Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Nový iPhone SE láká kompaktními rozměry. Menší je také iPad Pro Události

Nový iPhone SE láká kompaktními rozměry. Menší je také iPad Pro

V pondělí se v USA konala velká tisková konference společnosti Apple, na které byly odhaleny hned dvě důležité novinky – malý iPhone SE a iPad Pro s 9,7palcovou obrazovkou. A je se se opravdu na co těšit.

Příchod iPhonu SE se očekával již několik týdnů před samotnou tiskovkou a uniklé informace se víceméně skutečně potvrdily. Zatímco loňské modely 6S a 6S Plus lákají na 4,7 a 5,5palcový displej, novinka s logem nakousnutého jablka bude mít displej čtyřpalcový. Tedy úplně stejný, jaký má také stařičký iPhone 5S.

Verzi 5S nezmiňujeme náhodou, nový iPhone se totiž právě v tomto modelu značně inspiroval. Má nejen stejné rozměry, ale prakticky totožný vzhled. Místo zaoblených bočnic tak na řadu přišly ostře řezané hrany s rovnými stranami. Apple s iPhonem SE patrně cílí na zákazníky, kterým zkrátka jablečné smartphony s pořadovým číslem šest příliš nevoněly – a to ať už kvůli jejich větším rozměrům, či jinému designu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Porovnání nového iPhonu SE (vlevo) s většími bratříčky – model 6S a 6S Plus

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nový iPhone tradičně ukázal šéf Applu Tim Cook

 

Vyšší výkon, lepší fotoaparáty

Vyplatí se ale vůbec uvažovat o iPhonu SE, když se stále nabízí model 5S, který je pochopitelně citelně levnější? Opověď je jednoznačně ano. Americkému počítačovému gigantu se totiž podařilo do relativně kompaktního těla vtěsnat stejný výkon, jaký nabízí iPhone 6S – aktuální vlajková loď Applu. Konkrétně je řeč o 64bitovém čipu Apple A9, který by měl být o několik desítek procent výkonnější než předchůdce. A to i po grafické stránce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

iPhone SE

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výkon narostl

 

Vylepšeny byly také fotoaparáty. Hlavní na zadní straně telefonu má rozlišení 12 megapixelů a konečně dokáže natáčet videa ve 4K. Právě kvůli absenci takto jemného rozlišení byla předchozí generace iPhonů velmi často kritizována. Standard 4K už však nabídl také iPhone 6S.

Apple si pohrál i s přední kamerou iPhonu SE, která je hojně využívána pro selfies. Aby byly snímky kvalitní i za horších světelných podmínek, nabízí nové iPhony speciální funkci Retina Flash. Díky ní se displej rozzáří na maximum a osvítí tvář údajně ještě lépe, než to dokáže přisvětlovací LED dioda.

Předobjednávky na iPhone SE odstartují už příští týden. Ceny budou v závislosti na kapacitě úložného prostoru startovat těsně pod hranicí 13 000 korun. V nabídce bude 16GB a 64GB verze.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

iPhone SE

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

iPhone SE

 

Menší rozměry, stejný výkon

Druhou novinkou večera byl 9,7palcový iPad Pro. Původně se spekulovalo, že půjde o nástupce iPadu Air 2, ale to se nakonec nepotvrdilo, protože tento model i nadále zůstává v nabídce amerického počítačového gigantu.

Nový iPad Pro je v podstatě zmenšeninou stejnojmenného modelu, se kterým Apple debutoval loni na podzim. Místo úhlopříčky 12,9 palce tak novinka nabídne 9,7palcový displej, tedy stejnou úhlopříčku, jakou se pyšní již zmiňovaný Air 2.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Menší iPad Pro

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Srovnání velikostí nového a starého iPadu Pro

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Srovnání velikostí nového a starého iPadu Pro

 

Podobně jako s větším bráškou nechce Apple s novinkou konkurovat pouze tabletům jiných výrobců, ale také notebookům. Volitelně totiž půjde přikoupit klávesnice ve stylu zařízení Microsoft Surface, která se na tablet přidělá jednoduše jako obal. V případě potřeby ale dokáže usnadnit i psaní textů.

Obrazovku bude možné ovládat také speciálním stylusem, který je schopen rozeznávat různé intenzity přítlaku. Jak tedy již zběhlejší čtenáři nejspíše tuší, tato novinka zvaná prostě Pencil cílí především na profesionály z řad grafiků.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Novinka bude konkurovat i notebookům

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výkonu má nový iPad Pro na rozdávání

 

Zástupci Applu se pochopitelně nezapomněli pochlubit také tím, že iPad Pro má dostatek výkonu na plynulý provoz balíku Adobe Photoshop. V jeho útrobách totiž tepe čip A9X, kterým je vybaven také větší iPad Pro. Ten představuje aktuálně to nejvýkonnější v nabídce mobilních řešení s logem nakousnutého jablka.

Nový iPad Pro by se měl dostat do prodeje zhruba ve stejnou dobu jako iPhone SE. V nabídce bude verze s Wi-Fi i LTE, přičemž ceny by měly startovat pod hranicí 19 000 korun

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

9,7palcový iPad Pro 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zájem o tiskovku byl již tradičně obrovský

Názory ostatních Geeků (5)

arrab ARR

Přední fotoaparát

arrab 21. 3. 2016 22:12

Chci se zeptat, opravdu si myslíte, že přední fotoaparát bude disponovat 5Mpx?

avatar
jack2310 21. 3. 2016 22:14

@arrab: Podle toho co říkali v cupertinu v přenosu tak by to mělo být 5 MPx.

svatý1 SVA
svatý1 21. 3. 2016 22:24

@jack2310: Ne nemá má jen 1,2 viz http://www.apple.com/cz/iphone/compare/

arrab ARR
arrab 21. 3. 2016 22:39

@svatý1: no, tak jsem si to myslel správně... To samé barometr, takže zatím zůstanu u funkční 5S a novej růžovej půjde pro přítelkyni :)

avatar
stratos. 22. 3. 2016 9:21

@arrab: ja predni kameru nepouzivam vubec tj rad ho za svuj stavajici 5S vymenim...

Máš něco na srdci?

nahoru