Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Novinky míří na iPhony, iPady i Macy. Co Apple chystá?

Novinky míří na iPhony, iPady i Macy. Co Apple chystá?

Události
Apple iPhone 12 Pro, 128GB, Pacific Blue_511734725
Apple iPhone 12 Pro, 128GB, Pacific Blue
Produkt není určen k prodeji.
Apple iPad Air 2020 (4. gen.), 10,9", 64GB, Wi-Fi, Rose Gold_395543973
Apple iPad Air 2020 (4. gen.), 10,9", 64GB, Wi-Fi, Rose Gold
10 983 Kč 13 289 Kč
10 736 Kč 12 990 Kč
Apple MacBook Pro 13 (Touch Bar), M1, 8GB, 256GB, 8-core GPU, stříbrná (M1, 2020)_1939273651
Apple MacBook Pro 13 (Touch Bar), M1, 8GB, 256GB, 8-core GPU, stříbrná (M1, 2020) (CZ)
25 612 Kč 30 990 Kč
Apple TV 4K 32GB (2. gen)_1662932927
Apple TV 4K 32GB (2. gen)
4 124 Kč 4 990 Kč
Apple Homepod mini, White_1986454343
Apple Homepod mini, White
2 058 Kč 2 490 Kč
autor: Saša Ševčík

Vývojářská konference WWDC dnes slavnostně odstartovala velkou tiskovkou, na které Apple odhalil celou řadu novinek. Již tradičně prim hrály nové verze operačních systémů, které zamíří již na podzim prakticky na všechna zařízení s logem nakousnutého jablka.

Jako první se zástupci společnosti Apple věnovali novinkám, na které se můžeme těšit v rámci platformy iOS 15. Týkají se například platformy FaceTime, která nově nabídne Spatial Audio. Tvůrci slibují, že během hovorů se „budete cítit úplně stejně, jako kdybyste stáli ve stejné místnosti“. Mezi další vylepšení má patřit automatické potlačení hluků a zvýraznění hlasu.

Pokud budete prostřednictvím FaceTimu telefonovat s více lidmi najednou, Grid View automaticky zvýrazní toho, kdo právě mluví. Ještě zajímavější je možnost Share Play, kdy budete moci FaceTime využít ke společnému poslechu hudby. Podobným způsobem budou moci využívat i další aplikace, které vývojáři připraví. Že bychom konečně viděli, jak pořádat bezpečné párty v době pandemie?

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

FaceTime v iOS 15

Celá tiskovka kongerence WWDC 2021 (anglicky)

 

Chytřejší zprávy, hezčí příběhy

Další novinky se týkají Messages. Fanoušci přístrojů s logem nakousnutého jablka se mohou těšit na nové galerie, koláže a zásadně vylepšenou grafiku. Šikovná je nová sekce Shared News v aplikaci News, ve které se shromažďují všechny odkazy, jež jste v poslední době dostali přes Messages. Díky tomu vám žádné důležité informace nezapadnou, i když na ně zapomenete.

V rámci iOS 15 přivítáme také přehlednější notifikace v Summary, které bude možné řadit podle různých priorit. I pokud tedy budete mít hromadu nových upozornění, snadno se v nich zorientujete. Nová grafika i vrstvy budou k dispozici také v rámci aplikace Počasí.

Apple zapracoval také na fotkách. Dokonalejší tak nově budou například automaticky generované příběhy složené z vašich fotek a videí, využívat totiž budou hudbu z Apple Music a zároveň i filtry, které budou lépe odpovídat konkrétní náladě. Live Text zase dovede ve fotkách identifikovat text, čeština ale minimálně v první vlně bude chybět.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Messages

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hledání textu na fotkách

 

Vychytávky pro tablety iPad

Velká pozornost byla věnována také platformě iPadOS, která rovněž nese číslovku 15 v názvu. V nejnovější verzi budete moci využívat větší widgety pro konkrétní aplikace, například pro Apple TV+, Fotky či hry. A navíc je budete moci umístit kamkoliv na plochu.

Pohodlnější je také multitasking, u horního okraje máte tlačítko pro správu velikosti displeje, slouží například pro snadné rozdělení obrazovky na dvě části a práci se dvěma programy najednou. Těšit se můžeme také na aplikaci Translate, která nabídne překlady textu, obrazu i hlasu. Praktické je, že funguje i v režimu offline.

Právě na tom staví Apple celou politiku nových systémů, snaží se, aby se většina informací neodesílala nikam na server, ale aby se všechny činnosti odehrávaly přímo v telefonu nebo tabletu. Je to patrné i na Siri, která je nyní – alespoň podle ukázky – daleko rychlejší. Je to dáno tím, že celou řadu pokynů zvládá obsloužit i bez serverů amerického počítačového gigantu.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nový iPadOS 15

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Multitasking bude o poznání pohodlnější

 

Chytré hodinky, počítače a smarthome

I letos na podzim se dočkáme nové verze watchOS, tedy operačního systému pro chytré hodinky Apple Watch. Nové ciferníky, které jsou schopné pracovat s fotkami, nové možnosti psaní zpráv na malém dotykovém displeji či větší důraz na relaxaci prostřednictvím aplikace Breathe – to jsou jen některá z lákadel chystané novinky.

A co chytrá domácnost? Ekosystém Applu by se měl dramaticky rozšířit. Apple se totiž pochlubil tím, že pustí Siri do přístrojů třetích stran. HomePod mini bude možné využít jako reproduktory pro Apple TV, díky tomu získáte v místnosti prostorový zvuk. Apple TV se navíc učí pracovat s kamerami zapojenými do HomeKitu. Chytrá domácnost evidentně bude v následujících měsících velkým tématem.

Nový MacOS se jmenuje Monterey a dostane řadu vychytávek, o kterých jsme mluvili už u mobilních platforem. Například vylepšený FaceTime, Notes či Focus v notifikacích. Na MacOS zamíří konečně také AirPlay. A hromadou nových vychytávek se má pochlubit také nová verze Safari, a to mimochodem nejen v rámci MacOS, ale také v případě iOS a iPadOS.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nový watchOS

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Apple TV se bude kamarádit s HomePodem mini

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

MacOS Monterey přinese také celou řadu novinek

 

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru