Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Podruhé a lépe. Huawei má další skládací smartphone

Podruhé a lépe. Huawei má další skládací smartphone

Události
autor: Stanislav Holý

Barcelonský mobilní veletrh se sice kvůli koronaviru letos nekonal, ale výrobci smartphonů se přesto předhánějí, kdo nabídne zajímavější novinku. Huawei se například vytasil s druhou generací svého skládacího mobilu s ohebným displejem, jmenuje se Mate Xs.

Jak již samotný název napovídá, jde o vylepšenou verzi loňského Xka. Design je tedy velmi podobný samotnému předchůdci. Novinka tedy sází na úplně jiný koncept než konkurenční společnost Samsung. Ta totiž u modelu Galaxy Fold láká na dva displeje, ten větší se ukrývá vevnitř a když zařízení zavřete, úplně celý se schová. Venku pak zůstane pouze menší obrazovka, prostřednictvím které je možné vyřizovat všechno potřebné. Samsung se snaží nalákat letos uživatele ještě na model Galaxy Z Flip. Ten je sice kompaktnější, ale také skládá jeden displej směrem dovnitř.

Představení modelu Huawei Mate Xs

 

Stejný displej i fotoaparáty

Proti tomu Mate Xs má stejně jako předchůdce jeden velký displej s úhlopříčkou osm palců. Když zařízení zacvaknete, displej se ohne jakoby zvenčí, takže lemuje přední i zadní stranu zařízení. V praxi tak uživatel získá kompaktnější zařízení, které má na přední straně 6,6palcovou dotykovou plochu a na zadní obrazovku s úhlopříčkou 6,38 palce. V otevřeném stavu je Mate X tablet s osmipalcovým displejem, který nabízí rozlišení 2480 x 2200 pixelů. Velkou výhodou je, že zařízení nemá žádný výřez ani průstřel displeje – obrazovou plochu tedy můžete využívat skutečně celou.

Totožná je jako u předchůdce také trojice fotoaparátů. Hlavní senzor má rozlišení 40 Mpx, dále je pak k dispozici 8megapixelový teleobjektiv a 16megapixelový ultraširokoúhlý fotoaparát. Celou sestavu objektivů, na které se mimochodem podílela společnost Leica, pak doplňuje i ToF kamera pro měření hloubky ostrosti. Samozřejmostí je optická stabilizace obrazu či možnost využít extrémně vysokou citlivost až ISO 204 800.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Huawei Mate Xs

 

Hlavní změny uvnitř

Hlavní změny se tedy udály uvnitř přístroje. Srdcem telefonu je totiž nový procesor Kirin 990 5G, který má přímo v sobě zabudovaný 5G modem pro příjem sítí nové generace. Výrobce tvrdí, že nový čipset bude patřit k těm nejrychlejším na trhu, na reálné zkušenosti z praxe si nicméně budeme muset ještě počkat.

Mate Xs má dále k dispozici 8 GB operační paměti a 512GB úložiště. Kapacita akumulátoru činí 4500 mAh, přičemž telefon si poradí i s rychlým 55W nabíjením. Velký důraz byl údajně kladen také na chlazení, které staví na grafenu.

Fanoušci značky se mohou těšit také na nové uživatelské prostředí EMUI 10, které upravuje operační systém Android. Sluší se nicméně podotknout, že tento telefon není kvůli sankcím oficiálně podporován ze strany Googlu. To jinými slovy znamená, že některé aplikace Googlu není možné využít. Výrobce nicméně celou řadu z nich nahrazuje vlastními službami Huawei Mobile Services (HMS).

Podle zástupců společnosti zamíří Huawei Mate Xs také do Evropy. To je velký rozdíl proti předchozí generaci, která se právě kvůli sankcím v tuzemsku oficiálně nenabízela. Kdy přístroj bude v prodeji a za jakou cenu, není zatím jasné. První odhady nicméně nasvědčují tomu, že by prodejní cena měla překročit v přepočtu hranici 60 000 Kč.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výbava, se kterou bude přístroj nabízen

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru