve verzi 2.54. Výsledky si můžete prohlédnout na následujícím screenu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovací program HD Tune ve verzi 2.54.

Multimediální využitelnost

Sama společnost Asus vyzdvihuje testovaný notebook především díky kvalitám multimediální využitelnosti. To je zásluhou integrované webové kamery s údajně „vysokým“ rozlišením 1,3 megapixelů, která je ukryta v rámu displeje. Ta umožňuje přenosnou video komunikaci bez potíží s připojováním externí kamery a překážejícími kabely. V kombinaci s vysoce kvalitní webovou kamerou můžete dělat skupinové fotografie, snímat večírky, dívat se při online chatu svému příteli do tváře či pořádat video konference. Popravdě svou kvalitou ale kamerka příliš nenadchne, i když pro základní fotografie a videokonference je jistě dostatečná. Kvality kamerky posuďte sami pomocí našeho aktéra, pejska Pajdy, který v dnešním díle zastupuje nemocného slona Pepu. Právě u videokonferencí oceníte mimo jiné taktéž integrovaný mikrofon, jehož snímač se nachází v pravém dolním rohu základny notebooku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pejsek Pajda – zástupce nemocného slona Pepy.

Za zmínku rozhodně stojí také zvukové schopnosti integrovaných reproduktorů. Kvalita reprodukovaného zvuku je však spíše nedostačující. Respektive reproduktory dovedou ozvučit místnost konferenčního jednání, případně zřetelně předat hlasy herců právě přehrávaného filmu. Pro poslech hudby je však plochý zvuk s prakticky ořezanými basy a výškami naprosto nevhodný. Maximální intenzita hlasitosti je spíše podprůměrná. Koneckonců od takto malého zařízení nemůžeme očekávat nějaký oslnivý zvukový výkon.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na integrovanou kamerku notebooku.

Provozní hluk a teploty

Notebookům společnosti Asus je často vytýkán provozní hluk a často se přehřívající komponenty. Testovaný notebook jsem se snažil doslova přetěžovat, jak jen to šlo, a to po co nejdelší dobu. Výsledkem jsou opravdu vysoké teploty (které si můžete prohlédnout na následujícím grafu), avšak nečekaně přijatelná hlučnost. Bručivý hluk ventilátoru při maximální zátěži je totiž celkem snesitelný, neboť se projevuje na hlubších frekvencích, jež nevnímá náš sluch tak citlivě. V naprostém tichu však budete samozřejmě o provozu chladiče vědět. Jak můžete ověřit na naměřených teplotách, práci s notebookem vřele doporučuji v zimě, neboť funguje jako vcelku obstojné topení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výdrž baterie

Neboť notebook je ryze mobilním zařízením, je velice podstatná maximální výdrž zařízení na jedno nabití. Tento fakt samozřejmě platí dvojnásob u subnotebooků, u nichž je žádána vysoká mobilita. Testovaný notebook disponoval 9-ti článkovou Li-Ion baterií s kapacitou 7800 mAh. Jedná se tedy o vyšší model, který tento výrobce nabízí. Pokud bychom zařízení zařidili mezi běžné ntoeboky, jsou výsledky bateriových testů vcelku pozitivní, avšak s ohledem na zaměření (subnotebooky) dosahuje testovaný kousek spíše průměrných parametrů. Přesněji tedy zvládl notebook na jedno nabití s vypnutým WiFi adaptérem a střední hodnotou podsvícení pracovat po dobu 4 hodin a 17 minut. Této hodnoty jsme samozřejmě dosáhli s využitím úsporného programu bateriového provozu. Při maximální performanci a zapnutm WiFi adaptéru klesla doba výdrže na neskutečných 56 minut, což je rozhodně zásadní rozdíl, jak jistě sami uznáte.

Klady a zápory

+ slušivý a funkční design

+ víko notebooku z kovové slitiny

+ výdrž bateriového akumulátoru při šetrném režimu

+ množství dodávaného příslušenství

+ příjemné vlastnosti klávesnice

- vyšší provozní teploty (jsou však stále v bezpečných mezích)

- kvalita integrovaných reproduktorů

- pouze 3x USB 2.0

Závěrečné hodnocení

Notebook Asus W7S-3P131E je rozhodně zajímavým strojem, který však není určen pro každého. Kvality zpracování a celková vyrovnanost výkonu notebooku bude nejlépe sloužit business klientele a uživatelům, jež hledají velmi vyvážený výkon a mobilitu, u které se nebudou muset jakkoliv omezovat, a to za poměrně zajímavou cenu. Nejednoho uživatele dozajista potěší i bytelná konstrukce, jež je doplněna o pokovované víko. Před koupí tohoto zařízení bych se však zamyslel, zda-li by pro vás nebyl vhodnější model Asus W7S-3P203E, který nabízí prakticky totožné technické parametry. Pochlubí se však nepatrně výkonnějším procesorem a opravdu zanedbatelným cenovým rozdílem.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (64)

Ověřený GEEK - level 3

No Tě pic

Šířka sběrnice pamětí se pochlubí hodnotou 64 bit, nemůžu se ještě přestat smát :-).
Já jsem si myslel že éra absolutně nevýkoných grafických karet je pryč. Mám pocit, že s takovouto grafickou kartou by se trhal i spořič ve windows.Navíc designově to je rozhodně nepovedená kopie macbooku, kromě toho bych se bál o notebook při vyšší zátěži, když po hodině používání je teplota grafického čipu skoro 90 stupňů, kolik může mít za 5 hodin práce? Ještě jedna poznámka: 512MB RAM a Windows Vista? To musí být určitě rychlost.Výdrž je na druhou stranu dosti pěkná 4 hodin a 17 minut se jen tak nevidí.

@BERNADIC: Dobrý den. Grafcká jednotka je dostatečně výkonná pro chod Windows AERO a hraní jednodušších her. Rozhodně je výkon citelně vyšší, než u integrovaných čipů, přitom si však zařízení zachovává slušnou výdrž na baterii. Jak je v článku uvedeno, notebook obsahuje celkem 512 MB operační paměti (integrované na základní desce) a jeden paměťový slot, v němž naleznete modul DDR2-667 o kapacitě 1024 MB. Jinak co se teplot týče, notebook si zachovává i po 5ti hodinách maximálního zatížení, respektive po cca 8mi hodinách teploty okolo 90 °C (+/- 2°C). Přeji hezký den.

Ověřený GEEK - level 3

@Saša Ševčík - CZC: Koukám, že jsem v onom článku opravdu přidaných 1024 MB přehlédl. S 64bitovými kartami mám špatné zkušenosti, ne já osobně (na tohle si dávám pozor), ale mnoho známých se divilo, proč se jim na úplně novém notebooku trhá skoro 8 let starý Counter Strike, a podobně.

Imitace MacBooku

Teda jestli fakt okoukali desing od applu, tak to sou pěkný mrchy. Obě značky mam rád, a myslim že sou hodně kvalitní, ale jestli fakt asus skopčil nápad, tak to u mě pěkně klesnul.

@antprochazka: Dobrý den. Společnost Asus samozřejmě žádný koncept neokopírovala. Názvem článku jsem chtěl spíše dotrhnout bílý vzhled notebooku, který je nejbližší právě zmiňovanému MacBooku. Přeji jen, bíých notebooků je na našem trhu po málu. Přeji hezký den.

@Saša Ševčík - CZC: Pokud mohu soudit, tak vnější podobnost s MacBookem končí u té bílé barvy a 13" displeje - jinak se jedná o normální notebook podobný např. Asus U3S. Co se bílé barvy týče, je extrémně náročná na údržbu, vhodná spíš pro manažerky než pro ajťáky ;-)

@MOJMIRVOLF: To je pravda, je to vazne notes na lakyrku a na domaci a cestovni pouziti pro chlapy, prasata kteri u COD4 na tom svaci... :D

@antprochazka: Hm, proste co je bile to je od MAC. Nelibi se mi moc jak si lide mysli ze MAC je nejlepsi jenom proto, ze ma velkou reklamu. Pritom dokonce udajne zazalovala firma creative kvuli ipodum, ze je kopiruji...ale to je u velkych firem docela bezne...

@bluealf: Dobrý den. S mým přirovnáním samozřejmě korespondovali i jiné informace, než barevné schéma notebooku, například totožná úhlopříčka displeje. Opakovaně si však dovolím pro jistotu podotknout, že společnost Asus cokoliv neokopírovala. Název článku je samozřejmě smyšlený, také proto se v samotné recenzi nic o MacBooku nedočtete. Přeji hezký den.

@Saša Ševčík - CZC: Chapu, co jste tim ctehl rict, myslel jsem to spise obecne...jinak recenze je to pekna :)

@bluealf: Dobrý den. Velice děkuji za pochlavu. Přeji hezký den.

@bluealf: No, pokud jste s MacBookem pracoval, všimnete si více podobností, celkové ladění (nejen barva, ale design jako celek) je nápadně málo odlišné. O vnitřnostech samozřejmě nemluvím.

@antprochazka: vůbec bych neřešil jestli okopírovali nebo ne...prostě mají svůj koncept v bílém...kdo chce MAC si ho stejně koupí

@binkoz: Hezkej, malej a sikovnej... a jeste ma vydrz jako bejk... Me osobne se ASUS celkove libi a jsem s nim i spokojen, takze myslim, ze tento nebude vyjimkou.

@davon: Mám notebook zn. ASUS a s notebookem jsem nanejvíc spokojen, což se ovšem nedá říci o servisu firmy ASUS. Problémy při jedné reklamaci vydají na celý román.Přeji hezký den

@Michal.Kolomaznik: Tak v praci mame jen Asusy co se tyce notebooku, mame 4 a 3 byly nekolikrat v servisu, jen muj za sely rok a pul ne - tuk, tuk, tuk. Co se tyce servisu v Ostrave, tak u dvou ok, u jednoho delali problemy, ponicili plast a chteli zaplatit vymenu, ale Acer je mnohem hure na tom, clovek si nevybere. Kazdopadne bych sel opet do Asusu, mam od nich vice veci vcetne komunikatoru!

@antprochazka: Me to neprijde moc okopirovany ale desing byl mozna lehce inspirovanej u Applu

@Marwest: At to bylo jakkoliv tak je to pekne hnusny. Kam se to hrabe na MacBook. Kdysi jsem mel taky Asus rad, ale od ty doby co jsem mi PDA on nich rozbilo 3x se stenou zavadou a zakladni deska od Asusu mi taky blbne bych si uz od tehle znacky nic nekoupil...!!

@antprochazka: Teda imitace macbooku to nemuze byt ani ze srandy.. s minimalni vydrzi 56 minut. Macbook mi vydrzi na baterii az 7 hodin, minimalne - pri maximalni performanci, maximalni zatezi , wifi, nabijeni ipoda z notebooku atd, mi vydrz neklesla pod 3 a pul hodiny. Ta webkamera ma silenej obraz, fakt zlatej macbook, viz treba http://youtube.com/watch?v=HcEGOb-9KFg .. a to nemluvim o vsech vychytavkach.. napriklad me nenapada priklad PC notebooku, u ktereho muzete za behu vypojit napajeni, vyndat baterii a po opetovnem napojeni na napajeni zase pokracovat v rozdelane praci jako by se nic nedelo...

@Kerny: Neber to zase tak vazne... Imatace, to slovo, dle me bylo pouzito z duvodu vizaze.

Heh

jen dotaz..pamet RAM se da rozsirit az na 2560MB jak je uvedeno v tabulcee?

@paja13: pokud autor nekecá tak je integrovaná paměť 512 MB plus jeden slot pro maximálně 2 GB paměti...ale myslím že to tak bude

@binkoz: Dobrý den. Autor opravdu „neklá“. Přesně jak je v článku uvedeno, notebook má k dispozici 512 MB integrované operační paměti a jeden paměťový slot, v němž naleznete další 1024 MB modul. Dohromady tedy 1536 MB operační paměti. Osobně jsem však také dlouze neotálel a interní paměť rozšířil o 2 GB, respektive vyjmul interní 1024 MB modul a nahradil jej 2048 MB pamětí. Kompatibilitu tedy pomu zaručit s modulem Kingmax SODIMM 2048MB DDR II 667MHz, který naleznete zde:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=47698
Samozřejmě informace o kompatibilitě se vztahuje opravdu pouze k testovanému notebooku, u jiných verzí, respektive konfigurací tuto informaci nemohu zaručit. Přeji hezký den.

Pepa

Co je Pepovi a kdy by moh byt v poradku?

@jakubcech: Cože???
Pepa tu není!! To dost ovlivňuje můj úsudek o recenzi.

@Petr_head: Dobrý den. Přiznám se, že máme přísně zakázáno mluvit o vnitřních pracovních poměrech, a tak rozhodně nemohu hovořit o tom, že naše celebrita, slon Pepa není nemocný, ale unaven slávou odpočívá na dovolené. Přeji hezký den.

@Petr_head: Pepa tu nejní no tak nic sem ho dlouho neviděl ale je to dobrej kravaťák od Asusu ;)

@Lenochod: Jak není Pepa tak to je špatný, příště určitě mesí být :)

@unitrak: kdo je Pepa?

@beetle83: ja to taky nevim

@beetle83: Dobrý den. První zmínky o naší celebritě, slonovi Pepovi, naleznete v naší dřívější recenzi notebooku Asus F3SV, přesněji zde
http://www.czechcomputer.cz/art_doc-86F2818A61FC03F2C125739900739B67.html
Přeji hezký den.

@Saša Ševčík - CZC: Tak uz vite kdo je pepa? Ja jo, je to slon... Na takovy nesmysl z CZC odpoved prijde, ale na normalni otazku ne.. Co rici?

@davon: Dobrý den. Slona Pepu beru, stejně jako někteří čtenáři, za příjemné zpestření diskuze. Stejně tak se však snažím adekvátně odpovídat na všechny otázky u mých článků, jak můžete koneckonců sám zhodnotit. Přeji hezký den.

@Saša Ševčík - CZC: To je dost mozne, ale nejste jediny zamestnanec CZC... Nikde jsem neuvedl, ze neodpovidate vy.. Take preji hezky den

Pekny

Zpracování vypada hezky aspon ze uz nepouzivaj jenom plastíky ktery akorat skripaly a praskaly.. :-)

@Marwest: jojo, je moc pěknej, takovej MacBok pro lidi

@Marwest: Spatne nevipada, ale na me je moc malej :D

@mentalovitan: je akurat ... notebook ma byt prenosnej

@beetle83: Jj je hezkej

Baterie

No ta baterie to je teda hnus, takovy naky divny cosi,co vystupuje z notebooku, meli to vyresit lepe, nebo alespon elegantneji

@martinmaster: No že to blbě vypadá je jedna věc - ale ruku na srdce, kdo se dívá na zadní hranu NB. Spíš je škoda těch konektorů na kolem baterie. V6J má baterii přes celou zadní stranu a konektory se musely vejít na zbylé tři. Je fakt že je to 15" NB, ale taky pořád ještě nějaké místo zbývá

@MOJMIRVOLF: Tak jelikož by tenhle book mel byt i designove pprijatelnej, tak by tam takovy extempore bejt nemelo, komu takovy blafy nevadej, at koupi lenovo, nebo ibm

@martinmaster: mě osobně tam nevadí, aspon nepřepadne dozadu:)

Cena?

Ať koukám, jak koukám, cenu nevidím.

@ondra.kaiser: 0

@mckvak: Na různých webshopech v čechách od 39k do 47k s DPH. V USA v přepočtu od nějakých 25k ...

@mckvak: Jinak samozřejmě stačí zadat správný řetězec do vyhledávání ;-)
http://www.czechcomputer.cz/fulltext.jsp?query=w7s&type=stockitem

@ondra.kaiser: stačí kdekoliv zadat název... třeba na seznamu do zboží... tak ti to najde a podle toho zjistíš cenu...

@klabal: Jasně, díky. Mě spíš šlo o to, že je přímo v článku tabulka a tam ta cena není.

@ondra.kaiser: Dobrý den. Děkujeme za upozornění. Tabulka bude co nejdříve doplněna. Přeji hezký den.

Jde to

Hezkej, malej a sikovnej... ale desing byl mozna lehce inspirovanej u Applu

@wandaa: ...

Jedine eee

kam se hrabe na eeecko.. uz aby byly v prodeji

@zoozoozoo: coderovi staci maly stredne vykonny komp, aby vykoderil to co potrebuje... proto jedine eeecko

Chlazeni

hmm .... chlazeni na prave strane.... pekne pofoukanicko na pravacku pri velke zatezi .... :( jsem rad ze muj ešus ma chlazeni vyvedeno dozadu ..

@zoozoozoo: Toho jsem si nevsiml, asi je to imitace pro levaky :)

@davon: nice joke =)

@zoozoozoo: Dobrý den. Osobně jsem taky pravák a s použitím notebooku nemám v tomto ohledu problém. Ba dokonce teď v zimě chlazení na pravé straně vítám. Přeji hezký den.

@Saša Ševčík - CZC: no v zime venku na lavicce to mozna pride vhod, ale jinak.... kamarad ma tez vyvedeno chlazeni na prave strane a popravde receno neni to moc prijemne...

@zoozoozoo: Tak jsem prubl notes s chlazenim na prave strane a muzu rici, ze je to primo otravne, pokud tedy nemluvime jak jiz padlo o parku na lavicce :(

@davon: aano, presne o tom jsem mluvil, dekuji za souhlas.... =)

@davon: Pokud si můžu vybrat, tak radši chlazení na pravé straně a baterku pod pantem displeje, než mít baterku na klíně a grill chlazení a společně s půlkou portů zahrabaný za displejem. Zkusil jsem oboje, nedá se to srovnat ;-)

@MOJMIRVOLF: Zde musim dat za pravdu, ze horko do klina taky nic moc a porty za displayem je tezka nevychytavka co se casteho pouziti USB tyce... Ale jak rikam, chalzena na pravou ruku...no comment :)

Pekny notas

pekny reprezentativni notas na jednani... domu moc ne :-(

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru