Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Ovládání chytré domácnosti? Na jedno stisknutí i zcela bez dotyku Návody

Ovládání chytré domácnosti? Na jedno stisknutí i zcela bez dotyku

autor: Saša Ševčík
Většina prvků chytré domácnosti se ovládá pomocí chytrého telefonu. Jde to ale i elegantněji, s pomocí speciálních dálkových ovladačů, chytrých tlačítek nebo dokonce i zcela bez dotyku.

Automatizovaná domácnost může usnadnit celou řadu všedních činností. Jak se nechat doslova hýčkat každý den, jsme si ukázala už v dřívějším článku o startovacích sadách. Stejně tak jsme si ukázali, jak se dá náš domov snadno zabezpečit.

V obou případech je přitom možné řídit prakticky celý náš domov prostřednictvím chytrého telefonu nebo počítačového tabletu. To ale nemusí vždy stačit. Přeci jen výdrž současných smartphonů není kdovíjak oslnivá, a tak se může snadno stát, že se telefon vybije. Řešením v takových situacích mohou být dálkové ovladače.

Jeden takový jsme si představili už u zabezpečovacích sad. Jde v podstatě o jednoduchý dálkový ovladač, s jehož pomocí můžete odemykat či zamykat střežený prostor, pokud zrovna nemáte po ruce chytrý telefon. Na ovladači jsou zpravidla čtyři tlačítka – PANIC slouží pro rychlé spuštění sirény v nouzi. Dále jsou pak k dispozici tři základní režimy s okamžitou aktivací – ARM, DISARM, HOME. V našem obchodě přitom můžete k jedné sadě přikoupit více ovladačů, aby měl každý člen domácnosti vlastní.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dálkové ovladače jsou zpravidla nedílnou součástí bezpečnostních sad

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Některé ovladače jsou sofistikovanější, protože ovládají daleko více zařízení

 

Jedno tlačítko vládne všem

Na trhu jsou nicméně i dálkové ovladače, které jsou určené pro sofistikovanější systémy. Řeč je například o speciálních tlačítkách, pomocí kterých můžete bez nadsázky odpálit předem nastavená pravidla.

Pro jediné tlačítko se dají přitom nastavit různé akce. Rozpozná totiž způsob, jakým bylo tlačítko stisknuté. Například 1 stisk může zhasnout světlo, 2 spustí napájení projektoru, 3 klimatizaci, stačí jen přiřadit požadované funkce. Můžete také nastavit celou sekvenci akcí. Když jdete spát, nebo odcházíte do práce, tak jednoduchým stiskem tlačítka zhasnete světla, vypnete elektrické spotřebiče, zamknete dveře a aktivujete alarm. Způsobů využití je opravdu mnoho. Je na vás, jak moc si chcete usnadnit život.

Tlačítko také skvěle poslouží, pokud pečujete o nemocné. Stačí nastavit potřebné akce, ať už se jedná o přivolání pomoci, zhasnutí světla, nebo spuštění spotřebiče. Na mobilní telefon vám také nemocný snadno odešle notifikace o svých potřebách, stačí jen nastavit akce, které nejvíce potřebuje. Tato vychytávka se skvěle uplatní i v dětském pokojíčku, nebo v kanceláři. Možnosti jsou opravdu široké.

Jediné tlačítko může ovládat klidně celou chytrou domácnost

 

Klidně i bez dotyku

Náročnější uživatelé mohou sáhnout po sofistikovanějších řešeních, která se zpravidla podobají malým tabletům. Jde nicméně o řídicí jednotky, které mají jediný účel – dálkově ovládat všechny prvky v chytré domácnosti.

Za pozornost stojí také modely, které se dají ovládat bezdotykově – dokážou totiž rozpoznat gesta ruky v prostoru. Gestům můžete přiřadit libovolný příkaz. Ovládejte světla bez dotyku vypínače, roztáhněte žaluzie, zapněte televizi, přepínejte skladby či regulujte hlasitost. Nemusíte si tak mýt ruce při vaření, když budete chtít například přepnout kanál, zvednout telefon nebo třeba otevřít návštěvě. Nový standard hygieny je pak příjemný bonus.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sofistikovanější ovladače vypadají skoro jako tablet

Bezdotykový ovladač chytré domácnosti v akci

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nahoru