Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Patroni elektronické hudby Daft Punk končí Události

Patroni elektronické hudby Daft Punk končí

autor: Adam Plechatý

Enigmatická dvojice francouzských producentů, která si 28 let říkala Daft Punk, oznámila konec. Za svou tvůrčí kariéru vydali čtyři alba a jejich track Get Lucky se stal čtvrtou nejhranější písničkou dekády. Žánr elektronické muziky tak přišel o největší patrony posledních dvou dekád.

Fanoušci Daft Punk oplakávají od pondělí, kdy tvůrci vydali rozlučkové video nazvané Epilogue, převzaté z jejich sci-fi filmu Electroma z roku 2006. Osmiminutové video, které je většinu času zahalené v absolutním tichu, končí hlasitou explozí jedné z postav. Ta druhá odchází do západu slunce za doprovodu tracku Touch z posledního alba Random Access Memories.

Up All Night To Get Lucky

Guy-Manuel de Homem-Christo a Thomas Bangalter se jako tvůrčí duo dali dohromady v Paříži v roce 1993. Hudbě se však věnovali ještě před tím v kapele Darlin'. Od rocku se však žánrově posunuli k elektronické hudbě a poté, co jejich tvorbu jedna z dobových recenzí označila za "daft punky trash", získali své jméno.

Jejich debutové album Homework, nahrané v Bangalterově ložnici, je kritiky považováno za mezník taneční hudby, která tehdejší mainstreamové hitparády vzala útokem s naprosto neotřelým zvukem. Pozdější album z roku 2001 Discovery, s větším příklonem k hravým melodiím popu a disca, přineslo hitovky jako One More Time či Harder, Better, Faster, Stronger.

Human After All z roku 2005 bylo sice přijato vlažněji, posloužilo však jako startovní plocha pro veleúspěšnou live tour v letech 2006 a 2007, kdy Daft Punk mimo jiné šokovali na Coachella Music Festival v Kalifornii živým koncertem v prosklené pyramidě. Jejich poslední album z roku 2013 nazvané Random Access Memories je posledním ale zároveň nejúspěšnějším počinem ověnčeným cenou Grammy pro nejlepší desku roku. Daft Punk se v ní vrátili k funky kořenům taneční hudby a syntetizátory dvojice vyměnila za skutečné nástroje.

Notoricky známý singl Get Lucky, v němž hostovali Pharrell Williams a Nile Rodgers, si také vysloužil sošku Grammy a okamžitě se stal celosvětovým hitem.

Epilogue

Daft Punk se navždy zapsali do historie žánru elektronické hudby. I díky tomu, že ji z potemnělých housových klubů Paříže konce 20. století dokázali vystřelit do stratosféry světové pop music. S úspěchem na začátku nového milénia přišel i bezprecedentní tah obou tvůrců - zahalit se do robotických kostýmů, vyhýbat se rozhovorům a vlastně všemu, co je se slávou všeobecně spojováno. I proto je enigmatické duo Daft Punk fanoušky tolik milováno. Byli, jsou, sví a jejich nepodbízivost a tajemnost si právem získala kultovní status.

Díky, boti!

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru