Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Odebrat bezpečně? Windows 10 mění zažité zvyky

Odebrat bezpečně? Windows 10 mění zažité zvyky

Události
Microsoft Windows 10 Home CZ 64bit DVD OEM_1030710616
Microsoft Windows 10 Home CZ 64bit DVD OEM
Produkt není určen k prodeji.
Microsoft Windows 10 Home 32/64 bit, všechny jazyky_173132815
Microsoft Windows 10 Home 32/64 bit, všechny jazyky
Produkt není určen k prodeji.
Microsoft Windows 10 Pro CZ 64bit DVD OEM_1454288293
Microsoft Windows 10 Pro CZ 64bit DVD OEM
Produkt není určen k prodeji.

Společnost Microsoft se rozhodla v operačním systému Windows 10 změnit něco, co jsme byli zvyklí používat celé roky – z desítek po aktualizaci zmizela nabídka „bezpečně odebrat“ u externích paměťových médií. Systém totiž mění způsob, jakým pracuje s USB flashkami a externími disky.

Každý IT odborník kladl v minulých letech běžným uživatelům na srdce, jak důležité je bezpečně vysunout externí disk či flashku před jejím vyškubnutím z počítače. Pokud to totiž neudělali, mohli přijít o data nebo dokonce i poškodit paměťové médium. A to i přesto, že se nesprávné odpojení tisíckrát předtím povedlo bez jakékoliv újmy.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabídka odebrat bezpečně z Windows 10 po aktualizaci zmizí

 

Americký softwarový gigant se však – pravděpodobně i kvůli laxnosti uživatelů – rozhodl dát nabídce „bezpečně odebrat“ vale. Jak upozornil server ZDNet, Windows 10 ve verzi 1809 mění přístup k uložištím připojeným přes rozhraní USB a Thunderbolt.

Nově tak desítky v defaultním nastavení nepoužívají mezipaměť pro zápis dat. Díky tomu je skutečně možné bez obav odpojit disk kdykoliv od USB či Thunderbolt portu, v oznamovací oblasti tedy již není nutné klikat na povel pro bezpečné odpojení. Počítat je nicméně nutné s tím, že výkon paměťových médií je kvůli tomu nižší. Tedy jinými slovy – kopírování dat na připojený disk, a pochopitelně také z něj, bude trvat o něco déle.

 

Rychlé odebrání vs. vyšší výkon

V předchozích verzích Windows byla defaultně u externích úložišť nastavena preference vysokého výkonu. Jak zběhlejší čtenáři patrně již tuší, v tomto režimu byla využívána mezipaměť, ale mohlo dojít k poškození dat při neočekávaném odpojení. Právě proto operační systém od Microsoftu ukrýval nabídku bezpečně odpojit.

Uživatelé, kteří touží po vyšším výkonu, nicméně smutnit nemusí. Defaultní nastavení systému se dá snadno změnit. Stačí pravým tlačítkem kliknout na nabídku Start a z kontextové nabídky vybrat volbu Správa disků. U požadovaného externího úložiště pak stačí vyvolat Vlastnosti (opět pravým tlačítkem), kde se nachází karta Zásady. Zde je následně možné zvolit mezi rychlým odebíráním a lepším výkonem.

Uživatelé, kteří po instalaci aktualizace nechají vše v defaultním nastavení, se již nebudou muset starat o bezpečné odebrání externích úložišť. Smířit se však budou muset s pomalejším zápisem a čtení u disků s rozhraním USB a Thunderbolt.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Úprava zásad odebírání externích úložišť

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (7)

Zase nízká kvalita článku

V článku se několikrát zmiňuje, že operace čtení a zápisu budou pro zařízení s vypnutou mezipamětí pomalejší. Proč to autor nezměřil?

@dohnalek.pavel: Dobrý den, díky za námět, nicméně tento článek neměl být návodem, pouze aktualitou o změně, která ve Windows 10 proběhla a je pro uživatele zásadní – nemusí už řešit bezpečné odebírání zařízení. Třeba bude čas na měření někdy v budoucnu. Je si nicméně potřeba uvědomit, že naměřená data se budou značně lišit disk od disku, také bude záležet na samotné sestavě a jejím výkonu. Paušalizovat změnu nějakým verdiktem, že rozdíl bude XX %, tedy rozhodně nejde. Hezký den.

@Karel Dvořák - CZC: Dobrý den, tak ono samozřejmě to, o kolik se přenosy zpomalí, je pro uživatele zásadní informace - když flashka spadne na čtvrtinu výkonu, asi to nebude funkce, kterou uživatel bude chtít zapnout. Jako aktualita budiž a je jasné, že se to bude lišit s různými kusy HW (k tomu se testy dělají vícekrát s různým HW a závěrem se výsledky agregují). Ale zrovna tak se dá předpokládat, že rozdíl nebude nikterak zásadní, patrný jen na malých souborech. To je drobný rychlý test, který se dal udělat za hodinu i s psaním textu a článek by měl daleko větší hodnotu.

@dohnalek.pavel: Že požadujete informace, které nemohou být nikdy objektivní, jste zde teď předvedl. Dovolím si hádat a řeknu, že zároveň patříte k těm lidem, kteří by si okamžitě pod tímto článkem začali stěžovat, že vaše flashka XYZ z roku 1234 má mnohem větší propad výkonu a tenhle článek má opět nízkou kvalitu, pokud by se zde od začátku tato čísla objevila. Je to tak? :-)Autorovi článku musím poděkovat, protože článek má přesně tu informativní hodnotu, kterou jsem od nadpisu očekával :-)

@VrsekD: Presne tak,jsem uplne totozneho nazoru a autorovi dekuji za( pro me) velmi dulezity podnet a informaci. Ja, bych hned panikaril a vypinal PC/notebook,abych bezpecne odebral flashku ;-) :-D Akorad by bylo chytre,kdyby tato volba sla nastavit v OS uplne defaultne na vsechny flashky a disky v USB a ne to u kazde nastavovat zvlast...

@FlashCV: to ale musite brecet na webu mrkvosoftu, czc na to nema zadny vliv

@VrsekD: Není to tak. :) Pokud jen trochu sledujete IT, toto je pro vás vcelku stará zpráva (o této úpravě se mluví už nějakou dobu), takže něco víc než jen "už je to tu" by se v článku hodilo. A nikoli, u svého Lexaru JumpDrive Triton se 150MB/s zápisem neočekávám propad prakticky žádný, natož velký nebo větší, než by autor uvedl.Nicméně pokud vám článek takto stačí, děkuji za něj autorovi i já - lepší než nic. :)

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru