Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Poběží vám Windows 11 na PC? Toto jsou hardwarové požadavky Události

Poběží vám Windows 11 na PC? Toto jsou hardwarové požadavky

autor: Saša Ševčík

Finální verze operačního systému Windows 11 by měla vyjít až později v letošním roce. Microsoft nicméně již nyní zveřejnil minimální hardwarové požadavky na systém a zároveň šikovný prográmek, který ověří kompatibilitu.

Hlavní změny, které operační systém Windows 11 přinese, jsme si představili již v samostatném článku – hned po velké tiskové konferenci, na které se tato novinka představila. Přímo na slavnostní akci však přesné hardwarové parametry nezazněly, ty se dozvídáme až nyní. A jsou následující…

 

Minimální požadavky na systém

  • Procesor: 1gigahertzový (Ghz) nebo rychlejší procesor se 2 nebo více jádry kompatibilní se 64bitovou architekturou nebo zařízení System on a Chip (SoC)
  • Paměť: 4 GB RAM
  • Úložiště: 64 GB nebo větší úložné zařízení
  • Grafická karta: Kompatibilní grafické karty DirectX 12 / WDDM 2.x
  • Obrazovka: > 9" s rozlišením HD (720p)
  • Internetové připojení: Účet Microsoft a připojení k internetu jsou vyžadovány pro nastavení pro Windows 11 Home

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Jak zkontrolovat kompatibilitu?

Stejně jako při premiéře desítek ale platí, že některé funkce vyžadují konkrétní hardware. To jinými slovy znamená, že na některých sestavách nemusí být všechny nové funkce dostupné, jak koneckonců přímo americký softwarový gigant uvádí v podrobných požadavcích na systém na svých stránkách.

Než se pročítat sáhodlouhými anglickými texty, je daleko snadnější stáhnout užitečný nástroj PC Health Check. Prostřednictvím něj totiž snadno zjistíte, zda váš aktuální počítač splňuje požadavky pro provoz Windows 11. Pokud ano, můžete získat bezplatný upgrade při jeho nasazení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Dramatická proměna vzhledu

Hned jako první zaujme uživatele patrně zcela nový vzhled, který působí moderněji a svěžeji. Ve výchozím nastavení jsou jedenáctky převlečeny do světle modré barvy, hlavním poznávacím znamením je nabídka Start umístěná uprostřed hlavní lišty. Jak připínáte na lištu další a další aplikace, Start se postupně posouvá doleva. Microsoft si od nového umístění slibuje, že bude „lépe na dosah“.

Přímo v prostředí Windows 11 bude možné používat také widgety, které jsou na mobilních zařízeních stále populárnější. Lidé si takto budou moci zobrazovat předpověď počasí, události z kalendáře, vývoj burzy či nové zprávy. Jednotlivá okna budou přitom moci umisťovat napříč plochou přesně podle svých představ, měnit půjde také jejich velikost.

Intuitivnější by měla být také práce s okny na hybridních zařízeních. Pokud například máte tablet s odpojitelnou klávesnicí, jedenáctky by měly automaticky upravit velikost oken a ovládacích prvků při práci s dotykovým displejem, aby se na ně uživatel lépe strefoval prstem ruky.

Více se o operačním systému Windows 11 dozvíte v našem dřívějším článku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Názory ostatních Geeků (1)

upit UPI

Peta

upit včera 10:40

Super, je ta untilitka na kontrolu, microsoft ji stáhnul z webu, ale lez ji stáhnout například zde https://wintip.cz/3992-windows-11-minimalni-pozadavky
Můj PC bohužel nepodporuje W11 :-/ asi budu muset pořídit u Vás nový

Máš něco na srdci?

nahoru