Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
PlayStation 5 se bude nakonec prodávat ve dvou verzích Události
PlayStation 5
PlayStation 5
Neznámá cena
PlayStation 4 Slim, 500GB, černá + Fortnite (2000 V-Bucks)
PlayStation 4 Slim, 500GB, černá + Fortnite (2000 V-Bucks)
6 355 Kč 7 690 Kč
PlayStation 4 Pro, 1TB, Gamma chassis, černá + Fortnite (2000 V-Bucks)
PlayStation 4 Pro, 1TB, Gamma chassis, černá + Fortnite (2000 V-Bucks)
8 585 Kč 10 388 Kč 8 256 Kč 9 990 Kč

PlayStation 5 se bude nakonec prodávat ve dvou verzích

autor: Petr Kirs
Společnost Sony ve čtvrtek večer prezentovala nové hry pro PlayStation 5. Zároveň vývojáři tak trochu překvapivě ukázali, jak bude nová pětka vypadat – nakonec vyjde ve dvou různých provedeních. Ty však budou mít zcela totožný výkon.

V současnosti Sony nabízí PlayStation 4 také ve dvou různých variantách – Slim je menší, verze Pro je sice o trochu širší, ale zato výkonnější. U PlayStationu 5 žádné výkonnostní rozdíly hledat nemusíme. Klasickou verzi totiž doprovodí na pulty obchodů ještě provedení Digital Edition bez optické mechaniky na boku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Oba nové PlayStationy vedle sebe

 

Právě přítomnost mechaniky mírně promlouvá do designu konzole. Digital Edition má totiž velmi útlý design, kdy střed konzole je celý černý a je jakoby zabalen do bílého pláště, který základnu symetricky obklopuje ze všech stran. Konzole je postavena vertikálně a má černý podstavec. Mimochodem bílý plášť se směrem vzhůru postupně rozevírá, aby dal prostor otvorům pro chlazení. Na čelní straně pak nalezneme kromě indikačních diod ještě klasický USB a USB-C konektor.

Po designové stránce je tedy PlayStation 5 naprostý unikát – vypadá naprosto skvěle. Neplatí to přitom pouze pro Digital Edition, ale také pro klasickou verzi, která však již symetrický tvar nemá. U ní je bílý plášť po pravé straně mírně vypouklý, v této části totiž byla integrována štěrbinová optická mechanika.

Představení PlayStationu 5

 

Ovladač s novými funkcemi

Design tedy dokonale ladí s ovladačem DualSense, který byl oznámen již dříve. Rozmístění jednotlivých ovládacích prvků je víceméně standardní. Nechybí tedy klasický d-pad, analogové páčky symetricky postavené do jedné linie a další PS tlačítka v pravé části. To samé platí o tlačítkách Options a Share. Poslední zmiňovaný prvek se nicméně nazývá nově Create. Sony tím chce dát jasně najevo, jak výrazně se funkce Share u pětky mění, Create totiž bude dovolovat „tvorbu pompézních gameplay videí, které půjde snadno sdílet“. Detaily ale podnik zatím tají.

Fanoušci televizní konzole od Sony se mohou těšit také na změněný systém vibrací – na haptickou odezvu, díky které bychom měli cítit zásadní rozdíl mezi jednotlivými tituly. Ovladač se zkrátka bude chovat jinak při hokejovém klání i při automobilových závodech. Nejjemnější nuance budou poznat už při běhu v trávě či brodění blátem.

Chystaný DualSense pro PlayStation 5 má mít také přizpůsobitelná zadní tlačítka L2 a R2, což opět souvisí s uživatelským zážitkem. Programátoři totiž budou moci v jednotlivých titulech naprogramovat odlišnou sílu stisku. Například při automobilových honičkách tak budou moci vývojáři upravit sílu mačkání podle toho, v jakém autě zrovna jedete. Ve starším to dá více práce než v novějším, což by mělo navodit opět reálnější atmosféru. Třešničkou na dortu je pak nahrazení staršího standardu microUSB nyní daleko více rozšířeným portem USB-C, který nabízí v praxi rychlejší nabíjení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ovladač DualSense

Názory ostatních Geeků (12)

švrček7 ŠVR

Barva

švrček7 12. 6. 2020 7:36

Strašně se mi líbí je to prostě desingový kousek jako ze sci-fi ale mohl by se nabízet i v opačném barevném provedení. Černé okraje a bílý střed 😅

voják5 VOJ
voják5 12. 6. 2020 21:42

@švrček7: Myslím že pokud nebude hned při startu prodeji, tak později se ještě udělá. Minimálně nějaká firma udělá možnost "oskinovat" jen jak uživatel bude chtít 😁

avatar

Ošklivý až to bolí.

M A R T I N 12. 6. 2020 13:21

No, tak toto se Sony moc nepovedlo. Ano, výkonově to asi bude dělo, ale ten design... božínku, ten je hrozně ošklivý.

Thomas98 THO
Thomas98 12. 6. 2020 18:13

@M A R T I N: Skvělý moderní design, to že jste 30 let pozadu neznamená že je to ošklivé :)

lenger0 LEN
lenger0 12. 6. 2020 19:50

@Thomas98: @Thomas98 souhlasím, je to pecka. Model bez mechaniky 😍😍😍

nejman0 NEJ
nejman0 13. 6. 2020 18:47

@M A R T I N: Souhlasím..
totálně o hovně..

Jan15Vins JAN
Jan15Vins 14. 6. 2020 14:34

@nejman0: nesouhlasím

Akhin AKH
Akhin 14. 6. 2020 16:27

@M A R T I N: Naštěstí stále platí že "100 lidí, 100 chutí", takže co se vám zdá ošklivé, jinému se líbit může. Ne každý má třeba rád hranatou krabici, jakou představil XBOX.Každopádně stejně platí to, že tu konzoli vezmu a hodím někam do rohu, takže mi bude stejně úplně jedno, jak vypadá z venku, důležitý jsou jiný věci :)

vasiljev0 VAS
vasiljev0 15. 6. 2020 15:04

@M A R T I N: Tohle nevypadá jako z budoucnosti, tohle vypadá jako scifi design z devadesátek. Je to hrozně nepraktické, například ty ploutve nahoře, nebo ten zaoblený tvar. PS4 si mohl člověk dát na bok, klidně třeba pod monitor. Ale tohle je opravdu moc.

jan.plany JAN

Design

jan.plany 15. 6. 2020 7:31

Mám rád future design, ale tedy toto je za mě opravdový úlet, alá Jan Kaplický a jeho Chobotnice :)). Možná to ale souvisí i s tím na co je člověk zvyklý. Mám rád minimalismus, proto mi design současné generace konzolí vyhovoval (ať už to byla PS4 PRO - z estetického hlediska můj favorit, nebo Xbox one X - kde se jedná o funkční minimalismus). Snad si každý vybere.. :)

laky91 LAK

Eeemmm

laky91 17. 6. 2020 15:49

Jako nevím nooo, mě osobně se ten vzhled nelíbí aspoň ty barevné provedení kdyby nějak pořešili. A možnost ochudit se o mechaniku a být odkázán jen na store...no věřím že si to někdo koupí ale je to hloupost mít konzoli bez mechaniky. 👀🤣

avatar
Petr.Sybol 17. 6. 2020 17:44

@laky91: Mám PS4 Pro s 2TB SSD dva roky a za celou dobu jsem mechaniku nevyužil, veškeré tituly mám přes PS Store i přesto, že cena novinek je na PS Store zpravidla dražší než placka. BD také nevyužívám. Proto je zcela pro mé potřeby naprosto vyhovující digital verze, tudíž: že "konzole bez mechaniky je hloupost" si nemyslím a je to spíše individuální záležitost věc dle potřeby zákazníka.

Máš něco na srdci?

nahoru