Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Poběží vám Windows 11? Zkuste nový nástroj

Poběží vám Windows 11? Zkuste nový nástroj

Události
Microsoft Windows 10 Home CZ 32bit DVD OEM_2088253857
Microsoft Windows 10 Home CZ 32bit DVD OEM
Produkt není určen k prodeji.
Microsoft Windows 10 Pro CZ 64bit DVD OEM_1454288293
Microsoft Windows 10 Pro CZ 64bit DVD OEM
Produkt není určen k prodeji.

Společnost Microsoft vydala očekávaný nástroj PC Health Check, díky kterému si může kdokoliv ověřit, zda na jeho sestavě poběží operační systém Windows 11. Ten by si měl odbýt premiéru již přespříští týden.

Premiéra operačního systému Windows 11 je naplánována na úterý 5. října. Tehdy se objeví na pultech obchodů a zároveň jej budou moci majitelé aktuálně prodávaných desítek stahovat jako aktualizaci.

Počítače kompatibilní s Windows 11   Notebooky kompatibilní s Windows 11

 

Aby lidé věděli, zda je jejich stroj na příchod jedenáctek připraven, vydal americký softwarový gigant speciální nástroj PC Health Check, či chcete-li česky Kontrola stavu osobního počítače. Stáhnout jej můžete prostřednictvím oficiálních stránek Microsoftu – příslušná nabídka se ukrývá téměř až na konci tohoto webu.

Aplikace PC Health Check je velmi jednoduchá na obsluhu. V podstatě stačí kliknout na tlačítko Zkontrolovat teď, načež program vyhodnotí, zda je daný stroj způsobilý pro chod Windows 11. V podstatě se tedy ověřují minimální hardwarové nároky, které si můžete prohlédnout detailněji níže.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kontrola stavu osobního počítače

Minimální požadavky na systém

  • Procesor: 1gigahertzový (Ghz) nebo rychlejší procesor se 2 nebo více jádry kompatibilní se 64bitovou architekturou nebo zařízení System on a Chip (SoC). Podporovány jsou Intel Core 8. generace, AMD Ryzen 2000 a novější
  • Paměť: 4 GB RAM
  • Úložiště: 64 GB nebo větší úložné zařízení
  • Grafická karta: Kompatibilní grafické karty DirectX 12 / WDDM 2.x
  • Obrazovka: > 9" s rozlišením HD (720p)
  • Internetové připojení: Účet Microsoft a připojení k internetu jsou vyžadovány pro nastavení pro Windows 11 Home

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dramatická proměna vzhledu

Hned jako první zaujme uživatele patrně zcela nový vzhled, který působí moderněji a svěžeji. Ve výchozím nastavení jsou jedenáctky převlečeny do světle modré barvy, hlavním poznávacím znamením je nabídka Start umístěná uprostřed hlavní lišty. Jak připínáte na lištu další a další aplikace, Start se postupně posouvá doleva. Microsoft si od nového umístění slibuje, že bude „lépe na dosah“.

Přímo v prostředí Windows 11 bude možné používat také widgety, které jsou na mobilních zařízeních stále populárnější. Lidé si takto budou moci zobrazovat předpověď počasí, události z kalendáře, vývoj burzy či nové zprávy. Jednotlivá okna budou přitom moci umisťovat napříč plochou přesně podle svých představ, měnit půjde také jejich velikost.

Intuitivnější by měla být také práce s okny na hybridních zařízeních. Pokud například máte tablet s odpojitelnou klávesnicí, jedenáctky by měly automaticky upravit velikost oken a ovládacích prvků při práci s dotykovým displejem, aby se na ně uživatel lépe strefoval prstem ruky.

Více se o operačním systému Windows 11 dozvíte v našem dřívějším článku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru