Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Počasí pod kontrolou. S chytrou meteostanicí

Počasí pod kontrolou. S chytrou meteostanicí

Návody

Při pohledu z okna ven se může někdy zdát, že se počasí zbláznilo – předpovědím meteorologů totiž odpovídá málokdy. V dnešní době nicméně není problém detailně monitorovat aktuální situaci venku díky chytrým meteostanicím. Na předpověď počasí v televizi se tak už nikdy nebudete muset spoléhat.

Meteostanic pro domácnosti existuje celá řada. Ty nejlevnější se dají pořídit za pár stovek – jde v podstatě o takové chytřejší budíky, které mají navíc venkovní základnu schopnou analyzovat aktuální teplotu, případně ještě vlhkost venku. Za nejpokročilejší modely, které se stanou plnohodnotnými členy chytré domácnosti, nicméně můžeme zaplatit klidně i několik tisíc korun. Stojí taková investice vůbec za to? Podle našeho úsudku ano. Základní modely totiž zpravidla zvládnou pouze sledovat aktuální teploty či maximálně vlhkost, pokročilé modely toho ale umí daleko více.

Problém jim nečiní vytvářet předpověď počasí až na sedm dní dopředu, všechny informace je přitom možné zobrazit na připojením chytrém telefonu. Samozřejmostí je měření teploty, některé modely ale zvládnou také sledovat koncentraci CO2, barometrický tlak, znečištění hlukem a vlhkost. Navíc vás upozorní na nejlepší okamžik pro větrání.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jedna ze základních meteostanic

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obsluhu pokročilejších meteostanic zvládnou i ti nejmenší

 

Přesnost měření nepodceňovat

Při výběru meteostanice je vhodné koukat na rozsahy možného měření, a především přesnost měření. Ideální hodnoty, které uspokojí i náročnější uživatele, jsou: Měření vnitřní teploty probíhá v rozpětí 0 – 50 °C (přesnost ± 0,3 °C) a venkovní –40 – 65 °C (přesnost ± 0,3 °C). Vlhkost v interiéru i exteriéru lze měřit v rozsahu 0 – 100% (přesnost ± 3%), tlak vzduchu má rozpětí 260 – 1160 mbar (přesnost ± 1 mbar), obsah CO2 v interiéru 0 – 5000 ppm (přesnost ± 50 ppm nebo ± 5%) a hluk 35 – 110 dB.

Výhodu mají stanice, které se dovedou napojit na bezplatné cloudové úložiště. Díky tomu je možné ukládat naměřené hodnoty klidně každých pár minut. Samozřejmostí je u pokročilejších modelů podpora serveru IFTTT, kde si můžete vytvářet různá pravidla typu „když nastane tato situace, proveď následující akci“.

Výrobci zpravidla k chytrým meteostanicím dodávají vlastní obslužný software. Některé pokročilé modely ale dovedou spolupracovat také s aplikacemi třetích stran. To se hodí v případě, že v jedné domácnosti spravujete více chytrých prvků a chcete je všechny obsluhovat z jednoho jediného programu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vše je možné ovládat z tabletu či mobilu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pokročilejší meteostanice nabízí více funkcí i vyšší přesnost

 

Výdrž baterie, připojení a přídavné moduly

K internetu se připojují chytré meteostanice prostřednictvím bezdrátového standardu WiFi a zpravidla se napájejí pomocí baterií. Navzdory velkému množství nabízených funkcí není problém narazit na modely s výdrží dosahující klidně až dvou let na jedno nabití, což je skvělý výsledek.

Pro co nejpřesnější měření je možné některé pokročilé meteostanice vybavit ještě speciálními externími čidly a moduly. Všechny se zpravidla připojují bezdrátově a jsou napájeny baterií. K dispozici je například modul, který měří směr a rychlost větru. Ten nabízí rozsah měření 0 – 45 m/s, a to s přesností 0,5 m/s. Zajímavě vypadá také senzor srážek, díky němuž získáváte v reálném čase zprávy o indexu kvality ovzduší a předpověď počasí na 7 dní. Z nich je pak možné sestavit přesnější předpověď počasí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Modul sledující směr a rychlost větru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Senzor srážek

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru