Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Ovladač PlayStationu pozná, kdo ho drží Události
PlayStation 5 Digital Edition  + O2 TV s balíčky HBO a Sport Pack na 2 měsíce (max. 1x na objednávku)
PlayStation 5 Digital Edition
8 917 Kč 10 790 Kč
PlayStation 5  + O2 TV s balíčky HBO a Sport Pack na 2 měsíce (max. 1x na objednávku)
PlayStation 5
11 149 Kč 13 490 Kč

Ovladač PlayStationu pozná, kdo ho drží

autor: Petr Kirs
U chystané konzole PlayStation 5 se má dočkat řady vylepšení bezdrátový ovladač DualSense. Server PCMag si nyní všimnul patentu společnosti Sony, podle kterého má tento gamepad poznat, kdo jej drží. To by v praxi mělo usnadnit používání konzole v místech, kde se střídá více hráčů.

Sony se snaží vyzrát na snadnější přihlašování k PlayStationu již několik let. Například u aktuálně nabízené čtyřky tak originální kamera dovede rozpoznat hráče držícího ovladač v ruce a automaticky jej přihlásit k jeho účtu. Sluší se ale podotknout, že tento systém není vždycky spolehlivý.

A právě to je patrně hlavní důvod, proč hledá japonský herní gigant jiné řešení, jak hráče přihlašovat. Server PCMag nyní upozornil na nový patent, podle kterého jsou přímo v ovladači konzole speciální senzory, které dovedou automaticky detekovat hráče.

Patent navíc naznačuje, že tato vychytávka by nemusela být chloubou pouze ovladače DualSense. Sony počítá s využitím senzorů také u ovladačů televizorů, myší či klávesnic. Konkrétnější však patentová přihláška není. V tuto chvíli tak bohužel není jisté ani to, zda se automatického rozpoznávání hráčů dočkáme už u PlayStationu 5.

Představení PlayStationu 5

 

Celá řada dalších vylepšení

Jisté je nicméně to, že DualSense nabídne již letos na podzim celou řadu vylepšení. Rozmístění jednotlivých ovládacích prvků je víceméně standardní. Nechybí tedy klasický d-pad, analogové páčky symetricky postavené do jedné linie a další PS tlačítka v pravé části. To samé platí o tlačítkách Options a Share. Poslední zmiňovaný prvek se nicméně nazývá nově Create. Sony tím chce dát jasně najevo, jak výrazně se funkce Share u pětky mění, Create totiž bude dovolovat „tvorbu pompézních gameplay videí, které půjde snadno sdílet“. Detaily ale podnik zatím tají.

Fanoušci televizní konzole od Sony se mohou těšit také na změněný systém vibrací – na haptickou odezvu, díky které bychom měli cítit zásadní rozdíl mezi jednotlivými tituly. Ovladač se zkrátka bude chovat jinak při hokejovém klání i při automobilových závodech. Nejjemnější nuance budou poznat už při běhu v trávě či brodění blátem.

Chystaný DualSense pro PlayStation 5 má mít také přizpůsobitelná zadní tlačítka L2 a R2, což opět souvisí s uživatelským zážitkem. Programátoři totiž budou moci v jednotlivých titulech naprogramovat odlišnou sílu stisku. Například při automobilových honičkách tak budou moci vývojáři upravit sílu mačkání podle toho, v jakém autě zrovna jedete. Ve starším to dá více práce než v novějším, což by mělo navodit opět reálnější atmosféru. Třešničkou na dortu je pak nahrazení staršího standardu microUSB nyní daleko více rozšířeným portem USB-C, který nabízí v praxi rychlejší nabíjení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ovladač DualSense

 

Dva PlayStationy

Mimochodem samotný PlayStation 5 se bude nabízet ve dvou různých provedeních. Klasickou verzi totiž doprovodí na pulty obchodů ještě provedení Digital Edition bez optické mechaniky na boku. Právě přítomnost mechaniky mírně promlouvá do designu konzole.

Digital Edition má totiž velmi útlý design, kdy střed konzole je celý černý a je jakoby zabalen do bílého pláště, který základnu symetricky obklopuje ze všech stran. Konzole je postavena vertikálně a má černý podstavec. Mimochodem bílý plášť se směrem vzhůru postupně rozevírá, aby dal prostor otvorům pro chlazení. Na čelní straně pak nalezneme kromě indikačních diod ještě klasický USB a USB-C konektor.

Po designové stránce je tedy PlayStation 5 naprostý unikát – vypadá naprosto skvěle. Neplatí to přitom pouze pro Digital Edition, ale také pro klasickou verzi, která však již symetrický tvar nemá. U ní je bílý plášť po pravé straně mírně vypouklý, v této části totiž byla integrována štěrbinová optická mechanika.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Oba nové PlayStationy vedle sebe

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru