Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Osud galaxie je ve vašich rukou. Recenzujeme Marvel's Guardians of the Galaxy

Osud galaxie je ve vašich rukou. Recenzujeme Marvel's Guardians of the Galaxy

Recenze
Marvel's Guardians of the Galaxy (PC)
Marvel's Guardians of the Galaxy (PC)
1 239 Kč 1 499 Kč
Marvel's Guardians of the Galaxy (Xbox)
Marvel's Guardians of the Galaxy (Xbox)
Produkt není určen k prodeji.
Marvel's Guardians of the Galaxy (PS4)
Marvel's Guardians of the Galaxy (PS4)
Produkt není určen k prodeji.
Marvel's Guardians of the Galaxy (PS5)
Marvel's Guardians of the Galaxy (PS5)
Produkt není určen k prodeji.
autor: Matěj Svoboda

Marvelovští superhrdinové zachraňují vesmír, i když se jim do toho moc nechce. A je to parádní akční divočina se skvělými hrdiny a nečekaně silným příběhem.

Když před několika lety zamířili do kin Strážci Galaxie, fandové moc nevěděli, co čekat. Jasně, Spider-Mana, Batmana nebo Supermana zná celý svět, na Thora a Kapitána Ameriku už jsme si nějak zvykli, ale tohle, to bylo přeci jen pro komiksů neznalé diváky něco úplně nového. A trochu neidentifikovatelného. Dnes se ovšem první Strážci Galaxie řadí k těm nejpovedenějším a nejoblíbenějším marvelovkám a komiksy vychází i u nás. Kombinace akce, osobitého humoru a velkého vesmírného dobrodružství, kde scenáristy skoro nic neomezuje, zkrátka dokázala zaujmout. Na třetí film si sice počkáme až do roku 2023, fandové si naštěstí můžou tohle čekání zkrátit hrou. A měli by to udělat nejen oni, ale i ti, kdo tuhle vesmírnou bandu neznají. Herní Marvel's Guardians of the Galaxy se totiž povedli. 

Marvel's Guardians of the Galaxy v kostce: 

  • Svižná a zábavná akce s trochou RPG prvků
  • Designově nápaditý svět plný zajímavých monster, planet a mimozemšťanů
  • Nečekaně silný a dojemný příběh se skvělými hrdiny
  • Nic moc originálního, ale sakra dobře odvedené střílečkové řemeslo

Noví staří známí

Nejdřív je však nutné říct jednu věc. Spíš než o adaptaci filmů jde o adaptaci samotných komiksů. Je tu sice základní filmová pětice ve složení pozemšťan Peter Quill alias Star-Lord, zelená vražedkyně a likvidátorka Gamora, silák Drax, ukecaný Rocket, který fakt není mýval a jeho stromovitý kámoš Groot. Všichni ale vypadají lehce jinak než ve filmu, jde ovšem jen o malý detail. Jen se zkrátka připravte na to, že filmové události se tu neřeší a že i když krom hlavní trojice dorazí i pár dalších známých, mnohdy vypadají a chovají se trošku jinak. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Strážci Galaxie tu jsou ale přesně takoví, jaké je znáte. Po jedné ne úplně košér misi totiž zjišťují, že jsou oni i celý vesmír až po krk v problémech a je na nich, aby dali věci do pořádku. Jenže to nejsou klasičtí hrdinové a moc se jim do toho nechce, až příliš pozdě jim však dojde, že časy, kdy mohli víceméně beztrestně rabovat a jejich jedinou starostí bylo sehnat pořádný kšeft, jsou pryč. A že pokud v sobě neobjeví hrdiny, nevyřeší si vlastní traumata z minulosti a nezačnou konečně pracovat jako opravdový tým, bude to nejspíš konec. Pro všechno, co kdy znali.

Akční jízda

Marvel's Guardians of the Galaxy na první pohled můžou připomenout ne úplně povedené Marvel's Avengers, ale velmi rychle se ukáže, že to tak není. Zaprvé jde čistě o single player hru, ve které navíc ani nedostanete možnost měnit hrdiny. Od začátku do konce budete v kůži Star-Lorda a svoje parťáky můžete maximálně velitelsky instruovat a využívat jejich schopnosti v různá komba (prakticky každou bitku jsem začínal tím, že jsem Grootem spoutal nepřátele a přikázal Rocketovi, ať jim šoupne pod nohy pár granátů). A bez toho to nepůjde. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Snaha prostřílet se z každé šlamastiky může fungovat v prvních několika levelech, rychle ale nejspíš zjistíte, že Star-Lord je z celé pětice nejslabší a že lepší než hnát se do bitky je létat okolo bojiště, kosit to hlava nehlava a hlavně si udržovat přehled o tom, kde jsou nepřátelé a parťáci a řídit ten chaos z povzdálí. A v případě nutnosti pustit nahlas walkmana a pokusit se ostatní motivovat k tomu, aby pořádně zabrali. Bitky tak trošku připomínají Mass Effect, kdy si lze celé ten mumraj zpomalit a promyslet postup celého týmu, rozdat příkazy, využít speciální schopnosti a vše si pečlivě promyslet. A rozpoutat ještě větší masakr. Ke konci je to sice občas trochu moc velký chaos, na druhou stranu v bitvě o záchranu vesmíru musí člověk i superhrdina počítat s tím, že se na něj vrhne taková přesila, že nebude tušit, co se kolem něj děje…

Disfunkční hrdinové

Jako akční hra tedy Marvel's Guardians of the Galaxy obstojí naprosto bez problémů a všechny ty souboje s naštvanými a zfanatizovanými mimozemšťany i hodně sympatickými bossy, jsem si užil, jenže tahle hra je nečekaně ještě silnější v momentech, kdy Star-Lord schová blastery a Gamora vrátí katanu do pochvy. Strážci Galaxie totiž nejsou fungující superhrdinský tým, ale spíš parta rozhádaných, naštvaných individuí, které si lezou na nervy a zároveň každý z nich skrývá před zbytkem nějaké ošklivé tajemství, s jakým se nedokázal vyrovnat. A právě tohle pátrání po minulosti jednotlivých parťáků, hledání cesty jeden k druhému a nutnost postavit se vlastním démonům tu fungují naprosto výtečně. Po pár misích budete mít tuhle dokonale nedokonalou partu strašně rádi a překvapí vás, jak dobře fungují momenty, kdy hra zpomalí a začne být výrazně osobnější a občas regulérně dojemná. A krom toho vás občas nutí dělat rozhodnutí, která mají vliv na samotnou hru. Skvělá scenáristická práce. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Designové hody

No a navíc to celé velmi dobře vypadá. Graficky jde o hodně solidní záležitost, do nadprůměru ovšem audiovizuální zážitek tlačí především design. Tvůrci jakoby měli dovoleno dělat si, co uznají za vhodné, takže těch potvor, životem překypujících bazarů i temných jeskyní je obrovské množství a na všech se očividně v Eidos-Montréal pořádně vyblbnuli. Od začátku do konce je na co koukat a stojí za to dát si občas pauzu a kochat se detailně propracovanými světy a jejich obyvateli i stylově přestřelenou paletou barev, která i v těch temnějších okamžicích připomíná, že Marvel's Guardians of the Galaxy se za svou přestřelenost a lehkou brakovitost ani v nejmenším nestydí. A soundtrack si budete pouštět do uší nejspíš i dlouho po konci hry. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Těch nějakých dvacet hodin mi s touhle bandou uteklo jako voda. Zpětně se může jako největší problém jevit to, že Marvel's Guardians of the Galaxy nepřináší téměř vůbec nic nového, ale v žánru stříleček nabízí zatraceně svižnou a zábavnou akci a chytře vymyšlený gameplay, což taky není málo. Spolu se zajímavým příběhem a hrdiny, kteří vám přirostou k srdci, audiovizuální nápaditostí z toho vychází parádní akční jízda bez velkých ambicí, s níž je radost strávit pár příjemných večerů. 

Hodnocení: 85 %

Výrobce: Eidos-Montréal

Platformy: PC, XONE, PS4, X/S, PS5, Switch

Věk: 13+

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru