Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
PlayStation, nebo Xbox? Kdo nabídne vyšší výkon

PlayStation, nebo Xbox? Kdo nabídne vyšší výkon

Události
PlayStation 5_968501121
PlayStation 5
11 066 Kč 13 390 Kč
Xbox Series X, 1TB, černá_1398942047
Xbox Series X, 1TB, černá
11 231 Kč 13 590 Kč
Xbox Series X, 1TB, černá + sluchátka Wired Headset_1726867688
Xbox Series X, 1TB, černá + sluchátka Wired Headset
Produkt není určen k prodeji.
Xbox Series X, 1TB, černá + ovladač Elite Controller_1447932429
Xbox Series X, 1TB, černá + ovladač Elite Controller
Produkt není určen k prodeji.
PlayStation 5 + FIFA 23_1629600922
PlayStation 5 + FIFA 23
11 066 Kč 13 390 Kč

Minulý týden se společnosti Microsoft a Sony pochlubily, jakými součástkami budou vybaveny jejich televizní konzole. Teoreticky tak můžeme říct, kdo nabídne výkonnější herní stroj. Jenže realita je evidentně trochu komplikovanější…

Vyšší papírový výkon podle všeho nabídne Xbox Series X, konkrétně 12 TFLOPS. Srdcem konzole bude osmijádrový procesor z dílny AMD s architekturou Zen 2, který se dovede rozpálit až na 3,8 GHz. Půjde přitom o čip s 16 vlákny. 

Nedílnou součástí celého čipsetu bude také integrovaný grafický čip postavený na architektuře AMD RDNA 2, který nabídne 52 CU jednotek s frekvencí až 1,825 GHz. Grafika by tak měla být v praxi zhruba o 20 % výkonnější než AMD Radeon RX 5700 XT. Počítá se také s 16 GB paměti typu GDDR6, která bude rozdělena na dvě části, konkrétně na rychlejší a pomalejší. 10 GB totiž nabídne propustnost 560 GB/s a zbylých 6 GB jen 336 GB/s.

Představení Xboxu Series X

 

Grafika s vyššími takty

Zástupci společnosti Sony ohlásili u PlayStationu 5 výkon 10,2 TFLOPS, což je méně než v případě Xboxu Series X. Jedna věc jsou ale parametry a druhá reálný výkon. Hlavní systémový architekt PlayStationu Mark Cerny se nechal slyšet, že pětka nebude ve srovnání s přímou konkurencí rozhodně v žádné nevýhodě. Výše taktované grafické jádro by totiž mělo grafiku v Xboxu údajně překonat. Na reálné testy si ale samozřejmě budeme muset ještě několik měsíců počkat, neboť obě konzole mají premiéru naplánovanou až na předvánoční sezónu.

Pracovní tempo u pětky bude udávat upravený procesor AMD s architekturou Zen 2, který nabídne 8 jader a 16 pracovních vláken. U něj bude frekvence proměnlivá, přičemž maximální hodnota bude 3,5 GHz.

V případě grafického jádra označuje výrobce architekturu jako Custom RDNA 2. Důležité je nicméně to, že bude k dispozici 36 CU jednotek, které poběží až při frekvence 2,23 GHz. Počítá se s 16 GB paměti typu GDDR6 (256-bit) s propustností 448 GB/s.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tato vylepšení má nabídnout PlayStation 5

 

Rychlé disky

Obě konzole nabídnou kromě 4K UHD Blu-ray mechaniky také rychlé SSD jednotky. PlayStation 5 bude vyzbrojen rychlou SSD jednotkou s kapacitou 825 GB. Díky tomu by konzole měly být výrazně rychlejší, ale zároveň i tišší. Rychlejší bude načítání her, ale pochopitelně také odezva celého operačního systému. Pokud by někomu kapacita úložiště nedostačovala, může připojit další SSD prostřednictvím NVMe slotu. Chybět nebude ani podpora pro USB HDD.

Jako úložiště v případě Xboxu Series X poslouží rychlé NVMe SSD s kapacitou 1 TB. Výrobce se navíc zajímavě vypořádal i s případnou rozšiřitelností, Xbox Series X totiž bude využívat speciální pro proprietární 1TB SSD od Seagatu, které se bude připojovat pomocí speciálního konektoru pro zachování co nejvyšší přenosové rychlosti. Případně bude možné disk připojit také prostřednictvím portu USB, podle Microsoftu to však platí jen v případě starší generace her. Ty nové budou vyžadovat již rychlé SSD optimalizované právě pro potřeby Xka.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (23)

Hehe

Bohužel to není o výkonu ale o kvalitních hrách.

@Teweco: nemam te rad...

@Teweco: nemam te rad...

@Teweco: Xbox nebo PS5...každý si pořídí co má rád... Hlavní je optimalizace her na konzoli, zatím co PC hráči mají neustále nějaké problémy.

@krocn95: Vyjmenuj jich několik, prosím.

@krocn95: Jaké problémy to bych chtěl vědět všechny hry co hraju mi jedou bez problému na nejvyšší nastavení I7 9700k a GTX 1080ti 32 G ram žádné dropy FPS PC ani netopí neomezené místo v PC a hlavné hry co sou singleplayer tak si můžeš stáhnout na piráta :) :)

@Nocron: Ale uvědom si kolik tvůj procesor a grafika stojí, takový pc tě vyjde přibližně na čtyřnásobek ceny konzole..

@RicardoMilos: Takovýhle PC jako má on přežije v klidu dvě konzolové generace nehledě na to že ty, jakožto konzolista musíš kvůli multiplayeru platit předplatné + ty hry samotné také něco stojí, že... .-)

@Teweco: Přesně xbox může mít jakej chce výkon. Ale NEMÁ exkluzivity co má Sony 👍🏾👍🏾👍🏾

@pehe2805: A má PS4 Forzu Horizon?

@Teweco: jake kvalitni hry ? si mysliš že tlou2 a uncharted 5 jsou kvalitni hry ? ani bych neřekl protože uncharted je kopie tomb raideru a tlou je kopie resident evil + the evil within nebo silent hill takže nemaš s čím machrovat PC je vítěz 5 června vyjde command conquer remaster to si na ps5 nezahraješ chacha

Nintendo Switch

PS5 a Xbox ponúka nulový výkon v handheld režime... Takže, vyhráva Nintendo Switch, ktoré si človek so sebou môže vziať aj do postele, keď sa mu ráno nechce vstávať. Pripadne, keď v TV ide niečo dôležité pre iných spoluobývateľov, tak stačí oddokovať a pokračovať v hraní ďalej,...

@kravec: Switch vyhrát nemůže protože není content ;)

@hummer0: Nie každému záleží na kvantite,... Som pracujúci človek, čo živí rodinu, takže ani už nehrám viac než asi 3 rôzne hry ročne.

@kravec: Co máš pořád s tím handheld? Xbox a PS je výkonná televizní konzole a to výkonná znamená, že ten tvůj handheld nikdy nebudou. Dokážeš to konečně pochopit a přestat to tu pořád řešit.

@Lukasv22: Pretože niekedy som šiel tiež po výkone,... A rozmýšľal nad PS4 vs Switch, a vybral si switch a neľutujem. Keby som vybral PS4, tak by som ľutoval kúpu,... Totiž, handheld režim využívať dosť často, keď je obsadené TV.

@kravec: Switch byl taky od začátku myšlen jako hybrid TV konzole a handheldu, ale to samý nemůžeš chtít od sony nebo microsoftu s novými konzolemi, to by šly tak o 2 kroky zpátky. A není náhodou switch nejméně prodávanou konzolí? V dnešní době výkonných mobilů nemá cenu dělat handheld konzoli. Stačí se podívat jak dopadla Vita, PSP a DS.

@kravec: Nintendo Switch ponúka nulový výkon v VR režime, takze je k nicemu?

@ves70: Ve skutečnosti tam VR k dispozici je. Na rozdíl od současných PS a X.

@Taralis: PS VR má

@ves70: Pri VR hrách áno, asi tak rovnako ako je PS k ničomu bez TV,...

?

to je otázka... kterej bobek bude více bobkoidní? kterej to dotáhne na titul bobek roku?.. nechme se překvapit a během toho si užívejme PC :)

PC wins

konzole jsou ***** ! na PC si zahraju všechno a s lepši optimalizaci rozjedu každou hru na 75fps ultra high textury atd

Máš něco na srdci?

nahoru