Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Nové Ryzeny běží i na starších základních deskách. Jak aktualizovat BIOS?

Nové Ryzeny běží i na starších základních deskách. Jak aktualizovat BIOS?

Návody
AMD Ryzen 5 3600_1510427827
AMD Ryzen 5 3600
Produkt není určen k prodeji.
MSI B450 TOMAHAWK - AMD B450_259929616
MSI B450 TOMAHAWK - AMD B450
Produkt není určen k prodeji.

Nové procesory AMD Ryzen 3000 jsou již na světě. První recenze ukazují vysoký výkon při zachování rozumné spotřeby a zajímavé ceny. Velkou výhodou je také kompatibilita se staršími deskami. Jak na to, si ukážeme v dnešním návodu.  

Řada procesorů Ryzen 3000 Matisse z generace Zen 2 sklízí v posledních dnech ovace. Na základní model AMD Ryzen 5 3600 jsme se koneckonců zaměřili v naší podrobné recenzi. Právě tento čip ukázal, jak velký potenciál trojková generace Ryzenů přináší.

Společně s novými procesory přišly na pulty obchodů také nové základní desky s čipovou sadou X570, nicméně jejich ceny představují v případném upgradu další nezanedbatelné výdaje navíc, obzvláště s přihlédnutím k aktuálním cenám – málokomu se chce platit za základní desku více peněz než za samotný procesor. Naštěstí lze ale v případě všech novinek použít i základní desky z předchozí generace s čipovými sadami B350, B450, X370 nebo X470. Ovšem pouze s aktualizovanou verzí BIOS. Ale jak takový update BIOSu vlastně provést?

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Procesor AMD Ryzen 5 3600 společně se základní deskou MSI B450 Tomahawk.

 

Dva hlavní hrdinové

Tento návod si klade za cíl detailně vysvětlit postup pro zprovoznění procesoru AMD Ryzen 5 3600 na základní desce MSI B450 Tomahawk. Volba na tento podvozek nepadla náhodou, patří k jedněm z nejprodávanějších modelů pro procesory Ryzen současnosti.

Sluší se nicméně podotknout, že MSI nabízí daleko více modelů, kde lze stejný postup s malými modifikacemi také použít. Do určité míry lze tedy tento návod brát jako univerzální. V tabulce níže si můžete prohlédnout seznam základních desek s paticí AM4, které jsou vybaveny funkcí BIOS Flashback+/USB BIOS Flashback.

Dle informací od MSI lze tuto funkcí využít pro nahrání nové verze BIOS na základní desku, aniž byste měli v desce osazený procesor, operační paměť nebo grafickou kartu. Zde uvedený návod se však může u těchto desek mírně lišit. Nejlepší je koneckonců vždy konzultovat manuál k odpovídající základní desce a řídit se instrukcemi, které uvedl výrobce základní desky. Takže jak to tedy provést? A co k tomu vše potřebujete? Pouze základní desku, napájecí zdroj a USB disk. Pojďme se podívat krok za krokem, jak update probíhá.

 

Základní desky s AM4 paticí a BIOS Flashback+/USB BIOS Flashback funkcí

ASUS X370 ROG CROSSHAIR VI EXTREME

ASUS X370 ROG CROSSHAIR VI HERO

ASUS X470 ROG CROSSHAIR VII EXTREME

ASUS X470 ROG CROSSHAIR VII HERO

MSI B450 GAMING PRO CARBON AC

MSI B450 GAMING PLUS

MSI B450-A PRO

MSI B450M GAMING PLUS

MSI B450M MORTAR

MSI B450M MORTAR TITANIUM

MSI B450M BAZOOKA PLUS

MSI B450 TOMAHAWK

MSI X370 GAMING M7 ACK

MSI X370 XPOWER GAMING TITANIUM

MSI X470 GAMING M7 AC

(ASRock ani Gigabyte nemají v nabídce žádnou desku s podobnou funkcí)

 

Krok 1

Začneme nejprve USB diskem, respektive jeho přípravou. Je potřeba jej mít naformátovaný v souborovém systému FAT32. Pro jistotu si dovolím připomenout, že formátování disku odstraní všechna data, která máte na USB disku uložená. Pokud tam tedy máte důležitá data, nejprve je někam zálohujte, a teprve poté disk zformátujte.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Celý proces začíná přípravou disku.

 

Krok 2

V dalším kroku je nutné stáhnout aktuální verzi BIOSu ze stránek výrobce. V případě základní desky MSI B450 Tomahawk naleznete nejnovější verzi zde. My jsme pro účely návodu stahovali verzi 7C02v18 vydanou 24.6.2019.

Pokud máte AMD Ryzen řady 3000, ale nemáte v plánu měnit svou desku za novou s čipsetem X570, je pro vás aktualizace BIOS nezbytná. Pokud však ještě nejste rozhodnutí a zatím sledujete články, testy a unboxingy, doporučujeme ponechat si současnou verzi BIOSu dokud nepřejdete na nový procesor.

Po updatu na nový BIOS si můžete všimnout, že uživatelské prostředí je zcela odlišné proti předchozí verzi. Nový BIOS má zjednodušené prostředí (GUI) kvůli limitaci velikostí BIOS ROM a nutnosti vtěsnat podporu řady 3000 do omezené kapacity BIOS ROM. Jedná se o GSE Lite verzi rozhraní s méně grafickými prvky a ikonami než Click BIOS 5, nicméně funkce jako as A-XMP, M-Flash a Smart Fan Control jsou zachovány. Zatím však není zpětná podpora pro RAID a vypadla také podpora starších procesorů Bristol Ridge.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aktuální BIOS je k dispozici na stránkách výrobce.

 

Krok 3

Ze stránek výrobce získáte archiv (v tomto případě 7C02v18.zip), který je následně nutné rozbalit a zkopírovat soubor BIOSu (E7C02AMS.180) do kořenového adresáře USB disku, který jste si již nachystali v prvním kroku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

BIOS se jednoduše překopíruje na USB flash disk.

 

Krok 4

Dalším krokem je změna názvu a přípony souboru. Přejmenujte celý název souboru z E7C02AMS.180 na msi.rom. Nezapomeňte přejmenovat nejen název, ale i příponu souboru. V opačném případě totiž nebude stažený soubor správně detekován a BIOS nebude moci být pomocí připraveného USB flash disku aktualizován.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Připravený soubor je nutné přejmenovat.

 

Krok 5

A nyní už se dostáváme k samotné desce. Desku si nejdříve položte na prostornou nevodivou plochu, ideálně se pro to hodí například krabice od základní desky, ve které jste si ji donesli domů, případně můžete desku nainstalovat do počítačové skříně, což ovšem není vždy úplně pohodlné. Já jsem pro účely návodu použil rám Streacom BC1. Na snímcích níže uvidíte krok za krokem popis toho, jak se deska zapojuje.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zapojte napájecí kabel od zdroje do 24-pinového konektoru označeného jako ATX_PWR1.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dále zapojte 8-pinový EPS kabel do konektoru CPU_PWR1.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

A nakonec zapojte samotný zdroj do elektrické sítě a zapněte jej.

 

Krok 6

Vsuňte USB disk s nahraným souborem msi.rom do zadního USB slotu na základní desce s označením BIOS Flashback+ (slot je na I/O krytu základní desky označen bílým rámečkem).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Slot BIOS Flashback+ je na deskách MSI označen.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Právě do tohoto portu je nutné zapojit připravený USB disk.

 

Krok 7

Nyní už přišel čas na samotný update BIOSu. Pokud máte vše správně připraveno, můžete stisknout tlačítko BIOS Flashback+ na zadním panelu základní desky. Nemusíte použít zrovna šroubovák, ten jsem zde použil pouze pro názornost.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stiskem tlačítka BIOS Flashback+ proces updatu započne.

 

Krok 8

Indikační dioda vedle tlačítka začne blikat, a pokud má váš USB disk svoji diodu, pak i ta bude samozřejmě poblikávat. Je to známka probíhající aktualizace BIOSu. V žádném případě nyní nevypínejte zdroj a neodpojujte žádné kabely! Mohli byste si tím základní desku nenávratně poškodit neúplnou aktualizací BIOSu. Prostě v klidu počkejte, až diody doblikají a poté můžete vyjmout USB disk ze slotu a odpojit desku od napájení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Uživatel musí trpělivě počkat, než bude proces celé instalace hotový.

 

Krok 9

Nyní již můžete osadit nový procesor do patice desky. Zdvihněte páčku vedle patice do krajní polohy a jemně vložte procesor do patice. Zkontrolujte předtím ještě, zda indikační šipky na procesoru a na patici vzájemně sedí u sebe. Procesor by měl lehce vklouznout do patice, nikdy nepoužívejte násilí! Poté jen stačí procesor v patici zajistit sklopením páčky, než zacvakne pod zobáček po straně. Nainstalujte chladič na procesor dle manuálu od výrobce chladiče a zapojte jeho ventilátor do konektoru CPU_FAN1. Nakonec dokončete montáž ostatního hardware tak, aby šel PC korektně spustit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Procesor vložený do základní desky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pokud se někde stala chyba, tak se při spuštění PC rozsvítí indikační LED na panelu EZ Debug.

 

Krok 10

Pokud jste provedli vše správně, tak se po chvíli na monitoru objeví výzva s možností vstupu do BIOSu (stiskněte klávesu F1) a zde byste měli najít informaci o nainstalovaném procesoru a verzi BIOSu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto vypadá BIOS základní desky po úspěšném updatu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kontrola verze BIOSu.

 

Nainstalovat systém a je hotovo

V případě, že celý update proběhl stejně jako na snímcích výše, máte vyhráno. Můžete na starších deskách používat nové procesory AMD ze série Ryzen 3000, stačí už jen nainstalovat operační systém, pokud jej tedy již nemáte připravený na připojeném disku, například z předchozí instalace. Stejný postup, jako je uveden výše, platí také v případě instalace starší verze BIOSu. Pouze celý postup zopakujete se staršími soubory staženými ze stránek výrobce.  

AMD Ryzen 5 3600    MSI B450 Tomahawk

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (90)

Ověřený GEEK - level 3

Errata

Ad krok 2 a tato část:“Je vhodné zdůraznit, že podpora nových procesorů zabírá v souboru s BIOSem hodně místa a úložná kapacita základní desky není neomezená. Proto BIOSy s podporou Ryzen 3000 nebudou zpětně podporovat řady 2000 a 1000. Pokud pak chcete tedy desku náhodou použít se starší generací Ryzenu, musíte opět provést aktualizaci BIOSu, ovšem tentokrát na starší verzi. Nedoporučuji tedy aktualizovat BIOS, pokud nemáte po ruce procesor z řady Ryzen 3000. Tento postup se nicméně může lišit výrobce od výrobce a je tedy vhodné zpětnou nekompatibilitu ověřit přímo u výrobce.”Stále čekám na potvrzení této informace, kterou jsem předběžně obdržel od MSI. V “BIOS release notes” není o této věci zmínka, proto jsem zadal požadavek směrem k MSI a zatím čekám na potvrzení/vyvrácení. Mezitim doporučuji nový BIOS aktualizovat pouze tehdy, pokud plánujete osadit desku novými Ryzen procesory. Díky za pochopení.

@Khalai: IMHO se to bude týkat jen některých low-end desek (řady X370 a X470 mají obvykle docela velkou paměť) a spíš se prvně vyhodí podpora pro ty staré APU Carrizo pro AM4, než pro Ryzeny první generace. Vyhazovat podporu pro druhou generaci Ryzenu už nedává vůbec smysl.

Ověřený GEEK - level 3

@arakan94: Mam stejny nazor. Taky mi to prislo jako hloupost. Vcera jsem cetl, ze se spise bude osekavat GUI s animacemi a vyhodi se podpora non-Zen AM4 procesoru. To dava daleko vetsi smysl.https://www.cnews.cz/msi-beta-bios-zjednodusene-uefi-kvuli-podpore-ryzenu-3000-ztrati-raid/Nicmene jsem tak tu informaci radeji ponechal, nez budu mit oficialni potvrzeni ze strany MSI. Ta prvni informace totiz byla, ze to nejspis nepujde a ja bohuzel nemel v tu chvili k dispozici Ryzen z rady 1*** nebo 2***x.

@Khalai: aktualizoval jsem bios na mé desce B450 tomahawk s procesorem R5 2600 a běží v pohodě. Jen se mi změnil vzhled biosu

Ověřený GEEK - level 3

@rrrada: Super, diky za info. Zmena je logicka, nekde se musi usetrit misto a logicky jde jako prvni zbytna estetika...

@arakan94: Tak třeba C6H má taky jenom 128Mb bios ROM a když třeba přijde zen2 refresh tak je pravděpodobné, že zahodí podporu první generace.

@Khalai: Tohle je blbost. Spousta výrobců (MSI, Gigabyte) sice ruší podporu pro některý CPU ale jsou to vždycky ty 28nm A8-A12 a Athlon X4ky.Z mojí desky (Gigabyte Ab350-G3) : 3. Due to BIOS ROM size limited, NO Bristol Ridge (AMD 7th Gen A-series/ Athlon™ X4 series) APU support.

Ověřený GEEK - level 3

@hummer0: Cetl jsem. Vychazel jsem z predbezneho varovani, ktere jsem od MSI obdrzel. Proto jsem to tam radeji uvedl, ackoliv mi to take nedavalo prilis smysl.

@Khalai: Je to bohužel tak, původní "rumors" a leaky informací tvrdily, že podpora Ryzenů 1000/2000 opravdu nebude, nicméně se podařilo BIOS "očesat" tolik, že podpora zůstavá :)

Ověřený GEEK - level 3

@MSI CZ & SK - oficiální zastoupení: Diky moc za potvrzeni, jsem rad, ze to nakonec dopadlo takto. Radeji ozelim “fancy GUI” nez uzitecne funkce :)

@MSI CZ & SK - oficiální zastoupení: Kolik místa zabírá aktuální AGESA? Očekávám, že v budoucnu ji AMD trochu zoptimalizuje a mohla by se opět vejít i podpora starších modelů a některých odstraněných funkcí. ;-)

@Khalai: Zdravím všechny :) Uvedl bych ještě pár detailů. Podpora Ryzenu 1000 / 2000 je zachována :) BIOS pro 3000 řadu je větší, nicméně po eliminaci grafických prvků, ikonek a bohužel (zatím) funkce RAID se do desky vleze Beta BIOS, který podporuje všechny Ryzen CPU. Seznam CPU, BIOS, více informací jsem přichystal zde. https://cz.msi.com/blog/the-latest-bios-for-amd-300-400-series-motherboard

@MSI CZ & SK - oficiální zastoupení: Zdravím, koukám na ten seznam desek a B450 Tomahawk tam není, je to chyba ? Po updatu BIOSu na v18 BIOS má vzhled GSE Lite, ale netuším zda-li to mělo tenhle BIOS i předtím, protože jsem hned po koupi desky provedl flash BIOSu

@cveček1: Sedím nad tím a hledám, kde to jen jde :) Aktuálně pro B450 TOMAHAWK - BIOS 7C02v18 - podporuje pouze RYZEN 3000, starší generace NE. Beta BIOS ověřuji, dám vědět ;)

@Khalai: ASROCK B450 PRO4 inzeruje od UEFI 3.20 podporu Ryzen 3000. Já ho mám nainstalovaný a R 5 2600 funguje normálně.

Ověřený GEEK - level 3

@Anonymní uživatel: Diky za feedback. Ono to dava smysl, jen jsem vychazel z informaci z te doby a v ramci principu “better safe, than sorry” jsem tam tu informaci radeji zminil, ale mezi odeslanim textu do CZC.cz a jeho zverejnenim probehly zmeny a upresneni informaci, coz byl i duvod k vydani errata. Zkusenemu uzivateli to muze prijit zbytecne, ale chtel jsem mit jistotu, ze nebude nekdo aktualizovat s predstihem a pak se bude divit, ze mu to nepojede, to je cele. Mezitim se vse vyjasnilo a ja necham clanek redakcne upravit, aby odrazel aktualni stav veci.

@Khalai: Já díky za recenzi. Kdybych nosil klobouk, smekl bych ho :) Hodně zdaru.

@Khalai: ¨Takze chapu dobre ze kdyz mam desku asus b450m-k a cpu r5 1600 tak budu muset sehnat jiny procesor protoze spolu nebudou komunikovat?

Ověřený GEEK - level 3

@merhaut11: Ne, B450 deska nebude mit s Ryzen 1600 zadny problem.

Paráda

Jako vždy parádní práce! Díky moc za návod, krok po kroku. O funkci desek MSI jste psal vždy v komentářích, ale tohle hodně usnadní hledání návodů(pro nás zkušenější a línější) nebo navede i naprostého začátečníka a je to krásně rozepsáno krok po kroku.
Ještě jednou, skvělá práce!

Update BIOSu v CZC

Neuvažovali jste o zavedení pro tyto případy (jenom dočasně) volitelné služby, jako konkurence, kde za malý poplatek desku updatujete na aktuální BIOS přímo v servisu a zákazník by tak dostal plně podporovaný produkt pro nové CPU?

Ověřený GEEK - level 3

@petr.bures: Ta sluzba uz tu ale delsi dobu je. Za poplatek 199 Kc.https://www.czc.cz/servisni-balicky/clanek

Update BIOSu

Zdravím, zajímá mě jestli můžu mít zapojený procesor už před a při updatu BIOSu. Děkuji.

Ověřený GEEK - level 3

@adamović: Samozřejmě. Můžete mít zapojenou klidně celou sestavu. Ničemu to nevadí.

@adamović: Musíš. Většina desek potřebuje kompatibilní CPU aby jsi se vůbec dostal do UEFI a mohl updatovat.

Ověřený GEEK - level 3

@hummer0: Nemusi to tak byt vzdy. Desky uvedene zde v seznamu maji funkci BIOS Flashback, kdy staci mit desku zapojenou do zdroje a provest update pres USB port, aniz by byla zakladovka osazena procesorem, RAMkami nebo jinym HW.To je koneckoncu cela pointa tohoto navodu. Muzete provest update BIOSu bez starsiho procesoru v desce, nez tam date novy Ryzen. Tedy, pokud mate nekterou ze zakladnich desek ze seznamu samozrejme :)

Gigabyte

neni uplne pravda ze by Gigabyte tuhle funkci nemel v nabidce. Ma to u nich nazev Q-flash plus a maji to treba na deska pro threadripper a nebo ted na tech predrazenejch x570ano dneska to asi nikoho nezajima ze to ma deska s 570 chipsetem, ale treba to tu nekdo precte v budoucnu a bude mit zrovna nesmyslnou desku za 10000(20000)kc

Ověřený GEEK - level 3

@mnm9: Je to vztazene pouze na B350/450 nebo X370/470 desky. U X570 to asi zatim moc nikdo neresi :)

R5 3600 + MSI B450 Tomahawk

Měnil jsem z buildu Z170 + i7 6700k na tenhle novej Ryzen a musím říct, že hned ze začátku jsem měl problémy. PC nechtěl postnout (vubec, ani do BIOSu, zůstal vyset na LED kontrolce CPU), musel jsem ho několikrát zrestartovat než najel. OS jsem měl ještě z předchozího buildu, nepřeinstalovával jsem ho a docela dost mi to házelo BSOD s hláškama o Kernel security, Memory management a ještě něco co si nepamatuju. Následně každej restart měl velkou šanci, že to nechtělo postnout a musel jsem rebootovat dokud se to nerozhodlo prostě najet. Tak jsem RAMky vyměnil z HyperX Fury 2666MHz na HyperX Predator 3200MHz. Bootovací problémy odezněly (zprvu dokonce když jsem zkoušel bootovat s původníma Fury RAMkama, přesněji s jednou RAMkou nebo jsem je prostě jen prohodil) a přeinstaloval jsem OS a aktualizoval Win10 na 1903. Stress test v Prime95 nebo OCCT s nastavením Large data házel chyby pár vteřin po začátku. Zkusil jsem zvednout napětí NB/SoC a to vypadá že pomohlo a pak jsem ho následně vrátil znova na Auto, no najednou to ani na Automatickou hodnotu (1.104V) nevykazuje chyby jako to dělalo předtím. Myslím, že mám vadnej kousek CPU nebo MB, nebo je tahle verze BIOSu ještě nestabilní a bude se na ní muset zapracovat.

@cveček1: Opravdu jste cekal ze z intel platformy na AMD bez reinstalace systemu vse pobezi naprosto bez problemu?
uprimne jsem prekvapen ze system vubec nabehl do faze kterou uvadite

@Bluster: to ze zkolabuje os, protoze uzivatel tam ma jinou desku nez puvodne chapu
to ze neprojde post uz s tim spolecnyho nema nic. tam bude pricina jinde (ale obavam se ze bude nejspis taky mezi zidli a klavesnici, kdyz tam je uzivatel co se divi BSOD po zmene platformy bez reinstalu os. nejaka nedokonala montaz (spatne zacvakly RAM bych tipoval), ale treba mu krivdim ma zrovna stesti na vadnou MOBO, na vadnej CPU by musel bejt super klikar, to se jen tak nestava)

@Bluster: Proc ne? Mam takovy PC v praci a bezi v rezimu 24/7 od vydani 1. generace Ryzenu. OS ve verzi 1607, puvodni CPU i7 860. Doma pak z 6300FX na i7 -3930K a bezi to 4 roky .... .

@Bluster: nečekal jsem od toho, že to pojede bez problému ... chtěl jsem to prostě vyzkoušet jestli to pojede a jak to pojede ... zatím to vypadá, že ty BSOD byly kvůli tomu OS ... ale stále přetrvával ten problém, že PC nechtěl postnout, ikdyž nasledně z neznámýho důvodu tenhle problém odezněl, zdánlivě aji s původníma 2666MHz RAMkama ... teď už problém s postováním nemám, ale pořád to vypadá že CPU nejde stabilně, občas mi OCCT hodí chyby, např jede minutku bez chyby, ale jakmile se ta chyba ukáže, tak se to nezastaví a hází to další, že za minutu mi jich naskáče několik stovek ... hodil bych sem screen, pokud je povolený vkládat link např na IMGUR

Ověřený GEEK - level 3

@cveček1: Dneska jsem zrovna koukal na nove video od Jayztwocents ohledne Ryzen OC. A zaroven tam zminoval, ze nove BIOSy jsou obcas nevyladene a s chybami. Proste “early adopter syndrome” - je jasne, ze tohle chce jeste casem odladit, je to nova architektura procesoru a zase se to chova trochu jinak nez predchozi Ryzeny.

@Khalai: jojo, taky jsem na to koukal, měl tam Asus desku a ta naopak měla nastavená příliš vysoký napětí, všude, Vcore, SoC, aji RAMky ... jeho video mě inspirovalo abych se mrknul na tu voltáž a zatím se mi zdá, že to tím je

@cveček1: Tady MSI forum, kde je spousta lidi, ktery to ani pu updatu BIOSu nejede. Ja jsem mimochodem jeden z nich :(
https://forum-en.msi.com/index.php?topic=321288.0

Zapnutí desky mimo case

Pokud je deska na stole bez RAM, procesoru, grafiky, nechybí pak v návodu zapnutí? Opravdu stačí jen zapnout zdroj ?

@IVOBAJER: Do desky napajeni snad jde. Zapnuti je jen SW zalezitost, takze ten cudlik na update BIOSu probudi patricnou cast desky taky. Je to logicke ne. Ale nikdy jsem to nedelal.

@IVOBAJER: pokud je do desky zapojen 24pin a 4/8pin ze zdroje, tak stačí jen spojit zapínací kontakty na desce jakýmkoliv vodivým předmětem, nebo normálně zapínacím tlačítkem, pokud by se člověk bál že mu ujede ruka a dotkl by se něčeho čeho by neměl ... v tomhle případě jde o flash biosu a tak se použije tlačítko BIOS Flashback

Ověřený GEEK - level 3

@IVOBAJER: Skutecne staci jen zapnout zdroj a pak zmacknout tlacitko pro Flashback+ :)

Nefunguje na b450 tomahawk ryzen 3600

Zdravím tak už jsem zkoušel vše ale moje deska furt nevidí procesor.Zkousel jsem aktulizaci BIOSu podle tohoto návodu ale nefungovalo ted jsem ji pouzil starej procesor aktualizoval posledni vydanej bios taky nic.Byl jsem v biosu a psalo mi to že je tam ta verze BIOSu která je posledni ale po vložení 3600 furt žádnej vysledek černá obrazovka a led dioda u cpu.

Ověřený GEEK - level 3

@cz1884: Po prvnim update u me taky trvalo, nez CPU dioda zhasla a naskocil obraz. Cca pul minuta niceho a pak dva restarty po sobe. Pak se to teprve chytlo.Resetovat BIOS pomoci jumperu jste predpokladam zkousel...

@Khalai: Nic to nedělá furt svítí cpu dioda červeně.Jednou mi to naskočilo a bylo tam pres F1 to setup tak jsem to dal a pc se znova restartoval a už nenaskočil cpu dioda začala znova svítit.

Ověřený GEEK - level 3

@cz1884: A se starym CPU to bezi normalne? Zkousel jste pouzit pouze jediny slot RAM? Co jeste zkusit jednou preflashovat BIOS? Muze byt samozrejme vadna deska nebo procesor, takhle od stolu pres web se tohle resi sloziteji...

@Khalai: Ano s 2200G nebyl žádný problém.zkousel jsem jednu ramku i jsem zkoušel přeinstalovávat ten bios.Dokonce jsem instaloval starší a zase ten novější.Vytahoval jsem cmos baterii ianstaloval jsem novej bios i pres starej procesor a furt nic.Jen jednou to záhadně naskočilo.

Ověřený GEEK - level 3

@cz1884: Takze vylucovaci metodou to vypada, ze nema problem deska, ale novy procesor. Je to sice pro vsechny zucastnene (vas i prodejce) protivne, ale tady asi bych doporucoval vymenu za jiny kus (vratit CPU v ramci 14-denni lhuty a vzit jiny kus).

@cz1884: měl jsem to stejný ... furt jsem restartoval PC dokud to nenaběhlo ... jaký používáš RAMky ? zkus to s jedním slotem

@cveček1: Tak mi to naskočilo jednou a a po najetí do biosu když tak zase nic.Jinak používám hyperx predator 3200mhz 2x8

@cz1884: Prostě jen jednou prestalo cpu svitit cervene (dioda) a naskocil nějakej vystup na obrazovce ale po potvrzení zase zpatky nic není vidět a dioda svítí červeně.

@cz1884: Mam ten samy problem, na redditu je o tom uz napsano taky dost, tohle se MSI hrube nepovedlo.
Nejhorsi byl prvotni sok, kdy CPU nepostoval a ja myslel, ze jsem neco podelal, ale chyba nastesti neni na me strane. :D

@Marty10: Takže dáváš na reklamaci nebo tě ještě něco napadá jak to fixnout ? :D já jsem už z toho unavenej 2 den se stím jebu.

Ověřený GEEK - level 3

@Marty10: https://www.reddit.com/r/MSI_Gaming/comments/cadku7/msi_x370x470b450_msi_motherboards_and_bios/etdomkuPo precteni tohoto vlakna uprimne moc nechapu, ze se mi to povedlo na prvni dobrou, kdyz jsem sepisoval ten navod. Ale MSI tam uvedlo, ze zitra by snad mel byt k dispozici opravny BIOS.Early adopter syndrome, u kazdeho noveho launche je toho vzdycky dost. Me se treba vcers poprve od vydani Windows stalo poprve, ze mi Windows Update totalne rozhodilo system a musel jsem rucne aktualizovat nektere ovladace a nastaveni, nez jsem mel zpatky plne fuknkcni system.

@Khalai: super zpráva, už jsem chtěl zítra měnit CPU a MB :D počkám teda ještě jak se to vyvine, snad tím správným směrem

Ověřený GEEK - level 3

@cveček1: Taky doufam. Na jednu stranu bezne porodni bolesti novych produktu, na druhou stranu je z toho pak pachut, kdyz se neco takhle nedari.

@Khalai: no právě ... mám chuť ten upgrade PC pozdržet, nebo si vyhlídnout nějakej Intel pokud ještě opadnou ceny ... nebo rozprodat zbytek PC a koupit si elektrickou koloběžku :D

Ověřený GEEK - level 3

@cveček1: No, já mám třeba doma 9700K, ale to bylo ještě v době, kdy byl Zen 2 ještě mimo povědomí všech a v té době to dávalo smysl. Dneska už bych si na 99% Intel nekoupil, respektive ne za nynější ceny. Pokud by 9700K spadnul někam pod 7,5K a 9900K někam pod 9,5K, tak by to ještě mohlo být zajímavé. Ale třeba 9400F je při současné ceně 4.5K mimo hru - když si vezmu, že k němu potřebuju slušný chladič, takže už jsem okolo 5K, ale to už můžu vzít rovnou 3600, který je lepší v ST a daleko lepší v MT. Takže opět, pokud 9400F spadne pod 4K, tak proč ne, ale nyní?

@Khalai: Je to o stesti, holt na urcite kombinaci HW, nebo s horsim kusem cpu to nepostne a clovek se muze klidne stavet na hlavu, kazdopadne se tesim na zitrek a doufam v napravu, jinak navod jako takovy je v pohode a urcite chvalim.

Ověřený GEEK - level 3

@Marty10: Diky. Snazil jsem se to udelat maximalne blbuvzdorne i pro mene znale. Ale tyto problemy s BIOS to trochu komplikuji a nedalo se nic podobneho predem predpokladat. Snad se to brzo vyresi a bude klid...

@Khalai: Provedl jsem presne dle navodu a svitila led cpu. Uz jsem zacal plasit ze jsem dal spatne cpu do socketu apod, radeji prekontroloval a po zjisteni ze stale cpu sviti, hledal na netu. Na MSI foru jsem se docetl o stejnych problemech jako na redditu. Povedlo se az na podruhe, jiz s novym Ryzenem na desce, zapojenymi RAM atd. Po flashnuti se zakladka sama restartovala a po chvilce cpu zhaslo.

Ověřený GEEK - level 3

@JackOneilcz: Díky za feedback. Je jasné, že tohle prostě ještě bude mít porodní bolesti.

@Khalai: viz. https://forum-en.msi.com/index.php?topic=321288.0U me taky nenajizdi

Ověřený GEEK - level 3

@steblo: Zkuste toto:https://www.guru3d.com/news-story/amd-offers-free-‘boot-kit’-for-struggling-ryzen-3000-owners.html

Jak ?

To bude fungovať aj ked bude mať tu dosku novú aj s ryzen 5 3600 ?

Asrock

Ten Asrock bych flashnul jak? Tomahawk nema podporu SLI, Asrock Fatality B450 z myho pohledu jedina viabilni deska..V poměru cena/výkon a podpora SLI. Hlavně z důvodu možného přidání druhé grafické karty az jeji cena spadne/Nebo bazar.

Ověřený GEEK - level 3

@Pop-shoit: ASRock ani Gigabyte nemá žádnou B450/X470, která by toto uměla (CPU-less BIOS update). U Asus to umí pouze Crosshair desky. Ale MSI to nabízí u plejády levných desek, což je fajn.SLI je na ústupu a de facto už málokdo tuhle funkci využívá. Vzhledem k tomu, že ji umí pouze karty od 2070 Super výše a stejně to má smysl leda u dvou 2080 Ti, protože kdykoliv jindy se vždy vyplatí jedna silnější karta než dvě slabé. Stále méně her umí SLI profily a škálování také není ideální. Osobně bych si desku dle SLI podpory nevybíral, ale každý máme samozřejmě jiné priority.

@Khalai: Takže mi to pripadne flashnou v CZC? Ma Asrock podporu nových Ryzenu?
SLI - byly doby kdy jsem hrál na GTX 970 ve 4k,Witcher 3,Tomb Raider - moc to nešlo.Novy GPU snad ani nebyly kvuli kryptomanii,ale bazos byl precpanej neprodejnejma GTX 970..Tenkrát sem proklinal to ze.moje deska nema podporu SLI...
EDIT: Cyberpunk bude jistě podporovat NV link,predvadecky dela na dvou RTX Titan. A ocekavany nastup cenove dostupných 8k monitoru a televizi. Možnosti přidání dalšího GPU na desku je zásadní věc...

Ověřený GEEK - level 3

@Pop-shoit: Podporu ASRock samozrejme ma, ale je potreba provest update BIOSu. To vam muzou v CZC.cz provest za 199,-https://www.czc.cz/servisni-sluzby/clanek

Velikost USB !!

Bylo by dobré tam poznamenat, že velikost USB disku nesmí být větší než 16 GB. S větším diskem to nepůjde.

Ověřený GEEK - level 3

@CerVus: Lexar USB na fotkách, se kterým jsem to prováděl je 32 GB. Je to dost výrazně vidět i na úvodní fotografii...

@Khalai: Mě to s novou Kingstone DataTraveler 100 G3 16GB nešlo a tady na foru: https://forum-en.msi.com/index.php?topic=310726.0 také uvádějí limit. Na druhý pokus se stařičkou Vmax 512MB to proběhlo bez ztráty kytičky. A obě byly naformátované stejně.Každopádně díky za návod.

Ověřený GEEK - level 3

@CerVus: Zvláštní. Já jsem prostě vzal první USB disk po ruce, což byl ten Lexar 32 GB, naformátoval na výchozí nastavení a FAT32 a nahrál do kořenového adresáře pouze a jenom ten soubor BIOS (msi.rom). Ale těch BIOS bugů je vícero a netýká se to jen MSI, co jsem měl možnost vypozorovat. Prostě "early adopter syndrome" se vším všudy - kdo chce novinku, tak je vždycky trochu beta tester. Během pár týdnů se to odladí, vydají se nové BIOSy a snad už vše pojede jak má.

Bios flashback

rád bych se zeptal co se děje se základovkou ,když dám ten bios flashback a jen mi 3x zabliká a přestane blikat... dělám vše podle návodu. může to být způsobené tím že flashdisk je už asi 10 let starý? má 8gb (a ano mám ho ve správném formátu)

@černoch10: Ha, přesně to teď řešíme v předešlém příspěvku. To se mi také stalo, pak jsem vzal jiný USB disk a fungovalo to.

Sviti dioda bios

Zdravím mě pro změnu zůstane svítit dioda biosu.
Bios sem nabootoval nejnovější verzi vše podle seznamu. Nevíte co s tím?Edit: po novém přébootování již nezůstane svítit žádná dioda ale i přes to se mi na monitoru vyskakuje no signal. Zkoušel jsem jak přes hdmi kabel tak přes display port.

Dioda Cpu

Dobry den .. Vse jsem udelal podle navodu dokonce jsem se dostal i do instalace Windows... ale jak se pocitac restartuje kdykoliv tak uz nenaskoci a sviti jen dioda CPU …. pak musim pc natvrdo restartovat a pak se chytne..

@elcory: Dobrý den,
jakou máte desku?

@MSI CZ & SK - oficiální zastoupení: Dobrý den, mám úplně stejný problém. Desku mám Tomahawk B450. Nevím si s tím vůbec rady, na pobočce CZC také ne. Jak mám tedy dále postupovat? Desku bych nerad měnil, chtěl bych zůstat u Tomahawku B450. MSI vydává neustále nové aktualizace BIOSu, zatím mi žádná nepomohla, mám očekávat další? Bylo mi nabídnuto, že mi jej zprovozní CZC, ale prý to může trvat až měsíc a to čekat nechci.
Popř. mohu Vás poprosit o zaslání kontaktu pro osobní komunikaci? Postupuji přesně podle návodu, tudíž chyba určitě není na mé straně.

Kdy budou desky s okamžitou podporou Ryzen 3000?

Chci přejít ze starého Intelu I5-4660 na Ryzen 5 3600. Už se prodávají zákl. desky s okamžitou podporou Ryzenu 3.generace a cenou 2-3tis.? Plánují výrobci prodávat starší B450 s novějším BIOSem? Nechci řešit žádné flashování..

Ověřený GEEK - level 3

@shann81: MSI plánuje vydat řadu B450 desek s označením MAX, které budou mít out-of-the-box podporu Ryzen 3000, ale bohužel nevím přesně kdy tyto desky bude mít CZC.cz ve své nabídce.

@Khalai: supr, díky za info.. našel jsem články, že se MSI MAX desky už začínají prodávat. Tak chvilku počkám..

Problém s postováním

Ahoj, tuto desku jsem si koupil k procesoru Ryzen 5 3600 a update BIOSu jsem provedl podle návodu, zbytek PC jsem sestavil bez větších obtíží. Při prvním spuštění, jak už tu bylo zmíněno, jsem také měl problém s postováním, po pár restartech naběhlo vše jak mělo. Ale občas, když např. vypojím zdroj (silná bouřka...), a pak opět zapojím, má počítač také problém postnout. Opět vše vyřeší pár restartů. Má s tím někdo zkušenosti? Četl jsem i jinde, že tato deska je trošku problémová s těmi Ryzeny 3. generace.
Díky moc.

Dotaz

Zdravím,je možné provést boot i při zapojeném, či osazeném CPU? CPU jsem zapojil před tím, než jsem zjistil, že ryzen 3600 není podporovaný a nerad bych ho znovu vydělával. Díky za odpověd! L.

@HeLLFireR: Dobrý den,update jde provést bez problému. Viz. výše.

Otazečka

Dobrý den prosím vás platí to přejmenování the USB flashky i v případě že mám základní desku už osazenou a budu to dělat přes BIOS přes M flash? Diky moc a přeji krasny zbytek dne, Daniel

Čas?

Jak dlouho zhruba ta dioda svítí při flashnutí? Mě neproblikává, ale svítí, beru to OK, jen mě zajímá jak zhruba operace dlouho trvá, pokud by někdo mohl napsat, díky

Nedoporučuji

Já osobně B450 Tomahawk s Ryzenem 5 3600 nedoporučuji. Neustálé problémy s CPU post. Již po druhé na reklamaci v czc. Snad už naposledy. Takový nedodělek už bych nikdy nekoupil.

Funguje to vůbec?

Mám důležitý dotaz.
Funguje to vůbec? Co jsem viděl v recenzích na zaklad.desku MSI Tomahawk B450 tak spousta lidí píše že to nefunguje. Nebo to je 50 na 50? Někdy to funguje a někdy ne? A co jsem se koukal na Youtube tak novou verzi biosu nepřejmenovávají na msi.rom. Hádám že je více způsobů.

Pujde to

Dobrý den, můžu flashnot bios, když mám na desce osazene komponenty

Kompatibilita MSI B450 Tomahawk Máš AMD Ryzen 5 4560g

Dobrý den, koupili jsme tuto desku a jádro s tím, že sestavíme počítač pro dceru. Bohužel jsme po sestavení zjistili, že na MOBO svítí debug CPU. Zkoušeli jsme všechno možné - vyndat CPU, zas ho vrátit, Flash BIOS, ale stále svítí kontrolka a nenabehne monitor. Prosím, nemáte někdo zkušenosti? Jedná se o nekompatibilní (MSI uvádí, že spolu by mělo fungovat), vadnou MOBO či CPU? Díky za radu

@vorlova9: řešil jsem minulý týden...nějakou kloudnou Flashku a flashout BIOS použitím jak mi poradil GreenT :
https://www.czc.cz/geek/nove-ryzeny-bezi-i-na-starsich-zakladnich-deskach-jak-aktualizovat-bios/clanek?fbclid=IwAR36ane41PbiJlLZnUaw7uKIFF2nD_E-padBfUnNLjoUtWuaezzNZUNC7H4Jde i s procesorem v desce, jen RAMky a GPU byly venku.
já se zasekl na "blbé" flashce, ač se všechno tvářilo jako OK, takže jsem se s tím dost natrápil..stačilo vrznout na Samsung a bylo..

Máš něco na srdci?

nahoru