Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
PlayStation 5 - vše, co o nové konzoli od Sony víme

PlayStation 5 - vše, co o nové konzoli od Sony víme

Produktové tipy
PlayStation 4 Slim, 500GB, černá_31897844
PlayStation 4 Slim, 500GB, černá
Produkt není určen k prodeji.
PlayStation 4 Pro, 1TB, Gamma chassis, černá_1440663952
PlayStation 4 Pro, 1TB, Gamma chassis, černá
Produkt není určen k prodeji.
PlayStation 4 Pro, 1TB, Gamma chassis, černá + FIFA 20_1924790347
PlayStation 4 Pro, 1TB, Gamma chassis, černá + FIFA 20
Produkt není určen k prodeji.
PlayStation 4 Pro, 1TB, Gamma chassis, černá + Fortnite (2000 V-Bucks)_855022447
PlayStation 4 Pro, 1TB, Gamma chassis, černá + Fortnite (2000 V-Bucks)
Produkt není určen k prodeji.
autor: Adam Plechatý

O Xbox Series X jsme vám prozradili vše, co víme, minulý týden. Sony PlayStation 5 je tím druhým bojovníkem o trůn v nadcházející generaci herních konzolí, který slibuje nekompromisní výkon a nové zážitky při hraní v pohodlí našeho (vašeho) gauče. Vše, co víme, se dozvíte zde.

Je to tak, Microsoft o svém novém Xboxu prozradil poměrně dost (a my to shrnuli v našem prvním článku), a tak je míč na straně Sony, aby svým fanouškům dal více důvodů těšit se na pokračovatele ohromně úspěšné PlayStation 4. Není totiž pochyb, že se uplynulá dekáda nesla ve znamení modrého týmu z Japonska, což očekávání šponuje do téměř neúnosných rozměrů. Bude i nadcházející generace patřit Sony, nebo je skoupost ze strany japonského giganta předzvěstí těžkých časů pro PlayStation?

Sony PlayStation 5 v kostce

Co? Sony PlayStation 5 je pokračovatel úspěšných konzolí PlayStation 4 Slim a PlayStation 4 Pro v nadcházející generaci herních konzolí. Slibuje nekompromisní výkon, audio i video ray-tracing, minimální nahrávací časy a třeba haptický feedback v ovladači.

Kdy? Podle oficiálních zdrojů bude PlayStation 5 vycházet zhruba ve stejném časovém období jako jeho předchůdce. Zaklínadlo "Holiday 2020 v USA" pro nás znamená rozmezí mezi říjnem a koncem roku. Vyjde dřív Xbox Series X nebo PlayStation 5? To si můžeme jen tipovat...

Kolik? Zatímco PlayStation 4 se mohlo pyšnit fantastickou cenovkou 399 USD, zvěsti o vysokých výrobních nákladech (kolem 450 USD) a rostoucích cenách kritických komponent znamenají, že PlayStation 5 by mohla stát od 450 USD až po 499 USD a možná i více. Zatím jde však o spekulace.

Hry? Oznámeno zatím bylo jen málo her, nicméně počítat můžeme s Ghost of Tsushima a všemi velkými tituly, kterými se Sony pyšnila dosud. Mezi jistoty patří série Gran Turismo, God of War, The Last of Us, Uncharted, Horizon Zero Dawn, Spider-Man... PlayStation 5 bude také kompatibilní s většinou her z předchozí generace.

VR? Určitě! PlayStation VR se Sony podle všeho osvědčilo a stávající PSVR headsety i příslušenství budou podle všeho s PlayStation 5 kompatibilní. Cosi se šušká o PSVR 2, ale o tom se nejspíš oficiálně dozvíme později.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Cenová válka

Ani Microsoft ani Sony zatím neodkryly karty a vzhledem k ostrému konkurečnímu boji se nelze divit. Nejčerstvější spekulace nicméně hovoří o tom, že Sony bude mít problémy udržet cenu své nové konzole v únosných mezích.

Cena komponent potřebných pro vývoj PlayStation 5 totiž roste kvůli obrovské poptávce a nedostatku na světových trzích - kritické jsou zejména DRAM paměti, ale i NAND flash paměti, přítomné v SSD, které jsou pro novou generaci obou konzolí klíčové.

Koncová cena je pro zákazníky na poli konzolí primárním rozhodovacím hlediskem. Ostatně jedním z důvodů, proč Xbox One na začátku minulé generace tolik selhal, byla přestřelená cenovka. V nadcházejících měsících nás čeká urputný boj obou firem o to, kdo mrkne jako první. Sony může vyčkávat na tah Microsoftu a s cenou jít dolů natolik, aby zůstala kompetitivní, i za cenu ztráty zisku.

Ray-tracing, 8K i SSD

PlayStation 5 si s Xbox Series X budou až nečekaně podobné, co se týče hardwaru. Jádrem systému má být CPU a GPU kombo od AMD založené na architektuře z 3. generace procesorů Ryzen a Navi. I díky tomu bude možné využít hardwarově poháněného ray-tracingu a neuvěřitelného rozlišení až 8K, které Sony potvrdilo.

Ryzí výkon pak půjde ruku v ruce s bleskurychlým SSD, díky kterému se časy strávené spouštěním her a nahráváním úrovní sníží na absolutní minimum. Podle některých zpráv bude SSD technologie v PlayStation 5 až 19krát rychlejší než ta současná u běžných SSD. Instalace her tak ovšem bude povinná, protože rozdíl v rychlosti SSD a optickou mechanikou bude příliš velký.

Výhod SSD v nové generaci konzolí (předpokládáme, že tohle platí i pro Xbox Series X) bude víc. Díky optimalizaci dat, která s bleskovými rychlostmi SSD souvisí, bude možné snížit objem dat nutný k instalaci - hry tak navzdory logice nebudou růst v objemu, ale naopak klesat. Alespoň tedy některé. Možné bude také vybrat si, zda si nainstalujeme jen část hry - třeba jen multiplayer, nebo naopak singleplayer.

Další vychytávky PlayStation 5 v kostce

  • Optická mechanika bude číst disky až o velikosti 100 GB a sloužit bude také (konečně) jako 4K Blu-Ray mechanika.
  • Uživatelské rozhraní bude nejen rychlejší, ale také jednodušší. U multiplayerových titulů bude možné připojit se do hry přímo ze základního menu konzole. Trofeje či progres v kampani u singleplayerových titulů si půjde prohlédnout také odsud.
  • Zvuk bude využívat ray-tracingu tak, aby se přiblížil (nebo i vyrovnal) standardu Dolby Atmos při používání sluchátek.
  • Cloudové a streamingové služby PlayStation Now a Remote Play budou značně vylepšeny.
  • PlayStation 5 bude umět i tituly z PlayStation 4 a multiplayer poběží cross-platform, tedy klidně z PS5 na PS4.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Nová konzole, nový DualShock

Není překvapením, že s novou konzolí chystá Sony i novou generaci svých DualShock ovladačů (byť název zatím není oficiální). Starou vibrační technologii hodlá výrobce nahradit zbrusu novou haptickou odezvou. Ředitel herní divize Sony Jim Ryan se v jednom z rozhovorů pochlubil, že hrál závodní titul Gran Turismo na novém ovladači. Haptická odezva zde funguje tak, že sleduje, po jakém terénu vůz jede a podle toho vysílá do obou dlaní, nebo do každé zvlášť, příslušné "vibrace". Zní to jako hudba budoucnosti, kterou si zatím nedokážeme moc představit.

Co má jasnější kontury jsou inovované triggery (tlačítka L2/R2) s dynamickým odporem. U hry jako právě Gran Turismo by to mělo pomoci ve správném modulování plynového či brzdového pedálu. U stříleček zase příslušný odpor u různých druhů zbraní? Spekulovat můžete vesele v diskusi pod článkem!

Designově se, alespoň podle uniklých obrázků z japonské patentní kanceláře, nebude nový ovladač tolik lišit od svého předchůdce. Bude o něco robustnější, menší budou analogové páčky a chybět bude lightbar. Jak tedy bude PlayStation 5 snímat ovladač pro potřeby PSVR zatím není jasné. Starý micro USB port vystřídá menší USB-C na vrchní straně ovladače. V něm bude zabudovaný mikrofon a podle patentu bude schopný přijímat hlasové pokyny pro konzoli.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Kdy se dozvíme víc?

Nekonečná sága spekulací na internetu stále pokračuje, přestože oficiální stránka PlayStation 5 je v provozu a slibuje brzké odhalení konzole. Velmi reálně vyhlíží březnový PlayStation Meeting, kde by firma konzoli mohla konečně odhalit, ale je možné, že se dočkáme již koncem tohoto měsíce, tedy za pár dní. Možné je totiž vše!

Co myslíte? Dáte přednost Xbox Series X nebo PlayStation 5? Je pro vás důležitá cena konzole, nebo jsou to třeba exkluzivní tituly? O své názory se můžete jako vždy podělit v diskusi pod článkem.

Názory ostatních Geeků (14)

mragony MRA

Ray-Tracing a dolby atmos

mragony 28. 2. 2020 8:37

A je zaručeno, že PS5 bude kompatibilní s první PSVR?

kravec KRA

Handheld hranie na cestách

kravec 28. 2. 2020 11:29

Bude podporovať handheld hranie, na cestách, so sebou? Ako Nintendo Switch? Ak nie, tak to není vôbec lákavé...

m.tauchman M.T
m.tauchman 28. 2. 2020 12:19

@kravec: Gratuluji, zatím jeden z mých TOP nejblbějších komentářů zatím tenhle rok :-D Ačkoli jako pcčkář nejsem cílovou skupinou PS5, tak zcela chápu zákazníky této konzole a jiných konzolí. A říkat, že tato je nezajímavá, protože není přenosná jako omezené plastové chrastítko od Nintenda... :-D Ne každý jezdíme busem, abysme za jízdy měli čas hrát, mne to třeba u řízení moc nejde. A hru si zahraju doma, a mnohem raději si Zaklínače 3 zahraju na PC v lepší grafice než na téhle hračce.

Taralis TAR
Taralis 1. 3. 2020 14:54

@m.tauchman: Ano, sice je ten komentář stupidní, ale musím se ohradit i proti nesmyslům, co píšeš ty. Zaprvé Switch fakt není omezené chrastítko, to vůbec. Je perfektně designované na to, co má dělat, a dělá to opravdu dobře. Ani si neklade ambice aby na tom lidi hráli v busech. Od hříček na mobily se hry na Switchi liší stejně jak jakékoliv jiné konzole/PC. A hraní na Switchi není o grafice, tam jde o jiné věci, jako hratelnost, originalita, lokální multiplayer a exkluzivity Nintenda. Asi tedy ty zákazníky konzolí moc nechápeš, když říkáš Switchi hračka, omezené plastové chrastítko a netušíš, na jakou cílovku je zaměřené. Není vhodné gratulovat k nejblbějšímu komentáři a přitom psát hovadiny.

m.tauchman M.T
m.tauchman 2. 3. 2020 6:24

@Taralis: A v čem se pletu, že je to omezená plastová hračka? Samozřejmě že je, když se to srovnává s plnohodnotnou konzolí či PC. A pokud jde o chrastítko, tak je to plastová konzole do ruky s omezeným výkonem se spoustou výrobních problémů, které pěkně dlouho ladili. Navíc maximálně uzamčená od Nintenda - takový iPhone mezi konzolemi, až na to zpracování. Jinak marketing, uzavřenost systému a žaloby na každého koho můžou...

Taralis TAR
Taralis 2. 3. 2020 14:12

@m.tauchman: Marketing, uzavřenost systému a ani žaloby s tím nesouvisí. A co je to plnohodnotná konzole? V čem je Switch "neplnohodnotná"? Narozdíl od Sony a MS si ji můžu vzít s sebou, nebo hrát pohodlně v posteli bez TV. Takže ostatní konzole kromě Switche jsou neplnohodnotné, že? Ano, má nižší výkon. Jenže nejde koupit hra, které by ten výkon nestačil nebo ji omezoval. Oproti tomu na PC, kde je starší grafika, ti některé hry na maximální detaily nepojedou. Takže jsou to neplnohodnotné počítače? Ad. plastová konzole do ruky - všechny konzole jsou plastové, takže to jsou všechno plastové krámy do obýváku? A že pěkně dlouho ladili výrobní problémy? Co máš za problém s tímhle proboha? Snad je dobře, že to dlouho ladili a vyladili, ne?? Fakt nechápu o co ti jde a proč to Nintendo tak haníš, když jsi ho očividně viděl jenom z vlaku ...

avatar Ověřený GEEK - level 3
BERNADIC Ověřený GEEK 2. 3. 2020 15:22

@Taralis: "Oproti tomu na PC, kde je starší grafika, ti některé hry na maximální detaily nepojedou."
Tam bych viděl trošku problém v argumentaci danou tím, že grafika na nejnižší detaily na PC vypadá většinou lépe než na Switch ;)
Nintendo jsou dle mého jediné konzole, které mají prakticky význam, protože vše ostatní je jen PC v nižší kvalitě.
Každopádně to je pohled člověka, který hraje výhradně hry na PC a konzoli od Nintenda má jen proto, aby si nezahrál to, co jinde není k dispozici.

kravec KRA
kravec 6. 3. 2020 15:11

@BERNADIC: "... že grafika na nejnižší detaily na PC vypadá většinou lépe než na Switch"Je to celkom subjektívne,... PC hry sú zvyčajne navrhnuté na (takmer) max detaily, a dizajn hier tiež s tym tak trochu ráta, a teda dokonale vyladenú atmosféru hry robia max detaily a dobré FPS. No, pri staršej grafike je to buď hranie na nižších detailoch, kde už je citelný pocit, že tam niečo tak trochu chýba. Alebo hranie na nízkom FPS, čo ma tiež dosť nevýhod. Alebo, hranie na najnižších detailoch a zároveň na nízkom FPS,... Switch má v tomto výhodu, že natívne hry sú navrhované na výkon switchu a teda aj dizajn hry je navrhnutý presne, bez nutnosti znižovať detaily (odstraňovať drobné prvky, ktoré dotvárajú celkovú atmosféru).A, samozrejme, prenositeľnosti switchu sa zatiaľ žiadna konzola/PC nevyrovná,.. Nakoľko TV je v domácnosti zdieľaná, tak aj možnosť si zobrať switch do ruky je užitočná. Prakticky, len dúfam, že bude aj Switch 2, do normálnej konzoly ani do herného PC už nepôjdem,..

avatar Ověřený GEEK - level 3
BERNADIC Ověřený GEEK 6. 3. 2020 16:25

@kravec: Přenositelnosti se i PC vyrovná :) třeba GPD Max apod.
Jinak není vše černobílé PC má největší kni***** kvalitních her, které běží na plné detaily i na průměrném toustovači, nejvíce Indie her apod.
Proti tomu je Switch "jen" přenosná platforma s pár hrami.Jasně, není to fér srovnání PC existuje dlouho, i na Win 10 není problém rozjet staré DOSové Worms, ale PC fakt není jen o "Does it run Crysis", 244FPS.

kravec KRA
kravec 6. 3. 2020 20:10

@BERNADIC: Jasné, není čierno biele,... len pre moje použitie desktop PC, a aj konzola, má viac nevýhod ako výhod. Možno skôr eGPU k laptopu, namiesto desktopu čiste pre hranie hier. A, herný laptop tiež nie, nakoľko ho často prenášam,...

avatar Ověřený GEEK - level 3

Co vlastně všechno víme

BERNADIC Ověřený GEEK 29. 2. 2020 14:56

Konzoli bude prodávat Sony ... máte povolení mě citovat i na jiných portálech.

avatar
Chlebovnik 29. 2. 2020 23:34

@BERNADIC: Já myslím, že ji možná bude prodávat i CZC, ale kdo ví...

avatar Ověřený GEEK - level 3
BERNADIC Ověřený GEEK 29. 2. 2020 23:38

@Chlebovnik: To je v pořádku, to je začátečnická chyba..

spike.sg SPI

Trofeje

spike.sg 2. 3. 2020 0:10

Zdravím, když už byly zmíněny herní trofeje, zajímalo by mne jestli se trofeje obdržené na PS4 přenesou i na PS5 pokud bych se přihlásil pod stejnými údaji na základě zpětné kompatibility.Nerad bych začínal od nuly.

Máš něco na srdci?

nahoru