Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Patent ukazuje, jak by mohl vypadat ovladač PlayStationu 5

Patent ukazuje, jak by mohl vypadat ovladač PlayStationu 5

Události
PlayStation 5_968501121
PlayStation 5
11 066 Kč 13 390 Kč
PlayStation 5 + FIFA 23_1629600922
PlayStation 5 + FIFA 23
Produkt není určen k prodeji.
PlayStation 5 + God of War Ragnarök_874488082
PlayStation 5 + God of War Ragnarök
Produkt není určen k prodeji.

Společnost Sony vypustila do světa již několik detailů o chystané televizní konzoli PlayStation 5. Design samotného herního zařízení, ovladačů a dalšího příslušenství však zatím drží pod pokličkou. Patent nicméně ukazuje, jak by mohl gamepad vypadat.

Na existenci patentu upozornil herní server VGC. Návrh pochází přímo od Sony Interactive Entertainment (SIE), zachytit se jej podařilo na japonském patentovém úřadu. Svým designem se novinka nijak zásadně neliší od aktuálně nabízené čtyřky, alespoň co se týče rozmístění ovládacích prvků.

Ovladač je nicméně mírně zavalitější, což by se mělo pozitivně podepsat na jeho ergonomii. Větší je také dotyková plocha uprostřed. Pozornější čtenáři si všimnou výrazného prolisu mezi analogovými páčkami. Zde se má ukrývat kvalitnější mikrofon.

U ovladače se máme podle dřívějšího vyjádření prezidenta a provozního ředitele SIE Jima Ryana dočkat dvou zásadních vylepšení. Konkrétně se fanoušci televizní konzole od Sony mohou těšit na změněný systém vibrací – Ryan hovoří o haptické odezvě, díky které bychom měli cítit zásadní rozdíl mezi jednotlivými tituly. Ovladač se zkrátka bude chovat jinak při hokejovém klání i při automobilových závodech.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Patent zachycuje pravděpodobný vzhled PlayStationu 5

 

Věrnější herní zážitek

„Nejjemnější nuance budou poznat už při běhu v trávě či brodění blátem,“ prohlásil Ryan s tím, že nový haptický systém by měl hráče vtáhnout do děje daleko více než současné hry. Důvod je prostý, při hraní se zapojí „do práce“ další lidský smysl – hmat.

Chystaný Dualshock pro PlayStation 5 má mít také přizpůsobitelná zadní tlačítka L2 a R2, což opět souvisí s uživatelským zážitkem. Programátoři totiž budou moci v jednotlivých titulech naprogramovat odlišnou sílu stisku. Například při automobilových honičkách tak budou moci vývojáři upravit sílu mačkání podle toho, v jakém autě zrovna jedete. Ve starším to dá více práce než v novějším, což by mělo navodit opět reálnější atmosféru. 

Další informace o PlayStationu 5 se objevily v úterý exkluzivně na serveru Wired. Konzole bude pracovat údajně až se 100GB optickými disky, vždy však bude povinná instalace na disk. Aby se na úložiště vešlo více titulů, půjde nainstalovat pouze část každého titulu. Zmiňovaný Dualshock má pak nabídnout baterii s vyšší kapacitou, která konečně bude kompatibilní s rozhraním USB-C, ale například také vylepšený reproduktor.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aktuálně nabízený PlayStation 4 Pro

 

Hraní ve 4K, videa v 8K

Ryan již dříve potvrdil pro server CNET, že pětka přijde na pulty obchodů s SSD jednotkou namísto pevného disku. Díky tomu by konzole měla být výrazně rychlejší, ale zároveň i tišší. Rychlejší bude načítání her, ale pochopitelně také odezva celého operačního systému.

Přesné parametry konzole sice drží Ryan stále ještě pod pokličkou, jisté je nicméně to, že stroj bude mít dostatek výkonu na plnohodnotné hraní v rozlišení 4K, a to až při obnovovací frekvenci 120 Hz. To samozřejmě bude muset podporovat i připojený televizor či monitor. Sluší se také podotknout, že konzole bude umět pracovat i s 8K obsahem. V něm ale nejspíš nepoběží hry, ale například videa patrně ano. Z řádků výše je tedy patrné, že PlayStation 5 by měl uspokojit i velmi náročné hráče.

Důvod, proč se rozhodl Ryan o PlayStationu 5 hovořit ještě před oficiálním odhalením, je prostý. Japonský elektronický gigant prý nechce, aby se hráči museli spoléhat na neověřené informace, které kolují internetem. „Chtěli jsme si být jistí, že fanoušci PlayStationu dostanou jasné a správné informace,“ podotkl jeden z šéfů společnosti Sony.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

Dualshock 3

Pod obrazkom ovladaca ma byt napisane: ovladac pre playstation 5, alebo dualshock 5 a nie len playstation 5.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru